Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

mzss1

Skvělé oživení série po 19 letech. Vedle Harrisona Forda mě bavil Shia LaBeouf a Karen Allen, která se vrátila z jedničky. Film má zajímavej příběh, ze kterého se nakonec ke konci filmu ukáže, že šlo o mimozemštěny. Některým lidem se to nelíbí, ale mě to přijde dobrý. Akčních scén je tu dost, mě bavi nejvíc skvělý úvod, který trval neuvěřitelných 20 minut. Dále byla skvělá honička auty v džungli. Takže opravdu se jedná o skvělý zážitek, nečekal jsem, že to tak skvěle dopadne. Režie opět perfektní, hudba vynikající, co víc si přát. Film měl podobné tempo jako v jedničce, možná trochu lepší. Tento díl beru jako druhý nejlepší (první nej je trojka). Hodnotím na 96% = ***** ()

k212

+1 Cate Blanchett a její ruština, +1 ujeťák John Hurt, + 1/2 Shia LaBeouf a jeho hřeben, +1/2 vyžilé, avšak pořád ještě zábavné, duo Ford + Allen. -1 E.T. aneb "co nebudou mít Akta X v novém filmu, to posbíralo a vyžralo trio Steven, George a David". +2 reálie a nenásilné digitální triky; -1 hudba od Williamse. Celkově je to za = raz dva tři. Přimhouřílm-li obě oči a přehlédnu-li špatné počty, užila jsem si to v kině vlastně skoro na 70%. ()

kingik

Indiana Jones se vrátil!. Harrison Ford stárne a má k ruce slabší scénář, ačkoliv nápady a absurdní akční scény se sypou jako z rukávu. Spielberg nabral zpět ztracenou formu. Do herecké party přibyl talentovaný a mírně osvěžující Shia LaBeouf. Na druhé straně barikády se ocitla komsomolská záporačka Cate Blanchett a po odmlce se vrátila i Karen Allen. Čtvrtý díl docela sází na zajímavě pojatou absurditu. Velmi dobrá řemeslně odvedená práce, finále nedosáhlo mega výšin a jako celek to hodně pobaví. S Indianem Jonesem se dá vypravit na každou dobrodružnou výpravu, i když mu v cestě stojí samotná KGB, žádná újma nehrozí. 90% ()

Payushka

Nikdy jsem Indyho moc nemusela. Ale co, respektuju nikdy nepadajici klobouk, praskajici bic a nejaky ten dabelsky Harrisonuv pohled (kdo by odolal). Jenomze co to Spielberg tady vytvoril, to uz je fakt moc. Mimozemstani. Jak jinak. Nerikam, ze ctyrka by byla vylozene spatna, ale co je to sakra za "rozuzleni"?!?! Dokonce ani ten Shia mi tolik nevadil jako Spielberguv onanistickej konec. Byt fanousek tehle serie, davam bez problemu odpad. ()

Legas

I když jste velkým fandou, tak 19 let čekání udělá své. Zklamán jsem nebyl, ale k některým věcem jsem se po čtvrtém dobrodružství stavěl poněkud nedůvěřivě. Po 19 letech čekání je třeba malý odstup. Aktuální opáčko všech třech klasik a tedy takový malý průzkum základních stavebních pilířů celé trilogie, nyní již kvadrologie, mi pomohlo při druhém shlédnutí Křišťálové lebky pochopit, jaké doopravdy je čtvrté pokračování Indiana Jonese. ()

