Dobyvatelia stratenej archy

• Slovensko Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy (viac)

Dobrodruh a archeológ Indiana Jones (Harrison Ford) sa vracia z juhoamerického pralesa, kde našiel vzácnu zlatú indiánsku sošku, ale vyfúkol mu ju podlý konkurent, francúzsky archeológ Belloq (Paul Freeman). Po návrate sa objavia muži z vojenskej výzvednej služby a požiadajú ho, aby našiel Archu zmluvy, ktorú Belloq s nacistami hľadá v Egypte. Archa má Hitlerovi zabezpečiť neporaziteľnosť. Potrebujú však najprv získať hlavicu staroegyptskej barly, ktorá má ukázať miesto, kde majú kopať. Tú má Marion (Karen Allenová), opustená Indyho láska. Chvíľu po Indianovi sa objavia Nemci a Marion s Indym tak-tak uniknú. Vyberú sa do Egypta, Indy objaví Archu, ale Belloq s Nemcami ho prekvapia, Archu mu vezmú a uväznia ho v kobke plnej hadov. Indymu s Marion sa podarí uniknúť, Archu získať späť a doviezť ju až na loď. Prepadne ich však nemecká ponorka, a Archu mu ukradnú. Belloq sa ju chystá na opustenom ostrove otvoriť... (TV JOJ)

major.warren

Legendární filmové dobrodružství, kde se vůbec poprvé objevil archeolog Indiana Jones (mimo jiné v jednom z nejlepších nejgeniálnějších úvodů kinematografie). Vždycky jsem měl Indyho moc rád a myslím, že právě Dobyvatelé ztracené archy jsou z hlediska celé série zřejmě vůbec nejlepším dílem. Klobouk dolů před Lucasem a Spielbergem. Výborný scénář, skvělá kamera a hlavně geniální hudba Johna Williamse. Vstup Harrisona Forda na scénu považuji za jednu z nejlepších scén všech dob! U mě má tento film to nejlepší hodnocení. Čtyři Oscary za nejlepší vizuální efekty, výpravu, mix zvuku a střih. ()

dom156

Legendární film, u kterého je asi největší problém najít původní dabing. Stáhnul jsem dvě verze a ejhle, měl jsem skoro z toho novějšího dabingu osypky. Musel jsem stáhnout verzi, kde v rohu obrazovky bylo logo Primy, ale klasický dabing je prostě nej. Super dobrodružný a již docela dost postarší film. Rád se k němu zase někdy vrátím a doporučuji. ()

salalala

Spilbergova (a Lucasova) bondovka funguje i po skoro čtyřiceti letech náramně a opravdu vypadá jako další dobrodružství agenta 007. Od počátku uchvátí svižné tempo, v němž se pořád něco děje, parádní a s lehkostí natočená akce a střídající se lokace, které jsou jedna zajímavější než druhá. Vzhledem k tomu si divák ani nestačí všimnout, že občas příběh nedává moc smysl, některé věci se vůbec nevysvětlí a hrdinům vše prochází až moc snadno. Vůbec to nevadí, protože tu jsou legendární hudební téma Johna Williamse, naprosto pohodová atmosféra, která ale někdy trochu potemní a vkrádá se do ní pár až hororových výjevů (scéna s hady), a střídmá stopáž, v níž absolutně není nic navíc. Harrison Ford je v titulní roli naprosto dokonalý, Karen Allen zase proklatě sexy a až nadčasově angažovaná a samostatná, jen je škoda, že chybí výraznější a charismatičtější záporák, protože ani Paul Freeman ani Ronald Lacey nejsou extra zajímaví. Triková stránka tedy už poněkud zastarala, to ale tolik nevadí, protože tohle je taková legenda, která prakticky nestárne a pořád baví nové a nové divácké generace, což je znak totální klasiky. 85 % ()

Derek

rewatch po xty raz na blu ray ako priprava na najnovsiu cast. je to stale neskutocna pecka, koktejl vtipnych momentov a napaditych akcnych scen (spielbergova specialita), film ktory nenudi ani sekundu. ()

kajas

S takhle nízkým hodnocením tu asi vyčnívám z řady, ale já to na víc prostě nevidím. Indy je samozřejmě kult, každý ho zná, Ford je neskutečně sympatickej, ale dobrodružství doktora Jonese asi více ocení trochu starší ročníky, kteří na něm vyrůstali. Mně se líbí víc kupříkladu "Mumie", tam k sympatickému hrdinovi přibyde i sympatická hrdinka :). Úvodní znělka je ale skvělá a asi dvě scény jsou opravdu kultovní ("Adios, blbečku" a souboj meč versus pistole). No kruci, tak to ty *** jsou opravdu málo :D, přidám tedy. ()

L_O_U_S

Je možná ostuda, že jsem se k Indymu dostal až teď, ale mě tenhle Špilas vážně nikdy zvlášť nelákal... Ale jo, je tam dobrodružství, je tam akce, nějaký ten humor, je tam Williams. Čtyři hvězdy, ale dalším dílům možná uberu. (632., 17. IV. 2011) ()

Aleee89

Musím se přiznat, dodnes jsem neviděla žádný film s Indianem Jonesem celý. Vždy nějaké útržky z každého, takže se teď pěkně podívám na jeden po druhém. Exteriéry, hudba byly moc fajn. Harrison, ještě jako švihák, se zhostil role skvěle. Scénky jsou vtipné, film rychle plyne a baví vás. Prostě něco nenáročného na večerní pohodičku. Sice nereálné, ale účelem bylo bavit se, ne se hluboce zamýšlet, proto film hodnotím kladně, neboť přesně tohle on splňuje. ()

