Indiana Jones a Chrám skazy

• Česko Indiana Jones a Chrám zkázy (viac)

Archeológ a dobrodruh Indiana Jones (Harrison Ford) našiel pre čínskeho zločinca Laoa (Roy Chiao) relikvie – pozostatky mandžuského cisára Nurhačiho. Lao Che však nedá Indianovi sľúbený diamant, ale pokúsi sa ho otráviť. Indiana utečie s Laovou milenkou Willie (Kate Capshawová) a pri úteku mu pomáha malý Číňan Shorty (Jonathan Ke Quan). Podarí sa im uniknúť z padajúceho lietadla a dôjdu do indickej dedinky, ktorú postihlo nešťastie – maharadža z Pankotu odniesol posvätný kameň, ktorý dedinu chránil. Indiana Jones s Willie a Shortym ide do paláca a zistí, že sa tu konajú kruté obrady sekty Thugov s ľudskými obeťami. V bani pod palácom fárajú deti, odvlečené z dediny, a hľadajú ďalšie Šankrove kamene, ktoré sú tam údajne ukryté. Indiana chce kamene získať, ale chytia ho a donútia vypiť krv bohyne Kálí a stane sa nevedomým otrokom kultu, ktorý sa chystá obetovať Willie... (TV JOJ)

OtokPag

Starší dabingová verze byla lepší! Malý čínský kluk má přezdívku “Kraťas” . V nové verzi mu už tak neříká a to mi příjde, jako chyba! Jinak výborně natočené, napínavé a žrádlo nechutné 😋 ()

MatyRock

V dětských letech byl pro mě druhý film, Harrisona Forda v roli nebojácného archeologa, nejoblíbenějším z celé trilogie. Dnes už tomu tak není, nicméně strhující akční scéna z Číny nebo honička v důlních vozících patří k vrcholům celého filmu. 8/10 ()

BigJohn02

Mezi dvěma filmy, které řeší biblické artefakty, působí honba za šutrem banálně. Ale má to švih, humor a několik nezapomenutelných scén. ()

Jirkacek

Dobrodružný snímek Indiana Jones a Chrám zkázy jsem v dobách komunismu viděl v kině a do dneška si pamatuji, že jsem byl po rozsvícení v sále nadšen. Stejně jako předtím u prvního dobrodružství stejného hrdiny s kloboukem a bičem, které se jmenovalo Dobyvatelé ztracené archy. Ovšem vhledem k tomu, co se vyskytovalo v té době na TV obrazovkách nebo v kinech se nebylo až tak čemu divit, což ovšem nijak nesnižuje klady tohoto amerického filmu z roku 1984 z produkce režiséra Stevena Spielberga. O mnoho let později se film objevil na DVD a tak jsem si jej musel samozřejmě koupit, neboť se mezitím stal kultovní záležitostí nejen pro mne, ale i pro miliony dalších lidiček, kteří celou sérii o neohroženém muži s přezdívkou Indiana Jones viděli. Po zakoupení DVD jsem se na film podíval podruhé, pak už jsem viděl sem tam úryvek, když jej některá z TV stanic vysílala. Přes větší počet vrásek a obrovské nabídce dalších a dalších podobných filmů s neohroženými hrdiny se mi snímek Indiana Jones a Chrám zkázy líbil, i když asi nejméně z první trojice dílů, jelikož mi v něm chyběla přihlouplá nacistická armáda, a já spokojeně musel konstatovat, že přes ty roky od jeho natočení neztratil nic ze své přitažlivosti. Uběhlo několik dalších let a kvůli objektivnímu hodnocení a kvalitnímu komentáři jsem se doma na něj podíval ještě potřetí. A vůbec jsem nelitoval dalších 118 minut, které jsem s oběma hlavními hrdiny strávil. Ptáte se, kdo byl ten druhý ? První byl samozřejmě Indiana Jones (Harrison Ford) a tím druhým, tedy spíše druhou, byla jeho nová přítelkyně Willie Scottová (Kate Capshaw) a také jeho malý asijský pomocník Short Round aka Kennoa Wong (Ke Huy Juan). Na začátku filmu Indiana Jones se svým dětským společníkem Quanem prchají před čínským zločineckým gangem v doprovodu americké zpěvačky Willie Scottové ze Šanghaje. K útěku použijí omylem letadlo, které patří právě šéfovi gangu, ale podařilo se mu nepilotované letadlo se svými průvodci opustit v gumovém nafukovacím člunu, v němž spadli do řeky, která je pak odnesla do Indie. Vzápětí se ocitli v malé vesnici, jejíž obyvatelé Indianu požádali o pomoc, i když náš hrdina by nejraději pokračoval do Dillí a pak domů do Ameriky. Místním vesničanům však vyznavači zla z nedalekého paláce ukradli kouzelný kámen, který domorodcům poskytoval ochranu a úrodu. Indiana se spolu se svými průvodci do chrámu vypravil a zde brzy zjistil, že se ocitl přímo v hlavním sídle sekty Thuggů. Ti zde nejenom uctívali bohyni smrti Kálí, ale také zde v jakémsi tajném dole hledali poslední kouzelný kámen, který má dát jejich bohyni moc ovládnout celý svět. Indiana se zprvu snažil najít jak kámen nešťastné vesnice, tak zachránit dětské otroky, které Thuggové nutili v dolech rozbíjet kameny a hledat poslední kouzelný kámen. Velmi brzy jsou však Indiana i jeho průvodci Thuggy zajati a ti se z nich snažili udělat oběti pro svou krvelačnou bohyni. Následovalo několik velmi dramatických situací, zběsilý útěk v hornických vozících a závěrečná scéna na visutém mostě. Jak to dopadlo, asi už všichni víte, ale stejně to sem psát nebudu, abych náhodou něco tejného neprozradil. Pokud pominu čtvrtý a pátý díl, tak se i Indiana Jones a chrám zkázy líbil ze všech zbývajících nejméně, ale i tak si udržel vysokou úroveň – co by za to daly jiné podobné filmy, že ? Opět se v něm střídala jedna akce druhou, nechyběla ani špetka humoru a vlastně mi ani nevadilo, že americký hrdina s notnou dávkou štěstí přežil všechny nástrahy džungle a fanatických vyznavačů bohyně Kálí. Prostě za mně velká spokojenost a taj nebude žádným překvapením, že Indiana Jones a chrám zkázy ode mne získal pět chrámových hvězd *****. () (menej) (viac)

