Indiana Jones a Chrám skazy

• Česko Indiana Jones a Chrám zkázy (viac)

Archeológ a dobrodruh Indiana Jones (Harrison Ford) našiel pre čínskeho zločinca Laoa (Roy Chiao) relikvie – pozostatky mandžuského cisára Nurhačiho. Lao Che však nedá Indianovi sľúbený diamant, ale pokúsi sa ho otráviť. Indiana utečie s Laovou milenkou Willie (Kate Capshawová) a pri úteku mu pomáha malý Číňan Shorty (Jonathan Ke Quan). Podarí sa im uniknúť z padajúceho lietadla a dôjdu do indickej dedinky, ktorú postihlo nešťastie – maharadža z Pankotu odniesol posvätný kameň, ktorý dedinu chránil. Indiana Jones s Willie a Shortym ide do paláca a zistí, že sa tu konajú kruté obrady sekty Thugov s ľudskými obeťami. V bani pod palácom fárajú deti, odvlečené z dediny, a hľadajú ďalšie Šankrove kamene, ktoré sú tam údajne ukryté. Indiana chce kamene získať, ale chytia ho a donútia vypiť krv bohyne Kálí a stane sa nevedomým otrokom kultu, ktorý sa chystá obetovať Willie... (TV JOJ)

Dever

Soundtrack John Williams: 1. Anything Goes [2:53] ,2. Fast Streets of Shanghai [3:42] ,3. Nocturnal Activities [5:56] ,4. Short Round's Theme [2:31] ,5. Children in Chains [2:45] ,6. Slalom on Mt. Humol [2:25] ,7. The Temple of Doom [3:00] ,8. Bug Tunnel and Death Trap [3:31] ,9. Slave Children's Crusade [3:25] ,10. The Mine Car Chase [3:42] ,11. Finale and End Credits [6:19], ()

novoten

Jednoznačně nejslabší Indy. Horrorová atmosféra sice občas strhne, ale pro Pana archeologa je to zoufale málo. Chtělo by to víc létání na člunu nebo jízd na vozíčcích. Takhle se totiž všechno velmi slibně rozjede a před klasickou závěrečnou podívanou snad na hodinu zastaví. ()

tron

„Pro tobě DOKTORE Jonesi, kotě.“ Strašná pecka a môj najobľúbenejší Indiana Jones (a v skutočnosti nie sequel, ale prequel Dobyvateľov stratenej archy). Spielberg si sypal popol na hlavu, že to prehnal s temnotou. Ale mne sa to práveže páčilo. Od detstva patrí k mojím najobľúbenejším žánrom horor a hoci to môže znieť pri filme od Spielberga za 28 miliónov (čo na prvú polovicu 80. rokov nebolo málo) zvláštne, Chrám skazy v podstate (minimálne v niektorých scénach) horor je. Dokonca nechýba vytrhnutie srdca. Ľudského. Zaživa. Holou rukou. Iného človeka. Do toho taká kadencia mŕtvol, šialených krvilačných siekt, kostier, červov, hadov a opičích mozgov (scéna večere je totálny, neskutočný nášup aj po desaťročiach), že som sa miestami nestíhal čudovať, ako ďaleko režisér bol ochotný zájsť. Jasné, občas to má drobný nedostatok (Kraťasove smiešne kopance vo finále, zadná projekcia pri „lyžovaní“, prípadne scéna s gumovým člnom, ktorá je „príliš“ už i na Indiana Jonesa), ale inak šupa, ktorá sa v druhej polovici preklopí v podstate do nonstop akčnej scény. Osobne mám ale o čosi radšej predsa len prvú polovicu, kedy ešte nevieme (spolu s hrdinami), o čo kráča a kedy sa buduje veľmi zlovestná atmosféra ticha pred búrkou. Máme muzikálový úvod z charizmatického, exotického Šanghaja a následne sa plynulo dostávame do Indie, do dedinky, z ktorej miznú deti a vraj s tým súvisí (nádherne opulentný) palác v temnej džungli, ktorý sa údajne nedávno prebudil opäť k životu, no žije tam len zlo a temnota. Práve do epicentra toho mieri sympaťák Ford, zábavná Kate Capshaw (uhrať takúto hysterku chcelo fakt talent) a odzbrojujúci Kraťas v podaní 13-ročného Vientamčana Jonathana Ke Quana, po ktorom sa bohužiaľ následne zľahla zem (rok po Indym mal v hre spielbergovských Rošťákov a tým to haslo). Spomenúť určite musím Amrisha Puriho (neskôr výborná rola vo výborných Lovcoch levov s Douglasom). Hustá džungľa, vystrašení domorodci, mýty, legendy, staré hrôzostrašné historky, krvilačné netopiere veľké ako bocian a hustnúca atmosféra. Film je napriek ponurej atmosfére zábavný a to vďaka vtipným postavám, originálnym scénam ("chobot") a zábavným hláškam a chytľavým dialógom ("Šokuje vás to?" - "V žiadnom prípade. Som vedec."). Film zarobil viac ako 330 miliónov na celom svete, čo bol samozrejme ohromujúci úspech, na strane druhej to bolo menej ako Dobyvatelia stratenej archy (takmer 390 pri 18-miliónovom rozpočte) a Posledná krížová výprava (cca 475 pri 48-miliónovom rozpočte). Cameo Webera (na letisku) dostal Dan Aykroyd z Krotiteľov duchov. ()