InJo

Celkově o trochu slabší než dokonalé předchozí tři díly, přesto v rámci současné produkce výborná podívaná a dobrodružný film v tom nejlepším hollywoodském stylu, tak jak to umí snad už jenom Spielberg. Asi největší problém mám s využitím některých postav (role Raye Winstonea mi přijde trochu trapná) a s neuspokojivou zkratkovitostí v posledním aktu (zhruba od scény příchodu do chrámu), kde se (opět) plní úkoly a překonávají nástrahy, tentokrát však poněkud mechanicky a (proto) bez většího pocitu vzrušení. Starouš Harrison je i v takřka 70 letech v jedné ze svých životních rolí pořád skvělý, byť tentokrát už spíš coby hláškující živoucí legenda než cool frajer provádějící bláznivé akční kousky. Příběh je smysluplně zasazený do 50. let a tvůrci toho mohutně využívají (narážky na Studenou válku, McCarthyho hon na čarodějnice, dobovou popkulturu atd.). A i ve slabších chvilkách ho zachraňuje Spielbergova precizní a nápaditá režie za podpory tradičně dokonale odvedené práce fenomenálního kameramana Janusze Kaminského (při velkolepé a velmi hravé honičce v džungli tihle dva předvádějí špičkové akční řemeslo). Čtyřka není nostalgickou poctou původní trilogii a jejímu ikonickému hrdinovi, ale regulérní pokračování, které je stejně "jonesovské" jako jeho starší bratříčci. Stále jsem však v rozpacích nad některými věcmi. Pár momentů je možná až moc over-the-top (lednička, vodopády) a i digitální triky od ILM (!) občas nejsou z nejpovedenějších, což zamrzí zejména během velkého finále. Hlavní ale je, že se Indy po tolika letech čekání přece jen vrátil a že to i přes ty drobné vady na kráse prostě pořád stojí za to. 85 % ()

Sobis87

Trvalo to bezmála dvacet let, než se na plátna vrátil nejznámější archeolog pod sluncem. A co si budeme povídat, dvacet let je setsakra dlouhá doba, za kterou se toho mnoho změnilo. Kinematografie se dostala zase o kus dál, Steven Spielberg od Poslední křížové výpravy nenatočil žádný další film podobného ražení (uvažovat by se dalo maximálně tak o Ztraceném světě, jemuž jistá brakovost taky nebyla úplně cizí), George Lucas se zbláznil do digitálních technologií a neúspěšně navázal na svou vlastní trilogii a všichni zestárli, Harrisona Forda nevyjímaje. Jak to tedy nakonec dopadlo? Zvládli to tihle starouši ukočírovat se ctí? Ó ano! Indiana Jones a království křišťálové lebky nedělá ostudu svým předchůdcům, je to opět skvělá podívaná a co je hlavní, je to stále ten starý dobrý Henry Jones Junior, sice už značně prošedivělý a vrásčitý, ale pořád je tím, co máme tak moc rádi. V podání Harrisona Forda to je stále ten samý cynický hláškař, který nejde pro ránu daleko, ale zároveň si uvědomuje své stáří a zná své limity, i když leckteré jeho kaskadérské kreace by mu záviděl kdejaký třicátník. Těch zmíněných dvacet let uplynulo i ve filmu a tak se dostáváme do 50. let, kdy nacisty vystřídali Rusové. A nebyl by to pořádný Indy, kdyby se v něm nereflektovala doba (a její kultura), ve které se odehrává, což znamená, že pokud se ve 30. letech tíhlo k brakovým dobrodružstvím s nádechem mystična, tak v letech 50. musí zákonitě dojít na sci-fi. Ano, je to tak, čtvrtý Indiana Jones obsahuje sci-fi prvky a pokud se aspoň trochu orientujete v americké kinematografii 50. let, tak vám nejspíš dojde, že se příběh bude točit o největším fenoménu tehdejší doby - mimozemšťanů. Tvůrci šikovně naroubovali příběh opírající se o fenomén ufo na známé události a legendy (tajemná havárie v Roswellu, Oblast 51, mayská kultura...), ostatně jako tomu bylo dříve. To ale není všechno, tentokrát dojde i na zobrazení sociálního vnímání té doby - mám na mysli hlavně strach ze studené války, paranoiu opírající se o "tichého nepřítele" z Evropy, podezření ze špionáže, dvojité agenty, hrozbu jaderných útoků a mnoho dalšího. Celkem vážná témata, ale Spielberg si dobře uvědomoval, že netočí další Schindlerův list, ale návrat popkulturní legendy, takže se celý film veze v odlehčeném duchu. Další věc kterou si Spielberg uvědomil, je fakt, že natáčí pokračování série, která za ta léta stihla zkultovnět a stala se jakýmsi nedostižným filmařským Olympem, takže překonání předešlých dílů je v očích diváků prakticky nemožné. Tvůrci si s tím poradili fikaně a Království křišťálové lebky vystavěli jako nostalgií nasáklý spektákl, který se nesnaží překonat své předchůdce, ani se nesnaží tvářit, jako by předešlé díly neexistovaly, ale vzdává jim poctu prostřednicvím spousty narážek (Indyho bonmoty, připomenutí Marcuse Brodyho, fotografie Henryho Jonese Seniora,...) dává divákům vzpomenout, proč všechny ty příběhy se svérázným archeologem tak milují. Tohle je jednoduše návrat legendy, která si uvědomuje svůj status a těží z toho v prospěch zasvěceného diváka. Čtvrtý Indy funguje ale i pokud se na něho přestaneme dívat jako na součást série a posvítíme si na něho jako na samostatný film. Je úžasnou symbiózou klasického filmu a moderní kinematografie (Spielberg versus Lucas), film je natočen staromilsky, akce se obejde bez zběsilého střihu a zaměřuje se spíše na "promyšleně nasnímanou sérii atrakcí" a zároveň jsou k dosažení dojmu klasického spektáklu použity ty nejmoderněší technologie. Dámy a pánové, kvůli filmu, jako je tenhle, bylo vytvořeno velké plátno, říkal jsem si to u Jacksonova King Konga (který Jonesových kvalit ale nedosahuje) a říkal jsem si to i u tohoto filmu. Až uvidíte úvodní jízdu za doprovdu Elvise, test atomové bomby v satelitním městečku (mimochodem moje nejoblíbenější scéna), honičku v džungli nebo jen krátkou bitku mezi pomáďáky a šprty, pochopíte, o čem mluvím. Ta radost z vyprávění a její převedení do precizního řemesla je prostě odzbrojující. Přidejte k tomu ještě charismatickou záporačku Cate Blanchett, návrat Karen Allen a rebela bez příčiny Shii LaBeoufa a vyjde vám spektákl nejklasičtější. Spousta lidí sice asi stěží skousne zápletku s mimozemšťany a oproti výtečnému zbytku slabší poslední dvacetiminutovku (jak se to tedy vezme, jde o to, jak moc jste tolerantní), ale já jsem víc než nadšen. Spielbergova láska ke své slavné sérii i k filmu celkově je z toho cítit na míle daleko. 90% () (menej) (viac)

