Indiana Jones a Chrám skazy

• Česko Indiana Jones a Chrám zkázy (viac)

Archeológ a dobrodruh Indiana Jones (Harrison Ford) našiel pre čínskeho zločinca Laoa (Roy Chiao) relikvie – pozostatky mandžuského cisára Nurhačiho. Lao Che však nedá Indianovi sľúbený diamant, ale pokúsi sa ho otráviť. Indiana utečie s Laovou milenkou Willie (Kate Capshawová) a pri úteku mu pomáha malý Číňan Shorty (Jonathan Ke Quan). Podarí sa im uniknúť z padajúceho lietadla a dôjdu do indickej dedinky, ktorú postihlo nešťastie – maharadža z Pankotu odniesol posvätný kameň, ktorý dedinu chránil. Indiana Jones s Willie a Shortym ide do paláca a zistí, že sa tu konajú kruté obrady sekty Thugov s ľudskými obeťami. V bani pod palácom fárajú deti, odvlečené z dediny, a hľadajú ďalšie Šankrove kamene, ktoré sú tam údajne ukryté. Indiana chce kamene získať, ale chytia ho a donútia vypiť krv bohyne Kálí a stane sa nevedomým otrokom kultu, ktorý sa chystá obetovať Willie... (TV JOJ)

Renfield

Z dnešního pohledu je zajímavé, že scény jako večeře, rituál a Kálí Jones především natočil Steven Spielberg. Každopádně tento v jeho případě originální směr mi i po letech sedne a vlastně právě proto nevidím dvojku tak tragicky. Na druhou stranu, když k výše zmíněným přidám ještě důlní vozíky (přesněji celý závěr), dostanu trojici scén, mezi nimiž ten zbytek tak nějak nesourodě existuje. Celkové výpravnosti jedničky a trojky to prostě nedosahuje, má to sílu v jednotlivých scénách. Co se postav týče, Short Round fajn, Indi obzvlášť ve své temné poloze velmi fajn a Willie na co nejrychlejší lávovou koupel... jo, s charaktery si tvůrci příliš práce nedali. Nejednou jsem měl při sledování pocit, že by se měl hlavní hrdina představit stylem "Jones, Indiana Jones". 75% ()

Klajnik odpad!

Indyho jsem viděl jako malej v televizi. bavilo mě to, ale nikdy jsem si k němu nevytvořil vztah. Bylo to pěkné natočené, dobrodružné a vůbec, ale ona postava IJ mi nepřijde tak zajímavá či působivá, abych se k jejímu kouzlu rád vracel. Proto dávám rewatch až nyní. Jedničku jsem docenil podstatně více. V mnohém totiž překonává současné filmy, které se nesou v podobném duchu (viz. šíleně odfláklý Red Notice nebo Uncharted), ačkoliv je to stále jednoduchý film. Dvojku jsem si vybavoval jako slabší díl série s poněkud temnějším tónem. Jsem proto konsternován, jak špatný film to je a jak pohádkově a infantilně působí. Archeolog na začátku uniká ze země s nějakou random afektovanou blonckou a čínským dítětem - obě postavy mě ale jenom otravovaly. Piloti vezmou padáky a vyskočí z letadla, Indy létat neumí a tak všichni tři vlezou do člunu, v němž vyskočí z letadla na úpatí hory a sklouznou se až do řeky přímo do nějaké vesnice v Indii, kde jim nějaký šaman dá úkol jako v nějaké hře a oni se tak vydávají na misi, protože "sláva a bohatství". Celé to působí tak hloupě a neuvěřitelně, že výsledek to na mě vrhalo velmi špatný dojem. Nejen že scéna s člunem je svým obsahem hloupá, ale formálně se ani neděje. Je to prostě špatnej green screen. Celá scéna působí prázdně, protože je umělá a já si jen říkal: "Do jaký grotesky se to posunulo?" V tomto duchu se film drží i v nadále. Když se postavy vydají na misi, tak humor má pramenit z kontrastu mezi schopným Indiana Jonesem a trampoty v džungli té blonďaté zpěvačky, která se dožaduje telefonu ve vesnici, kde místní nemají ani příbory, která na sebe stříká parfém uprostřed pralesa, která ječí, páč se zvířat děsí a utíká z místa na místo, zatímco Indi s hláškujícím malým Číňánkem sedí klidně u ohně. Už ve 35 minutě jsem se přemáhal to nevypnout. Když mě to neštvalo, tak mě to nudilo, což je způsobeno tím, jak moc je ten film bezpředmětný a umělý (slabý příběh, plot armor, přepálená akce popírající fyzikální zákony, která se hodí k F&F, ale ne k IJ, neustále pištící bloncka, nefunkční humor). Chrám Zkázy není v každém jednom ohledu zlej film, ale jako celek absolutně nefungoval, protože se posunul od vyladěné jednoduchosti do křečovité vyumělkovanosti. Vlastně si říkám, že tentokrát mi Indy tu mrdku Red Notice silně evokoval. I čtyřku snáším podstatně lépe, ale pětka by dvojce mohla ve své špatnosti konkurovat. Uvidíme... ()

