Príbeh, zasadený do siedmeho storočia, sleduje osudy obyvateľov Karpatskej kotliny v čase pred spojením slovanských kmeňov. Susediace hradiská Veľký stôl a Furnau, v ktorých sa paralelne odohráva dej, sa navzájom potrebujú obchodne, ale mocenské záujmy a tlak príchodu plieniacich Avarov ich počas príbehu postavia do konfliktu... Hlavná ženská hrdinka, dospievajúce dievča Draha (Polina Nosykhina) sa od svojich rovesníčok líši uvedomelosťou a cieľavedomosťou. Pri hľadaní seba samej ju sprevádza záhadný cudzinec, ktorého zachránila a dala mu meno Vlad (Juraj Loj). Ten sa pomaly začleňuje do spoločnosti hradiska Veľký stôl. Aj keď ho zo začiatku obyvatelia hradiska neznášali, vďaka svojmu hrdinstvu hlavne v prípade bojov s kočovnými kmeňmi Avarov, si na neho začínajú zvykať. Súčasne s príbehom Vlada a Drahy môžeme sledovať aj príbeh Radúza (Tomáš Maštalír). Syn starešinu hradiska Furnau je hrdý a dobre vycvičený bojovník. Nadovšetko miluje svoju krehkú manželku Ladu (Jana Kvantíková). Obaja už dlho túžia po deťoch, no nedarí sa im. Radúz vyhľadá pomoc žreca hradiska Furnau Sokola (Oleg Mosyichuk), ten mu však nevie sľúbiť potomka. Radúz sa tak obráti na  žreca hradiska Veľký stôl Čarada (Dušan Cinkota), ktorý využije šancu a rozohrá nebezpečnú hru... (TV JOJ)

bearmeedek

Slováci zatoužili natočit svoje "vikingy". Je správné, že sáhnuli do své historie a výsledkem jsou Slovani. Provedení není srovnatelné s podobnými výtvory západní produkce, což na slovanské půdě ani není možné. Ale mohlo to být o dost přitažlivější kdyby ... Kdyby seriál měl poloviční délku, to znamená byl údernější a ještě přidat trochu "koření". Přes tyto chybičky se dá na to dívat, je to zajímavé i z historického hlediska. Obsazení postav považuji za dobré, dvě hlavní hrdinky dovedly upoutat. 69%. ()

Solverino

Zpočátku to vypadalo celkem nadějně, ale potom je to horší a horší. Hloupé tlachání, otřesné postavy (např. Zubatej nebo Čarad je děsnej opruz). Pořád samé fňukání, slovani popisováni jako vystrašené uzlíčky nervů, vystrašení z každé hovadiny, pořád potrouble hodní, nechající se každým zneužít. Taková banda otrhaných ubožáků. Otřesná podívaná, nedá se to ani dokoukat, je to hrozné utrpení, pouze z nostalgie nedávám Odpad! na který je to ke konci už silně zralé. Nevím kde se utopily peníze, ale tohle je strašidelný na to koukat... ach jo. ()

johnsnow

Na pomery SK produkcie vydarený seriál ibaže s kurevsky pomalým tempom a dianie poriadne začne v posledných dvoch prípadne troch epizódach. Čo nie je 2-krát pozitívne. Avšak malo to fajn momenty, takže ja osobne si myslím, že ak sa napravia chyby v druhej (samozrejme ak vznikne) sérii mohlo by to ešte nabrať fajn smer. Takto dávam silné 3* ()

Mire

No povedzme, že sa to dalo. Aj vďaka vysokému rozpočtu vznikol seriál, ktorý vyzerá na slovenské pomery veľkolepo. ale ak by som si ho porovnal s často zmieňovanou Hrou o tróny, tak to by to hodnotenie šlo smerom nadol. Dej bol síce zo začiatku trochu mdlý a nevýrazný, ale postupne to bolo lepšie až to vyvrcholilo v poslednom a najlepšom dieli Slovanov. Dušan Cinkota, Juraj Loj a Tomáš Maštalír myslím zahrali dobre a kasting celkovo bol OK. Som zvedavý, či bude niekedy aj druhá séria, potenciál by tam určite bol. Hodnotil by som 2,5*, ale keďže sa to nedá, tak zaokrúhlim nahor vďaka subjektívnemu pocitu, že to bolo lepšie jak som čakal. ()

Ricci

Nejvtipněji asi působí díl s názvem "Slunovrat", kde pobíhají nazí lidé s bílou kůží tam, kde měli v létě plavky a dámy mají vyholený klín. Horda Avarů v počtu cca 10 ks. Závěrečná bitva v mlze Z herců pozitivně působí asi jen Andrej Hryc, tam je vidět Pan herec. Zbytek je takový telenovelový průměr. Dost mi vadilo, že každý díl točil jiný kameraman. V prvních dílech byly použity hezké rekurzy, poslední díly už byly jen ve stylu TV kamera. ()

