Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

-bad-mad-wolf-

Z Indiany se stal dědek, což je rozhodně důvod, proč mu naložit další vagón dobrodružných průšvihů. Nadhled byl sérii vlastní od prvopočátku, proč ne. Tohle pokračování bohužel dosti tratí na vtipu i šarmu - a není to způsobeno pouze zdigitalizovanou trikovou smrští. Zatímco chemie s LaBeoufem funguje, scény s Karen Allen jsou chvílemi neúnosně trapné. Narazil jsem na zvláštní rozpor: čím lépe znáte předchozí díly, tím více si užijete různé narážky a odkazy, ale o to více vás bude štvát okázalý digitální sci-fi sajrajt. 5/10 ()

lesumir

Bičík. Pro „zvrhlíky“ způsob, jak si zpříjemnit večer s přítelkyní. Ale když se k tomu přidá ještě klobouk, každý zapomene na sexuální orgie a vybaví si jednu z nejznámějších filmových postav, kterou Indiana Jones neodmyslitelně je! Tentokrát se už po čtvrté vrhá po hlavě do jedno z největších dobrodružných výprav, na které bude bojovat s agentkou KGB, zradí ho vlastní přítel a nakonec potká UFO. I když je možná trošku už nechutné sledovat starocha Jonese, jak skáče z motorky na auto, z auta na motorky a v pěstních soubojích se do něj vtěluje Jackie Chan, přesto Ford podává svůj standardní výkon. Cate Blanchett zahrála Irinu Spalko na výbornou a její ruská angličtina byla hodně přesvědčivá. Nejlepší jsem si nechal na konec, já v Shiu LaBeoufa věřil od famozního výkonu v Transformers, právě on - Indyho syn - by mohl převzít žezlo (iniciativu) a nahradit starocha v téhle mega dobrodružné sáze. Určitě by to dostalo jiný nádech. No spíš by to byl uragán, který by z toho udělal úplně něco jiného, ale dívat se na Indianu jr. jr. Jonese by vůbec nemuselo být špatné. Ford i Indy by měli zůstat už doma u televize. Spielberga netřeba řešit, to je snad jediný režisér u kterého jsem si skvělou režii vždy jist, nic jiného se od něj taky čekat nedá. Scénář plný sarkastických narážek a efekty na hodně vysoké úrovni, ale nejsem si jist, jestli úplně zapadaly. Čím jsem si stoprocentně jist je fakt, že nudit se určitě nebudete. ****/5 hvězdy. ()

kinej

Na tenhle film jsem se ale načekal pěkných pár let. Křištálová lebka není špatná, ale rozhodně nedosahuje filmových výšin svých předchůdců. Akční scény, například, jsou velice přitažené za vlasy. Indy sice nikdy nebyl nějak obzvlášť realistický, ale často svůj nadpřirozený výkon odlehčil nějakou tou očůravačkou. Ale zde se skáče po lijánách, jezdí se v autech uprostřed džungle bez zakodrcnutí, vytahuje se z bryndy pomocí hadů atd. Nesedí mi ten úkrok od chytrých a vtipných akčních scén do absolutního akčního nereálna. Šerm na autech a skok přes strom do řeky, mají blíž k Matrixu, než k Dobyvatelům ztracené archy. Navíc děj působí, jako by někdo vyhodil pár důležitých stran scénáře do koše. Možná, že je to důsledek toho, že dnes je úplně vše rychlejší, vždyť doba zrychluje. Mezi Indym a Rafanem se v závěru vytvoří duševní pouto, ale není zde žádná gradace ani vývoj jejich vztahu. Vše je umístěno najednou, účelově pro svou scénu a bez vnitřní logiky. A to je velká škoda, protože v Poslední křížové výpravě byl vztah otec syn vystavěn filmařsky a hlavně tedy scénárisiticky naporosto dokonale. Škoda, že čtvrtého filmového Indyho neadaptovali ze scénáře k počítačové hře Indiana Jones and the Fate of Atlantis, což byla geniální adventura, která významem snesla srovnání s jakýmkoliv filmovým Indym. ()

