Lara Croft (Alicia Vikander) má 21 rokov a práve zdedila obrovské obchodné impérium. Jej otec, bohatý šľachtic a známy dobrodruh, Lord Richard Croft (Dominic West), zmizol bez stopy pred 7 rokmi, keď bola ešte malá. Odvtedy sa Lara márne snaží nájsť nejaký zmysel života. Keď si prečíta záhadný odkaz, ktorý jej otec zanechal, rozhodne sa opustiť Londýn a vyraziť do neznáma, aby prišla na to, čo sa mu naozaj stalo. Vydá sa po jeho stopách hľadať legendárnu hrobku na mýtickom ostrove niekde pri japonskom pobreží. Nebude to však také jednoduché – už len dostať sa na ostrov jej dá riadne zabrať. Loď, ktorá ju mala dopraviť na pevninu stroskotá v silnej búrke, a Lara sa ocitá sama uprostred neznáma, vyzbrojená len ostrým nožom, pevnou vierou a vlastnou tvrdohlavosťou. Ak sa jej podarí prekonať svoje vlastné limity a prežiť toto nebezpečné dobrodružstvo, stane sa z nej skutočný Tomb Raider. (Forum Film SK)

Marze

První půlka je únavná, zbytečná a vzpomínkami na dětství plačtivá. Zklamalo mě také digitální ztroskotání. Podívaná na úrovni až ve druhé půlce, kde vidíme pouze záhrobí horor a ušlechtilé scény. ()

váca

Pro mě jednoznačně milé překvapení. Bavilo mě to od začátku do konce, děj zajímavý, napínavý, akce super, hrdinové uvěřitelní a dobře obsazení (možná až na Vogela, který mohl být rozhodně lepší) i zahraní. Rozhodně několikanásobně lepší zpracování, než série s Angelinou Jolií. Alicia Vikander je navíc kočka a role jí sedí parádně. Očekával jsem od tohoto filmu přesně to, co jsem dostal, takže za mě absolutní spokojenost. ()

rollman1

Nový Tomb Raider se jednoduše povedl. Z herní předlohy je vzato to nejlepší a Alicia Vikander do role sedla na 100% . Nechybí zde plížení, hádanky a dostane se i na ten luk. Posledních 30 minut lehce připomíná Indiana Jonese a film tak ode mě sklízí plusové body na všech frontách. Občas zamrzí nepřehledná akce a slabší CGI, ale nijak to film neshazuje. Rozhodně jeden z nejlepších dobrodružných filmů za poslední dekádu. Více zde : http://www.tvguru.cz/recenze-tomb-raider/ ()

heyda

Musím říct, že většinou mám na filmy v kině smůlu. A to se vždycky snažím jít po nějakém hitu jako byl Interstelar, Šílený Max a další, ale odcházím zklamaný nebo spíš nasraný. Proto musím o to s větší radostí vyzdvihnout, jak Tomb Raider na plátnech kin funguje. Zaprvé Alicia Vikander byla super volba, zadruhé režisér udržel scénář celkem při zemi a příliš klišé tam taky nebylo a zatřetí film šlape od začátku do konce bez nějakých hluchých míst. Je jen trošku škoda, že v závěrečné třetině se nashromáždí víc hloupých momentů a digitálních úprav, ale není toho tolik, aby člověk odcházel z kina zklamaný. Naopak podle mě Laře kino fakt sedne a doporučuju ještě na ní vyrazit dokud je šance. 80% ()

Oktavianus

Tak opět ne. Videoherní filmy by prostě neměly vznikat a je to přesně případ i nový Lary Croft. Alicia Vikanderová sice postrádá sex-appeal Angeliny, ale zase je přirozenějším způsobem hezká, takže to si vyberte... Já volím Alicii. Nicméně k filmu: podle mě je to neúspěch. Stokrát vyzkoušená zápletka, který chybí cokoli novýho (Indiana Jonese, a především Poslední křížovou výpravu, tenhleten Tomb Raider vykrádá tak okatě, až to bolí), tváří se hrozně vážně a je naprosto bez nadsázky, což je v tomto případě vždycky špatně. Akční scény jsou špatně natočený a hodně chaotický, akce samotná je i docela drsná - Lara není žádná superhrdinka, ale chvílemi ji to opravdu docela dost bolí. Trošičku Rambo v sukních. Ovšem zápletka se zmizelým otcem je tragická a padouši jakbysmet. Jediný, co mi přišlo zajímavý, je rozuzlení ohledně čarodějnické císařovny (ovšem nechci spoilerovat, tudíž to nemohu moc rozvést). Naopak moc pěkný jsou lokace, kde se točilo. Jinak pozitiva nacházím dost těžce, chybí i nosný hudební motiv - remcal jsem i nad původním Tomb Raiderem, ten ovšem jako jedno z mála pozitiv světu přinesl píseň Elevation od U2. Teď nic. O detailech, jako že někdo sedm let bydlí o samotě v jeskyni na ostrově, ale má například sněhobílý zuby, se už vůbec nebudu zmiňovat, nechci být tak moc velkej hnidopich. Snaha udělat z neohrožený dobrodružky obyčejnou holku se u mě moc s úspěchem nesetkala. A ten náběh na pokračování? No, klidně bych si ho nechal ujít. ()

