Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

Majkowski

Režisér původní úžasné trilogie o dobrodružstvích pana profesora Jonese se rozhodl, že tuto kozu ještě jednou chytne za vemena a pořádně podojí, dokud ještě dýchá. Nechápejte mě ale zle, film jako takový se mi líbil, rád jsem viděl Indiana Jonese znovu v akci, jen si myslím, že tento díl neměl být radši nikdy vypuštěn ven, aspoň ne s názvem Indiana Jones, jelikož tohle už zkrátka není ten starý známý Indy, kterého máme všichni tak rádi. Profesor Jones zestárl a tvůrci nám to neustále připomínají všelijakými, kolikrát i nevhodnými, narážkami na Indyho vysoký věk. Dalším negativem je samotné jádro děje, mimozemšťané. Nejde mi do hlavy, proč se tvůrci rozhodli z dobrodružného filmu udělat sci-fi, tohle se zkrátka do Indiana Jonese vůbec nehodí. Avšak když jsem se donutil tohle hodit za hlavu, tak jsem si i film docela užil. Musím však přiznat, že nejvíce se mi líbily odkazy na předchozí filmy. Každopádně, pokusil jsem se na tento film nedívat svými nostalgickými brýlemi, nevnímat tolik nedokonalosti a brát to spíš jako průměrný film na chvilkové zabavení a těm, co tento zatím nejnovější přírůstek do Indyho filmové série, ještě neviděli, bych poradil to samé. (70%) ()

Ashlander

CGI místo kulis a reálné krajiny. Komančové místo náglů. Fantasmagorická báchorka místo příjemně fabulovaného dobrodružství. Tyto všechny novinky přináší poslední Indiana Jones. A navrch ještě neuvěřitelně protivný Shia LaBeouf. Tohle prostě nezachrání ani Harrison Ford. Du si teď zahrát Uncharted. Nathan Drake je jediný pravý nástupce Indiana Jonese. Doufám jenom, že klobouk na konci filmu, který asi neměl dopadnout daleko od stromu, není předzvěstí nějakého pokračování s novým hlavním hrdinou. ()

roloend

Kultový hrdina je späť. Síce starší, no možno o to charizmatickejší. "Štvorka" udržuje kvalitu predošlých dielov, občas je to ešte aj lepšie. Nadväznosť príbehu, noví darebáci v podobe súdruhov, žiadny zbytočný odklon od zadaného smerovania deja, ktorý je dynamický a pútavý. ()

Bruce0659

"Podľa legendy bola kryštáľová lebka ukradnutá a ten, kto ju vráti do chrámu v posvätnom meste, ten ovládne jej moc." Po necelých 20 rokoch sa Indiana vrátil. Tentokrát putuje po pralesoch Južnej Ameriky v roku 1957, aby prešetril tajomnú moc kryštáľovej lebky. Parťáka mu robí Mutt (Shia LaBeouf), syn jeho "bývalej" lásky z prvej časti Marion (Karen Allen). Film bol pre mnohých sklamaním, nesplnil očakávania. Ale podľa mňa sa štvrté pokračovanie dobrodružnej ságy vydarilo na jednotku. Už len návrat Harrisona Forda potešil. Napätie, humor, akcia, všetkého bolo akurát. Tvorcovia nám už pravdupovediac nepriniesli na plátno taký kvalitný zážitok ako pri predošlých dieloch, ale 5* si odo mňa Spielberg a spol ešte zaslúžia! ()

PowPow

Oproti kultovnímu třetímu dílu šla kvalita samozřejmě dolů, ale rozhodně jsem rád, že ten film vznikl. Úvodní akční sekvence završená únikem v ledničce byla nápaditá. Přidat tam Indyho syna byl spásný nápad - stárnoucímu, ale stále se snažícímu Harrisonovi pomáhá utáhnout akční scény. Jen ta chemie už nefunguje tak, jako předtím s Connerym, i když oceňuju náznaky Indyho stárnutí do podobného muže, jakým byl jeho vlastní otec. Akční scény nebyly zlé, především honička na motorce a v autech v pralese měly nejvíc z kouzla starých dílů. Podivný konec v pyramidách to poněkud pokazil, ale i tak to druhý díl dotáhlo, možná i předčilo. ()

Daevos

Kdyz ja nevim, miluju Indianu Jonese, Harrisona Forda i Spielberga...ale tenhle dil mi prisel uz zbytecny. Ford se snazi byt jeste v sedmdesati letech akcni a drsny, ale vetsinou se tu mota jak cigan v prazdnem sklepe. Dej je silene prekombinovany a nelogicky. A to se ma prej natocit jeste petka, no to me poser. Leda ze by se to jmenovalo Indiana Jones a tajemstvi koleckoveho kresla. To pak jo... ()