LiVentura

Pan Ford měl vždy smůlu na přihlouplé akční drsňáky, kteří sotva lapají po dechu....zrovna toto rádoby slavné obsazení nějakého prdlého hledače artefaktů nechápu...:-(( ()

cheyene

4. archeologická výprava - Indy zestárnul, doba pokročila, ovšem bičem umí Henry Indiana Jones junior práskat stále dobře a jeho úsudek je stále hbitý jako jazyk kobry. Popravdě jsem toto pokračování očekával s nedůvěrou, ale těšil jsem se na něj od té doby, co jsem si před několika lety přečetl, že v roce 2008 oblékne Harrison Ford opět svoji koženou ošoupanou bundu, na hlavu si nasadí klobouk, pro který je ochoten riskovat i život, a opět se pustí do pátrání po nejtajuplnějších artefaktech, ke kterým vedou ty nejkrkolomější cesty. Království křišťálové lebky moji počáteční nedůvěru zcela vyvrátilo a hned při zaznění kultovní fanfárky jsem byl opět pohlcen dobrodružstvím tohoto archeologa. Indy tu má místo svého otce mladého pomocníka, který mě mnohdy skutečně pobavil nějakou tou narážkou na Jonesíkův věk...tato dvojka se dobře doplňuje a divák nemá nouzi o kosterní pozůstatky zahalené v zácloně pavučin, nejrůznější hmyz a chladné hlášky neohroženého profesora archeologie. Bavil jsem se dokonale, hodnocení dávám vysoké, ale plné dát nemohu. Důvodem je samotný závěr filmu, v samém srdci království křišťálové lebky, kdy....ale to nebudu prozrazovat ;) Když porovnám s předchozímy díly, tak asi bude "čtverka" opravdu na čtvrtém místě, neboli Archa úmluvy, Chrám zkázy a Poslední křížová výprava mě zaujala více, ovšem Křišťálová lebka si svou pozici (u mě) vždycky uhájí. Pokud máte slabost pro dobrodružné snímky s nadsázkou a humorem, tak máte šanci zhlédnout parádní oddechový snímek. ()

Hrabka

Určitě je příjemné opět vidět Indyho v akci, ale toto pokračování nesahá všem třem předešlým dílům ani po kotníky. Možná to je tím, že už to vidím z jiného pohledu, ne z pohledu malého kluka, možná bych si užíval tento díl stejně, ale těžko říct. Příběh zde není tak poutavý, jak jsme bývali zvyklí, děj docela vaří z vody. Příjde mi to jako jakási snaha natočit film o legendární postavě Indiana Jonese a zaměřit se především na různé dílčí věci, které zdobily předchozí díly. Prostě vyvolat v divákovi nostalgické pocity a to všechno zasadit do nějakého příběhu, že to nebude žádná pecka, to nevadí, Indyho hlášky a pohyby, jeho klobouk a bič a známá hudba udělá svoje. Samozřejmě, že to částečně funguje, ale mně prostě jen tohle nestačí. Navíc ta akce tady byla až moc šílená a působila chvílemi spíš blbě (především autohonička v džungli, omg). Ty efekty jsou sice výborné, ale chvílemi to vypadalo jako souboje nějakých superhrdinů, kteří jako bonus dokáží skočit s autem na strom, který se ohne a dostane je ze srázu rovnou do vody, omg. Sice jsem viděl Indyho rád, ale v dalším pokračování, které nás čeká v roce 2014, bych přivítal, kdyby se to trochu uklidnilo a zapracovalo se na příběhu a starý dobrý Indy byl zpátky, tak jak jsme ho měli rádi v jeho filmech z 80. let. 65% ()

Jamal

Indy nezklamal, ale bohužel ani nenadchnul. Hodně tam chybí Sean Connery, který tomu dodával ten potřebný šmrnc. Oskarová záporačka Cate Blanchett v roli komunistky Irine Spalko, mě skoro vůbec nepřesvědčila. Role Shii byla vcelku sympatická a s rolí se porval podobně jako stárnoucí Ford, čím dál tím více ve filmu se podobajícímu Seanovi. Akce, honičky, hrobky, komnaty, pyramidy, křišťálová lebka neznámé civilizace, ale i vystrašená zvířátka to vše bylo fajn, jen ten konec ala film Akta X mi tak trošku pokazil celkový dojem. Indy je dobrodruh, archeolog a učitel, ale tohle už je trošku moc. Mohlo se to zakončit nějakým tajemnstvím, ne všechno musí být vždy prozrazeno a ukázáno. Spielberg a jeho nadšení pro mimozemšťany a létající talíře se tu projevilo, ale podle mě to do Indyho moc nepatří. I když se na film kouknu rád znova. Hudba od žijící legendy JOHNa WILLIAMSe. ()