Plaque

Nie, nechcem pôsobiť, že vždy vidím trávu zelenšiu u suseda, ale... úplné zabitie celého potenciálu hneď v prvej časti. Keď si od začiatku musíš pozývať na pomoc bohov, tak z toho nič lepšie ako Herkulesa s Kevinom Sorbom nevytlčieš a to, prosím, fungovalo v hlbokých 90kách a nie teraz. Dokonca aj zaujímavé postavy - ako Cinkota - vyšumeli tak po druhej časti a potom to už bolo len trápenie do konca. ()

ModryPlamen

[mierne spoilery] Rozhodol som sa k najdrahšiemu slovenskému seriálu zahodiť pôvodných dvanásť komentárov, a napísať tu jeden súhrnný. A to aj napriek tomu, že som sa tejto tvorbe po 28. októbri 2021 prestal venovať. Vizuál vytvorený ukrajinskými lesmi, a vytvorené kulisy sú na slovenskú produkciu slušné, a taký pohreb v slovanskom prostredí je pekne spracovaný. No nie vždy sa tvorcom podarí vytvoriť atmosféru, príkladom jest poprava. No na Hru o Tróny to, samozrejme, ani zďaleka nemá. Preto ma mrzí, že si tvorcovia neodpustili prirovnanie k vyššie uvedenému seriálu, pôsobí to ako zbytočná provokácia. Historická vernosť je na tom horšie. Spomína sa tu „čínsky oheň“, ktorý sa do Európy začal šíriť až v trinástom storočí, a mandle, ktoré Slovania v 6. storočí rozhodne nepoznali. Človek sa obával, aby sa nedočkal scény, kde si Slovania v kotlíku varia bryndzové halušky. Výraz „Frankia“ radšej ani nejdem rozoberať. Príbeh sa viac-menej sústreďuje do dvoch hradísk: Furenau a Veľký Stôl. Vo Furenau je divák akurát svedkom Maštalírovej krutovlády. Príkladom budiž zabitie muža nejakej žene, aby si mladý mohol nejakú zobrať za ženu. Scény sú na slovenské pomery drsné, no pre diváka nezaujímavé. Zaujímavejší príbeh sa odohráva vo Veľkom Stole, kde sa bylinkárka Draha pokúša uzdraviť neznámeho, na tráve ležiaceho človeka s amnéziou, ktorého pomenujú Vlad. Bude však musieť čeliť nedôvere zo strany obyvateľov Veľkého Stola. Draha sa medzitým učí mágiu, a to napriek tomu, že jej macocha chce z nej typickú slovanskú ženu. Obe hradiská budú musieť pritom čeliť hrozbe zo strany Avarov. Celkové tempo príbehu v oboch hradiskách je však pomerne pomalé. Jeden diel sa rieši poprava, v ďalšom je divák celý diel v napätí, či je Drahina panenská blana preťatá. Prvé akčné scény s avarmi prichádzajú až s piatym dielom, a sú... Povedzme že typicky slovenské. Aj keď, záverečná bitka v poslednej epizóde rozhodne nebola zlá. Okrem toho sa divák dočká aj erotických scén, taký slnovrat nemal od ratingu 18 ďaleko, a mágie. Čo sa týka mágie, tak tej je zo začiatku seriálu poskromne, dočkáme sa začarovania jednotlivých postáv, no ku koncu to začne rásť priam exponenciálne. Zároveň sú pri magických scénach vidieť hranice slovenského CGI. Viem, že je to slovenský seriál, a taká Morena bola spracovaná celkom dobre, no taký „svätožiar“ Bohdana, starešinu Veľkého Stola, pôsobí komicky. Súboj žrecov ani nespomínam. Zároveň nie sme príliš svedkami tréningu Drahy, takže jej prvé stretnutie s Avarmi pôsobí ako súboj Rey s Kylom zo siedmej epizódy SW. A následné dialógy medzi Drahou a Čaradom (žrec Veľkého Stola, experimentujúci s temnou mágiou (má to aj svoj názov, no ten si nepamätám)) pôsobia ako dialógy medzi Kylom a Rey zo sequelu SW, čo je ešte umocnené smrťou Čaradovho otca, ktorého, ako tušite správne, sám Čarad zabil. Z postáv by som ešte spomenul Zubatého, ktorý tam je ako komická vložka. Vzhľadom k ratingu 15+ a temnejšej atmosfére seriálu mi to prišlo detinské a nevhodné. Čo sa týka konečného hodnotenia, vidím to ako priemer na hrane kvalitnej a nekvalitnej tvorby, avšak názor si po pozretí seriálu spravte sami. () (menej) (viac)

Elisson odpad!