Webb

Nemám rád nesmysly násilně do filmu vloženy a tady jich je celá řada. Nehorázné bláboly, které nehodlám sežrat ani kdybych od rána nevlezl do "olověné" lednice. Opravdu se mi nechce věřit, že má čtvrtý Indy takový mizerný scénář. Trapný béčkový charakterní postavy s trapnými dialogy, včetně takových klišovitých scének, jako je rodinná hádka Indyho před ruskými samopaly, či v suchém písku. Dále také to, jak Indy zapadá v suchém písku a pošle pro pomoc staříka, i přesto, že kromě rusáků tam nikdo není a stařík přivede právě ty rusáky. Stalinova špionka střílí po Indyho rodině a i když má pěkný výhled, zasáhne jen okno v autě a to pouze nad jejich úrovní. Rusští vojáci se chovají jako figuríny. Vůbec tu nefunguje fyzika. Šermování na autech, které jedou plynule bez hrbolů, které v džungli jistě jsou. jízda na kraji rokle je umělá (digitální), Indyho syn se promění v tarzana a na liánách se dostane až k autům, které jsou už o kilometr jinde. Auto sjede z útesu a dopadne na strom pod útesem, strom se s autem prohne. Předvídatelný závěr s mimozemšťany jen dokazuje sílu tohoto paskvilu. Cate Blanchett je má oblíbená herečka ale sem se mi prostě nehodila. Promiň Spielbergu, ale takovouto zábavu si můžež nechat, opravdu jsem se nebavil. I přes to, že je na tom vidět hodně práce a využitých peněz, nemůžu film hodnotit kladnými hvězdami. Ještě že jsem na to nešel do kina. 2 hvězdy za kameru a pěkný vizuální a digitální triky včetně mravenců. ()

