Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

Bat55

Prvých 20 minút je naprosto úžasných, strhujúcich a neskutočne zábavných (inak povedané jasná päťhviezdičková záležitosť). Harrison Ford začína klasickým vtipkovaním, ktoré v origináli nemá žiadnu chybu (,,We were younger." ,, We had guns" či ,, Put your hands down, will you? You are embarrassing us.") Akcia je taktiež úžasná, hlavne akcia v peruánskom lese je proste zážitok, ale scéna s opicami, s ktorými sa Labeouf ako Tarzan preplieta stromami ma jednoducho dorazila. To si mohli tvorcovia odpustiť. Záporáčka Irina Spalko s tvárou Cate Blanchett - skvelá sovietska agentka s charizmou a skvelým charakterom - i keď mohla byť viacej využitá v príbehu. Nové digitálne efekty Indymu vôbec neuškodili, ba naopak. Navyše, tempo filmu je naozaj úžasné, takmer dve hodiny dobrodrúžstva mi pripadalo ako pol hodiny neskutočnej zábavy. Nebol som úplne nadchnutý ako pri Krížovej výprave, ale nemôžem štvrtému Indymu odoprieť, jednej z najznámejšej a najlegendárnejšej filmovej postave, fakt, že ide o skutočne návrat legendy, aký som si predstavoval, i keď je Harrison Ford už trocha starý, no v žiadnom prípade zlý. Trio - Spielberg, Lucas, Ford nesklamali. PS: Záver s klobúkom ako odkaz na možno nového nástupcu v podobe Indianovho syna Mutta - Labeofa, má neskutočné grády. Ktohovie, možno sa dočkáme aj piateho dielu a musím povedať, že by som ho s radosťou uvítal. /85%/ ()

ABLABLABLA

Přestárlý Indy objevuje jedno z největších tajemství. A teď samozřejmě nemyslím jen existenci jiných civilizací z vesmíru, ale jeho syna aneb Shia LaBeouf je prostě skvělý a ten si mě získal už u Transformers a zatím v každém dalším filmu ho ráda vidím. Trochu kýčovitý přehnaně šťastný konec, ale co už. Doufám teda, že už tohle bude definitivně poslední díl a tvůrci neudělají něco jako syn Indyho jde v otcových stopách a vydává se za tajemstvím například hrobu Konstantina nebo něčeho jiného. ()

kaylin

Můj nejméně oblíbený díl. Pravda, jednoduše proto, že mi to sci-fi k Indymu ani trochu nesedí. První hodina až hodina a půl jsou ale dobré, místy to připomíná starého dobrého Indyho, hlavně proto, že je tu humor, akce, ale místy téměř hororové scény. Spielberg má jistou režii, ale to se od něj dá čekat. Snesl bych i pátý film, tak snad se na něj opravdu dostane. ()

Maq

V jonesovské tetralogii toto řadím na třetí místo (před Temple of Doom). Vzhledem k okolnostem to vidím spíše jako úspěch. ()

movieband

S časovou mezerou 19 let jsme se dočkali pokračování jedné z nejslavnějších a průkopnických sérií ve svém žánru. Indiana Jones je zpátky. Ale je to dobře? Spielbergovi uteklo CGI, a druhá polovina filmu jsou digitální orgie. Není to vyloženě špatně a taky chápu, že když už Indy hledal Svatý grál, Archu úmluvy a měl.co dělat i s černou magií, tak na řadu museli přijít i mimozemšťané. Bohužel to nedopadlo, a k Indymu mi tahle scientologická jízda nesedí. Trilogii si rád pustím a sleduju ji s vínem a drahou polovičkou. Z filmu nic nesmí utéct. U čtvrtého dílu se tak neděje a z Indyho se stala popcornovka, co vám jen běží v pozadí. ()

topi

Hodně velká slátanina a až moc neuvěřitelných situací a spousta do očí bijících digitálních efektů. Humor a správná gradující akce se vytratila a zůstala nemastná neslaná pomazánka. Ještě když se tam objeví Indyho syn a dávná láska Marion a vše zkončí...no ehm, to je na mě trošku moc. Naprosto zbytečnej díl, kterej nezachrání jinak výbornej soundtrack Johna Williamse. ()

