Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

vydumnica

Ešte nikdy som nijakému Spielbergovmu filmu neudelila také nízke hodnotenie, ale toto ma veru vôbec nebavilo. Po vynikajúcej trojke so Seanom Connerym takéto sklamanie! Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull je jednoznačne najslabší Indiana Jones film. Je tu najmenej uveriteľný príbeh, Indymu sa tu stáva jedna nepríjemnosť za druhou, na väčšinu scénok sa až zle a nepríjemne pozerá, napriek filmu plného "dobrodružstva" tu akosi chýba napätie a to pravé dobrodružstvo a zábava v jednom, scenár je jednoducho málo zaujímavý a nudný, ale čo ma najviac mrzí, hlavne keď porovnám s predchádzajúcim filmom, je to, že tento Indiana Jones  nie je ani vtipný a nie sú tu ani také trefné a typicky jonesovské hlášky. A aby toho nebolo málo, Cate Blanchett má hrozný prízvuk, až sa to zle počúvalo. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull už nezachránili ani herecké výkony, ani réžia, ani hudba. Aspoň také mini plusové body: možno nejaká taká nostalgia a zopár pekných záberov, napr. vodopády Iguazú a ešte ten začiatok bol celkom v pohode, dajmetomu scénka ako sa Indy schoval do chladničky. Najslabší Indiana Jones a najslabší Spielberg. Jedno pozretie mi úplne stačilo. ()

Vyhy

Indy nám zestárnul, což vůbec nevadí - stále má charisma jak blázen, a praktické efekty vyměnil digitální bordel a to jednoduše uškodilo. Příběhově mě to nevtáhlo jako minulé díly a to mi ani nevadilo napojení na sci-fi žánr. Nebylo to už ono... ()

MrPierc

Moc se mi líbilo, že Indy je braný ve filmu jako už starší chlap a né stále 40ti letý chlap v nejlepší formě. Kostýmy, výprava, vozidla a zbraně jsou opravdu perfektní a vypadá to velmi autenticky. Kdyby tam nebyl ten motiv mimozemšťanů, tak přehnaný, byl bych spokojen ještě víc. Poslední scéna odletu je ale pastva pro oči. Zábava pro celou rodinu zajištěna !!! Ttaké jsem tam s celou rodinou byl :- ) ()

cariada

Tvůrci měli dvě možnosti ,jak natočit 4 díl. Bud pokračovat tam kde skončili teda koncem 30. či na začátku 40.let a nebo pokročit v čase dál ,tak jak stárne H.Ford. První možnost by asi uvítali všichni ty kritici a zastánci předešlých dílů ,jenže asi by se jim moc nezamlouvalo jak Indy zestárnul. Proto tvůrci udělali druhou možnost tu správnou posunuli děj o 19 let tedy přesně o tolik o kolik H.Ford zestárl a jaká byla pauza mezi předešlým dílem. Díky tomu si musíme zvyknout na jiné protivníky už to nejsou nacisti ,ale KGB. A taky je tam docela dost ze začátku znát ten politický podtex 50.let. Začátek je poněkud zvláštní ,kdy KGB vtrhne v USA do jejich tajné vojenské základny a Indy pak následně vtrhne do jakého si městečka ,které je jen naoko udělaný a místo lidí jsou figuríny. A následuje atomový výbuch což jsem koukal jako sysel a scéna s lednicí. Pak už to začíná konečně mít takový spád na ,který jsme všichni zvyklý. Na scénu přichází Indyho syn Mutt (samozřejmě o tom Indy ani Mutt ještě neví) A přichází křiš´tálová lebka a celá legenda s ní spojená odjezd do Peru a tam nalezá bývalou lásku Marion. A je tu to proč máme Indyho tak rádi velkolepá honička džunglí ,hledání v hrobkách,následují vodopády a pyramidy a supr rozuzlení ,které je hodně dělané do sci-fi. Musíme si zvyknout ,že už Indy není mladík ,ale postarší pán.Já byl velmi spokojený. Na můj vkus bych to udělal tak o 30 minut delší. ()

Rocky88

Nemůžu říct nic jiného, než že jsem nadšen. Nový Indy je přesně takový, jaký jsem očekával, že bude. Trefně nadnesený, plný hlášek, vyšperkované akce, velkolepé výpravy a s neskutečně pompézním finále. Oba staříci (Steven i Harrison) podávají famózní výkon, stejně jako omladina představovaná Shiou a jeho Rafanem (taky jste si vzpomněli na My z Kačerova?). Pochvalu si ale zaslouží i ostatní členové týmu - ať už skvěle přízvuková Cate nebo vyšinutý John Hurt. Technické stránce samozřejmě není co vytknout. Po Rockym, Rambovi a McLaneovi je čtvrtý Indy již čtvrtý stařík, který ukázal světu, že ještě nepatří do starého železa. 94%. ()

dezorz

Harrison Ford zostarol. Lucas zostarol. Spielberg zostarol. Napriek tomu sa rozhodli natocit dalsi diel Indiana Jonesa. Po starom, ale tak, aby oslovil aj mladych, ktori Indianu nepoznaju. A natocili dobreho Indiana Jonesa. Problem je, ze predchadzajuci Jonesovia boli vyborni. Indiana Jones nam tiez zostrarol. ()