paascha

Nejdřív jsem dal odpad, ale z úcty k tradici jsem to zvedl. Nechápu, co tím mysleli, ale tohle se fakt nepovedlo. Debilní parodie na Indyho, kterou bych čekal spíš od Leslieho Nielsena, bez špetky vtipu a kvality. Bohužel, u mě totální propadák a zklamání roku ()

nunka

Spôsob akým Spielberg točí Jonesove dobrodružstvo celkom funguje, Harrison Ford je a vždy bude Indiana Jones, pre fanúšikov je tento diel možno viac Jones-ovská nostalgia a tu niekde stopnem moje chvály....tento film nemôže fungovať bez vzhliadnutia predchádzajúcich dielov, zvlášť ak si ich zamilujete..priznávam, že som predošlé Jonesovky nevidela, preto som v popredí čakala výraznú a dominantnú postavu - ikonu stelesnejúcu typicky hravé a dobrodružné béčko..Harrison ako Jones je síce charizmatický, no nepredvádza nič strhujúce. Vzťah so synátorom (Shia LeBeouf) silený, Cate Blanchett síce výborná a rozkošná so svojim prízvukom, ale na démonickú záporáčku jednoducho nemá parametre..Priemerná filmová záležitosť čerpajúca z dávnych časov minulých. ()

Fiftis

Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky je viac ako dôstojným nasledovníkom pôvodnej trilógie. Hoci dej zopárkrát zakopne na zbytočných chybičkách v scenári, štvrté pokračovanie legendy je jednoznačne oslavou kinematografie. Zmes cynického humoru, akcie, skvelej výpravy no a v neposlednom rade prítomnosť Harrisona Forda a aj nováčika Shiu LaBeoufa dodávajú snímku skoro až nostalgický šmrnc, nádych a náladu z prvých troch dielov. Ak mu odpustíte maličké nedostatky, alebo ste odjakživa boli fanúšikmi Indianu Jonesa, toto je jednoznačne film pre vás a jeho návštevu v kine jednoznačne odporúčam. PS: Intro sa mi veľmi páči. ()

