Indiana Jones a posledná krížová výprava

• Slovensko Indiana Jones: Posledná krížová výprava (viac)

Rok 1938. Indiana Jones (Harrison Ford) si už po tretí raz nasadzuje svoj pokrkvaný klobúk, ale tentoraz sa k nemu pridáva aj jeho svojrázny otec, profesor Henry Jones  (Sean Connery). Obaja Jonesovci sa vydávajú hľadať tajuplný Svätý grál. Len o vlások sa im darí v nebezpečných naháňačkách unikať pred zákernými nepriateľmi a nacistami, ktorí tiež chcú získať nápoj nesmrteľnosti. Stopy vzácnej relikvie ich zavedú do Rakúska, Berlína a  Hatajského kráľovstva. Brány jeho chrámu, za ktorými starý križiak už sedemsto rokov stráži tajomstvo grálu, však ochraňuje Boží dych a nespočetné množstvo smrteľných nástrah. (TV JOJ)

sedm.1

Jasně nejlepší díl a především oproti dvěma prvním dobrodružstvím jsem zde zaznamenal obrovský pokrok v kvalitě, a to v podstatě ve všech směrech. Především tedy co se zápletky týče, Spielberg s Lucasem si s ní zde dali očividně větší práci, čímž konečně dosáhli onoho velkolepého dobrodružství, s úžasným spádem, s mnoha lokacemi, zajímavými a výraznými postavami, doslova lavinou nápadů a možností, kde se lítalo, jezdilo, skákalo, plavalo, bojovalo a vše to navíc působilo konečně i trochu reálněji a přesně díky tomuhle všemu se dá Poslední křížová výprava konečně považovat i za to skutečné dobrodružství, jak si ho představuji já. Ford zde navíc k sobě získal i obrovskou posilu v podobě skvělého a zábavného Seana Conneryho a ani dámské zpestření, v podobě Alison Doody, není vůbec k zahození, spíš naopak. Zároveň zde i ze všech dílů jasně nejvíc funguje humor, pokaždé šlo o trefu do černého, že jsem se až za břicho popadal. Po trikové stránce jde též o jasný posun kupředu, a to nejen díky možnostem doby, ale tvůrci se zde zároveň i konečně v těch všech Indyho eskapádách krapet i umírnili a nevypadá to tak chvílemi jako nějaká Edwoodovská záležitost, ale jako opravdový efektní velkofilm, který se dá brát i vážně. Jak už jsem zkrátka zmiňoval, třetí Indyho pokračování je tím skutečně nejlepším, nejnápaditějším, nejdynamičtějším a nejzábavnějším, a především díky tomuto dílu chápu, že právě tato postava a jeho dobrodružství mají celosvětově takový status, jaký mají. ()

Sdoom

Nejlepší ze všech Indianů, skvělé hlášky mistra Conneryho a jako vždy velká dobrodružná jízda, okořeněná vtipem a skvělými nápady. Bavil jsem se skvěle po celou dobu a vlastně nemám co ani nechci nic vytknout. Nezbývá než konstatovat, že Poslední křížová výprava je jedním z nejlepších dobrodružných filmů všech dob. (Blu-ray, orig.) ()

upson

Nejlepší dobrodružný film pro všechny věkové kategorie. Sean Connery a Harrison Ford mají úžasnou chemii. V mém top jako zástupce celé série. ()

Bobek15

Ako sa vraví, najlepšie na koniec! Najlepšia časť trilógie (aj keď treba uznať, že prvé dve nijako výrazne nezaozstávali), ktorá splnila do bodky všetko, čo sa od nej očakávalo a takisto mala aj všetky atribúty správneho dobrodružného filmu. Najzujímavejší dej, najviac akcie, najlepší soundtrack, výborní herci (charizmatický sympaťák Ford, ale najmä Connery v úlohe Jonesa seniora, ktorý to príjemne oživil), značná dávka humoru aj napätia, jednoducho všetko, čo by ste od špičky medzi dobrodružnými filmami mohli čakať. A teraz už len zostáva netrpezlivo čakať na prekvapenie od dvojky Spielberg-Lucas v podobre 4. dielu! (P.S. kostým Indiho je úplne skvelý:)) ()

hudryhudry

Harrison a Sean v nejlepších hereckých letech + vždy skvělý Spielberg = vynikající film. A v kombinaci s úžasný scénářem a postavou nesmrtelného archeologa Indiany = nejlepší dobrodružný film. Tento snímek vždy bude patřit do mojí top 10 a myslím, že ho už asi nic nepřekoná... No ještě uvidíme jak se Steven předvede ve 4. díle :-) ()

velkyvezir

Ze všech dosavadních dílů považuji Křížovou výpravu za nejlepší. Spojuje dobrodružné prvky s akčními scénami a tématem tajemna, zde formou hledání Svatého grálu. Takto si představuji skutečný dobrodružný film, kdy kombinace výše zmíněných prvků a zasazení do exotických exteriérů vytváří pro diváka poutavou podívanou. Na filmu je viditelná chuť Spielberga a Lucase si hrát, popustit uzdu své fantazii. ()