Vojťas

Tak tedy není to čistých 5*, nicméně 4* by byly nejspíše málo! Film totiž ctí předešlý Indiho styl a Spielberg určitě opět dosáhl přesně toho, čeho chtěl, ale.... Mé výsostné opojení z filmu totiž asi 15 minut před koncem lehce opadlo. Závěr (nebudu tu ostatním spoilerovat) se totiž dle mého názoru moc nevyvedl. Všechny mysteriózní až fantasy scény (stejně jako u předchozích dílů) neplechu nedělaly - vždyť o to jde -, ovšem zde už šel konec filmu vážně do SCI-FI extrému, z čehož jsem moc nadšený nebyl! ... Ale uvidíme, třeba se po opětovném shlédnutí, až snímek vyjde na DVD, budu tvářit jinak, když už vím, co mám očekávat. :-) (P.S.: Také musím dodat, že u málokteré KOMEDIE, která je tedy točena právě proto, aby pobavila, se nenasměju tolik, jako se stalo právě při tomto Indim, který při své velice svižné akci srší vtipnými hláškami!) ()

shyster

Můj komentář by vypadal jinak, kdybych ho psal hned, když jsem přišel z kina. To jsem byl vyveden z míry. Jenže jak plynuly dny, zjistil jsem, že to všechno do sebe nějak zapadá. Všechny ty narážky na 50.léta a hlavně i ten konec (který se mi líbí čím dál tím víc). Jenže to všechno nezakryje prostoučký scénář (na to že je to snad miliontá verze). Celé to dobrodružství pokračuje bez jakékoliv špetky napětí. Nemáme možnost se o Indyho stachovat jako v předešlých dílech. A tak jen sledujeme jak chodí od jedné záhady k druhé, což je dost podobné Lovcům pokladů, přičemž jsem často (hlavně v prostřední části) koketoval s nudou. H. Ford svou roli zvládl báječně. Jenže v porovnání s návratem jiného bouráka - Johna McClaina - vyjde jako poražený. Ostatní byli nemastní neslaní (a to myslim i Shiu). ()

Elyssea

Pozor, spoiler: Kéž by tam nebyli ti ufouni, potom by to bylo ještě o hvězdičku výš. Rafan a Indy jsou skvělá dvojka. Nejvíc mě pobavila scéna v baru - pomáďáci vs. studentíci. Indy nic neztratil ze svého šarmu ani humoru (scéna s flusačkou,,,). Opravdu jsem se výborně pobavila, ale jak říkám, škoda toho konce s ufony, to bylo podle mého trochu přehnané. ()

Petoss1

Ďakujem Vám S+F+L. Áno nový Indy je iný ako predchádzajúce časti, starší o 20 rokov ale stále vtipný a geniálny. Možno som od filmu očkával viac, niektoré scény ktoré byli do očí tam byť naozaj nemuseli, ale zoberme si to tak že Indiana sa nikdy nehral na vážneho a realizmus mu niekedy utiekol hoci to bolo v prospech samotného príbehu. Film má akciu, vtip, perfektné hlášky a má aj ducha predchádzajúcich častí, škoda tých efektov nemuselo ich tam byť toľko no mení sa svet a mení sa aj Indiana Jones. Je to dôjstojný nástupca i keď troška prefláknutý, nemôžem si pomôcť ale stále mám pocit akoby sa Spielberovi ani nejak extra nechcelo natočiť pokračovanie ale priateľstvo s Lucasom ho presvedčilo hoci sám sa do ničoho nehrnúl. Tot môj záver celkovo som s filmom aj tak stále spokojný. 90% ()

Jino

Dobré, hodně dobré, čekal jsem, že to bude horší. Spielberg, Lucas a Ford ukojili své choutky na výbornou. Bohužel to někdy kazí nereálné scény - například honička v pralese, ale jinak jako takové menší sci-fi Indimu neuškodilo, spíš jsem se přesvědčil o tom, že Harrison na to stále má. Shia dokazuje, že je talentovaný herec. Potěšil mě i John Hurt. Takže celkové pocity z nejnovějšího dílu mám víc než kladné. 85% ()

MCZ

Jako první zahlédnete ve filmu CGI sviště a lepší varování si lze stěží představit. Nicméně ještě úvodní cca půlhodina je velmi dobrá, pak to jde do kytek. Počítačem vytvořené stromy, počítačem vytvořené liány, počítačem vytvořené opice, počítačem vytvořené všechno... a někde pod tím vším se krčí zestárlý Indy. Někdo by měl Spielbergovi a hlavně Lucasovi to modré/zelené plátno omlátit o hlavu, protože zatímco předchozí díly doslova vyzařovaly kouzelnou iluzí skutečného dobrodružství ve skutečných lokacích, Kingdom of the Crystal Skull vypadá těžce uměle a prázdně. A když se k tomu připočítá slabý děj (tedy slibný úvod, nudný prostředek s nejhorší honičkou v sérii a tragický konec), nezbývá než konstatovat, že tohle je opravdu zbytečné pokračování. 5/10 ()

