Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

Gothar

Tak toto bol celkom uleteny film, ale musim povedat, ze vsetka ta akcia sa mi pacila. je to proste Indiana Jones :) Harrison Ford ma svoje caro a ovela viac mi sedel v ulohe Indiana Jonesa ako napriklad v ulohe prezidenta. Nahanacka na autach bola uletena asi najviac, ale vyborne som sa pri nej bavil. Navyse ma pocas celeho filmu zabaval svojimi poznamkami k okolitemu dianiu. Najvacsou chybou filmu je to, ze zaporaci posobia skor vtipne ako hrozivo a preto chyba napatie tam, kde by mohlo atmosferu ozivit. Tiez mi vadil celkovy obraz a nasvietenie, vyzeralo to, akoby sa cely film tocil pred zelenym platnom, neviem, do akej miery je to pravda, ale je faktom, ze celkovo bolo pouzitych velmi vela pocitacovych efektov a boli aj dost viditelne a to nemam rad. 70% a zaokruhlujem smerom nadol. ()

st.verka

Přiznám se, trošku zklamání. Ani dobré, ani špatné, asi jsem čekala moc. Ale na začátku jsem se fakt zasmála, když vyrazili na tom superrychlém nevím čem. ()

Samuel7

Se 74% jsem od filmu neočekával žádné zázraky, přesto jsem se dočkal naprosto plnohodnotného pokračování této úspěšné série, neboť Steven prostě točit umí, a to nevídaně dobře. Už když se na scéně poprvé objevila Cate Blanchett, bylo to jasné. Nestihl jsem se ani na chvíli nudit, protože ať už scéna s ledničkou, setkání s Karen Allen, automobilová honička, mravenci, vodopády,... všechno to byly doslova vrcholné okamžiky. Herecky mě naprosto odzbrojovaly zmíněné Cate Blanchett a Karen Allen, a o něco starší Indy mě taky vůbec nezklamal. S Shiou to bylo nejdříve trochu horší, připadal mi jako neskutečný trapák, ale v průběhu filmu, když už Indymu neříkal dědku, mi vadit přestal. Takhle krásný, epický a výpravný film jsem si nepřál ani v těch nejdivočejších snech. 90% ()

LordSnape

Ale jo. Nakonec musím dát 4 *. Poslední Indy není sice žádný masterpiece, ale tak pobavil jsem se. Největší WTF scéna je jak Ford zaleze do té lednice, aby se ochránil před testem jaderné nálože. A vyústění s kříšťálovou lebkou je jak vystřižené z Akt X. Sám Mulder by mohl závidět! ()

baruss

S.r.a.č.k.a Pane, pane, Vy vykrádate sám seba.. Detinské, neinovatívne, nudné. Možno už od posledného Indianu ubehol nejaký ten piatok a vďaka tomu som možno sa aj zmenili moje filmové chúťky. Film mi nesadol, jediný pocit, ktorý po ňom ostal je, že celú sériu Indiana Jones mám strašne nadhodnotenú. Zrejme by som mal kriticky zhodnotiť aj predošlé diely. Tento film je ohromný brak a Spielberg v mojich očiach klesá na úroveň Rolanda Emmericha. t.j. Dosť hlboko ()

Sfinkter

Zábava ne na jedničku, ale hodně ucházející. Kdyby Spielberg zůstal trochu při zemi a necpal na konec mimozemšťany, mohla to být ještě větší pecka. Ford nestárne a na Blanchettovou jsem se nemohl vynadívat. Snímek celkově určitě není velkým boomem, ale ani mě nezklamal. ()

žvanimírek

To bylo zase jednou protrápenejch 117 minut....Ach jo, tenhle Indy neměl nikdy spařit světlo světa, kambek po téměř 20ti letech nedělá dobrotu, totálně kazí značku Indiana Jones!! Harrison je bez štávy, jak nádrž u Hummera, ty léta jsou v tomhle případě dosti znát. Od nižšího hodnocení to zachránil milej hereckej výkon (standard) Shii LeBeoufa a prostě fakt, že i když je to tak marný, tak zkrátka v případě Jonese nemohu jít na 2 hvězdy. ()

Simpoch

Tak tohohle comebacku jsem se dost obával. Tak trochu jsem předpokládal, že Harrison Ford už bude vypadat při podobné akci trapně. Ó jak jsem se mýlil. Fordův Indy se zhostil role staršího se stejnou elegancí jako kdysi Connery a bláznivin si užil až až. Stojí za to vidět! Harrisone Thumb up! ()

SantaKlaus

Pro mě NE ! Prostě NE ! ... pro mě obrovské zklamání páč kouzlo Indiana Jonese je uplně pryč :( otřesné digitalni efekty od začátku do konce ... škoda ... ()

kinghome

Příšerná sračka a totální znásilnění celý série. Hnus, nesnáším tenhle díl. Doufám že už další díl nenatočej, ještě když si teď nejspíš filmovou sérii koupí Disney. ()