Flego

Aké potešenie vidieť rýdzo dobrodružný film bez nánosu iných žánrov. Síce sa nedokáže vyhnúť digitálneho bordelu v poslednej tretine filmu, vďaka aj za to málo. Mladučká Lara Croft ( bez zbytočného heroizmu, ľudsky odohraná postava Aliciou Vikander ) má otcove gény, inak by sa nepustila po jeho stopách na koniec sveta kdesi na pustý ostrov v Diablovom mori. Oceňujem, že sa gro príbehu neodohrávalo len na ostrove, ale malo aj inteligentnú predohru. Po dvoch otrasných filmoch s Jolie v rokoch 2001 a 2003 je tento snímok príjemným oživením. ()

Darneth

A je to tady znova! Neustále dokola v šíleným kolotoči amatérů, paskvilů a tuposti. O čem je řeč? Inu, když někomu spadne do klína suprová látka, perfektní předloha, která nepotřebuje vyšperkovávat, předělávat, jen trošku obdělat na poli kinematografie s ohromným potenciálem nakopnout novou trilogii, sérii a zařadit se mezi klasiky. V případě Tomb Raider by se jednalo o sexy Indyho garde. Kolikrát! A teď vážně! Kolikrát ještě se musíme dočkat takových šlicht, které spíš, než aby uctily kult, zde herní, jej spíše naprosto a fatálně dehonestují. Frknout tuto látku někomu, kdo nemá evidentně absolutně šajnu, o čem hra pojednává a není fanboy je vrchol blbosti a nevyhnutelná sebevražda. Tak zas za nějaký ten rok, až někomu dojdou prachy. ()

BMW12

Reboot Lary Croft se povedl. Tu původní už si ani nepamatuju, takže nemohu srovnávat. Každopádně tenhle film měl dobrý příběh, byla tam spousta akce, dobrodružství, bavilo mě to. Také se mi líbilo, že se tvůrci drželi reality a nebylo tam žádné nadpřirozeno, vše se vysvětlilo reálně. Alicii Vikander ta role Lary Croft také nakonec sedla. ()

Jinny

50 % Tohle mohla být zábavná akční jízda s parádním vizuálem a dvěma pistolemi vyzbrojenou rošťenkou v hlavní roli. Bohužel je výsledný produkt vizuálně nezajímavý, působí dost chudě, a co se týče příběhu, dělá naprosto stejnou chybu jako Assassin's Creed - příběh o organizaci snažící se pomocí nadpřirozených artefaktů ovládnout svět bere smrtelně vážně. Tomb Raider je typický produkt hollywoodského běžící pásu na každou aspoň trochu známou značku. Ten konec naznačující, že od teď to teda konečně bude sranda, je hřebíček do rakve. ()

honajz

Nějak si nemůžu pomoct, ale ten film je hodně blbý. Jako vážně. Jsem nedotčen hrami, beru jej jako film, a tam se dějí tak divné věci, kdy nikoho po akci už nic nezajímá (třeba organizátory honu na lišku, jestli by jí nemohli za zkaženou soutěž dát přes hubu, nebo macechu s právníkem - btw, Derek Jacobi! -, kam ta holka utekla a jak to, že ji nechali utéct a nezavolali do přízemí ochrance, ať ji štandopede vrátí zpět do kanclu? Atd.). Je to celé nudné, zdlouhavé, se střihy přes osu, což už tak zmatené vyprávění ještě více mate. Ani blbou honičku za batohem nedokázali tvůrci natočit zajímavě - podívejte se na jakoukoliv přehledně, a přitom napínavě natočenou honičku v libovolném "starém" Bondovi. Na ostrově, který je jako strááášně nedostupný, je furt živo jak na náměstí, až o té nedostupnosti člověk začíná pochybovat. A navíc - oproti croftovkám s Angelinou tady chybí nadhled, vtip, jakákoliv humorná hláška. Jako jo, Alicia je sice pohledná baba, ale občas jsem měl pocit, že koukám na babochlapa nebo dokonce na chlapa, a neměl z toho nijak dobré pocity. Fakt, jako bych koukal spíš na vymakaného Ramba, než ženskou. Navíc mi docela vadí scény, kde po vás střílejí z automatů, kde se na vás sype sklo, řežete se o zrezivělé kusy letadla, propadnete korunami stromů, a máte jen jednu drobnou oděrku na nose. Nic proti prequelu, ale protože tak nějak člověk zná ty dva předchozí filmy, nemá se vlastně ani o koho bát. ()

