Indiana Jones a Chrám skazy

• Česko Indiana Jones a Chrám zkázy (viac)

Archeológ a dobrodruh Indiana Jones (Harrison Ford) našiel pre čínskeho zločinca Laoa (Roy Chiao) relikvie – pozostatky mandžuského cisára Nurhačiho. Lao Che však nedá Indianovi sľúbený diamant, ale pokúsi sa ho otráviť. Indiana utečie s Laovou milenkou Willie (Kate Capshawová) a pri úteku mu pomáha malý Číňan Shorty (Jonathan Ke Quan). Podarí sa im uniknúť z padajúceho lietadla a dôjdu do indickej dedinky, ktorú postihlo nešťastie – maharadža z Pankotu odniesol posvätný kameň, ktorý dedinu chránil. Indiana Jones s Willie a Shortym ide do paláca a zistí, že sa tu konajú kruté obrady sekty Thugov s ľudskými obeťami. V bani pod palácom fárajú deti, odvlečené z dediny, a hľadajú ďalšie Šankrove kamene, ktoré sú tam údajne ukryté. Indiana chce kamene získať, ale chytia ho a donútia vypiť krv bohyne Kálí a stane sa nevedomým otrokom kultu, ktorý sa chystá obetovať Willie... (TV JOJ)

Phobia

Velká láska z dětství, pro kterou mi v pokročilejším věku (přes 20 let) zůstala pouze slabost, když jsem si uvědomila, že je miláček hrozně infantilní, uječený a má sklon nejdříve jednat - na přemýšlení mu jaksi nezbývá čas. Ale co, pro návrat do lehce předpubertálního věku není lepší způsob, než se na gauči přitulit právě k tomuhle celuloidovému mazlíkovi;-). Nemůžu jít pod 80%, to se dětským láskám nedělá! ()

lesumir

Docela nuda, Stevene a Indiano! Časté pokusy o nevtipné vtípky to celé pohřbily a na hrob postavili Kate Capshaw, nejhorší herečku všech dob! ()

darkrobyk

Právě jsem dočetl první omnibus Indiana Jonese, a tak s nostalgií vzpomínám na první setkání s panem profesorem, který kromě učení lítá po světě, mlátí se s padouchy a onen svět zachraňuje - nejčastěji před nacisty. Pokračování Dobyvatelů je o něco slabší, ale vzhledem k tematice - kult smrti - se mi líbilo! Již úvodní scéna v klubu pěkně nažhaví, tudíž vás pak nezaskočí ani plachtění na nafukovacím člunu z letadla ( Proboha, my se nepotápíme, ale padáme!), ani skvěle nechutná hostina s brouky, hady, opičími mozečky, o polévce s očima (lidskýma?) nemluvě. Zhnusenému divákovi pak nezbývá, než se proplazit chodbami plnými stonožek, pavouků, štírů a jiné havěti, aby nakonec spatřil vytrhnutí srdce z hrudi zaživa... Pořád málo? Pak tu ještě máme kamenný válec s krvavými fleky, krokodýly trhající své oběti v detailu...Odporné, a přitom neuvěřitelně zábavné! Zlomený nehet mohl stát Indiana Jonese i jeho malého pomocníka život! A pozor na cenzurované verze, zejména německé. Bylo by škoda se o všechny ty nechutnosti nechat ošidit. p.s. ti obří netopýři nejsou žádní netopýři a už vůbec vampýři, jde o kaloně - roztomilá zvířátka z podřádu letounů s liščí hlavou... ()

kinej

Určitě je to největší slabota Jonesovské trilogie. Chytrost příběhu zde ustupuje ve prospěck akce, takže postavy a zápletka jsou skečovité a slouží jako pozadí pro akci. Takhle natočený Happy End nepovažuji za šťastnou volbu, takhle si to určitě vymyslel Lucas, ten má takové kýčovité nápady. Ale akce je super. Film je určitě stokrát lepší než nějaká mumie. ()

juta

Druhý díl dobrodruha Jonese byl celkem slušný, s několika vtipnými momenty, nevím zda se dá srovnávat Chrám zkázy s Dobyvately, každý příběh má něco do sebe. Jen ze slečny/paní šla po chvíli hlava kolem, při tom jejím skřekotání, se švihlou povahou, ale jinak by to byl zřejmě chudý příběh a né tak zábavný. Lepší průměr. ()