gggggg

Veľmi dobrý námet ale veľmi zle spracovaný. Oproti jednotke zavládlo sklamanie, úvod bol skvelý, dej sa tiež dobre vyvíjal a malo to aj slušnú dávku humoru. Lenže pribúdali akčné scény, ktoré boli na úkor kvality. Taktiež veľa scén bolo natočených s chybami, zopár pokazených efektov a taktiež niektoré scény boli zle strihnuté. Čo s tak dobre rozbehnutým filmom, keď si nohy podrazil tak primitívnymi chybami. ()

Tomas.Z

Asi nejslabší z Indiana Jonesů. Až se mi nechtělo věřit, že pod režií je podepsaný Spielberg. Fakt nuda, uměle natažené, dítě, které tam vůbec nezapadá, blondýna jakbysmet.... kdyby to nebylo po famózní jedničce (Dobyvatelé ztracené archy), tak by to byl "céčkový" film. Koukal jsem na to i s adolescentní ratolestí, vydrželi jsme ani ne do půlky. Fakt nuda, slabota. To, že něco z toho bylo navrženo na Oscary je jen důkaz, že známá jména stačí.... ()

J.Crusader

Až do doby KKL asi nejšlabší (a nejtemnější) Indy. V době uvedení mi to ani tak nepřišlo, byl jsem tehdy sotva teenager a oproti zpolitizovaným sovětským válečným filmům to bylo něco o nekonečně tříd výše, nicméně s postupem času se ukázalo, že tady šlápnul Spielberg opravdu mírně mimo. Prakticky celý film se navíc odehrává jen "na jednom místě" a v závěru až přemíra akce přebíjí dobrodružno. Ač zcela jistě patří  (a se ctí) do klasické IJ trilogie, zabírá v ní bohužel jen třetí místo a na své dva kolegy (Archu a Křížovou výpravu) se dívá poměrně z dálky. ()

