Indiana Jones a posledná krížová výprava

• Slovensko Indiana Jones: Posledná krížová výprava (viac)

Rok 1938. Indiana Jones (Harrison Ford) si už po tretí raz nasadzuje svoj pokrkvaný klobúk, ale tentoraz sa k nemu pridáva aj jeho svojrázny otec, profesor Henry Jones  (Sean Connery). Obaja Jonesovci sa vydávajú hľadať tajuplný Svätý grál. Len o vlások sa im darí v nebezpečných naháňačkách unikať pred zákernými nepriateľmi a nacistami, ktorí tiež chcú získať nápoj nesmrteľnosti. Stopy vzácnej relikvie ich zavedú do Rakúska, Berlína a  Hatajského kráľovstva. Brány jeho chrámu, za ktorými starý križiak už sedemsto rokov stráži tajomstvo grálu, však ochraňuje Boží dych a nespočetné množstvo smrteľných nástrah. (TV JOJ)

Olík

Indiana Jones stále aktivně pátrá po ztracených artefaktech, je v plné síle a ještě nám představí svého otce. Díky dalšímu posunu ve filmové technice, díky zkušenostem z předešlých dvou dílů, díky již zmiňované postavě hrané Seanem Connerym, díky naprosto dokonalé vyváženosti všech důležitých atributů a díky další stovce menších či větších maličkostí můžu s klidným svědomím konstatovat „král není mrtev, ať žije král“. ()

hazaba

Nejlepší z celé série i díky Seanu Connerovi, který hraje Indyho otce. Dialogy mezi těmi dvěma jsou prostě úžasné. Navíc nechybí akce a přitom celková lehkost snímku. ()

Heroine

Tak tohle je klasika, skoro by se dalo říct kultovní snímek. Hudba, herci, výprava, scénář, námět, humor, dokonce i kostýmy jsou totálně super. Jen těžko můžu mluvit o intelektuálním přínosu, který to (ne)má pro diváka, ale méně než pět hvězd se prostě ani dát nedá. Kdyby šlo dát šest, dala bych šest. ()

SkyCaptain

Rozhodně nejlepší indiana Jones a zároveň pro mě nejlepší dobrodružství všech dob. Skoro každá scéna je ikonická a neznám "chemičtější" dvojku než Harrisonna Forda Seana Conneryho. Filmová dokonalost. ()

BOURQUE

Film, ktorý dokázal prekonať úspech filmu Raiders of the Lost Ark. Film, kde môžeme vidieť najlepšiu spoluprácu „otca a syna“. Film, ktorý nie je len o archeológii. Film, ktorý ma asi najkrajšie ukončenie „jednej trilógie“. Film, ktorý ma silne motivoval, aby som sa viac začal zaujímať o dejepis a o kresťanstva. Film, ktorý určite patrí medzi 5 najlepších filmov, ktorý kedysi natočili. Osobné hodnotenie: 100% (*****) ()

Evander

Pro mě nejlepší "Jonesovka", i tak to ovšem není na více než 3*, protože celý tento kult mi nějak uniká. Klidně mě kamenujte, ale dobrodružných filmů srovnatelné kvality jsem v dětství viděl mnoho desítek. ()

Nerd4Dreaming

Vrací se tady feeling jedničky, okořeněnej Connerym jako svérázným tatínkem. Chyběl mi jenom jeden klasickej Jonesovskej prvek, souboj s nějakým velkým hovadem jako v jedničce a dvojce, ale to je jenom malinká chybka :) ()