Kass

"It's okay, kid. It's me." V dětství byl "Chrám zkázy" mým nejoblíbenější dílem trilogie. Tuším, že to bylo tím, že se prakticky celý odehrává v dost exotickém prostředí a přišel mi tak hodně blízký žánru fantasy, který jsem v té době jako dítě v "komoušských" kinech dost postrádal. S odstupem času ho mám rád pořád stejně, i když v rámci trilogie je až třetím vzadu - v tom mám dnes jasno. PS : Na svou dobu úžasné efekty - především scéna s vozíky, to je nářez i po dvaceti letech. ()

Fiftis

Chrám skazy je môj najobľúbenejší diel z tejto jedinečnej dobrodružnej série. Opäť tu je všetko, čo by nemalo v žiadnom dobrodružnom filme chýbať - nádherné exteriéry, super akcia a veľa vtipu, štipka tajomstva a nejaké tie príšery k tomu. Steven Spielberg je holt borec no. Naozaj film, ako má byť. Na Indyho sa vždy rád pozriem. Druhý diel, ktorý od začiatku beží na plné obrátky a končí opäť bojom dobra - v podaní Harrisona Forda - proti legendárnemu zlu, indickej bohyni Kalí, je prešpikovaný nielen humorom ale aj akciou. Dnes už klasika. ()

Shakers

Chrám skazy je vynikajúci. A teraz nehovorím o druhom diely (chronologicky vlastne prvom, ale to je fuk, keď to na sériu žiadny dopad nemá a dokopy to nikoho ani nezaujíma), ale hovorím o perfektných kulisách Chrámu skazy. Väčší rozpočet je vidno, efektami sa už toľko nešetrí a to isté platí aj o humore. Zatiaľ čo Dobyvatelia mali vtipne akčné scény, u Chrámu skazy pôsobia viac komediálne na pousmiatie a niekedy kazia atmosféru. Hlavný dôvod prečo tomu tak je, vidím vo vedľajších postavách, ktoré niekedy dokážu pobaviť, ale keď otravná (ale sexi figura) Kate Capsahaw začne vrieskať v pravidelných časových intervaloch aj vám to už nepríde vtipne. Spielberg vám dá síce pocítiť miestami až hororovú atmosféru, no je vidno, že tento krát sa hlavný hrdinovia (Spielberg, Lucas, Ford) pri natáčaní viac bavili. Každopádne okrem fajn dobrodružstva opäť priniesli aj fajn akcie podporené Williamsovou hudbou, šikovným strihom a kamerou. 90% - 5* ()

lamps

Když jsem se nedávno na tohle Indyho dobrodružství po dlouhé době znovu podíval, připadalo mi to ještě lepší než za nadšeneckých mladistvých let. Příběh jako celek sice není tak moc cool jako Dobyvatelé nebo Křížová výprava, ale v jednotlivostech Spielberg zase dokazuje svou vypravěčskou velikost a srší nápady, které pozvedají i tenhle díl na čestnou úroveň dvou zbývajících článků trilogie. Ta nenápadná komunikativnost směrem k divákovi, který je mazaně upozorňován na blížící se děje, vypointování zdánlivě bezvýznamných dějů, hravá práce s osvětlením či multižánrovými odkazy, sympatický humor a přímo kulervoucí akční náboj poslední půlhodiny dělají z tohodle díla dokonce jeden z nejčistších a nejzábavnějších dobrodružných filmů, jaké kdy v Hollywoodu vznikly... ()