B!shop

Druhy dil Indiany Jonese se podle me trochu lisi od ostatnich dilu. Hlavni problem je pribeh, ac je temnejsi a misty docela drsnej, coz me potesilo a prakticky od zacatku do konce to je jedna velka jizda, poklady, ktere tu Indy hleda, nejsou nijak zasadni a prakticky 3/4 deje se odehravaji v chramu, misto aby se misto deje nekolikrat stridalo, jak je tomu zvykem u dalsich dvou dilu. A ac to zni divne, chybeli mi tu nacisti. Plusem je, ze opet vynikajici Harrison tu ma vyborneho zenskeho partaka, ktera obstarava vsechny komicke situace a dari se ji to dost dobre. Naopak ten prcek me misty rozciloval. Dalsi plus je hudba, ktera je o tridu lepsi nez v prvnim dile a triky, i kdyz ne o moc, jsou taky lepsi. Tenhle dil pro me o fous prekonava prvni dil. ()

Lateef

Slavný archeolog se vrací v pokračování více než drsném, stoupenci bohyně Kálí nejsou žádní milí strejčkové od vedle - jejich žilami koluje černá krev a vede je děsivý fanatik se smrtící pravačkou. Celý obětní rituál mě skutečně šokoval, filmové obrazy v kompozici s ozvučením a hudbou mi svůj autogram vyryly hluboko do spánkové kosti. On vůbec chrám celkově je napěchovaný nechutnostmi, od prvního chodu maharádžovy hostiny k prvnímu vchodu do zahmyzené chodby. Těchto laskomin se ale dočkáme až po dobré hodině stopáže, dění předtím né že by se tvářilo bez života, ale nemá takový náboj (a Willie nejapně řve při každé příležitosti). Za to finále je jízda a to doslova, důlní vozíky křižují podzemní prostory v ohromující rychlosti a v luxusních záběrech. A scéna na provazovém mostě má charakter lehkého a chutného dezertu po dobrém a vydatném obědě. Indy vždy radši práskne bičem než by práskl do bot a opět se nezapře nějakou tou chemickou reakcí k Willie. Škoda nevyváženosti filmu (druhá půle dominuje), přesto efektních 80% 28 miliónů dolarů(rozpočet)/333 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/138 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí) ()

RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Spielbergova technicky brilantní dobrodružná podívaná. První čtvrthodina je jedna velká geniální akce počínající přetahováním o diamant v klubu a končící skokem z neovladatelného letadla na nafukovacím člunu někde v Himálaji. Pak děj nabere ponurý ráz a přejde v paláci v odpuzující hodokvas s brouky, opičími mozečky a polévkou s očními bulvami. A už je zde po cestě nebezpečnou podzemní chodbou s padajícími šavlovými stropy barbarská slavnost v Chrámu zkázy (inspirovaná slavným filmem Gunga Din 1939) a ve finále neskutečná filmová honička v podzemí a na důlních vozících a pak bitka na visutém lanovém mostě. Kali Ma. Trailer je i na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/8642-indiana-jones-a-chram-zkazy-indiana-jones-and-the-temple-of-doom/videa/ ()

Boss321

Nejslabší díl z celé série, kterému chybí jisté kouzlo prvního a třetího dílu. V tomhle díle jde především o akci a dobrodružství a o žádné velké vykreslování charakterů se tu tentokrát nejedná, ale stále je to lepší než většina dobrodružných filmů...... ()

Jossie

Miluju Indiana Jonese, ale tenhle díl je nejslabší. Nelíbí se mi hysterická uječená hlavní ženská hrdinka a nemám ráda hostinu s hady, opičím mozkem a očima v polévce. No ale pořád je to geniální Indy :-) ()

Jara.Cimrman.jr

"To je člun? Ale my se nepotápíme. My padáme." Pokud se skáče z letadla, přesouvá se na slonech nebo prchá důlním vozíkem, tak je všechno super. Tady se však polovinu snímku provádějí rituály a ty mě spolehlivě uspávají. Taky Indy girl zaznamenala hlubokej propad od fantastický Marion k uječený pindě Willie a to neodpouštím. Druhý zapráskání doktorským bičem zkrátka nebylo špatný, ale pro mě je to zapomenutelný zakopnutí mezi dokonalou Archou a geniální Křížovou výpravou. ()