Lachtaan

Pokus o návrat ke kořenům se Spielbergovi v určité míře zjevně asi povedl, stále mi ale nejde do hlavy, že se chce po další nesmírné odmlce ke značce Indiana Jones ještě jednou vrátit a to nejlépe i se stařečkem Harrisonem. Stačilo mi, že již ve čtvrtém díle mu musela sekundovat herecká omladina, aby onu honbu za Křišťálovou lebkou vůbec udýchal. A třebaže mám Shiu rád z Transformerů nebo dokonalého Lawless, zde mi ohromně vadil. Dokonce i samotná Cate Blanchett mi přišla pro film absolutně nepřínosná. Máloco ještě dokázalo fungovat v pokusu o vzkříšení legendární dobrodružné značky. ()

Johnny.ARN

A tuto pri mimozemšťanoch to mohlo kľudne skončiť, celá táto jeblá séria. Kam ďalej a s akým klubom dôchodcov to chcú ešte posúvať? Pokiaľ sa nejedná o nemcov tak ten žid vie...a vlastne nie, chýb je tu stále pokokot. Ale aspoň trochu tu bolo tej archeológie a záhad. 2 z 5 ()

Ryuuhei

No, oproti následovníkovi je zde Indy ještě poměrně mladík, který neváhá mrskat bičem jako za starých časů a uvrhnout se do dalšího šíleného dobrodružství. Nápad tentokrát propojit klasickou honbu za artefakty s nečekaným sci-fi zvratem byl osvěžující a přinášející do série něco nového. Scénu s jaderným výbuchem a ledničkou považuju za to nejikoničtější a nejbláznivější, s čím mohl film vůbec přijít. Zápletka točící se okolo Indyho syna zábavná a jeden by očekával, že po něm nakonec převezme otěže - bohužel ani dle závěru se s tím (očividně) nepočítalo a stavělo se na tom, že zkrátka Indy je jen jeden a nikdy ho nikdo nenahradí. Nebo spíš bohudík? Estetika starých filmů zachována brilantně, žádné zbytečné modernizace a byl zjevně kladen důraz jak na miniatury, tak především praktické efekty (které nicméně nešly využít všude). Popravdě mě tento díl bavil snad i o velký kus víc, než některé starší, a to je co říct. Poctivý Indiana Jones se vším všudy. ()

rudeboy

Takmer 20 rokov museli všetci fanúšikovia dobrodružných filmov, čakať na legendu žánru - charizmatického archeológa v obnosenom klobúku. Aký je teda jeho comeback? „Vcelku vydarený ale...“, povedal by som. Štvorka v sebe nesie značný Spielbergov rukopis, tak ako tomu bolo aj v predchádzajúcich častiach, čo je podľa mňa veľké plus a odráža sa to najmä na celkovom vizuále filmu. Príbeh je vcelku dobre napísaný, len je strašne lineárny, bez výraznejších vedľajších dejových zápletok. O to viac akcie film prináša. Avšak niektoré akčné scény sú trochu pridlhé, napríklad naháňačke na jeepoch skrz džungľu by pár minút dolu pridalo na atraktívnosti. Čo sa týka záveru filmu, ktorý je (mám taký pocit) dosť kritizovaný za prvky sci-fi (nechcem to povedať priamo, aby som nepokazil tajomstvo – kto videl, vie o čom hovorím), nie je až taký zlý, respektíve nehodiaci sa do filmu, pretože v celej snímke sa hojne vyskytujú narážky na fenomény 50-60. rokov USA: studená vojna a s ňou súvisiaci strach z atómky (+ jej testovanie), obviňovanie nevinných zo sympatií ku komunizmu, vzájomná nenávisť rockerov a „high society kids“ (bitka v krčme je naozaj super :D)... Z tohto uhľa pohľadu sa aj rozuzlenie javí ako ďalšia narážka na „to čo mútilo hlavy americké, 60. rokov“. Indy je stále v slušnej forme a myslím, že aj dnes pobaví nejedného diváka. ()

_DAVE_

Posledni dobou jako by si "stari pardalove" filmoveho prumyslu dokazovali ze jeste nepatri do srotu. Ozivuji se Rambove, Rockyove, Willis natocil novou Past.. No a Ford predvadi na svuj vek zazraky v novem Indym. urcite bych od toho filmu necekal nic noveho, vse se drzi ve stylu starych dilu. Celkove je novy Indy perfektne remeslne zvladnuta, presto nicim vyjimecna nenarocna zabava. No a ten konec si mohl Spielberg odpustit, co konkretne samozdrejme neprozradim, ale myslim ze hned bude kazdy vedet co myslim. 70%. ()

July

Je to pořád ten starý dobrý Indy. Jen s jiným příběhem, který je skvělý a stále vysoko nad průměrem, ale ne tak vysoko jako u předešlých dílů... I tak ale v podstatě nemám co vážnějšího vytknout. Možná mravence a závěrečného mimozemšťánka, který se mi ve filmu o Indym moc nelíbil (ač by do "klasické" sci-fi pasoval), ale jinak vážně nic. Na Indyho návrat jsem se těšila - a nezklamal. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)