filmfanouch

George Lucas kdysi Stevenu Spielbergovi řekl, že má v hlavě nápad na celou trilogii Indiana Jones, ve skutečnosti ovšem vůbec do budoucna žádné plány neměl a po velkém Dobyvatelů ztracené archy tak Lucas a Spielberg museli rychle vymyslet další dobrodružství legendárního archeologa v podání Harrisona Forda. Jenže po Dobyvatelích ztracené archy již George Lucas nechtěl znovu pracovat s nacisty jako hlavní hrozbou a tak došlo na rozhodnutí, že se bude druhý film odehrávat v roce 1935, rok před Dobyvateli ztracené archy. Po několika námětech nakonec došlo na finální podobu prequelu s názvem Chrám zkázy, kdy ovšem nakonec nedošlo na návrat scenáristy Dobyvatelů Lawrence Kasdana a jeho práci převzali William Huyck a Gloria Katz, kteří byli zodpovědní za scénáře k Lucasovu 2. režijnímu projektu Americké graffiti. Po vzoru Star Wars a Impéria vrací úder poté mělo dojít na temnější díl, což se nakonec projevilo především na poměrně výrazné brutalitě a hororovějších prvcích, kdy již tahanice u MPAA vedli k založení nového ratingu přístupnosti PG-13. Chrám zkázy je poté sice z původní trilogie vyzdvihován většinou nejméně, o fenomenální záležitost jde minimálně srovnatelnou s Dobyvateli ztracené archy i poslední Křížovou výpravou. Čtvrtý Indiana Jones a Království křišťálové lebky má výborný útok na emoce a nostalgii, třetí Indiana Jones a Poslední křížová výprava je poté nejzábavnější díl série, počáteční Dobyvatelé ztracené archy mají v rámci série nejlepší atmosféru a právě druhý Indiana Jones a Chrám zkázy má z celé série ten nejlepší spád. Už v úvodní scéně si Steven Spielberg částečně splnil svůj sen a svého vlastního Jamese Bonda vypustil na stylovou misi v Šanghaji, kdy následně Chrám zkázy už jen krásně směje od jedné atrakce ke druhé, sázka na změnu prostředí a krapet i přístupu přinesla to nejlepší ovoce a pak už jen v průběhu stačí poslouchat majestátní soundtrack Johna Williamse, užívat si momenty jako ty s vozíky v dolech či finále na mostě, sledovat Stevena Spielberga v té nejlepší tvůrčí formě, kdy servíruje to nejlepší možné akční dobrodružství a především sledovat nadále fenomenálního Harrisona Forda, který má jen smůlu v tom, že je sice tentokrát doprovázen fajn Kraťasem v podání Ke Huy Quana (krásně vykreslený vztah v jedné stěžejní scéně), zároveň ovšem i zpěvačkou Willie Scott v podání Kate Capshaw. Stačilo pár minut s Willie a stesk po Marion začínal být snadno na místě, Spielberga s odstupem času omlouvá snad jen fakt, že si vzal později Capshaw za ženu. Ostatní pak může zamrzet, že casting nakonec nevyšel Sharon Stone.  Chrám zkázy mohl svému času kdekomu zničit dětství, v roce 1984 bylo jezení opičích mozků a polívek s očními bulvami, vytrhávání srdcí a upalování zaživa či rozdrcování těl na PG dobrodružnou podívanou tak trochu nečekaná ledová sprcha, která po Čelistech dokázala, že Spielberg to s MPAA nejspíš umí a přitom dokáže přístupný rating vytěžit skutečně na dřeň. Přesto se rozhodně s odstupem času nedá divit tomu, že se následující Poslední křížovou výpravou vrátili Spielberg a Lucas k nacistům a atmosféře bližší Dobyvatelům. Změna přístupu ovšem naservírovala minimálně strhující blockbuster, který se skutečně dokázal vžít do morku kostí a na chvílemi nemilých výjevech pořád vystavit kreativní podívanou, která si dodnes bez problémů obhájí přítomnost v síni těch největších dobrodružných klenotů. Chrám zkázy totiž pořád působí řemeslně neskutečně sebejistě, kdy celý skutečně neskutečně krásně plyne už od počátku v klubu Obi Wan, kdy prvotní start láká k nějaké sekvenci v asijské provincii, aby nakonec odhalil svou pravou tvář jako jevištní pokus o úvodní song k bondovce, přičemž pocit evokuje už samotný Harrison Ford v bílém obleku. Spielberg si svého vysněného Jamese Bonda nikdy nenatočil, právě tady ovšem bylo vidět odkud se při tvorbě Indiany čerpalo. A rázem se mohl Indy vydat na dobrodružství o kterém by se Bondovi nezdálo ani v nejdivočejších snech. Na rozdíl od Dobyvatelů a Poslední křížové výpravy není Chrám zkázy tak vyleštěný a v detailech se do něj rýpe o poznání snadnějším způsobem. Přesto v rámci svého žánru splňuje možný vrchol, kdy skutečně dokáže spojit temnější atmosféru, ale i zábavný humor, romantickou linku (která je funkční i přes slabší výkon Kate Capshaw) a skvěle vystavěný příběh, který sice koketuje se statusem béčka, tento béčkový námět je ovšem zpracován v brilantní řemeslné formě, kterou dodnes nedožene naprostá většina modernějších dobrodružných filmů. Své rozhodně dělalo i typové obsazení Amrishe Puriho do role Moly Rama, Indy tu nebojoval se svojí francouzskou variací, naivním boháčem ani ruskou vědkyní, ale s děsem nahánějícím a svou vírou posedlým šílencem, který si respekt dokáže vzbudit svým nástupem na scénu a dokáže si ho udržet až do závěru celého filmu. Pod vrstvou akčního dobrodružství s hororovým nádechem se ovšem skutečně dokáží profilovat i momenty, které dokáží vzbudit emoce, dokáží vyvolat napětí i vyvolat pocit, že rozhodnutí tentokrát nevstoupit do stejné řeky skutečně přineslo své ovoce. Kameraman celé trilogie Douglas Slocombe se opět postaral o pěkný vizuál, praktické efekty byli na špičkové úrovni jako v případě Dobyvatelů a jednoduše se Indy vrátil ve více než důstojné formě, kdy má z dnešního pohledu jen smůlu, že se svého vydání dočkal právě mezi Dobyvateli a Poslední křížovou výpravou. Prequel Dobyvatelů ztracené archy dokázal v roce 1984 na svého předchůdce navázat důstojně, navzdory rozpolceným reakcím v době uvedení mu poté čas dodal to správné uznání a zaplnění prostřední části jedné z nejlepších filmových trilogií všech dob. Jestli v Indianu Jonesovi 5 nedojde alespoň na cameo Kraťase, bude to neskutečně promarněná záležitost..... () (menej) (viac)