Ant_Antony

Z úcty k Indimu nechávám tři hvězdy... Viděl jsem to naposledy před dvěma dekádami a dnešní náhodné sledování v TV mi teda hodně zhořklo... Nevím, jestli je to dabingem nebo divným TV sestřihem, který v některých scénách dělá zmatky a "nedodélky", které mi na Spielberga nesedí... Z původní trilogie každopádně nejslabší díl... ()

rsimonyi

Druhý díl (dějově první díl) je úplně jiný než jednička a trojka, ale stále velmi zábavný. Nejradši mám scény, kdy se servírují na stůl různé delikatesy, vrcholící opičím mozečkem. MŇAM. ()

Brejlil

I když jsem fanoušek Indiana Jonese, s tímhle filmem mám problém. Na citové vydírání (Indy pomoz, nebo pomřeme hlady vs. Indy, zachraň naše děti) jsem docela citlivý, a filmy, které je takhle nastolí, nemám příliš rád. Co zbývá? Skvělý muzikálový úvod, a pěkná honička na důlních vozících. Není to moc, ale co se dá dělat. ()

stankub

Pro mě osobně nejlepší díl ze série Indiana Jones. Temný film doprovázený temnou hudbou Johna Williamse, dvorního skladatele Spielberga se skvělou výpravou - 5* ()

Oxymoron

O chlup horší než jednička. Především proto, že se tu moc tlačí na pilu v akcích a na příběh se tak nějak zapomíná. Film začne a jede od začátku až do konce. Žádná chvilka na vydýchání, na starý dobrý Indianovský humor, prostě jen akce. Samozřejmě je to pořád skvělý film, ale ve srovnání s jedničkou a trojkou Jonesův bič přece jen trošičku pelíchá. ()

cherita

Zatímco Dobyvatele ztracené archy znám skoro nazpamět, z Chrámu zkázy si vybavuju jenom červenou barvu, kupu indických dětí, hysterickou blondýnu a opičí mozečky. A nic z toho mě nepřitahuje natolik, abych tenhle slabý díl nějak moc často opakovala. ()

papyrosaurus

Pro mne jednoznačně nejlepší díl ze série. Archeologie přece není jen o nudném oprašování nějakých hliněných střepů někde ve výkopu. Jak můžeme vidět, archeolog musí počítat s tím, že během cestování letadlem bude muset vyskočit v nafukovacím člunu, V jeho vědecké činnosti ho může občas rozptýlit neomalená žena, nesmí se však bát pavouků a další havěti, na kterou narazí na každém kroku. Musí být obdařen vysokou inteligencí, aby si poradil s řešením zapeklitých hádanek a zároveň obezřetný, aby jej neohrozila nějaká nastražená past. Konečně správný archeolog ví, že se na žádné vědecké výpravě neobejde bez patřičného vybavení (bič, klobouk, pistole..). Po dobře vykonané práci se pak může odreagovat např. tím, že se projede v důlních vozíčcích a k večeři si jako dezert dá oblíbenou specialitu...chlazené opičí mozečky! No není ta archeologie zábavná a napínavá!? ()

ursinko

Tesne po revolúcii, keď sme s bratom šli u nás vo Vrútkach do kina náš rozhovor prebiehal pred filmom pri popise filmu na plagáte programu kín asi takto: "Aha, to bude asi chyba, že Indiana Jones, nie indián a jones. Slováci, nevedia písať. Nevadí, uvidíme v kine." Na a bolo, vtedy pre mňa Chrám skazy bol strašný horor, kde sa " podávají se opičí mozečky" a "mogaram, sugaram" a vytrhávanie srdca a Indy a kulatý kraťas ..... Vyšli sme z kina, bolo zatmenie mesiaca, rok asi 1990, možno 1991 a ja odvtedy viem že Indiana Jones nie je chyba, ale filmový unikát, kde si páni Spielberg a Lucas stvorili to čo sa im páčilo a nakoniec sa to páčilo celému svetu a mne sa to nedá opozerať a zakaždým sa skvele bavím.... Vďaka. ()

Brylin

Nejslabší díl původní trilogie - pro mě nadbytečné postavy ztvárněné Ke Quanem (Prcek) a Kate Capshaw (zpěvačka), příliš předvídatelný příběh a málo propracované exteriéry. Na druhé straně působivý námět, opět charismatický Harrison Ford, výborné akční scény a tradičně dobrá režie zápory vyvažují a táhnou snímek až ke třem silným hvězdám. ()