filmfanouch

Po fenomenální Poslední křížové výpravě a závěrečném odjezdu do do západu slunce by dalšímu dobrodružství Henryho Jonese Jr., tedy Indiana Jonese, odolal málokdo, přeci jen ovšem platilo, že Poslední křížová výprava nastavila laťku příliš vysoko a sliby Stevena Spielberga a George Lucase tkvěly mimo jiné v proslovech o tom, že se snaží přijít s dostatečně silným scénářem a i proto má třetí a čtvrté filmové dobrodružství Indiana Jonese od sebe dělit 19 let. Aby to poté skončilo tak, že pro výrazný počet radši filmová série o Indym končí právě Poslední křížovou výpravou a dodatek, který se neobešel bez velké porce digitálních efektů i mimozemšťanů, byl mnohými označen za zlý sen, jinými za znásilnění (jak mohla třeba předvést 8. epizoda 12. série seriálu Městečko South Park). Po letech si ovšem přesto Království křišťálové lebky zvládá najít dostatek fanoušků, počáteční nepříliš kladné ohlasy na pátého Indyho s podtitulem Nástroj osudu navíc možná naznačují, že několik lidí rychle vezme Království křišťálové lebky na milost. Přitom k této milosti mělo jistě dojít mnohem dříve. Království křišťálové lebky je možná z několika ohledů za černou ovci série považováno pochopitelně, rozhodně se to ovšem nemusí nutně brát čistě v negativech. Stevenu Spielbergovi se v roce 2008 povedlo nemožné a po 19 leté odmlce od této série jí vrátit ten správný dobrodružný nádech, který série měla už ve svých třech původních filmech. Skok do 50. let sice vyměnil nacisty za sověty a místo fantasy prvků se Království křišťálové lebky opírá již o vyložené sci-fi prvky, přesto se Spielbergovi povedlo natočit fantastické dobrodružství, kterému stejně jako v případě tří původních filmů nechybí dobrodružství, humor, kreativní nápady i správná porce nadsázky. Spielberg i Lucas dle původních plánů skutečně vytvořili vlastního Jamese Bonda, jehož dobrodružství začala pojit porce trademarků, které se dostavily i po 19 leté pauze. Nostalgie začne fungovat při prvním nástupu Indyho na scénu, drobném návratu titulního McGuffinu z původního filmu, vzpomínání na zesnulou dvojici Marcus Brody a Henry Jones Sr. i při snaze zobrazit, že Indy by v očích mnohých přeci jen už možná měl patřit do starého železa. Harrison Ford už ve svých 64 letech možná mohl v návratu do role archeologa s ikonickou Fedorou a bičem vyvolávat obavy, málokterý hollywoodský veterán má ovšem právě takový kořínek jako Ford. Už od startu v Hangáru/Oblasti 51 návrat ikonického hrdiny potěší, dle očekávání je poté jeho starší věk klíčem několika fórů, přeci jen se ovšem ukáže, v akční poloze se ve svých 64 letech nemusel vůbec stydět. Chemie s Muttem Williamsem v podání Shii LaBeoufa začne i díky jednomu menšímu odhalení připomínat chemii mezi Indym a jeho otcem v podání Seana Conneryho z Poslední křížové výpravy a sympaticky ukázat, že skok do roku 1957 s Indym skutečně udělal své. Indy tak možná zestárl o 19 let, rozhodně ovšem nepřišel o spousty svých sympatických vlastností a Ford zvládl už tehdy působit dojmem, že si i na starší kolena návrat do své nejikoničtější role rozhodně užil. Dobovou atmosféru Království se daří budovat už počátečním nástupem Elvise, následně i napojením na testování atomových bomb, kdy právě tato sekvence naznačí, jak moc by měl divák přistupovat ke čtvrtému Indymu. Série Indiana Jones se nikdy příliš netopila v realismu, čtvrý Indy ovšem skutečně zachází o kus dál a to se člověk nemusí jen nutně pozastavovat u scény s legendární ledničkou. Je to prostě přepálený dobrodružný film, který se skrze dobové zasazení snaží prodat poctu sci-fi záležitostem 50. let, představit tehdy potencionálního nástupce, který by chtěl být něčím mezi Jamesem Deanem a Marlonem Brandem (Shia LaBeouf v době, kdy mu byla predikovaná nadějná budoucnost) a představit hlavního záporáka, který působí tak přepáleným dojmem a přesto je zahrán tak fenomenálně. Cate Blanchett do toho dala naprosto všechno už samotným přízvukem své Iriny Spalko, kdy tato kombinace ruské vědkyně a sovětské Milady platí za doposud nejvýraznějšího padoucha celé série. Kam se na ní hrabe René Belloq nebo Mola Ram.  Ostatně potěší i návrat Marion Ravenwood, která se skrze návrat Karen Allen stává nejosudovější ženou Indyho života, potěší i Ray Winstone v roli Maca, který je jakousi směsí Sallaha a Reného Belloqa, stejně tak John Hurt, kdy jen málokdo by jako tento britský talent zvládl zahrát postavu mimo smysly s takovou přesvědčivostí. Největší hvězdou je ovšem nadále mistrovský vypravěč Steven Spielberg. Ten mezi Poslední křížovou výpravou a Královstvím křišťálové lebky možná ušel velký kus cesty, nabral přitom dva Oscary za režii, přeci jen se mu ovšem daří vyvolat dojem, že je za kamerou skutečně režisér původních tří filmů a to i přesto, že je Království křišťálové lebky přeci jen dítětem nové blockbusterové éry, díky Spielbergovi je ovšem i díky várce digitálních mravenců, opičáků a mimozemšťanů cítit příjemný závan starých časů.  Čtvrtý Indy možná skutečně přišel až příliš pozdě (jistou melancholii jistě určitě způsobí i prolog pátého Indyho zasazen do roku 1944 s digitálně omlazeným Fordem), přesto všechno kouzlo rozhodně nebylo tak snadno pryč, jak se mohlo zdát. Vrátil se pořád přeci jen John Williams, který prakticky nemůže jako skladatel nikdy zklamat. Rekonstrukce Indiana Jonese, který se dle očekávání s přibývajícími léty krapet obměňuje a přesto zůstává tím milovaným hrdinou, jen s jistými charakterními obměnami. V detailech schopně zapojené pozadí Studené války, v závěru navíc ideální slušná tečka k příběhu titulního hrdiny i funkční náznak potencionálního předávání železa. Zápletka s vyšším druhem možná dodnes někoho štve a mnozí jí budou Lucasovi do smrti vyčítat dost možná více nežli Jar Jara, nutno ovšem dodat, že existenci franšízy Indiana Jones nutně nelze vnímat pouze do roku 1989. I v roce 2008 totiž vznikla strašná pecka. Bude tak skutečně zajímavé sledovat, zda dle všeho bolestivé kvality Nástroje osudu nějak ovlivní přístup diváků k Království křišťálové lebky a zda někteří čtvrtého Indyho skutečně nevezmou na milost. Zastánci čtyřky tak budou mít rázem mít jeden důvod k tomu oblíbit si pětku i přes fakt, kdyby se v režii Jamese Mangolda skutečně řítila pohroma obřích rozměrů. Všechno zle k něčemu dobré ? Jisté je, že Steven Spielberg se svým ikonickým hrdinou v roce 2008 rozhodně nerozloučil ostudně. Naopak zvládl skutečně dodat parádní kombinaci staré a nové blockbusterové školy, která mohla snadno skončit jako naprostý brak a vlastně jím do velké míry je. Jde ovšem pořád o brak se srdíčkem, schopným citováním dobových záležitostí a rozhodně pořád várkou solidních nápadů. Dejte Království křišťálové lebky po letech třeba znova šanci, možná vás po letech s odstupem zvládne mile překvapit! () (menej) (viac)