EdaS

Indyho dvojka je trošku moc zběsilá a kašle na postavy, ale honička na důlních vozících a závěrečná "neřešitelná" situace na visutém mostě patří k vrcholům série. ()

H34D

Druhý Indiana Jones v podobě snad až bezchybného Harrisona Forda poskytuje po vzoru jedničky opět velkou dávku svěží akce, navrch okořeněné o pár vtipných momentů. Ve střední fázi je trochu temnější a také se mnohem více vyžívá v nechutnostech, což ovšem není úplně na škodu, neboť uznejte sami, kde jinde byste mohli spatřit tolik nechutného hmyzu pohromadě, či alespoň vzdálěně přes obrazovku přivonět k lahodným opičím mozečkům a polévky z očí? Já myslím, že nikde... Co mě však na filmu docela dráždilo, byl ten malý klučina Shorty, jehož schopnosti se spíše než dítěti podobaly zmenšené verzi šikmookého supermana. 8/10 ()

xxmartinxx

Byly doby, kdy mě Chrám zkázy silně nebavil. Časem u mě ale vyšplhal a nyní ho mám rád téměř jako ostatní díly... Rozhodně dost na plný počet hvězd. ()

Melies

8 / 10 Druhý diel tejto kultovej série sa až nebezpečne priblížil k béčkovej kategórií filmov, no našťastie duo Ford - Spielberg ho dokáže vždy v pravej chvíli vyzdvihnúť o pár kvalitatívnych stupienkov vyššie - a ak si k tomu pripočítame vynikajúcu výpravu, dostaneme veľmi slušný štvorhviezdičkový film, ktorý vás chladnými určite nenechá. ()

Djoker

Chrám zkázy střídá geniální momenty s tragikomickými. Jones nemá k dispozici pořádnou femme fatale a zaměření na děti přes postavu Shorta taky není ideální. Naštěstí čaroděj Williams znovu kouzlí. Většina diváků označuje Chrám za nejslabší část klasické trilogie. Já naopak nepřeceňuji Dobyvatele ani Výpravu. ()

gudaulin

Chrám zkázy mnozí považují za nejslabší článek série o nehroženém archeologovi Indiana Jonesovi. Dovolím si nesouhlasit. Pranic mi nevadí, že na mém štědrém hodnocení se pravděpodobně podepisuje i nostalgická vzpomínka na velké plátno, kde na mě coby mladého kluka ohromně zapůsobila pestrobarevná exotika nepřístupných dálek, úžasných přírodních lokací, přítomnost atraktivních žen, dynamika nápaditých akčních scén, ironická nadsázka a množství vtipných hlášek. Druhý díl je nejrozpohybovanější a nejakčnější s nepřehlédnutelně hororovým tónováním. V 80. letech působily scény typu dechberoucí honičky důlními vozíky jako zjevení a vyvolávaly bezmezné nadšení publika. Ostatně tyto scény jsou působivé dodnes. Kinematografie bombastických triků a atrakcí se pochopitelně, jak šel čas, dostala na mnohem vyšší úroveň, ale své kouzlo si pro mě Chrám zkázy uchovává. Charaktery jsou vedle stálice Indyho nejslabším článkem filmu, ale ostatní složky filmu tenhle handicap úspěšně vyrovnávají. U podobného druhu dobrodružných filmů se nepohoršuji nad naivitou a snahou útočit na první signální. Má to styl, nadhled a tradičně výbornou režii. Není to nic víc a nic méně než kvalitní dobrodružná zábava a těch 90 % celkového dojmu nelituji. Snad jen zamrzí, že Spielberg si půvabnou Kate Capshaw ukradl pro sebe a spoutal ji prstýnkem. Stevovi sice musím přiznat dobrý vkus, ale věřím, že kdyby energii, kterou vrhla na plození dětí a společenskou prezentaci famílie, věnovala hereckému řemeslu, mohla ještě ledascos dokázat. ()

Segrestor

Vydloubané oči v poledním menu a opičí mozečky jako závdavek? Děkuji nechci. Stejně tak byla hnusná ta ovesná kaše, kterou tam pojídal ten anorektický Ind, stejně tak mě štval smrad z toho slona, na kterým se klátila Kate Capshaw, stejně tak mě děsí vyrvaná srdce v rukou tlustého indického šovinisty. Přesto všechno, i když mi tento film rozhodil idylické dětství, dávám pět hvězd, protože takový první kontakt s americkým velkofilmem nejde nezažít. ()

Seznamte se: paní Jonesová!

Seznamte se: paní Jonesová!

18.03.2007

Pro obdivovatele sofistikované krásy a výjimečného hereckého talentu Cate Blanchett je tu senzační zpráva: držitelka Oscara za Letce právě podepsala smlouvu na účinkování ve čtvrtém Indiana Jonesovi!… (viac)