TheEvilTwin

Jestli něco nemusím, tak jsou to filmy, kde věci nedávají smysl a jejich naivita bije do očí. Tady to platí ještě stokrát víc. Podobně laděné filmy se už moc netočí, tak jsem tomu chtěl dát větší šanci, stejně tak Alicia Vikander je sama o sobě dobrým lákadlem filmu, protože zatím jsem ji registroval spíše v dramatech a obecně se na ni na plátně hezky dívá. Bohužel mínusy převažují tyhle dva plusy a nestačím se divit, že to většina ignoruje. Poslední třetina je vyloženě směšná, pastičky v chrámu fungovaly bez sebemenší logiky a to už bylo jen završení celé nesmyslnosti. Jsou to detaily, které film pohřbily - ať už vypuštěná logika zásobování stovky lidí na pustém ostrově po 7 let, život chlapa v jeskyni, kde má mapy, papíry a nákresy (odkud je sakra vzal?) nebo konečné odpalování jeskyně a ostrovní naháněčky. Prosím tohle už ne, normálně to odpustím, ale tohle byl jeden přešlap za druhým. Naštěstí tempo první poloviny bylo dostačující, takže vyloženě tragédie to není a nenároční diváci nebudou remcat. ()

Deschain

Alicia ňuňu, príbeh už menej. Keďže som TR nikdy nehrala, nemám k tej hre žiadny vzťah, nemala som ani žiadne očakávania. Hoci filmy a Angelinou som videla (a už si z nich vôbec nič nepamätám:) Páčilo sa mi, že je Lara taká ľudská, uveriteľná a občas aj zlyhá, lenže to sa strašne bilo so scénami ako útek z rúcajúceho sa chrámu, ktorý bol strašne počítačový a rušivý a úplne narušil atmosféru rozprávania. Ale pokračovanie by som si pozrela, keby bolo aspoň na takejto kvalitatívnej úrovni. Len ten príbeh by si zaslúžil väčšiu pozornosť a lepšie nápady. (Cinema City Aupark - 23.4.2018) ()

Pítrs85

Snad se jednoho dne dočkám inteligentního, kvalitního, zábavného Tomb Raidera, kterýho vezmou filmaři seriózně a uvědomí si, jak moc zásadní tahle franšíza pro spoustu člověků je. Ty dvě pohádky s Angelinou se aspoň nebraly tak vážně jako tenhle trash, kterej je stupidní od počátečních titulků až do těch závěrečných. ()

Janek

Možná to ještě stáhnu na tři, ale zatím ve mně převládá pocit, že jsem se celé dvě hodiny vlastně bavil a že jsem kvůli této speciální disciplíně (tedy "nenudě") ochoten spolknout i scény, kde se normální člověk plácne hlasitě do čela. Není to tak osvěžující džungle jako nové Jumanji, punc zdařilé videoherní adaptace si to ale zaslouží (i když na hru samotnou si vzpomenete asi tak dvakrát). Škoda, že ve filmu chybí jakékoliv napětí, vše je velmi předvídatelné, o nikoho nemáte extra strach. Lara Croft by mohla být zajímavá jako "eRko", střihnout to celé trochu Rambem a jít do většího hororu v podzemních scénách. Celé to nakonec stojí hlavně na dobře zvolené představitelce, která dobře vypadá a dobře hraje. Tvůrci zde zařadili něco jako vývoj postavy, ten je bohužel rychle překlopený a potřeboval by větší prostor nebo lepší scénář. Ve výsledku z toho vychází průměr, avšak naštěstí jde o druh, na který se velmi dobře kouká! 70% ()