DJ_bart

Byť nejde o scénáristicky dokonalej film [hodně scén a dílčích momentů jsou fakt random, radši ani nemluvě o překombinovaným finále], je Indiana Jones a Království křišťálové lebky prvotřídní dobrodružnou podívanou v níž se dost intenzivně promítá Spielbergova celoživotní fascinace mimozemšťany, a která svými neskutečně precizními production values, velkolepou výpravou střídající různorodé exotické lokace, zábavnou spielbergovskou hravostí, a autentickým využíváním archeologických prvků [ať už co se týká architektury, mytologie jednotlivých subkultur či hádanek] snadno strká do kapsy kdejaký moderní blockbuster. V kontrastu s letošním Dial of Destiny si tak říkám, že čtyřka Indyho funguje [a v jiným případě by mohla i bezproblémově fungovat] jako mnohonásobně důstojnější rozlučka s nejlegendárnějším dobrodruhem, který kdy brázdil po filmových plátnech. ()

Shakers

Ano, áno legenda sa vrátila vo veľkom štýle s veľkým vekom. Aj keď to už pre niekoho nieje starý, dobrý, mladý Indy ako v prvých častiach, no stále je to Indy. Kopec ludí s týmto dielom bude mať asi problémy, pretože sú navyknutý na starého Indyho a moc si ho zamilovali, ale treba pochopiť, že čas ide ďalej a s novým Indym prichádza aj digitálna doba a podobne. Kráľovstvo krištáľovej lebky skvelo nadväzuje na predošlé diely a zároveň ide dopredu. Najslabší diel s celej série to pre mňa rozhodne nieje. Chrám skazy ma bavil trošku menej, ale najlepší tiež nie. Dobyvatelia a Krížová výprava sú lepší. Čo sa tyká akcii, tak tento diel ich ma dostatok a práve preto je taký dobrý, ale aj príbeh ma milo prekvapil a bavil. Aj tento štvrtý diel si zanechal rovnaký štýl (kamera, strih) takže humor tomu stále nechýba a scény sú stále rovnako zábavné ako v predchádzajúcich dieloch. Starý dobrodruhovia to ešte vedia (Ford, Spielberg, Lucas, Williams). 90% - 5* ()

