Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

anyonecek

Trošku už věkově nestíhal Harrison Ford, ale pořád skvělá podívaná. Po tolika letech se tento film snad vůbec nezměnil, jen to bylo trošku přehnané s těmi efekty, viz závěr kde oufouni odletěli, ale jsem spokojen, čekal jsem, že návrat dopadne hůř. 70% ()

kiros179

Když se Steven drží svého kopyta, tak ukazuje čím si vydobyl svojí pozici. Poslední Indy je stále stejně hravý a přitom se zase posunul o kousek jinam. Po prvním shlédnutí jsem si nebyl tak úplně jistý, ale při druhém jsem jen tetelil blahem. Scény - jako honička džunglí jsou prostě dokonalé. Ford i přes svůj věk Indyho snad ani hrát nemusí, on jím prostě je, "Blanchettka" dokonalá jako vždy, místy až k nepoznání a LaBeouf? Už jenom fakt, že si ho opravdu dokážu představit jako nového Indyho, svědčí za vše. Takže prosím pane Spielberg, už žádné Linconly či Válečné koně, ale víc Indyů či Minoritních reportů a svět bude hned veselejší! 95% ()

helrohir

Indiana Jones! Jedna z najlepších dobrodružných sérií sa dočkala svojho dlho odkladaného, štvrtého pokračovania. Nuž a podľa mňa sa tento návrat vydaril. Samozrejme, už to nie je také ultra-dobrodružné a zábavné ako napríklad "Posledná krížová výprava", ale stále to má niečo do seba. Harrison Ford síce zostarol, ale stále dokáže zvládať všetky fyzicky náročné kúsky a z charizmy mu tiež veľa neubudlo. Jeho filmový syn Shia LaBeouf sa mi zo začiatku dosť protivil, ale neskôr do príbehu celkom zapadol, záporáčka Cate Blanchett sa mi tiež pozdávala (až na ten účes:) a britskí herci John Hurt a Ray Winstone sú tiež výborní. Herecky obsadenie je teda veľmi slušné. Čo sa týka príbehu, tí mimozemšťania sú už v dnešnej dobe tak trochu okukaný, ale v rámci tohto filmu sa dostali do len do vedľajšej polohy a nie konečného cieľa výpravy, ktorým bolo bájne El dorado. Celkovo vzaté, Spielberg si hanbu neurobil, naopak, aj po toľkých rokoch dokázal z Indyho vyžmýkať takmer maximum a aj keď sa jedná o najslabšiu časť série, napriek tomu si aj z určitej nostalgie zaslúži plný počet hviezdičiek. ()

Mire

Keďže som si po rokoch dal reprízu celej pôvodnej trilógie, zaujímalo ma ako sa (ne)podarilo jej pokračovanie po takej dlhej dobe. Hoci štvrtý Indy nemá na jednotku a hlavne trojku, fanúšikov dobrodružných príbehov určite poteší, keďže také filmy sa dnes už veľmi netočia. Zostarnutý Harrison Ford je ešte v akej takej kondícii a mladík Shia LaBeouf mu zdatne sekunduje (jeho narážky na vek ma pobavili). Vydržať sa to dalo, ale nebolo to nijako oslnivé. Toto že mal byť ten scenár na ktorý sa tak dlho čakalo? No neviem neviem. Číselne by som dal maximálne šesť bodov z desiatich, na ČSFD to ale znamená tri hviezdičky z piatich, takže hodnotím takto, ale fakt na hrane. To že bude aj päťka ma skôr znepokujuje, lebo to môžu posrať ešte viac ako pri štvorke. A sedemdesiatnik Indy so svojím povestným klobúčikom už bude sotva fungovať. ()

mirkath1

No co se dá dělat, věk nešetří nikoho a objevila jsem novou hvězdu /budoucí / tzv. syn Indiho se mi zamlouvá a po druhém shlédnutím přece jen zvedám na 4* ()

BlueFourOne

Tentokrát Sověti a soudružka Cate Blanchett, se postarají o návrat elánu důchodového Dr. Jonese. Ač se Jones snaží sebevíc, snímek dokonale kazí předigitalizování, Šia, samotné finále a možná i téma. Ale co jiného bylo v 60. letech aktuálnější, než komunismus a mimozemšťané. Pobavit snímek dokázal, ale to v návratu legendy nestačí. Stejně tak nejde prominout to množství přeplácaných digitálních efektů a akcí. Kvalitu Indiana Jonese tohle neoživí. ()

subic

Našlápnutý začátek až po letící ledničku je hodně dobrý, tak jen škoda, že děj postupně ztrácí dech. Zároveň je pravda, že když teď v televizi opakovali celou sérii, že právě na lebkový díl jsem se těšil nejvíc a to nejen na lebky, ale i na Cate Blanchett. Akorát ten Shia LaBeouf mi tam pořád nějak moc nesedne. 2020: Je to další pokračévání po téměř 20i letech a je prostě jiné a vlastně mě docela baví. Cate Blanchett mě tu vážně baví a s tou šavlí jí to vážně sekne. 75% ()