Matteo_

Další, v pořadí druhé, dobrodružství profesora dějepisu. Indyho výpravy nadchnou každého dobrodruha a pro tentokrát se podíváme do krásné Indie. Místní folklór a prostředí na vás dýchne doslova na první dobrou. Jedná se bezesporu o nejslabší díl z původních třech. Neděste se však, nejslabším je ve smyslu porovnání, nicméně se stále jedná o nadprůměrný epický počin. Spielberg zkrátka umí. Jedinou výtku bych měl k digitálním trikům, které už zejména v dnešní době neskutečně nahlodal zub času. Je to ale opravdu tak znatelné, že vám to pokazí zážitek z filmu? Ani náhodou. Je to opět nesmírně výpravné dobrodružství. Vtipné situace zaručeně nechybí a rozesmějí i největšího bubáka sedícího před televizí. Nemohu se ale po každém shlédnutí zbavit dojmu, že Chrámu zkázy zkrátka něco chybí, něco co mě nutí, ho pořadí oblíbenosti, posunout až na 3. místo. Jako by na chvilku maličko ztratil dech, který v dalším dílu (Poslední křížová výprava) jakoby z ničeho nic získá znovu zpět. Nicméně jak už bylo řečeno viz výše, jedná se stále o nadprůměrný dobrodružný film, který mě ani po tolika letech nepřestává bavit. Pro objasnění sem dám své osobní pořadí oblíbenosti: 1. Poslední křížová výprava 2.Dobyvatelé ztracené archy 3. Chrám zkázy 4. Království křišťálové lebky ()

Flashback

Zdaleka nejhorší díl série a jistě nejhorší film který Spielberg natočil. Je to pekelně zdlouhavé a trapné. Herecké výkony všech jsou k smíchu a do toho děti = veliký průser. Indy je zde idiot, jeho šeredná družka jen ruší, postižený asijský chlapeček je na kopanec do držky celý film a prostředí je zoufale neatraktivní. Celé je to docela děs. ()

Amberjack

Viděl jsem podruhé. Měl jsem ho zafixovaný jako ten slabší. Ale podobně jako u prvního dílu, kterému jsem hodnocení zdvihl na plnou palbu, tak i tady přidávám hvězdičku. V porovnání s jinými filmy je to přece jen enormně zábavné. Snad jen obsazení hlavní ženské role (v podobě otravné Karen Allen) a slabší atmosféra například v indickém podzemním chrámu to trochu strhávají oproti vynikající jedničce a dokonalé trojce. ()

Elanornegra

Pre väčšinu najslabší diel. Pre mňa opäť skvele dobrodružstvo Harrisona Forda ma vrchole síl. Očarujúca, aj keď ukričana Kate Capshaw, určite najkrajšía partnerka. Prostredie, aj atmosféra Indie výborná, aj keď sa to natáčalo Na Srí lanke. Funny Chinese boy či opicir hlavičky. K tomu výrazne temna atmosféra v doloch, skvela akcia na vozikoch či moste…… pre mňa dlhodobo vyrovnaný diel v trilogy. Skvelá hudba je už len čerešnička….100% ()

Zagger

2. dil serie zatal sekeru do meho zajmu o Indyho, koukam ze 666. nejlepsi film na csfd. Prvni film (Ark) jsem poprve videl prilis maly, a pak v TV uz me tolik nikdy nevtahl, i pres to, ze nejvice archeo klise pak objevivsi i v jinych filmech a parodiich pochazi z nej. Byl tam myslim i ujeceny dabing Karen Allen, ale scen si pamatuju mnoho a mnoho narozdil treba od Crystal Skull. Temple of Doom me chytil tehda hektickym startem, tajemstvim, chram, hostina, indicka vesnicka ve me zazehnula touhu po poradnem cestovani mimo turisticke destinace a zeme, ackoli v te dobe jsem mohl leda cestovat do polske trznice nebo chatek rodinnou popelnici. Charismaticky zaporak, kult, zachrana deti, dobrodruzstvi, detsky prvek ve forme Shortyho, ktereho uz jsem znal z dalsiho perfektniho filmu meho detstvi, ktery skoro ve vsem rezonoval s tim mym v 80. letech, The Goonies. Film na me fungoval spise jako celek, protoze nektere sceny filmu jsem uz tehda vnimal jako lehce horsi. Popravde, ted uz na me tento dil prilis nepusobi, a pokud Indyho, tak si asi vzdycky uz radeji dam duo s Connerym, a misto toho posledniho Indyho uz se asi priste spis znovu mrknu na Uncharted s Marky Markem. ()