lamps

Třetí pokračování nejlepší dobrodružné série si dalo nelehký úkol - tematicky nikoli navázat, nýbrž dále rozvíjet charakter jednotlivých příběhů, který se vždy odvíjel podle toho, k jakým žánrovým a kulturním zákoutím kinematografie ten který díl zrovna odkazoval, a zároveň v době převažujících atrakcí vzdát nostalgický hold vlastním předchůdcům. Obojí se povedlo. Spielberg od první scény jednak zasazuje příběh do nové etapy plné nových potenciálních vzorců pro dobrodružný film (padesátá léta ve znamení nepřátelství západu a východu, jaderné hrozby a kultury překypující science fiction), jednak vtipně pomrkává na diváka zábavnou ikonizací milované hlavní postavy a formálními postupy, které přímo odkazují na původní trilogii. A z tohoto pohledu se příběh ani zdaleka nerozpadá tvůrcům pod rukama, jak mnozí naznačují, nýbrž suverénně a systematicky zužitkovává všechny naznačené "padesátkové" motivy až k závěrečné mimozemské vsuvce (podobně jako si například dvojka krásně hrála s mytologií bollywoodských, respektive obecně indických příběhů), a současně neustále baví osvědčenou, ale opět vynalézavě podávanou "Indyho" formou (nechybí skoro nic, co bylo hlavními atrakcemi v předchozích filmech), a interakcí staronových postav (Ford se tak trochu posouvá do pozice Conneryho). Jediné, co mi hodně vadilo, je tentokrát výrazná přemrštěnost jinak zábavných akčních scén (důlní vozíky ve dvojce byly taky mimo realitu, ale oproti kopnutí atomovkou a trojnásobném sjezdu obřího vodopádu pořád vypadají jako schůdná turistucká atrakce), méně propracovaní záporáci a občas dost nehezké interiérové prostředí. Ale pořád výsostně zábavné a skvěle zahrané (Ford to táhne jako za mlada, ale dobře ho podporuje i LaBeouf nebo Ray Winstone, jehož postava "trojitého" agenta je dalším suprovým odkazem k padesátým létům) a narvané tolika vtipnými detaily (např. mravenci odnašející po nejobsáhlejší akční scéně zatoulaný klobouk), že ani tohohle Indyho nejde cinefilně nemilovat. Až po světě nebudou chodit velikáni jako Spielberg s Lucasem, těžko už naší generaci někdo takhle suverénně navrátí do dětských let.. ()

Jacinda

Mimozemšťané jsou vždycky problém. Když ale zazní první tóny dobře známé hudby, když se Indiana s bičem postaví před atomový mrak, když se velká záporačka Cate poprvé objeví na scéně, odpustíte cokoli. Navíc Shia je tak úžasný, roztomilý a skvělý, že je vám jedno všechno. Podle mě je čtyřka krásný návrat k předchozí trilogii, kterou důstojně a uspokojivě rozšiřuje. Pozn. Nejlepší scéna: Rafan (Shia) v nálevně s dalšími drsňáky a fotbalovýmmužstvem... ()

Big Bear

Jak by řekl Cimrman. ,,Klobouk má, koženou bundu také, je to princ Drsoň nebo Indy? Je to Indy. Tfuj tajbl. " Z blízka i z pohybů je poznat, že Harrisonovi Fordovi už čas nemilosrdně jeho nejlepší leta vzal. Ale zdálky to je stále on. Král svého kultu. Bohužel mně už ale jeho další alotrie (ač jsem jeho fandou a příznivcem - Indyho) nijak nepřekvapily a ani smršť neskutečných nápadů a pouťových atrakcí mne nějak neoslovila. Nebudu spolilerovat, námět s lebkou slušný. Honičky taktéž, šermování na jedoucích autech to byl fakt vrchol Indiovských úletů... Brunetka Cate byla s mikádem a v šedivém overalu se srpem a kladivem na zádech taky úlet, o tom žádná. Ale ten konec..... No. Jak se říká. V nejlepším je čas přestat. * * * ()

