Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

Muff

Sám nevím, něco tomu chybělo. Možná to byl uspěchaný a překombinovaný děj, který nedal vydechnout, možná absence tolik potřebného nadhledu a humoru, kterými se pyšnily první tři díly, možná příliš prkenný projev mojí oblíbené Cate Blanchett, vyloženě trapné scény Johna Hurta a rádobyvtipné vsuvky stárnoucí Karen Allen nebo přebytek neviditelného zeleného plátna v pozadí? A možná to bylo všechno dohromady. Anebo nic z toho a prostě stárnu a sentimentálně vzpomínám. V každém případě u mne čtvrtý díl zapadl do šedého průměru dnešních dobrodružných blockbusterů. ()

route60

Tato legenda se neměla vracet, příběh není špatný ale ten Sci-fi nádech nemůžu překousnout ,Ford, Allen, LaBeouf a předvším Blanchett jsou skvělí ale jak říkám jsem docela zklamán. 60% ()

Bumerang

Jednoznačně nejslabší díl celé série. Vždycky jsem měl rád nadsázku příběhů Indiana Jonese. Ale tady je to už vážně přitaženo za pačesy. Jeden příklad za všechny - honička na autech v pralese (!!!) je proložená vsuvkou a´la Tarzan, pokračuje útokem přátelských opiček na záporáky, kteří se v zápětí musí vypořádat s obzvláště vypečenými mravenci a to vše je následně ukončeno skokem auta do řeky, kdy strom funguje jako padací most. A pak hned tři vodopády za sebou... Sorry - co je moc, to je moc. Tři hvězdy jen za Harrisona Forda. Na jeho věk - super výkon! ()

swinevenca

Protože nepatřím k těm, kterým původní díly naprosto učarovaly, neměl jsem valná očekavání, ale dlouho jsem byl překvapen, jakou úroveň si film drží, nebyla věru nijak vysoká, ale čekal jsem to horší. Na moji úroveň to stlačila až poslední půlhodina, mimozemšťani a závěrečnej americkej patos mě nakonec dostal přesně tam, kde to bylo ještě před začátkem. ()

Matthew00

Asi največší blud od kedy poznám Indiho a od kedy dali batmanovi na kostým bradavky :D strašná hlúposť absolútne nedomyslené scény a neustále dokonálé scény kde Indi dokáže aj na svoj vek poraziť protivníkov sklamanie a vybočenie s takej klasiky filmového plátna. ()

Stanmi

Indy si dal na 19 let pauzu od filmového plátna, aby se zase mohl vrátit a bavit nás. A pořád mu to jde víc než dobře. Sice má už plno vrásek a šedin, ale, když nasadí klobouk a usměje se, tak je to pořád on. A stejně je to i s jeho dobrodružstvím. Doba se posunula, máme tady 50. léta alias motorky a rock and roll, stejně tak Indyho už nezlobí náckové, ale komouši. A artefakt o který teď půjde, tedy křišťalová lebka, možná nepochází z tohoto světa. Jinými slovy pořád je to velká zábava, protože nám zůstávají stejné, i když trochu inovované ingredience. Harrison je tradičně výborný, Cate Blanchett jako zaporačka Irina Spalko obstojná, stejně tak Mutt Williams v podání Shii LaBeoufa a kvalitní je i obsazení dalších postav (navrátivší se Karen Allen, Ray Winstone, John Hurt nebo Jim Broadbent), režie Stevena Spielberga je správně akční a dobrodružná, samozřejmě našli bychom v ději několik nelogičností a akce je místy poněkud přepálená a předigitalizovaná, ale vše je podřízeno tomu hlavnímu pobavit diváka bez rozdílu věku. A já se bavil velice dobře. ()

Lajty

Tak tohle jsem nečekal ! Výborná podívaná, někdy až moc přehnaná, ale to byli i předchozí díly. Ani chvilku jsem se nenudil a čekal až dokonce, jak to dopadne. Opravdu paráda a navíc jsou do příběhu zapleteni mimozemšťané, což já můžu ! Takže tento film doporučuji. ()

Nowasek22

Pokud na tenhle díl někdo čekal 19 let, tak musel být sakra zklamanej. Dle mého určitě nejhorší díl z celé té ságy Indiana Jones. ()

nikkittka

Tak já nevím,to jsem vážně v menšině,když tvrdím,že čtvrtý Indy je super? Já osobně jsem si užívala každou minutu filmu i napotřetí,pořád v něm mám co objevovat a do jonesovského univerza mi dokonale sedí.A kdo tvrdí,že je ten film přehnaný,ten je mimo.Nebylo snad otevření Archy úmluvy přehnané? Vytrhávání srdcí v Chrámu zkázy? A co samotný Svatý král z Výpravy? O co jsou přehnanější mimozemšťané? Navíc se změnila doba,jak ve skutečnosti tak ve filmu a myslím si,že kdyby nám Spielberg naservíroval čistý dobrodružný film přesně ve stylu 80. let,nespokojených diváků by bylo ještě více.Už vidím ty výkřiky,jak je to staromódní a nudné... Království křišťálové lebky funguje skvěle jako nostalgická pocta i moderní filmové dobrodružství,za čímž si naprosto stojím. ()