Nautila

Chválím Spielberga za to, že se do toho znovu pustil a chválím ho hodně za to Dänikenovské téma. Přesto musím říct, že to na mě bylo už příliš přehnané a některé nesmysly zkrátka nepřekousnu (lednice). Bylo tam toho navršeno hrozně moc a přitom se ničemu nevěnovala hlavní pozornost, což je asi to hlavní, proč mě tenhle Indy zas tak nebavil. I navzdory mimozemšťanům. Ford je tam sice opravdu už za důchodce, ale nějak extra to nevadí a je vidět, že se s tím počítá. Co se týče herců, nevíce mi tam vadila (kupodivu!) Cate Blanchett, v tomhle účesu je to sice neuvěřitelně sexy kočka , ale role jí nesedne a moc přehrává. ()

Pugo

Hoci nový Indiana Jones ako taký nie je zlý film, všetko je v podstate ok, dej, herci, hudba, scenár (až na lietajúce opice), snímok ale postráda to, čo mali predchádzajúce tri časti. To kúzlo 80-tych rokov, určitú ľahkosť a hlavne nefalšované a poctivé nie-digitálne triky. Tie mi tam fakt chýbali. A je to asi aj tým ze Ford je predsa už ken dedko a nejak mi to už nešlo dokopy. V skratke: priemerný film, ktorý sa kľudne môže volať hocijako inak ako Indiana Jones. ()

Aelita

Vědomosti jsou největší poklad lidstva - vědomosti a spolupráce. Zamlžené teplé světlo tohoto filmu je nádherné, chladnička je vtipná a touha po vědění agentky Iriny Spalko je hrdinská a fascinující, nicméně Křížová výprava je pořád nejlepší z celé čtyřlogie. Tři a tři čtvrtě. ()

Attta

Tento Indy pokulhává ve všem, v čem byly ostatní "staří" vynikající! Nemůžu dát víc hvězd ani kdybych se rozkrájel! ()

Streeper

Starý dobrý Indiana Jones. První polovina filmu mě nudila, nebyla tam žádná akce, spíš jen teorie, ale té tam bylo až moc. Za to druhá polovina filmu byla úžasná, od žravých mravenců po mimozemšťana. Skvělá podívaná, ale ne dokonalá. ()

Crawler-D

Myslím, že čtvrtým dílem vytvoří Indy ve stáji svých fanoušků dva tábory. Jedni ho budou nenávidět a druzí, inu i ti ho asi budou nenávidět. Přes všechno digitální pozlátko ale vypadá pořád stejně (a že se trikaři z ILM snaží, aby triky v džungli nebyly tak patrné - btw: nepřipomíná vám to určitou část Návratu Jediho :-D), Harrison Ford roli Jonese zvládá přes všechny obtíže, ale je dobře, že mu scénář připouští stáří, a tak řadu nejodvážnějších kousků předvede mladík s tváří Shia LaBeoufa. Znám spoustu lidí, co ho nenávadí, ale tady je prostě fajn a ačkoliv chemie mezí ním a Fordem není tak čiře okouzlující a vtipná jako mezi Fordem a Connerym, není špatná. Co však rozezlí všechny fandy, je námět. Chápu jeho volbu a sám se jí nebráním, ale až do konce jsme nevěřil, že Spielberg a Lucas se opravdu rozhodli vrhnout Indiana Jonese do takového pekla (a nemyslím tím atomové hřiby) a právě kvůli tomu (jedině kvůli tomu, ostatní je nefalšované a dobře fungující dobrodružství, které sice už ztratilo svou brakovost, ale to můžeme tvrdit i o Poslední křížové výpravě) jsem dlouho uvažoval, jestli rapidně nesnížit hodnocení. Myslím, že každý se musí rozhodnout, zda-li tento směr vezme jako nejlepší. Doporučuji si ale přitom vzpomenout, že duchové taky nejsou nic dvakrát skutečného. ()

ad

Asi největším problémem je tentokrát scénář (ani ne tak zápletka, ta mi nevadila), a to především v druhé polovině, kde vrství zbytečné a nedotažené motivy, nudné scény navíc a postrádá vtip a lehkost. Věčná škoda, protože prvních cca dvacet minut je opravdu skvělých (lednička, celá atmosféra 50 let, včetně výborných vtipů)!!! Možná kdyby se celý film odehrával ve městě, nabízelo by se víc možností a možná by to bylo celé zajímavější. Mmch, Ford ztrácí poněkud šarm. No každopádně je tu nový Indiana a nedělá sérii ostudy, moje 3 hvězdy jsou produktem lehkého zklamání. Ale jak si povede po boku svých starších (a lepších) kolegů ukáže čas... ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)