Jhershaw

Indy 4 není nezapomenutelný film, není to film, na který se čeká (až) 19 let. K tomu, abych ho stavěl na úroveň předchozích tří dílů, mu chybí,.. především abych ho viděl najednou spolu s nimi, před nějakými 12 roky. Ford je jako Indiana stále stejně charismatický, Shia je příjemné komické zpestření, Blanchett je jako záporák z Ukrajiny solidní, jen Karen Allen jako Marion mi nějak vadila. Přišlo mi, že celou dobu nedělá nic, než se na Indyho stále (hloupě) usmívá. Akci ubrali na realističnosti a přidali na faktoru zábavné absurdity. Jen ta dobrodružně-stopyhledající část mi přišla slabší. Ale to může být mytologií, v 1 a 3 se váží k něčemu, co je z legend poměrně známé, a sledovat příběhové cesty k tomu je pro mě zábavnější než ztracené neznámé jihoamerické město. 85 % ()

DaliX

Po 19 rokoch konečne môžeme privítať ďalší prírastok do rodiny filmov Indiana Jones. Trailery boli skvelé ale čo nám môže prezradiť taký trailer dokiaľ neuvidíme film. No veľa toho nie je takže sa budem radšej venovať samotnému filmu. A ten je rovnako ako jeho predchodcovia opäť výborný. Indiana Jones tak ako aj jeho predstaviteľ Harrison Ford je o 19 rokov starší ale to ešte neznamená, že by mu opäť nepristal klobúk a bič. Začiatočná scéna kde máme možnosť vidieť záporákov (a konkrétne aj hlavnú záporáčku), keďže sa film posúva do obdobia studenej vojny medzi USA a Ruskom, je nielen skvelým úvodom ako Indyho priviesť na filmové plátno ale aj zároveň odkazuje na jeho predošle časti. Na chvíľu máme možnosť zazrieť dokonca aj Archu čo je myslím veľké pozitívum. A keďže v 50 rokoch bola v popularite vlna Béčkových sci-fi románov a filmov, Lucas (ako veľký nadšenec sci-fi) si to jednoducho nemohol nechať ujsť. To však je len začiatok. Indy sa v tejto (zatiaľ poslednej časti) vydávam spolu s mladým a tak trochu drzým motorkárom Muttom Williamsom na výpravu za mystickou Krištáľovou lebkou z bájneho mesta Akator a samozrejme stretáva aj Marion Ravenwood a jeho starého priateľa profesora Harolda Oxleyho. Ťažko povedať či je posledný Indy najslabším. Možno za to môže samotné odkladanie filmu, možno hlavná záporáčka Irina Spalko (Cate Blanchet), ktorá nie je ani spolovice taká desivá ako napr. Mola Ram alebo major Toht. Taktiež sa tu objavuje prvok sci-fi, na ktorý sme v Indianu Jonesovi prakticky neboli zvyknutí. Ale aj napriek týmto detailom ma film nesmierne dostal, skrátka neberiem ich ani tak ako negatíva ale ako pozitíva. Chápem, že mnohých mohlo záverečné finále s U.F.O trochu sklamať, poprípade aj nahnevať ale predsa len, film je z 90 percent o archeológií a to ostatné je už sci-fi. Napriek tomu všetkému je ale Indy predsa len skvelý, sú v ňom opäť brilantné akčné scény, napätie a všadeprítomný humor. Toho je v ňom pravdu povediac priveľa takže som mal miestami pocit, že už nesledujem napínavý dobrodružný film ale aj rodinnú komédiu. Boli to však len chvíľkové miesta a celé mi to dojem z filmu rozhodne nezkazilo. A na záver môžem smelo prehlásiť, že (zatiaľ) posledný Indy je plnohodnotným prírastkom do série Indiana Jones a už sa paradoxne aj zapísal do histórie rovnako ako aj jeho predchodcovia. ()

JohnnyD

Absolútne dokonalé. Ten film má úplne všetko - od božskej atmosféry 50tych rokov a všetkého z toho vyplývajúceho (atómovky, Roswell, komunisti a hlavne ROCK'N'ROLL!) až po klasickú "jonesovskú" brakovú fascináciu (prakticky všetky akčné scény, neskutočné množstvo motívov a celá úžasná béčková štylizácia). A navyše to všetko pri sebe drží úplne pevne, hlavne vďaka pekelnému tempu, ktoré po celých 123 minút ani trochu nepovolí. Všetky pochybnosti sú zažehnané, dôstojný a plnohodnotný prídavok do série, chcem päťku! ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)