Parlay

Roku 1981 se narodil můj vůbec nejoblíbenější filmový hrdina, Indiana Jones. Charisma Harrisona Forda, režie Stevena Spielberga a napínavý příběh prodchnutý humorem a mystikou daly za vznik jednomu z milníků světové kinematografie. Sledování nakopávaní náckovských zadků v Indyho podání neomrzí snad nikdy... A scéna na tržišti? Legendární! Jako malý kluk jsem nenosil péro, šíp a luk, ale klobouk a koženou bundu... Akorát ten bič mi naši nechtěli pořídit :-) ()

Sheldra

Kdyby holčiny na hodině dr. Jonese tušily, jaký je to v terénu frajer, nejspíš by přestaly s psaním "Love You" na víčka a rovnou by se na něj vrhly. A kdo by se jim mohl divit? Indy je prostě jen jeden a nikdo ho nemůže zahrát tak jako Harrison Ford. Tahle geniální kombinace frašky, dobrodružství a hororu, přecpaná hláškami a scénkami, na které nezapomenete ani v amnézii, si o legendarizaci přímo říká. Třeba scénka, kde Indy zastřelí maníka se šavlí, mi málem přivodila infarkt následkem nezvladatelného záchvatu smíchu. Takže pardon, ale na to, abych se při tom úžasně pobavila, opravdu nemusím být chlap! ()

Chrysopras

Konečně jsem viděl tuhle dnes už nejspíš legendární záležitost. Já jsem zázraky nečekal, proto jsem nebyl nijak zklamanej, že příběh je dnes už spíše z kategorie průměrných a efekty ohromí možná nějaký ten kmen z pralesa. Velmi dobrej je Ford a nad průměrné hodnocení zvedá film sada čupr hlášek. ()

rastlinka

Tak teda, neviem či som iná, ale toto ma nebralo (a pritom kombinácia deja a časového obdobia sľubovala filmovú pecku, na ktorú sa nedá netešiť!). Azda je chyba v tom, že som na Indym nevyrastala a tým pádom by som mu odpustila aj nemožné (taký Vinnetou je u mňa toho názorným príkladom - obľúbená trilógia už od malička, no sama sa občas na niektorých veciach bavím alebo až neveriacky krútim hlavou, ale tomuto apačskému náčleníkovi by som snáď odpustila aj keby mu z oboch uší trčali ružové pierka. Je to srdcovka a o to asi ide). Alebo žeby bola chyba v prílišnej komerčnosti filmu a ja som čakala niečo "serióznejšie"? Neviem. Každopádne, Ford bol fešák a v tom klobúku mu to naozaj sekne, no a niektoré hefty sú skutočne vydarené, ale to je asi tak všetko, pretože keď prišlo na akciu, bola to naozaj slabota. Uvidíme, čo dá dvojka. ()

kinderman

Sice jsem do kina chodil pravidelně už dřív, ale tohle byl v pětaosmdesátém můj iniciační filmový zážitek- pánové Spielberg, Ford a Williams mě naprosto dostali a svět (kinematografie) už nikdy nebyl stejný. Ano, patřím k lucasovsko-spielbergovské divácké generaci a jsem na to patřičně hrdý. ()

dyfur

...vyše 3O-ročný film a nič nestratil zo svojho čara. V čase vzniku - pomerne skoro uvedené v našim-socialistických - kinách - bola to bomba .Námet, herci,a hlavne triky.....odvtedy som videl opakovane ,ale stále niet čo vyčitať - a kto nevidel -teda hlavne mladí-neuverí,že ten film má toľko rokov-iste bude nadšený.Zlatý fond- klasika -ak by sa mohlo výnimočne dať i viac hviezd ako 5 - iste tento film by bolo jedným z nich. SUPER. ()

GILLWANDER

Je mi jedno, či si tento film pustím v českom alebo originálnálnom jazyku, vždy to bude rozhadzovať moje podvedomie a myšlienky až k hraniciam filmového neba. Dokonalá akcia, nečakané zvraty, svieže zápletky, nenapodobiteľné tempo, hlášky a coolové herecké rozhranie, kde právom kraľuje kráľ vyškerého dobrodružstva Indiana Jones. Spielberg akoby si splnil svoj detský sen a vytvoril ikonickú postavu, ktorá bude žiť naveky. Nemá zmysel hľadať viac dobrodružnejší film. Spielbergov Indy má všetko čo môžte od stropu kinematografie čakať. Pre mňa epos dobrodružstva. Ďakujem Steve! 95% ()

Robko

Nejlepší protagonista v dějinách kinematografie, jehož samotné představení v úvodní scéně je dokonalá ukázka Spielbergovy režijní virtuozity a jehož první dobrodružství mě dojímá už jen tím, jak dokonale je zkonstruovaný. Jako dítě jsem chtěl být Indy, a vlastně pořád chci. ()

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (viac)

Remake Osobního strážce je na cestě

Remake Osobního strážce je na cestě

16.09.2021

Oceňovaný dramaturg Matthew Lopez dostal za úkol připravit scénář k nové verzi kultovního romantického dramatu Osobní strážce. Ve snímku z roku 1992 si hlavní role zahráli Kevin Costner a Whitney… (viac)

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

15.02.2020

Herec Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Uprchlík) v čerstvém rozhovoru odhalil, že se už pomalu začíná připravovat na návrat do legendární role Indiana Jonese pro pátý snímek. Kamery by se prý… (viac)

Uncharted opět bez režiséra

Uncharted opět bez režiséra

02.01.2020

Máme nový rok, začátek nové dekády, ne všichni ale začínají s čistým štítem. Řeč je o adaptaci herního Uncharted, takové moderní verze Indiana Jonese, která se na stříbrné plátno snaží dostat už… jo,… (viac)