IQ Tiqe

Milovníky Indiana Jonese tento snímek pravděpodobně potěší, dalo by se říci, že drží zažitou linii předchozích příběhů. Určitě jsem se při sledování nenudil – přesně zapadá do škatulky akčních a dobrodružných filmů a jako takový si udržuje tempo a nemá hluchá místa bez děje. Bohužel na rozdíl od předchozích Indyho dobrodružství se zde tvůrci, jakoby nevěděli kudy kam, pustili na tenký led sci-fi, a z mého pohledu tak příběh zazdili. Sci-fi mám rád, ale pokud se film většinu času tváří realisticky a najednou se překlopí do říše fantasy, nedokážu ho ocenit. ()

strougy

Jelikož se narozdíl od jistého zlého a cynického fyzika rád nechám unášet na vlnách nostalgie, tak ve mně nástup Indiany na scénu za doprovodu tradičního motivu vyloudil slastné "jůů". Bohužel podobných "jůů" momentů bylo příliš málo na zakrytí absolutně nepovedeného záporáka, oproštění akčních scén od nadsázky, díky čemuž ovšem vyniká jejich nerealistická přepálenost, či zbytečně dlouhou, zejména v závěru i přes přemíru akce se táhnoucí stopáž. Navíc ani snaha o napodobení třetího dílu nahrazením vztahu Indyho s otcem Indyho se synem nefunguje jak by měla, což je škoda zejména s ohledem na povedené Shiovo vynoření se a následnou scénu v baru zakončenou stylovou honičkou, která představuje vrchol celého snímku. Ač je mi to líto, nyní se domnívám, že hrdinný archeolog měl raději odejít na odpočinek už po poslední křížové výpravě a nekazit si renomé podobně odfláklým návratem na filmovou scénu. ()

HoneyBunny

Představte si, že se po dvaceti letech potkáte se svojí první láskou. Léta jste si ji hýčkali a v mysli zdokonalovali. A najednou ji vidíte před sebou a ona je šedivá a vrásčitá. Není to úplně příjemný pocit. Lucas měl pravdu, když říkal, že tehle díl příznivce Indyho naštve. Částečně jim totiž ničí legendu (ano, ten konec opravdu ztrácí dech i nadhled předchozí trilogie). Kvůli tomu, že Indy je moje první filmová láska, dávám mu i přes ty vrásky čtyři hvězdy. Doufám, že si je při opětovném shlédnutí opravdu zaslouží. Vzkaz pro nespokojence: Prosím, opravdu dejte tomuhle dílu čas. Uvidíte, že za rok, za dva už se vám šedesátiletý profesor Jones nebude zdát tak trapný. ()

Jordan

Indiana Jones- legenda s bičom, najakčnejší učiteľ a najslávnejší archeológ, prvý človek, ktorý prežil výbuch atómovej bomby zavretý v ľadničke! Dám 4, pretože Indiana nesklamal a prišiel (po možno až zbytočne dlhej pauze) v plnom nasadení a so všetkým, čo máme na Indym radi - humorom a akciou, dobrodružstvom a jednou nepodstatnou legendou slúžiacou na to, aby sa dej odohrával v nejakej lákavej a exotickej krajine; Shia je super a ako nasledovníka som ho zobral, Cate je v zápornej úlohe (!) pekne slizká a chladná, záver okradol moje hodnotenie o piatu hviezdičku (už toho bolo trochu veľa - nie, že by to vadilo, ale skrátka veľa) a akcia, scény v džungli, úvod zrežírované a našľapané dokonale! Koniec koncov, čo iné by sme od pána Spielberga mohli čakať, však? ()

ed_wood

Prišlo to, čo každý dlho očakával. Veľkolepý návrat Indiana Jonesa. Lenže po zhliadnutí nastalo u mňa menšie sklamanie. Ešte pred pozretím filmu som mal isté pochybnosti o hlavnej postave, pretože Harrison Ford už dávno nepatrí k najmladším hercom. Lenže vo filme ma veľmi milo prekvapil. V bojových scénach ani nebolo poznať, že od Poslednej krížovej výpravy ubehlo už 20 rokov. Ten kto zostarol mi ale pripadal režisér a scenárista. Chápem, že nový Indiana musel zaujať niečím extra. Mimozemšťania nebol až taký zlý nápad. Steven to s nimi aj vie ( E.T., Vojna svetov, Blízke stretnutie....), ale v tomto filme mu to akosi nevyšlo. Aj keď snímok bol prešpikovaný množstvom akcie typickej pre Indianu Jonesa, už to nebolo čo v predchádzajúcich dieloch. Tandem otec a syn z Poslednej krížovej výpravy ( Connery-Ford) omnoho prevýšil otca a syna z Krištáľovej lebky ( Ford-LaBeouf). Vtipy v akčných scénach mi vôbec nepripadali vtipné, niekedy boli skôr až trápne. Úhlavný záporák tiež mohol byť viac tvrdší a ukrutnejší ( aj keď Cate Blanchett bola riadna mrcha). Viem, že v predchádzajúcich riadkoch je veľa kritiky, ale nemôžem si pomôcť, film je najslabší zo série. Predchodcovia "dali laťku príliš vysoko". U mňa len za 3 hviezdičky... ()

