Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

FREEWHEELER

Indy po 20tich rokoch odo mňa 5* nedostane len preto, že sa mi zdali niektoré veci prehnané /áno, pri klasickej trilógií podľa mňa všetko v poho O:-)/ a druhý podstatný faktor je - nedokonalé vizuálne efekty a pofidérna kamera. Jadrová hlava + chladnička v poho, jednoducho o pár rokov vráskavejší Indy s nohami do O, ktorý opäť s nejakou tou kočkou zažije dobrodružstvo, nezabudne na svoju vynaliezavosť a zmysel pre humor. A vlastne, mohlo byť tých filmov viac. ()

blondboss

No s veľkým prehľadom možno napísať, že ide o najslabšiu časť celej série. Akože mimozemšťania? To už hádam horší scenár tento film nemohol potopiť. Ak takýto scenár vznikal 19 rokov, tak si ani neviem predstaviť, čo bude v päťke. Opäť tam síce bolo vcelku dosť akcie a pribudli efekty, ale týmto sa určite štvorka nedostane medzi filmové klenoty. Žiaľ, dalo sa z toho vyžmýkať aj viac. 75 % ()

Mikecat

Celý film super, naháňačky v džungli, akcia, zrada, nádherné prostredie, staroveké jaskyne - a nakoniec z nej uletí mimomezšťan na lietajúcom tanieri!Posraný koniec úžasného filmu. ()

kobras5

Snímky, které hrají na efekty nemám rád... nesmyslnost bouchání různých dopravních prostředků (náhodou nepomáhal jim to vymyslet Bay?) + spousty dalších naprosto nesmyslným ptákovin, co v tomto dílu dokázali vymyslet, to se jen tak někde nevidí. Pevně věřím, že 5. díl bude alespoň o trošku lepší a nepohřbí tak IJ v propadlišti dějin, protože spousta dnešních mladých se spíše nejprve koukne na ten nejnovější díl a udělá si podle něj obrázek i na předchozí díly. Je to jedna velká mizérie. 25% (viděno česky). ()

DR.SZ

Když se volně pokračuje s nějakým kultovním snímkem, musí být vše dokonale propracováno. To se dá tvrdit např. o třetím díle StarWars či o X-Menovi, ale ne o čtvrtém díle proslaveného Indiana Jonese. Obdivuji herecké výkony, kameru a akci, ale děj a scénář (tím, že jej nepsal G. Lucas) velmi vázne a v porovnání s předchozí trilogií je vše slabé, hlavně herecké výkony vedlejších rolí. Jednak mně vadí ta krutost některých záběrů a jednak zase zbytečně moc humorných scén. A také by si měli tvůrci dávat pozor na kulisy a chybky, jež souvisí s historickými údaji. Přesto jsem se dočkal skvělého H. Forda, C. Blanchettové a K. Alennové a dalších odhalení. 75% ()

Metal.God

Aneb jak za pomocí olověné ledničky přežít jaderný výbuch. A to nebyla za nejvíce přehnaná scéna. Ta nejvíce přehnaná byla ta s opicemi, kde nedávalo smysl vůbec nic. Z Mutta Williamse se nejenže vyklubal Henry Jones The Youngest, což byla ta největší chyba tohoto filmu, ale vyklubal se z něj i Tarzan, pán opic. Další velká chyba byla, že oproti minulým dílům se Indy zaměřil spíše na utíkání Rusům, než řešení záhady okolo lebky. Ani Jim Broadbent nedokázal nahradit Denholma Elliotta, který v předchozích dílech hrál velmi sympatického Marcuse. Toho ale alespoň z malé části nahradila nová postava profesora Oxleye, který byl ale sympatický především díky skvělému Johnu Hurtovi. Mimozemšťané byli velmi zajímaví a měli vskutku zajímavé nejen psychické schopnosti. To skladiště by pro mě byl ráj. Nakonec musím poznamenat, že kdyby neměl Indy takové štěstí, jaké má, tak by zemřel už v Chrámě zkázy. ()

Marty_cz

Po dlouhých letech přichází pokračování této skvělé dobrodružné série. Hned od začátku se přehodnotí oblíbenost Marcuse, ale to vůbec nevadí. Harrison ukázal, že i když je už pán v letech pořád dokáže parádně rozproudit celý film a že rozhodně nepatří ještě do muzea. Velký respekt pro velkého herce (pro mě herec číslo jedna a s velkým „H“). Jestli tenhle díl je závěrečný, tak musím říct, že toho opravdu lituji a neříkám to často o filmech, co si najdou pokračování po letech, ale jestli je to rozloučení, tak se dá říct, že to bylo alespoň důstojné rozloučení dalším skvělým dílem. Myslím, že o přednostech filmu a co se povedlo, nemá ani cenu mluvit. Klobouk dolů a velký palec nahoru. ()