Brano

Taká rozprávka pre deti aj dospelých, ako aj boli ostatné časti. Veľmi prehnané, nelogické akčné scény, otrepané staré vtipy či nezmyselný príbeh o ufo. Ford už tiež nemá takú charizmu ako keď bol mladý, už je na túto rolu proste starý. Možno som jeden z mála, podľa toho aké hodnotenia ma celková séria, ale mne to nepríde vôbec ako dobrý film. Poslednú krížovú výpravu som ešte ako tak dopozeral, ale ostatné časti, ktoré som si asi po deviatich rokoch pozrel, som nedokázal ani dopozerať. Asi už som nato dosť starý, ale vôbec ma to nezaujalo, ako keď som bol malý. ()

bohhous22

Přijde mi,že mistr Spielberg už poněkud vykrádá sám sebe.I na takového režiséra si troufám říct,že už Indie nemá co říct a tento film kazí prestiž původní vynikající trilogie. ()

JackBurda

Nedoceněný díl. Neprávem, je akční, vtipný, záporačka je supr, navíc tu Indy předvede s ruským důstojníkem asi nejlepší souboj z celý série. Prvek sci-fi mi nevadí, proč by mi vadil, když tu byla Archa likvidující nácky a kalich vracející život? Díl super, návrat Indyho po letech je bezvadnej. ()

mrclTV

No áno, čas sa oblafnúť nedá, a tak so starnutím Indyho sme sa presunuli do nového historického obdobia a našli sme si nových záporákov. A z akčného archeológa Indyho sa stal ešte akčnejší postarší tajný agent? Už to nemá to čaro predchádzajúcich dielov a je to celé také jednoduchšie a priamočiarejšie - veď aj hádanku v mŕtvom jazyku odhalí dr. Jones za sekundu...a celý pribeh je krásne zle strelený, no konšpirátori si zgustnú. Zatiaľ čo predchádzajúce filmy boli šikovne fantazíjne, toto je jednoducho zlátanina, priam blbosť. Nevydarený film. Ale musím uznať, že záchrana z tekuteho piesku za pomoci užovky bola geniálna :D (a tarzanovská paródia zase strašná). Tento film vznikol preto, aby sme si vážili pôvodnú sériu a videli, ako kvalitná bola. A to nás v 2019 čaka ďaľšie pokračovanie, mám oňho obavy. ()

Nalimator

Občas jsem tam zaregistroval záchvěvy starého dobrého Indyho, ale bohužel se jednalo jen o krátké pasáže, většina byl takový přepálený Disneyland se spoustou nereálných scén. Nejvíc mne ale vytáčely scény, kdy po Indym střílí ze sapíků na vzdálenost 10 metrů skupina 20 chlapů a ani škrábnutí. Žel bohu, takové scény se táhly celým filmem. ()

PlayEasy

Pokud přehlídnem debilního Shiu v jedné z hlavních úloh (drž se Transformerů, zmetku! :), můžeme s klidem prohlásit, že návrat Indyho po mnoha letech proběhl zcela důstojně... Tedy tak by to vypadalo asi půlhodiny před koncem, než tam Spielberg začal cpát své oblíbené mimíky. Steve, natoč si klidně E.T. 2, ale Indyho nech s těmito kosmickými blbostmi na pokoji! ... 75% ()

mikhail

Čo k tomu dodať....Synátor absolútne nesympatický, dej mierne zaujímavý. Rozhodne sa k tomuto filmu nebudem každý rok vracať, ako to rád robím napr. na Vianoce pri jeho troch predchodcoch. ()

fifox

Až k poslední scéně je to parádní jízda, se skvělym námětem a bezchybnym zpracovánim. No dobře, to houpání na liánách a trojitá šipka do vodopádu si taky vyžádala velkou míru tolerance (ehm, to nemohli ten sráz obejít po souši?), ale pořád se to dalo překousnou vzhledem k tomu, že šlo spíš o vedlejší motivy rozprostírající se na mnohem širší a komplexnější dějový paletě. Ten skutečnej wtf moment ale přišel až ke konci. Jakmile se totiž křišťálová lebka přilepila na krk toho emzáckýho kostlivce, šla veškerá logika stranou. Jakto, že když se třináct koster scucne dohromady, vyjde z toho jeden celej mimozemšťan s organickou tkání? Nejsem žádnej Einstein říznutej Komenskym, ale tady mi ta aritmetika prostě nesedí. Pochopení mám ale pro alienovu nabídku, že svejm končetinovejm dealerům za odměnu předá nějaký supr čupr vesmířanský vědomosti - jenže v tom případě nechápu, proč se pak pokusí všechny přítomný ve smršti zemetřasu a veletočů zabít (přičemž u většiny uspěje). Film jsem viděl několikrát a ten konec, u kterýho se má podle nepsanejch filmovejch zákonů dostavit u diváka katarze, mě dodneška trápí. Jedná se o nepochopitelnej error na jinak skvělym a zábavnym filmu. ()

horor2

Návrat muže s bičem v klobouku nám nabízí svižnou dobrodružnou komedii, ve které si Steven nakonec neodpustí Spielberga :-) O proti 3 předchozím dílům mírný krok vzad. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)