AZbest

V tomto filme sa išlo na istotu. Nacistickí záporáci (tak ako v Dobyvateľoch) nemôžu nič pokaziť, Spilberg nedokáže nič pokaziť a Sir Connery to podľa mňa ešte vyšvihol na špicu série. ()

Seti

Pro mě nejlepší díl celé série. Connery se s Fordem skvěle doplňují, má to náboj i drive, no prostě výborná záležitost. ()

triss

Nu, tak tedy poté, co jsem byla náležitě a důkladně poučena o tom, jak to s tím Indym vlastně je (Douglas mě zmlátil plakátem) musím uznat, že tedy ano. Navíc vtip (a klobouk) Indymu moc sluší. ()

iXtr3m3

Najlepšia časť niekdajšej trilógie, v súčasnosti už rozšírená aj o neuveriteľný kvalitné pokračovanie po takmer 20 rokoch. Zbytočné sú ďalšie slová, stačí si pozrieť umiestnenie v celosvetových rebríčkoch, alebo v rebríčku ČSFD a to hovorí za všetko. Akýkoľvek bližší koment k filmu by pravdepodobne zaváňa spoilerom... :-) ()

Cracker

O kus lepšie ako Raiders of the Lost Ark a tým pádom aj ako Temple of Doom. Najakčnejšia, najzábavnešia jednoducho najgeniálnejšia Jonesovka. Asi najviac mi vyhoval ten "menší" počet nadprirodzených momentov :D, neviem prečo ale dosť ma takéto scény nudia a je to smola keď ich táto séria obsahuje tak veľa. Treba samozrejme pochváliť Conneryho a Forda, a teda hlavne Forda pretože svoju životnú rolu si teda užíval. N1 v dobrodružnom žánri a ťažko to už niečo prekoná! ()

Mistickzz

Nejak som si toho Indiho obľúbil :). Jednoznačne najlepšia časť(ak nerátam štvorku, ktorú som ešte nevidel, ale pochybujem, že predčí čo i len jednu časť). Bavil som sa od začiatku až do konca, nespočetné množstvo vtipov, skvelá akcia a hlavne vydarená dvojica Ford-Connery. Spielberg je macher a myslím, že už nikto nenatočí lepší dobrodružný film. Táto klasika sa u mňa zapísala obrovitánskymi písmenami. 90% ()

Billie777

Můj nejoblíbenější díl Indiana Jonese je nejspíš ten druhý ale tenhle třetí mu pěkně šlape na paty. Je to naprosto úžasná podívaná, u které se vůbec nenudíte, naopak se u ní ještě dobře zasmějete a pobavíte. Hodně šťávy tomu dodal tatínek v podání Seana Conneryho a Denholm Elliott jako Marcus Brody. Film pro všechny generace (stejně jako celá série) a plus má u mě také výborný český dabing. Harrison Ford bez Štěpničky je jako Funès bez Filipovského. ()

Zagros

Ale jo, tentokrát jsem se unést nechal a smál se nahlas. Je to jednoznačně nejsilnější díl série. Díky tomu, že se méně dupalo na plyn, více se vykreslovaly postavy a lépe vygradovaly scény. Navíc kombinace Ford+Connery funguje dokonale. V žánru se snad překonat ani nedá. Po zásluze dávám plný počet a jsem rád, že jsem se druhým dílem nenechal od celé série odradit. ()

HiddenDragon

Nejdelsi, ale podle me i nejvtipnejsi Indiana Jones. Tentokrat z roku 1938. Opet se vraci naciste a jejich snaha zneuzit legendarni cirkevni artefakty. Tentokrat se padouchum zachtelo svateho gralu, a navic vezni Indyho otce, Jonese starsiho, ktery se badanim o gralu zabyva cely zivot. Spielberg s Lucasem opet dokazali, ze jim napady nedosly, a dat do rodinneho vztahu Forda a Conneryho byla vyborna volba. Oba se skvele doplnuji a jejich handrkovani prinese nejednu vtipnou situaci. K tomu opet cistokrevne dobrodruzstvi (cast v Benatkach misty hodne pripomina bondovky), ktere zavede hrdiny az do Berlina, kvalitni Williamsova hudba a samozrejme spousta pasti a nastrah. Mne v tom proste nic nechybi. A tu trochu "umelou" vzducholod jim odpustim, holt jeste nebyly tak dobre trikove technologie :) [Oscar 1990: Strih zvukovych efektu] ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

06.07.2008

To je samozřejmě Indyho hláška z Poslední křížové výpravy, ale klidně může být i heslem tří protagonistů thrilleru Johna Maddena The Dept. Ten bude předělávkou izraelského filmu Ha-hov (který měl… (viac)

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

22.05.2008

V den premiéry nového Indyho bychom vás asi měli děsit Lucasovým prohlášením o možné páté části, ve které by byl hlavním hrdinou Mutt alias Shia LaBeouf a Indy Ford by byl pouze jeho parťákem podobně… (viac)