Na toto by sa dalo napísať niekoľko veľmi obsiahlych štúdií, ktoré by sa zaoberali napríklad témami ako sú hanenie národa a predkov i histórie ako takej, úpadok slovenskej filmovej a seriálovej tvorby, prečo sú dnes obsadzovaní takmer len nekvalitní herci, moderná posadnutosť súložením, psychické úchylky psychológov (v tomto prípade autorky scenára....) i zopár úvah na tému kam sa stratili všetky tie milióny z rozpočtu, keď sa to natáčalo na lacnej Ukrajine a celé to vyzerá ako lacná zlátanina. ()

SamGee

Väčšina seriálov z našich končín nedosahuje takú kvalitu ako vo svete. Z tohto dôvodu sa televízia JOJ rozhodla vytvoriť  historicko-fantazijný seriál Slovania, ktorý by sa vyrovnal zahraničným hitom ako Hra o tróny, Vikingovia a Zaklínač. Podarilo sa JOJ-ke prekonať očakávania divákov? Náš príbeh sa odohráva v čase, keď Avari plienili osady a mágia bola všade prítomná. V centre diania sa ocitajú rôznorodé postavy – cudzinec Vlad (Juraj Loj) si nepamätá na svoju minulosť, bojovník Ráduz (Tomáš Maštalír) sa chce stať náčelníkom hradiska Furnau, bylinkárka Draha (Polina Nosykhina) objavuje svoje schopnosti a šaman Čarad (Dušan Cinkota) má temné úmysly. V priebehu 12 epizód sa ich osudy pretnú a zmenia chod dejín slovanského národa.   Celý seriál má zaujímavú zápletku, ale čelí rôznorodým problémom. Jedným z nich je kvantita epizód. Chápem tvorcov, ktorí chceli detailne rozoberať pocity postáv, ich vtipné situácie a každodenný život, ale podľa mňa mohli vystrihnúť 2 – 4  epizódy kvôli plynulosti. Ďalej, v desiatej epizóde sa vyskytuje scéna, v ktorej sa Čarad snaží privolať slovanských bohov pomocou mágie. Režisér to preexponoval, scéna by sa hodila skôr do série o Harrym Potterovi. Tvorcovia ju mohli viac uzemniť, aby pôsobila prirodzenejšie. Posledným negatívom je unáhlené finále. Má v sebe osudovosť a obrovskú bitku, ale chýbali tam osobné momenty, v ktorých by sa diváci báli o postavy. Takých 20 minút navyše by tomu prospelo. Našťastie, seriál má v rukáve esá, ktoré fungujú - vývoj postáv, napätú atmosféru, dejové zvraty a dravú akciu. Juraj Loj, Dušan Cinkota, Andrej Hryc a Olexandr Mavrits podávajú solídne výkony a presvedčivo znázorňujú svoje postavy ako ľudí, ktorí majú chyby a čelia ťažkým rozhodnutiam. Tým si získavajú väčšie sympatie u divákov. Tomáš Maštalír s ostatnými aktérmi tiež stihnú zažiariť. Bohužiaľ, niektoré ženské charaktery (pestúnka Jasná, otrokyňa Vlasta) sú dosť otravné a neprinášajú do deja nič nové. Samotná hudba je hypnotizujúca a so svojimi motívmi sa ľahko vryje pod kožu. Najviac ma opantala pri deviatej epizóde, v ktorej obyvatelia oboch hradísk oslavovali letný slnovrat. Okrem snovej hudby chválim pesničku od Jany Kirschnerovej, akčnú choreografiu a dobové kostýmy. Technická stránka seriálu je však na tom horšie. V prvých epizódach sú dialógy príliš potichu a osvetlenie je na hroznej úrovni. Počítačových efektov je minimum, ale keď prichádzajú na scénu čary, je vidno, že sa nestihli dokončiť počas post-produkcie. Seriál Slovania z televíznej produkcie JOJ sa nedá považovať za bezchybný. Trpí nadbytočnými epizódami, nezvláda technickú stránku a vedľajšie postavy neprinášajú do zápletky akýkoľvek konflikt. No na druhej strane, seriál dokáže osloviť diváka charakterovým vývojom protagonistov, ťaživou atmosférou, svižnou akciou a podmanivou hudbou. Ak neočakávate od toho seriálu nič prevratné, odporúčam ho vidieť. Ale ak máte v obľube komplexné seriály dbajúce o kvalitu, vyhnite sa mu oblúkom.  Príbeh:  5/10, Herecké výkony:  6/10, Hudba:  7/10, Akcia a kostýmy:  7/10, Technická stránka:  4/10, Celkovo:   6/10. () (menej) (viac)