Ydrosten

Ták, asi po desáté jsem se podíval i na předposlední díl Spielbergovy veleúspěšné série o Indiana Jonesovi a samozřejmě to tu ozdobím klady a zápory. Na režisérovi Spielbergovi se mi líbí jeho přesvědčení a jak je vidět, vždycky mu to vyjde, protože po spíše záporně zkritizovaném Chrámu zkázy se přes to odhodlal a s Harrisonem Fordem natočili další díl o oblíbeném hrdinovi. Zde se opět „zašívají“ záplaty, které Chrámu zkázy chybí. Jelikož jsem předtím naznačil svůj zájem v náboženských relikviích, Svatý grál je v tomto případě naprosto skvělou volbou, a hned se mi to okamžitě vybaví prvního Monty Python, který Grálu také vužívá. Myslím, že v dobrodružné formě navíc se skvělými herci je to přece jenom lepší, protože jsme měli stejně jako u Archy úmluvy možnost shlédnout, co Svatý grál dovede. Film začal opět od předchůdců odlišně. V jedničce to byla zahřívací scéna s Indyho druhého způsobu života, ve dvojce v podstatě také, ale poté začalo něco zcela nečekaného. Nyní jsme měli možnost shlédnout Indyho začátek, což je pro úspěch velmi dobrým tahem, protože opakování by už asi nikoho nebavilo. Když pak nastala scéna s Harrisonem Fordem, byl jsem trochu v rozpacích, protože kdy se odehrává první díl, nevíme a v dvojce uběhlo od prvního incidentu očividně pár let a zde je teprve rok 1938… Již v jedničce byli Nacisté, jsem z toho trochu jelen. Když opět Nacisté, všeobecně platí, že náš hrdina se nikdy nepohybuje sám. Vždy jsou mu nepřátelé v patách, zatím tomu nebylo jinak a to vlastně v žádných podobných dobrodružných filmech. Ovšem mě nikdy u této série nepřestane překvapovat, že novinky nevynechají žádné další pokračování. Ženská hrdinka je nyní záporná a Indy i přes to není na své cestě sám. Dáma to není, ale tentokrát má Indy mnohem lepší společnost, než měl dříve. V jedničce to byla klasická, dá se říct rozumná žena, ve dvojce zase zhýčkaná slečinka a nyní je to hrdinův otec. Říkal jsem lepší společnost, protože fórky dámy, které zazněly ve dvojce, neměly zdaleka takový účinek, jako skvělé dialogy role Seana Conneryho. Jen díky němu je film mnohdy opravdu vtipný a nejlepší na něm je, že díky jeho vlivu na Indyho vede cestu i on. Dříve byly vedlejší ženské role pouze „vláčeny“ za hrdinou. Akční a dobrodružné scény filmu opět nechybí a myslím, že díky závěrečným scénám a účasti skvělého Seana Conneryho si film vydobyl první místo v celé Indyho sérii. ()

Folky

V dětství to byl můj nejméně oblíbený díl, teď je možná můj nejoblíbenější. Sean Connery tam perfektně sedne. ()

lemonova

Tretí Indy ma bavil najviac, vrátane hlášok, deja aj hereckého obsadenia. Navyše mal tento príbeh okrem napätia a srandy aj zaujímavý myšlienkový presah, ktorý mi utkvel v pamäti: prečo hľadáš Ježišov kalich? Robíš to pre jeho slávu, či pre tú svoju? ()

panvasik

Navždy nejlepší dobrodružství společně s Dobyvatelé ztracené archy! Stevena Spielberga považuji za boha už dlouhou dobu. Myslel jsem že budu mít co k tomu napsat, ale já jakoby nenacházím slova ani nevím jestli někdy nacházet budu. Prostě Steven Spielberg a  Harrison Ford, jsou kombinací, která mě nikdy neomrzí a nikdy pro mě nezestárne, natolik aby jsem si řekl: "už mě to nebaví" nebo aspoň doufám. Rodinný, zábavný, akční a dobrodružný nejlepší FILM. Nepřekonatelné dobrodružství Hollywoodu. Connery do toho vnáší neskutečně moc navíc a z dokonalé série děla ještě víc dokonalou! 110% ()