Wulz

Stevena mám rád ale tohle mi nesedlo... Dosti slabé, samá akce a efekty. Indiana navíc jako postavu ani moc nemusím... To ten starý svojí cenu má, ale v roce 2008 se mnou ani malinko nehnul. ()

Parabot

V době uvedení v kinech byl pro mě tento Indy velkým zdrojem zklamání. Z odstupem času to ale vůbec nevidím tak černě a dokonce jej mám raději, než třeba Chrám zkázy. Posun do padesátých let, kdy globálním tématem již není nacismus se svým svébytným okultismem, ale začátek studené války, atomová hrozba, počátek kosmického programu a události kolem Roswellu, je vlastně velmi vydařený. Horší je to s Harrisonem, který reálně zestárl nikoli o jednu, ale dvě dekády a v řadě scén je, ať už on nebo dublér, neuvěřitelný. Už prostě není žádný jinoch a více by mu seděla role, jakou měl Connery v Poslední Křížové výpravě. Ještě horší je to s některými CGI scénami, které naopak vypadají jako z konce devadesátých let, jako by se Spielberg tak trochu zasekl a neadaptoval. Infantilita typu v Lucasovy Star Wars prequely. LaBeouf dostává palec nahoru. Vlastně, celé Království křištálové lebky, i přes uvedené mrzutosti, má ode mne palec nahoru.___PS. O čem bude pětka? Z Indyho se stane hipík, který bude na LSD se svým bičem likvidovat vietkong při záchraně Timothy Learyho někde v džungli na hranicích Vietnamu s Kambodží, a přitom oběví bránu vědomí? Beru. ()

AndrewNewman

Každý sa pri tomto filme bude baviť. Efekty a réžia sú proste vychytané. Problémom sú záporáci a to, že Indy sa tentokrát stretáva s mimozemšťanmi! Je toľko rôznych artefaktov, rôznych tajuplných miest, lenže Spielberg si vybral práve toto. Obrovským problémom je ale Cate Blanchett a jej ruská vojačka. Stačila by jedna facka a hneď by sa skľudnila. Záporáci v týchto filmoch majú byť buď hroziví alebo v prípade ženskej verzie neodolateľne sexi. A Cate nie je ani jedno z toho. Keď sa Indy skutočne dočká aj 5 dielu, verím, že to bude lepšie zakončenie legendárnej série. ()

pollstro

Po několika leté odmlce překvapivé pokračování původní trilogie, které především věrohodně zvládá přechod do nové moderní epochy nejen příběhového světa, ale taktéž i světa kinematografie, a přesto stylově zůstává věrným sobě a svým filmovým fanouškům. Spielberg a Lucas se vrací ke své milované sérii a přitom zachovávají její původní hodnoty. Nostalgická, staromódní, zábavná, dynamická a dobrodružná filmová zábava je zároveň připomínkou klasických blockbusterů dávné doby, na kterou divák vzpomíná a uvědomuje si vliv času, který se jednoduše nenávratně projevuje na všech zúčastněných. I přes útlý, předvídatelný a občas nelogický děj se stále jedná o vzrušující podívanou, která v čele s přetěžovaným letitým filmovým hrdinou čerpá důvtip z elegantních, sofistikovaných, jednoduchých a láskyplných tvůrčích detailů a aspektů filmového vyprávění, které opakovaně dokazují, jak nezaměnitelným vyprávěčem Spielberg neustále je. Akční scény jsou pořád zábavné, chytré, grandiózní a perfektně choreografické s důvtipem jednotlivých hrdinů, ale pod tíhou speciálních a umělých filmových efektů se vytrácí velmi specifické přirozené kouzlo doprovázející celou série, která najednou postrádá představivost, a v závěru působí samotné mimozemské vykreslení příběhu jednoduše nevhodně, nemístně a přehnaně. Přesto odkaz Indiana Jonese zůstává neposkvrněný, zdá se že takřka nesmrtelný. Filmoví fanoušci série a mileniálové tehdejší doby by měli být nadmíru spokojení. Série si zachovala úctu, respekt a pokoru. Čtvrtý díl Indiana Jonese je poctivým nefalšovaným dobrodružným blockbusterem, který zkrátka v moderní uspěchané kinematografii chybí, a který je nádhernou a dojemnou vzpomínkou éry filmového světa, která je nenávratně pryč, ale díky filmových velikánům jako je Spielberg a Lucas máme stále možnost zažít něco nové, ale zároveň námi velmi dobře známé, osobní a pověstné. ()

cimrman2.

Návrat po 19 letech, něco ze svého kouzla Harrison Ford v této roli ztratil. Stále to není špatné, je to akčňák jak se patří. Posledních 10 minut filmu je na tuhle sérii absolutně mimo mísu (moc scifi). ()

Eire

Nackov vystriedalo ešte väčšie zlo KOMANCI... Harrison aj po 60-ke v neuveriteľnej fyzickej kondícii.... zaujala aj linka k novému JUNIOROVI... 85% ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)