ARI50

Bomba nějaká akce, nějaký hlavolam, trocha pastiček malinkatý souboj ale přesto nádherná podívaná doufám že pokračování na sobě nenechá dlouho čekat velice spokojený se vším až překvapivě. ()

JASON_X

Je to prej věrně podle hry, říkal kámoš. Ale to je mi jakožto nehráči a divákovi celkem šumák, chtěl jsem především vidět zábavnej a výpravnej akčňák. A z mýho skromnýho pohledu se tenhle pokus o vážnou a jakoby realističtější a serióznější Laru moc nepovedl, jednička s Andželínou je o dvě třídy lepší. Slečna Vikander je sice moc sympatická buchta a břišáky i záďáky má jako Achilleus, ale já nestojím o Laru, která většinou dostává ode všech na budku, utíká i před nezletilými rákosníky s kudličkou a je nezdravě zabouchnutá do svýho dédyho, bez kterýho by navíc ani nedokázala odrovnat hlavního záporáka. ()

Necrotongue

Několik dílů hry Tomb Raider jsem kdysi hrál na PS 1, takže bych měl být asi zklamaný tím, že se nová Lara Croft naprosto pohodlně vejde do trička a že nemá pistole zavěšeny proklatě nízko, ale ani jedno mi kupodivu nevadilo. Vzhledem k tomu, že děj filmu hrám předchází, se otázka pistolí vyřešila v samotném závěru a tělesná konstituce Alicie Vikander je daleko vhodnější pro plazení hroutícími se hrobkami, takže potud fajn. Tím, co mi zabránilo přidat alespoň jednu hvězdičku, byla chybějící logika. Ta mi vlastně zkazila celý film a scénárista by měl nějakou dobu za pomalého mučení zpytovat svědomí. ()

becki_tu

Herní značka Tomb Raider se konečně dočkala filmové adaptace, kterou lze brát vážně a která příjemně překvapila minimálně stejně jako herní restart série z roku 2013. Proto pro mě bylo zajímavé sledovat, co všechno tvůrci do filmu přenesli a co naopak oproti hře změnili. A musím konstatovat, že všechny změny ve scénáři byly překvapivě pozitivní a v kontextu filmového zpracování vlastně i geniálními tahy, díky nimž není Tomb Raider béčkovou fantasy, ale mystickým dobrodružným thrillerem s perfektní akcí. Castingový majstrštyk v podobě Alicie Vikander celé tohle nové dobrodružství Lary Croft jen dokonale podtrhuje. Nadšení z projekce opadá jen velmi pozvolna a stále mám v hlavě útržky scén, které doslova citují hru, originální úvod s honičkou na kole nebo oproti hře pozměněný konec, který výrazněji nepřekračuje hranice reality. Za mě guilty pleasure letošního roku. ()

luka4615

Zcela průměrná akční jednohubka, která až příliš okatě "parazituje" na sérii filmů s Indianou Jonesem. Nechápejte mne špatně, ženské hrdinky mi nevadí, avšak zde jsem měl dojem, že Alicia Vikander na tuto roli prostě nestačí. Připočtěte si k tomuto i občasné "prozívané" sekvence a dostanete film, k němuž se pravděpodobně nikdy nevrátíte a u kterého po pár týdnech zapomenete, o co že tam vlastně vůbec šlo. Škoda. „All myths are foundations of reality.“ ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Amazon odhalil obří plány s Tomb Raiderem

Amazon odhalil obří plány s Tomb Raiderem

28.01.2023

Herním adaptacím se po letech nezdarů a posměchu začíná mimořádně dařit. Sony slaví úspěch s Uncharted nebo The Last of Us, Netflix zase s Arcane podle světa League of Legends, no a Amazon teď zkusí… (viac)

Druhý Tomb Raider je mrtvý

Druhý Tomb Raider je mrtvý

29.07.2022

Adaptace herní série Tomb Raider se bude oficiálně znovu rebootovat. Chystané pokračování s Aliciou Vikander (Jason Bourne) se tak bohužel ruší, jelikož studio MGM, které bylo nedávno koupeno… (viac)

Snímek Birds of Prey se přece jen dočká spin-offu

Snímek Birds of Prey se přece jen dočká spin-offu

21.08.2021

Zatímco většina fanoušků řeší, kdy znovu na plátně uvidí komiksovou postavu Harley Quinn hranou herečkou Margot Robbie, studio Warner Bros. potažmo streamovací služba HBO Max teď přišla se svojí… (viac)