MickeyStuma

Do třetice všeho dobrého. Navíc, aby v tom nebyl Indiana Jones sám, tvůrci po jeho bok dosadili jeho otce, který se stal přímou trefou do černého. Jako zábavná figurka ve spleti nejrůznějších dobrodružstvích funguje více, než se zřejmě očekávalo. Harrison Ford a Sean Connery, coby společný silný motor všeho dějství prostě nenechává na pochybách. Příběh jako v prvním filmu opět sleduje náboženství a nacistický aspekt Raiders, jen místo Archy jdou tentokrát nacisté po Svatém grálu. A šli na to vskutku fikaně, což se stalo záminkou vstupu profesora Henryho Jonese na scénu. Kromě klasického očekávaného dobrodružství Indyho je tak příjemnou novinkou vztah syna s otcem, což vše příjemně osvěžilo. Henry je spíše úskočný a raději k řešení problémů používá logiku místo akce, ale i tak to mezi oběma funguje dobře, i když to vyznívá divně. Oba jsou v jádru věci sice stejní, ale v hloubce svých charakterů přesto s odlišnými názory jak co provést či udělat úplně jinak. Takže se svým způsobem ignorují, ale zároveň dávají najevo co cítí a snaží se spolupracovat. Jejich rozdílné názory a emocionální napětí se tak dá považovat za jeden z vrcholů filmu. Nacistický padouch moc překvapení nedodává. Taky proč by měl, když je to stále ta samá nacistická sorta, jako v prvním snímku. Jeho neústupnost ve snaze dosáhnout svého i za cenu nepřiměřeného násilí a překračování mrtvol jen potvrzuje fanatičnost nacismu. Akční scény jsou dechberoucí a ta s tankem je zase vrcholem akčním. Honička na benátském člunu krapet zavání bondovkou, ale jakoby to nevadilo. Kupodivu spíše naopak. Dobrodružství, akce, napětí a humor v neutuchajícím tempu v žádném případě nenechává na pochybách. Třetí vstup do světa nejslavnějšího archeologa byla sázka na jistotu a vyplatila se. To se u třetích filmových dílů málokdy stává. ()

Besyn

Souhlasím se vším co tu přechozí napsali.Skvělá konfrontace otec-syn,skvělý sléd dokonalých scének a celkově asi nejlepší díl prozatimní trilogie.Čtyřka už se pomalu blíží takže uvidíme. ()

Nšoči

Neuvěřitelné jak spojení Sean Connery (Jones sr.) a Harrison Ford (Jones jr.) funguje a jejich pře coby otce a syna jsou opravdu fantastické a vtipné. Snímek má dobrý příběh, krásnou hudbu, hodně humoru a samozřejmě nechybí plno akčních scén. ()

pepa3rd

Film, kde se v dokonalé hramonii kloubí akční scény, dobrodružství, humor a nepolevující napětí. Nejlepší díl celé série a jeden z nejlepších filmů vůbec. Spojení Ford - Connery patří dle mého názoru mezi nejlepší filmové dvojice, které se kdy na plátně objevily. Kdybych mohl, dám 110 % ()

Torgal

Najlepší dobrodružný film, dokonalý mix humoru a dobrodružstva. Skvelá dvojica Ford + Connery, vynikajúci príbeh, nacisti, proste všetko. Tento film šlape od začiatku do konca. 9+/10 ()

ex.it

Ne, spletla jsem se, když jsem u Dobyvatelů Ztracené archy psala, že je to nejlepší Idyho příběh. Tento film je daleko lepší. Mám ráda oba hlavní herce - Harrisona i Seana. Miluju tu akci, miluju ty dialogy. Patří mezi mé oblíbené filmy. ()

Jeand´Boa

Gradace...výtečný vrchol, na který se šplhalo už tak skvělým výstupem (předchozími díly) ... Již dříve bylo jasně dokázáno, že Harrison Ford bude v této roli fungovat, ale myslím si, že teprve přibrání Seana Conneryho k projektu znamenalo finální přikořenění onoho delikátního pokrmu na uspokojení hladu po kvalitních snímcích... ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

06.07.2008

To je samozřejmě Indyho hláška z Poslední křížové výpravy, ale klidně může být i heslem tří protagonistů thrilleru Johna Maddena The Dept. Ten bude předělávkou izraelského filmu Ha-hov (který měl… (viac)

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

22.05.2008

V den premiéry nového Indyho bychom vás asi měli děsit Lucasovým prohlášením o možné páté části, ve které by byl hlavním hrdinou Mutt alias Shia LaBeouf a Indy Ford by byl pouze jeho parťákem podobně… (viac)