Rakosnicek77

Poslední Indyho dobrodružství bohužel není to, na co jsme byli v minulých dobrodružstvích zvyklí. Je to škoda, protože si myslím, že si Harrison Ford, zaslouží jít s Indianou do penze se vztyčenou hlavou a ne jako spráskaný pes. Poslední dobou mám totiž pocit, že pokud se má něco vyloženě podělat, tak se do děje zamotají mimozemšťané a tady to bylo vlastně celé jenom o nich! Snad se podobného překvapení nedočká třeba Sly, se svou ukončovanou sérií o Johnu Rambovi. Ford má ale ještě poslední šanci, jelikož se rozhodl Indianu poslat ještě do pátého pokračování. Tak se snad podaří jeho reputaci ještě vylepšit! ()

scroochy

Indyho jsem nikdy nezbožňoval. Viděl jsem to občas v televizi a dobře se pobavil. Od čtyřky jsem tedy nic moc neočekával a o to víc jsem se pak v kině bavil. Až na pár scén (opice, Tarzan, vodopády) jsem byl spokojen a mnohokrát jsem se zasmál. ()

Sigurd

Nic nenaznačuje, že mezi třetím a čtvrtým dílem Spielbergovy ságy uplynulo více času. Samozřejmě, píše se rok 1957, nepřítel se již nepozná podle hákového kříže, ale rudé hvězdy a Indymu přibylo šedin, vrásek a dalších krásných známek období zvaného hřejivě podzim života. Nicméně příběh jede dál. Čekají na nás staří i noví známí, spousta drobných odkazů na předešlé filmy, odsýpající akce a především humor. S Jonesem byla vždycky zábava a měl styl. Pravý opak toho nudného kravaťáka Bonda. V jeho posledním dobrodružství zbyla ale už jen ta zábava. Zábava škobrtavě balancující na hranici sebeparodie, servírovaná pro ortodoxní fandy snad až v příliš velkých porcích. Ostatní se baví. Komedie je prostě komedie. Škoda však politováníhodného omylu v podobě závěru, který jakoby patřil do snímku kolegy Lucase. Na vzkříšení zbožňovaného archeologa se čekalo takřka dvacet let. Bylo to sakra dlouhé čekání, ale co… vyplatilo se. ()

Vampireman

Čekal jsem to slabší a stalo se tomu tak. Čtvrtý díl postrádá ono kouzlo, kterým byly předchozí dobrodružné počiny pana Spielberga přímo nasáklé. Nebýt pár originálních momentů, které se opakují v každém díle (mluvím třeba o zvýraznění trasy na mapě nebo originálních smrtí) už to skoro nebyl comeback starého dobrého Indyho. Fordova chyba to není, vrásky nebo šediny, ten člověk tady místy dělá snad větší jackass než v jiných dílech, ale snaha oslovit filmem vícero lidí (zkrátka zpopkulturnění) jakoby mu sebrala šarm a důstojnost nabytou z předchozích dílů. Film se topí v přehnané digitalizaci, přebírá ošklivá klišé a vyjukané hraboše a vůbec jde jinudy. Kde jsou časy, kdy se s Indym na sajdkáře vezl Sean Connery a kdy tito Jonesové bojovali proti nacistům, kteřím bledí rusáci, vedeni debilní Cate Blanchettovou, nesahají ani po kotníky. ()