DaliX

Najtemnejší a dalo by sa povedať aj najakčnejší diel pôvodnej trilógie. Indiana Jones je tentoraz na návšteve v Číne, kde chce uzavrieť výmenný obchod s bohatým Laom ale bohužiaľ je nútený nakoniec utiecť aj spolu so speváčkou Wilie Scottovou a Kraťasom, malým chlapcov, ktorého Indy náhodou spoznal. Naši hrdinovia utečú nakoniec lietadlom, ktoré nechajú Laovi piloti naschvál spadnúť a Indy a jeho priatelia nakoniec stroskotajú v Indii. A tu stretávajú mierumilovných domorodcov, ktorí potrebujú ich pomoc, pretože ich považujú za "vyvoleních". Indy sa teda vydáva aj spolu s Willie a Kraťasom do paláca v Pankoku. Ešte ale netušia aké nebezpečenstvo ich čaká. Palác je dokonalou zástierkou a skrýšou Sekty Sagú, ktorý vyznávajú Káli, Bohyňu smrti a obetúvajú pre ňu ľudí. Indy musí nájsť Šankarový kameň, ktorý ukradli z dedinky domorodcov a zároveň uniesli ich deti, ktoré nútia pracovať hlboko v baniach. Tento diel sa rovnako vydaril ako aj ostatné. Akcie je tu takmer neustále, napätia taktiež, všade prítomný humor(hlavne výdatná hostina nemá chybu) a naozaj výborné vizuálne efekty. A netreba zabudnúť na naháňačku na jaskynných vozíkoch alebo záverečné finále, kde Indiana Jones presekne povrazový most. Aj keď je Chrám skazy možno najmenej obľúbený z pôvodnej trilógie, stále je to výborný film, ktorý je na rovnakej vysokej úrovni ako aj jeho predchodcovia. ()