Gortyna

Kde zůstal humor, nadhled a smysl pro parodii prvních dvou filmů série? Natočit takovýhle film v roce 2008, už to byl anachronismus. Film neměl vtip ani napětí, připomínalo mi to, jak Louis de Funes prchá v autě, co řídí jeptiška, jenže natažené na dvě hodiny. Nedokoukal jsem to stejně jako IronRocky a považuju to za slátaninu stejně jako Iroquois. Ta hvězda je za sdělení záporné hrdinky hned v úvodu filmu, že je dvojnásobnou držitelkou Řádu práce. ()

Pimpy

I po takový době to pořád funguje. Od filmu sem vůbec nic nečekal, jen dojení krávy. Ale Spielberg nechal vše "při starém" a vykašlal se na počítačové triky(občas tam něco bylo, opičky, konec filmu...no dobře, je tam toho trochu víc, ale nic strašně okatýho, krom toho konce), moderní hudbu, prostě se snažil aby to vypadlo, aby těch 20 let vůbec nebylo znát. Během filmu sem se přistihl jak si řikám, že to je jak ve starým Indim. A podle mýho udělal Speilberg moc dobře. Občas mi vadil Shia, do filmu se prostě hodil a zároveň nehodil, měl sem z něho rozporuplné pocity. Další věcí co film táhne dolů je ten mega super konec ala Bay. ()

Darth Kedr

Návrat Indyho po téměř 20 letech dopadl dobře. Už to není, co to bývalo, ale zasazení do jiné doby není vůbec na škodu. Zajímavá sci-fi-historická zápletka není špatná, ale závěr už je opravdu přehnaný. Akční scény si však udržely vysokou úroveň. ()

Matamoroz

Já bych posledního Indiana Jonese nezatracoval. Hlavní protagonista nám sice zestárnul, ale atmosféra původních filmů zůstala. UFO tématika není rozhodně o nic víc "mimo" než čaromocná Archa úmluvy a spol.... Indiovky jsou pro mě solidní dobrodružné komedie "čtyřhvězdičkové" kategorie. ()

mata77

Tak toto nie. Na môj vkus na Indiana Jonesa až príliš uletené, čakala by som niečo viac realistickejšie a uveriteľnejšie. Vizuálne efekty vo veľkom štýle ma fakt vyrušovali a dokonca mi nesedeli ani záporní hrdinovia. Počas filmu som si musela klásť otázku, prečo a toto má čo znamenať? Preto som už v druhej polovici vedela, že toto nie, toto nepotrebujem. Film som nedokázala dopozerať do konca na jedenkrát. ()

x_ander

Sice se trošku vytratil feeling původní trilogie, Harrison Ford nám zdědkovatěl, ale to neznamená, že Indy práskl bičem naposled. Ba naopak, pořád tu máme dobrodružnou podívanou, kde důchodcovskou generaci doplňuje sympaťák Shia a nebýt zbytečných digitálních orgií a přepáleného závěru, tak přihodím pátou hvězdu. Případný pátý díl si klidně nechám líbit. ()

Leeroy3167

Prvých 20 minút som sa usmieval, že Indy... aj ked starší a omnoho menej cool... je späť. Potom prišiel krutý fail s chladničkou (ktorý je u mňa na druhom mieste filmových blbostí hneď za scénou, kde Indyho kolegyňa Lara sa mlati so žralokom vo vode) a začal som sa báť. Po zvyšok filmu som však nadobudol pocit, že aj keď má tento film slabšie tempo, ako jeho starší kolegovia, pozerá sa na to celkom fajn. Všetko to však zabilo posledných 15 minút, kde sa z filmu o Indianovi Jonesovi stali AktyX (ktoré som nikdy veľmi nemal rád). Harrison je síce starý, ale nevidím to ako problém filmu...Indy si svoj vek uvedomuje a netvári sa ako v rozkvete síl. Problém je v slabej zápletke, slabom záporakovi a slabom scenári. Nikdy nepochopím, ako niekomu mohlo trvať 18 rokov napísať takýto chabý príbeh. Päťke, ako poslednému dielu sa nebránim... ale nech si dajú tvorcovia viac záležať na tom, o čom má byť celý príbeh a nech si spomenú, prečo bol pôvodný Jones taký úspešný. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)