Simon.Dobes

Som veľmi rád za tento experiment. Aj keď to nevyšlo úplne podľa mojich predstáv. Najväčším problémom seriálu je zlý scenár a to, že to je predabingované (toto by sa dalo ale ešte odpustiť). Maštalír a Loj sú nevýrazní, do svojich úloh sa mohli viac vžiť. Finále bol fajn, ale predstavoval by som si ho skôr tak, že Sokol sa postaví proti Čaradovi a medzi nimi bude epický magický súboj, Samo mohol jazdiť na Drahinom bratovi (jeleňovi) a z neho Avarov sekať jedna radosť. Draha do boja mohla prísť a čarovať, poprípade im mohli priamo pomôcť nejakí slovanskí bohovia. A samozrejme to, na čo sme čakali - Radúz vs. Samo (veľká škoda, že sme sa tohto súboj nedočkali). Čo seriálu ešte vytknem je to, že bezcitná zabíjal postavy. Chýbali tam emócie. Mohli sme sa v seriáli trosku pohnúť z hradísk a vidieť krásnu slovenskú prírodu. Po vizuálnej stránke sa to dalo, dobre sa na to pozeralo. Kostými a príbytky postavené pre seriál boli fajn. Niektoré postavy boli sympatické (Bohdan či Horan) a niektoré vtipné (Zubatý). Veľmi ma to potešilo a dúfam, že na Slovensku bude takýchto projektov len pribúdať. ()

oiuoiu

A zrovna se mi to líbilo. Nízkorozpočtová pohádka, vycpaný jelen hrozný, hudba bídná, dalo by se tu naříkat nad kde čím - jenomže já to v duchu nějak musela srovnávat s vysokorozpočtovým Zaklínačem. Z čehož mi vyšlo, že Slovania mají hlavu a patu, alespoň nějakou úctu k pohanským reáliím a dobrou vůli neurážet divákův intelekt. Nic z toho nepozoruji u Zaklínače. Proto jsem také z druhé řady Z. už nezvládla ani druhý díl... U Slovanů se těším na pokračování. (Kdo chce rvačku a nic než rvačku, ať si táhne k Avarům. Asi tak.) ()

NikaIn

Ak vydržíte prvé tri až štyri časti,potom sa to rozbehne a má to veľa zaujímavých momentov.Ak odhliadnem od prvých dielov,zaslúžia si 4* ()

Gelaos

Slovania rozhodně měli potenciál, minimálně na slovenské poměry, a tvůrce chválím za pokus přijít na Slovensku s něčím novým. Veškerý potenciál a pozitiva jsou však bohužel zazděny neuvěřitelně hloupým a chaotickým scénářem, nezvládnutou gradací, příšernými dialogy a povětšinou i nudnou režií. Herci se snaží, ale nemají moc co hrát, jelikož většina postav se za celou sérii nijak nevyvine. Výprava naráží na limity televizního rozpočtu a hudba je mnohdy do scén špatně zvolená, ale některé pasáže se celkem povedly. Celkově je seriál zklamáním - kdyby se vypilovala režie a scénář, mohli Slovania být hrdou malou slovenskou "Hrou o trůny". ()

Slack odpad!

Veľmi som chcel aby to bolo dobré. Ale ... Hlúpe a neuveriteľné dialógy. Veľmi slabý príbeh. Scenár veľmi zlý. Kamera sa ustavične za niečo schováva ( hlavu komparzistu, kríky, stromy, kamene , nábytok) v princípe som mal celý čas tendenciu načahovať sa aby som videl! Niečo tak otravné som hádam ešte nezažil pri sledovaní ničoho. Dúfam, že sa z toho každý, kto do toho vrazil peniaze a čas poučil. ()

Tr0nic odpad!

Pozeral som do 5 časti. Je to otras od obsadenia cez scenár po dialógy... Nenašiel som absolútne nič, kvôli čomu by som to pozeral ďalej. ()

CheeseFigure

Ako povedal jeden slovenský premiér ,,to sa takto nerobí do psej matere". Mal to byť film. Takto je tu veľa hluchých miest a divák si všíma tie nedokonalosti. Dobre,  bažant a čínsky oheň by sa dali zniesť a aj strategický presun dediny o 50 metrov ďalej by sme ako-tak zvládli, ale tie dialógy. O pane bože! To bola hrôza. Tvorcovia si ich po sebe mali prečítať. Aj postavy v Expendables 2 majú lepšie dialógy ako tie, ktoré boli v tomto seriáli. A prečo sa to prirovnávalo ku Game of Thrones? Čím? Hádam nie postavami. Však v Slovanoch sú všetky charakterovo ploché, až na Radúza. To bola jediná postava, pri ktorej sa môžeme baviť o komplexnosti. A skvelo ho hral Tomáš Maštalír. Prečo nedám odpad? Lebo to občas bolo tak blbé, až soms a smial a ku koncu to začalo byť aj celkom fajn. A posledné dve epizódy ma utvrdili v tom, že Slovania mali byť radšej filmom, ako rozťahaným seriálom. ()