Big Bear

Na svoji dobu neuvěřitelná věc. Vzpomínám jak jsem se v kině hroutil při pohledu na toho vařeného hada plného živých háďat a to jsem netušil, že závěrem hostiny u rádži je jako dezert podáván chlazený opičí mozeček! Indy zase makal co to šlo a zdárně uhýbal všem dávným nástrahám v podobě různých pastí v tajemných pavučinami zahalených chodbách dávných chrámů. Pokud tento film něco vyvyšuje nad ostatní, tak je to závěrečná honička v důlních vozíčcích i bitka na mostě. A jako milovník swingu jsem samozřejmě musel ocenit i úvodní titulky s nádherně podanou písní Freda Astaira v čínštině a s choreografií ve stylu amerických muzikálů čtyřicátých let! Dávám 4 kameny se třemi rýhami! * * * * ()

JohnnyD

Brutálna akcia. Akoby sa tá valiaca sa skala z jednotky nezastavila a nabaľovala na seba temný až hororový podtón, skvelé hlášky a tajomný diabolský kult. Viac než len dôstojné pokračovanie. ()

Paldini

Nejslabší díl z Jonesovské série. Jako malý jsem film žral. Nedávno jsem na něj narazil znovu a nebyl jsem schopen se dodívat do konce. Veškeré kouzlo zmizelo. Naštěstí se toto netýká zbývajících dvou dílů. ()

Boogeyman

No, bavil jsem se zase královsky, ale musím uznat že se mi jak Dobyvatelé ztracené archy, tak Chrám zkázy opět brzo vypaří z paměti (až na tu lahůdkovou hostinu). Ze čtvrtého dílu už si taky nevybavím jedinou scénu, příkladem dokonalého vtipného dobrodružství je pro mě prostě Poslední křížová výprava, kterou si naopak pamatuji snad celou, nebo Zemeckisova Honba za diamantem. Chrám - 8/10 ()

Nin

Druhý Indy je docela slušná šílenost. Ve skoro dvou hodinách Indiana Jones, nabušený a charismatický archeolog, skáče z jedné akce do druhé a i příběh je spíše jako z počítačové hry. Především ale Chrám zkázy s sebou přináší mnoho nechutných, někdy až mírně hororových scén... což je zvláštní kombinace s jednodušším příběhem a tím, jak je to často stylizované do spíše dětského filmu - Indy má dokonce i dětského sidekicka. Nejen on s sebou pak přináší druhou výraznou ingredienci Chrámu zkázy: infantilní humor. Naštěstí je tu ale "love interest" Indyho, takže malý asiat není nejotravnější postavou filmu. Místní blocnka spíše vypadla ze špatného vtipu, takže je to povrchní zlatokopka, která není moc chytrá, je nafoukaná, hysterická a nadržená. Od Spielberga s Lucasem bych čekal víc než casting z Kameňáku. Každopádně akce bývá fajn, ty nechutnosti jsou zajímavou přísadou a hlavně je to všechno až neskutečně dobře natočený. Škoda jen občas hrozného scénáře. (7/10) ()

Seznamte se: paní Jonesová!

Seznamte se: paní Jonesová!

18.03.2007

Pro obdivovatele sofistikované krásy a výjimečného hereckého talentu Cate Blanchett je tu senzační zpráva: držitelka Oscara za Letce právě podepsala smlouvu na účinkování ve čtvrtém Indiana Jonesovi!… (viac)