Anderton

Pre mňa nie sú pôvodné tri časti Indiany žiaden vrchol eskapickej kinematografie. Bavili ma, mám ich rád, ale sú popcornové filmy, ktoré ma bavili omnoho viac a videl som ich viackrát, ako ľubovoľného Indyho. Rovnako to mám aj s Lebkou, podľa mňa je na tej istej úrovni, ako prvé tri adorované diely. Čistá letná zábava pre každého filmového fanúšika každého veku. Nič viac. Lebka má ale jednu pridanú hodnotu oproti pôvodnej trilógii, jej tvorcovia už môžu rátať s nostalgiou fanúšikov a ich oddanosťou. Casting bol kľúčový. ()

Frajer42

Tohle se sérií Indiana Jones srovnávat nelze, protože tohle do série Indiana Jones nepatří. Absolutně odlišný film v absolutně nevhodně zvolené době. Ani ten Harrison Ford už před kamerou nevypadá tak dobře, jako vypadal dříve. Ostatní postavy prostě příšerné. Vyložená nuda to však taky není. Ba co víc, místy jsem se i bavil. Bohužel těch míst nebylo příliš. Horní hranice * *. ()

boshke

Indy se měl po Poslední křížové výpravě odpískat. Obstarožní Ford není to pravé ořechové, kdyby však dostal do rukou kloudný scénář, určitě mohl mít, a zřejmě by i měl, se svým návratem po 20 letech úspěch. Příběh však stojí za starou bačkoru, a tak se překvapení nekoná. Souboje imperialistů s komanči o nadvládu nad světem se hodí možná do Bondovek, k Indymu mi však nesedí. A zatímco Svatý grál jsem jako zapřísáhlý racionalista ještě bral, křišťáloví šišoidi z jiné dimenze už na mne byli příliš... Stevene, sežeň si pořádného scénáristu (a pořádného vizážistu pro Forda) nebo pětku zruš... 50% ()

Kothy

Poslední Indy se moc nepovedl. Ale asi to nebude věkem. Přežít výbuch atomové bomby v ledničce pro něj není problém. Společnost mu dělají soudruzi. Ale ti mimozemšťani, to už bylo moc... ()

teutates

Nostalgická spomienka na staré časy ako sa patrí!Klasicko"naivný"snímok s rukopisom pána Spielberga,ktorý dokonale usadí na celých 123minút.Počiatočné predsudky nedávali staršiemu Indimu mnoho šancí,avšak v priebehu 10minút to zo mňa opadlo a nemôžem byť až tak kritický!Stotožnenie s rokmi vzniku je skvelé tak ako charaktery postáv+dané herectvo!Prekvapil ma Shia LaBeouf od ktorého som vážne nič nečakal.Digitálne orgie tak ako akcie dostatok,hlášok dostatok,režisérského umenia dostatok!"Staro-nového"Indiana som si vážne užil a nemôžem dať menej ako 5*! ()

swamp

Nejsem ultimátní nadšenec Indyho, ale celou trilogii mám rád a vždy se u ní rád pobavím. :) Pokračování Kingdom of the crystal skull dopadlo výborně, vzhledem k tomu, jak dlouho se o něm spekulovalo a debatovalo. Harrison Ford je stále kanón (většinu kaskadérských kousků prý dělal sám), Shia LaBeouf k němu padl výborně (jak jinak - pod taktovkou Spielberga) a Cate Blanchett je výborná záporačka. Přesto mám pocit, i když jsem se dobře bavil a - jak už jsem řekl - nejsem žádný šílený fanda, že čtvrté pokračování není zcela kanonické, spíše se jedná o nadprůměrný dobrodružný film. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)