MATADOR

Tak tohle měl být ten nový Indiana Jones ? Ten díl, na který se čekalo bezmála dvacet let a jenž se to svádělo na scénář ? A potom to dopadne takhle. Indiana Jones přežije atomový výbuch, zadělá si na malér s ufony a jeho syn je vlastně Tarzan, nikoliv Henry Ford Jr. Pokud se už nad těmito pár řádky divíte, radší už dále nečtěte, jelikož nový Indiana Jones už není co býval. Ale začněme hezky od začátku. V poslední době jsou filmy, které jsou bezkonkurenční, poté jsou filmy, které jsou dobré, ale v polovině se něco stane a najednou se díváte na něco opravdu jiného - a to je případ nového Indyho. První hodinka je opravdu nabitá fórky (velmi podobnými těm z třetího dílu a dobrodružstvím, plné akce. Ale poté, jakoby byl obsazení jiný scénárista, nebo se scénárista David Koepp bouchl do hlavy (a to co napsal se mu zdálo zajímavé) a výsledkem je opravdu totálně blbá, druhá část, která se už jen zbytečně snaží dostat do konce. A tam se... nechte překvapit ;-) PS: Měl jsem respekt k trilogii, ze čtvrtého dílu jsem trošku mimo. Snad se ten pátý díl, který by měl být povede více a tvůrci si ušetří ty efekty. ()

stration

Ikdyž už nemá tu fyzičku co míval, když viděl archu poprvé, pořád hravě strčí do kapsy drtivou většinu dnešních filmových dobrodruhů. A Spielberg umí pořád. ()

džanik

Honičku v džungli zkrátit. Příběh trochu víc rozvést (po glóbusu). Řada scén na mne působila až moc "studiově" a některé prvky jsem nepochopil vůbec resp. mi v dané scéně neseděly. Až příliš nereálného, a to v průběhu celého filmu. Jinak tempo a humor dobré. ()

major.warren

Jako vždy fantastické. Indy nikdy nezklame. Ano, je to nejslabší díl série, prozatímní série. Ale pořád je to Indy. A pořád je to Harrison, a Steven, a Williams, a Michael Kahn, a všichni ostatní. Skvělí herci, skvělé akční scény, skvělá hudba. Jen ten konec. To si přeci jen mohl Spielber při své lásce k mimozemšťanům odpustit. Vizuálně jako vždy skvělé. Perfektní kamera, střih i zvuk, i vizuální efekty. Ten scénář je možná trochu slabší, ale zase, je rozhodně zajímavý. Já na tom vyrostl, takže to znám z paměti a Cate Blanchett jsem dlouho znal jen z tohoto filmu a pamatuji si, že jsem byl udiven, když jsem zjistil, že je ve skutečnosti blondýna. Ale krom ní a skvělého "dědka" Harrrisona byl dobrý i můj anti-oblíbenec Shia LaBeouf. A Karen Allen po dvaceti pěti letech také:-). Pěkně to doplnili Ray Winstone, John Hurt jako Oxley a jeho, "Henry Jones, Junior," či Jim Broadbent. Ale Marcus Brody, Sallah či pan starý profesor Jones mi tam chybí pořád. U mě 85% a nejlepší hodnocení. Je to prostě Indiana. A ten nezklame. Já jsem spokojen, i když uznávám, že jde o slabší a rozhodně méně kouzelnější díl série. Ale na 5 se moc těším a doufám, že bude. Nejlepší scéna je úvodní, pak emotivní scéna u Indyho doma s pohledem na fotografii starého otce, honičky ve městě, honičky v pralese a finální americký doják:-). Bez toho to nejde. ()