Beau

Všechno je tam bombastické, digitální a děsně nudné. Takhle většinou vypadají vytuněné nepovedené dvojky. Takže je vlastně štěstí, že s Indiana Jonesem se to pokazilo až ve čtyřce. ()

StarFsh

Najväčším problémom tohoto filmu je samotná pointa. Archa úmluvy = existovala, svätý grál = existoval, mimozemská kryštálová lebka = neexistovala. Takže zatiaľ čo v predchádzajúcich troch dieloch vyzerá príbeh celkom uveriteľne, ak privriete obe oči, v tomto filme je všetko od začiatku do konca vyfabulované a tvorcovia sa ani nesnažia presvedčiť diváka o opaku. ()

Parisienne09

Ačkoli jsem se na tento díl těšila, přijde mi nakonec asi nejslabší z celé série. Možná je to tím, že se Indy dožil nové éry - tedy moderní doby. Tím se to tak nějak překombinovalo. Ovšem důmyslné triky starých hrobek jsou stále stejně skvělé. Nakonec synek a svatba - no budiž... ale už to není ten starý Indy. ()

teekanee

Pamatuju si, jak náš jako desetiletý cucáky vzali rodiče konečně na novýho Indyho, kterýho jsme netrpělivě očekávali. V tý době ještě internet tolik neletěl a nebo letěl, ale já ho používal jen na flash hry a podobný pecky, takže jsem neviděl ani trailer. Před kinem jsme se dozvěděli, že film je s titulkama. Samozřejmě jsme v tý době na všechno koukali s dabingem, takže jsme trochu držkovali, ale všechny obavy se ukázali lichý, když si Indyho stín nasadil kloubek s ikonickou Williamsovou hudbou v pozadí. Hned na začátku je potřeba říct, že nechápu jak moc velký hejt tenle film dostává. Ano, původní trilogie je opravdu mnohem lepší, to ale bude tím, že původní trilogie je dost možná nejlepší trilogie všech dob (no, dobře možná druhá za Pánem prstenů ). Přesto čtyřka je pořád velmi slušný počin, kterýmu nechybí skvělá atmosféra a feeling předchozích dílů. Harrison Ford je stále ve formě a Shia v roli sympatického floutka taky není k zahození. Samotný hlavní artefakt je poměrně zajímavý a celkově docela chytrá změna oproti trilogii, přesto nemá takovou sílu jako dvě největší památky křesťanské mytologie. Kontroverzní CGI honička není vůbec špatná, i když všichni moc dobře víme, že praktický efekty z původní trilogie vypadají dneska mnohem líp a za 50 let ten rozdíl bude ještě znatelnější. Pořád to, ale není takovej průser jako, když potovnáte Hobita s Pánem prstenů. Taky by se možná dalo lehce vytknout, že tu není žádná super ikonická scéna, což je trochu škoda, když to porovnáte s trilogii, která je jimy doslova nabitá.Přesto nám to dohromady dává velmi šlušnou akční jízdu, který nechybí vtip a nadlhled. 83% ()

Tomas129

Vadilo mi dost viditelné CGI. Jako, tajemné to bylo i se spoustou vtipných scén a za mě nezapomenutelná scéna s ledničkou :D Ostatní bylo takové příliš přehnané. Dostal mě ten traktor co jel pralesem jak máslem... Hehhh. Úplně zbytečná, nesmyslná a ztřeštěná blbost. Starší díly jsou úplně někde jinde a působí a vypadají mnohem věrohodněji. ()

mistr97

Ani pokračování natočené po tolika letech nezklamalo. Oproti původní trilogii se samozřejmě pár věcí změnilo, Harrison Ford v první řadě. I přesto, že od natočení posledního filmu uběhlo 20 let a v kategorii akčních filmů se dost změnilo, Indiana Jones pokračuje tam, kde skončil. A to je jedině dobře. Není tedy úplně dokonalý, například závěrečná scéna se zmizením města už byla trochu přehnaná a příliš počítačová a našlo by se i pár dalších věcí, ale celkově je to důstojné pokračování celé série. ()

SNCIS

"Křišťálová lebka prý byla v patnáctém nebo šestnáctém století z Akatoru ukradena a ten, kdo ji do tamějšího chrámu vrátí, ovládne její moc.” - 60%. ()

Ospalek

Přídavek k původní trilogii neurazí, napětí a akce je, bych řekl, stejně jako v prvních třech dílech. Něco tomu chybí, možná je to tím, že jsou všichni starší a snaží se naopak zůstat mladí. Je to ale solidní dobrodružná podívaná. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)