M1k9

Uspokojivé. Film naplnil mé očekávání. Prošli jsme mnoha zajímavými lokacemi a vyzkoušeli všelijaké atrakce a scény. Stejně jako první a pravděpodobně i všechny ostatní díly mě však trápí vražedná uspěchanost. Nulové zaměření na detaily. Absence nějakých hádanek, zápletek, překvapení. Avšak postelová scéna v paláci byla hodně vymazlená. Ušli jsme za těch 30+ let kus cesty, ale v něčem se mi to líbilo kdysi. Všechno bylo trochu jednodušší. A na závěr ještě jednou poklona pro Harrisona Forda - IKONA a stejně tak Steven Spielberg! 7/10 ()

Muel

| Paramount Pictures | Spielberg bol šialenec. Len málokto točil takto filmársky dokonalé filmy. Z môjho pohľadu je tu z hľadiska dobrodružného blockbusteru všetko správne. Od zasadenia deja, cez podarené akčné scény, až po neustále prítomného nebezpečia, pomocou ktorého film nemá hluché miesto a film tým má šialené tempo. Jasné, expozícia možno chýba a na Indyho je to celé možno až priveľmi surové (predstavte si tie deti s mamičkami v kine pri scéne s vytrhnutým srdcom... uf). Pre cinefilov je to ale vzrušujúca akčná jazda, pri ktorej sa Spielberg úplne vytrhol z reťazov. A to je na tom to najlepšie! | Hodnotenie: 9/10 | ()

Martinius

tento "druhy" diel indyho som videl po prvykrat niekedy koncom 80. rokov. odvtedy nespocetnekrat. naposledy dnes. a rovnako som si dnes uvedomil, ze tento isty film natocit dnes by uz nebolo mozne. pretoze wokisticki zmrdi by to nedovolili. uvrieskana hystericka zlatokopka po boku bieleho heterosexualneho hrdinu? zabudnite. bol by to cisty sexizmus. nejake zlo siriace sa z indickeho kultu a indy mlatiaci indov? rasizmus! a na zaver pride na pomoc britsky oddiel a striela po zlych indoch - podpora kolonializmu! teste sa z tohto epickeho snimku, kym sa este da, kym ho nejaky skurveny nebinarny SJW v ramci cancel culture nenecha stiahnut z obehu. ()

Cartmof

Chrám Zkázy je oproti Dobyvatelům Ztracené Archy velká brzda. Přesto, že v prvním díle byla Archa Úmluvy, která byla taky dost kouzelná, tak se mi taková magie, co byla tady vůbec nehodila. Záporák byl tak nezapamatovatelný, že si ani nepamatuju jeho jméno. Postavy krom Indiana a Prcka jsou nezapamatovatelné a opravdu si jich teď moc nepamatuju. Ukřičená ženská postava, která celý film jen peskovala byla oproti Marien velký skok dolů. Abych tu jen nerozebíral negativa. Prcek je hodně příjemná postava, u které mi u trochu vadí, že se už v dalších dílech nevrátí. I když oproti Dobyvatelům Ztracené Archy mi přijde, že tu bylo víc takových malých momentů, u kterých se člověk prostě musí zasmát. Na konec bych rád zmínil hromadu akčních scén, které nikam neposouvali příběh a akorát film zbytečně natahovali. Steven Spielberg u pokračování o dobrodružném archeologovi narazil. Nevěřím, že to říkám u filmu Indiana Jonese, ale opravdu stačí vidět jednou a není potřeba se na film koukat znova. Nic zajímavého totiž oproti ostatním dílům nenabízí. ()

bratr.Milan

Bohužel nadšení většiny fanoušků Indiho nesdílím. Chrám zkázy je dobrý blockbuster, určený hlavně pro dvanácti až patnáctileté kluky, ideálně, aby ho sledovali spolu s tátou. Skvěle natočená blbina plná kulturních klišé a zábavně udělaných scén. Chvílemi jsem si připadal jako na nějaké atrakci v Disneylandu. Líbil se mi ve čtrnácti, dodnes jsem si pamatoval z filmu jen scénu s opičími mozečky a polévku s očima. Včera už mě tolik neoslovil. ()

Ulrich

Ac je vseobecne povazovan za zatim nejslabsi dil - jde zrejme o ten, ktery Indiana Jonese naprosto etabloval jako znacku mezi verejnosti. Nutno rici, ze "nejslabsi" v ramci IJ filmu je mysleno jako "porad tak dobrej, ze dodnes neni v dobrodurznem zanru nic lepsiho". Ford je zde asi v nejlepsi fyzicke forme a akcni sceny proto jsou jeste silenejsi nez v prvnim dile, zeny jsou uvriskanejsi, padousi padoustejsi...znate to.. Proste to zeru! ()

Seznamte se: paní Jonesová!

Seznamte se: paní Jonesová!

18.03.2007

Pro obdivovatele sofistikované krásy a výjimečného hereckého talentu Cate Blanchett je tu senzační zpráva: držitelka Oscara za Letce právě podepsala smlouvu na účinkování ve čtvrtém Indiana Jonesovi!… (viac)