Aiax

První tři díly Indyho jsme všichni milovali, protože měly šmrnc, drajv, šťávu, nadhled, humor a přetékaly spojeným charismatem Spielbergova a Fordova mistrovství. Nejnovější Indy má všeho, co se dnes od velkorozpočtového letního blockbusteru žádá, ale v duši zestárl právě tak jako oba jeho hlavní tahouni. Obsazení Harrisona Forda do hlavní role dopadlo asi podobně, jako kdyby hlavní roli v Poslední křížové výpravě hrál Sean Connery - rozpačitě, nevhodně, nevkusně. Ne že by Ford pořád neválel, on zkrátka válí jen potud, pokud mu to dovoluje věk. Křišťálová lebka tak trpí handicapem známým ze zvířecí říše - stádo je jen tak rychlé jako jeho nejpomalejší kus. Pokud jde o Spielberga, ten už od Ryana točí pouhé nekompromisní řemeslo, ale ani o chlup víc. O nějakém novátorství, překvapivé energii či dokonce bývalém filmařském kouzle nemůže být nejmenší řeči. To ve spojení s opravdu neuvěřitelně provařenou zápletkou, která je prakticky jen jednou velkou unavenou koláží xkrát viděných klišé (a k tomu až podezřele podobnou nedávné Knize tajemství s Nicolasem Cagem), ve výsledku působí poněkud vyčpělým a vyhořelým dojmem. Jako by tvůrci předem rezignovali na snahu natočit byť i jen o píď něco jiného než další zaměnitelný umělohmotný produkt určený ke sterilní rodinné zábavě. Tři hvězdičky dávám vyloženě z nostalgie, z úcty ke vzpomínkám na nádherné, kouzelné chvíle strávené u Archy, Chrámu a Grálu. Navíc úplně bez nápadů nový Indy taky není, může se pochlubit vydatnými kusy pěkně prorostlé akce a skvělým Shiou LeBeoufem, kterému přeji velkou a skvělou budoucnost. Spíš než k dalšímu vytahování a oprašování starých překonaných idolů však upínám naděje k novým a inspirativním formátům, které mají ambici dobu předbíhat, a ne ji zdržovat. ()

FilmFan24

Konečně skončilo nekonečných devatenáct let čekání! Indy se vrátil! Impozantní nástup mě dohnal k slzám dojetí. Indy je starší, ale přesto v plné parádě! A těch odkazů, co nám fanouškům, pánové Spielberg a Lucas do filmu ukryly. Padesátá léta! Spousta záměrně přepísklých eskapád, jako v každém filmu o Indym! Je to přece hrdina - ikona či jak chcete - z pokleslých ba přímo brakových dobrodružných románů. Vyvázne z každé i té nejvíce přepísklé šlamastyky z lehkostí sobě vlastní. A je stále nad věcí! I když teda Mutt mu dává pořádně zabrat! Ta mládež! Nemá úctu ke stáří! A nakonec jsem se dočkal i Seanna Conneryho! Krásná vzpomínka formou fotografie na Indyho stole. A samozřejmě nelze nezapomenout na již zesnulého Denholma Elliotta - Dr. Marcuse Brodyho! Díky pane Spielbergu! Jste Král, jak tady napsala Galadriel! ()

reqiuem

ve srovnání s lovcema pokladů 2 je indy mnohem víc zábavnější, bohatší o akční scény, mnohem míň scén, kde hlavní hrdina dojde pomocí všemožnejch indícijí k cíly (a to je velký plus)..no proč to vlastně srovnávám, když to ani srovnat nejde ..N.Cage prostě H.Fordvi nesehá ani po kolena (teda určitě ne co se týče tohoto filmu).měl sem sice trochu strach z toho, že po plátně bude běhat děda, kterýmu by spíš slušela hůl, o kterou by se mohl opřít, ale vůbec se tak nestalo..za celej film jsem si uvědomil jen párkrát, že indymu už trochu zešedly vlasy a navíc je dobře, že toho Spielberg občas využil k jeho zesměšnění...hodnocení asi ještě trochu upravim až to uvidim podruhý. ()

dom156

Návrat 64 letého Indyho na velké plátno. Zprvu bych rád malinko odbočil a rád bych si podělil o svoje přání. Přeji si, aby co nejrychleji byl hotový díl číslo 5. Fordovi už je 75, tak ať je ještě při síle. Oklikou se vracím na místo činu. Čtvrtý díl je takový slabší brácha oproti namakancům - původní trilogii. Nejvíc na kráse mu ubírá totálně nezvládnutý konec, kde zařazení mimozemšťanů je dost přes čáru. Úplně mi také nesedí obsazení Shia, nedokážu přesně popsat, proč mi zde vadí, ale jako kdyby narušil vnitřní atmosféru, která byla silně patrná v úvodní trilogii. I přes některé své nedostatky je Království křišťálové lebky stále nadstandardní počin a doporučuji. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)