Thane

Mnohem lepsi a zabavnejsi nez dobyvatele. I kdyz jak jsem psal je indy definice hlouposti. Tvari se tady jako bond ale pritom nema nic nez nedotazenej plan nedostane nic z toho co chtel ale vrcholem je ze se jim vysmeje a bouchne dverma kdyz jediny ceho dosah je to ze prezil. Mno. Ale jinak je to hrozne fajn film. I kdyz je prvni cast urvana jak princezna ze mlejna tak me jejich vztah vlastne bavil a jak se dostaneme do chramu tak uz to jen graduje. A na rozdil od archy se na tohle klidne nekdy podivam znova. ()

BonRStone

Nepôjdem s davom a poviem, že mňa oveľa viac bavil tento o kúsok starší Idiana. Tradične akčný úvod s kúskom vtipu; neuveriteľne dokonalé vedľajšie postavy, kde to z jednej strany iskrilo a z druhej prichádzala dávka vtipu; úsmevná večera či spálňové scény, neustále mal film svoj šmrnc; akčné scény sú aj po 40tich rokoch akčné a nie vtipné; príbeh a zápletka s kultom a zotročenými deťami je asi to najlepšie čo mohli predhodiť postave Indiana Jonesa a samozrejme opäť raz herci, hudba a plieskanie bičom. Dalo by sa to ospevovať do rána ale radšej to uzavriem tak ako som začal a film skončil. Very Funny! P.S Vlastne mám aj niečo, čo chcem vyčítať. Ten pád s člnom v horách, kedy o minútu nato sme v Indickom pralese alebo čo to bolo. Toto bol návrat k jedničke, našťastie príchodom do osady si film vykročil medzi špičku môjho rebríčka a z tohto smeru už nevybočil. ()

Kouda

Ať si říká, kdo co chce, ale za mě je druhej film lepší jednička. Asi to bude taky hlavně tím, že akci ve filmech miluju a tady se to krásně hodí, protože prakticky v druhé části se pořád a stále něco děje a i po tak dlouhé době mě to dokázalo ohromit. Kdyby byl tenhle film natočen i s perfektními efekty a úpravami, řekl bych, že se jedná o precizní dílo, které obsahuje jen málo chyb. Ty jsou zejména patrné v první části, která za mě není až tak rychlá jako část druhá, nicméně ani tady se nebudete nudit. Pomalu ale jistě jsem dostal zážitek, který mi tak strašně dlouho unikal až mě mrzí, že jsem na tuhle sérii nenarazil dřív. Skvěle vymyšlený příběh a zpracování, protože se skutečně jedná o jeden z nejlepších dobrodružných filmů, co jsem kdy viděl. Hlavně tedy část s vozíky, tam děj nejvíce vygraduje a je to fakt napínavý. Celkově tedy takových 9/10, opravdu našlapaná jízda, která vás nutí pokračovat dál v sledování série. ()

Dannyss

Navazující Jonesovo dobrodružství se částečně vymyká kontrole a hlavně logice, kterou si evidentně nikdo moc nepohlídal. Nespočet střihových chyb a smysl postrádajících návazností mě často bily do očí, což je hlavní důvod pro nižší hodnocení. Naopak příběhově se jedná o pěknou a úsměvnou kombinaci akce, ačkoliv některé scény mají nádech decentní hlouposti, což bude pravděpodobně způsobeno stářím snímku. Prostředí, ve kterém se linou dějové prvky je jednotvárné a nepřínáší žádné šokující zvraty, nýbrž značně předvídatelné zakončení doprovázené hudebním podkresem. Navzdory mému snažení vyhnout se kritice snímku, jenž slaví své čtvrté kulatiny, lze cítit, že hodnotit Indiho v dnešní době je extrémně náročné a jeho osobité kouzlo se těžko umí vrýt pod kůži všem. 7/10. ()

Seznamte se: paní Jonesová!

Seznamte se: paní Jonesová!

18.03.2007

Pro obdivovatele sofistikované krásy a výjimečného hereckého talentu Cate Blanchett je tu senzační zpráva: držitelka Oscara za Letce právě podepsala smlouvu na účinkování ve čtvrtém Indiana Jonesovi!… (viac)