Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

Templář

Za mého dětství (80 léta) byl tento film legendou. Tenkrát byl znám jako "Chatrč". Na VHS kazetách kolovaly stopadesáté kopie, kde člověk viděl skoro už jen barevné šmouhy a slyšel šumící rychlodabing. Přesto, kdo film viděl a mohl vyprávět ostatním, kteří neměli to štěstí film vidět, byl pro ně téměř bohem. I mě se nakonec podařilo film nejen slyšet z vyprávění, ale i shlédnout (paradoxně jsme si ho pouštěli v předposlední den školy na základce) a vryl do mě nesmazatelnou stopu. Ponurý dům uprostřed lesů, hrůzné tajemství sdělované starým kotoučovým magnetofonem, nekronomikon - kniha mrtvých vázaná v lidské kůži, znásilnění dívky stromy, bezvýchodnost situace pro přežívajícího hlavního hrdinu... To vše tvořilo neopakovatelnou atmosféru filmu. Film mě tenkrát inspiroval dokonce natolik, že jsme se pokusil podle něj nakreslit komiks (dodnes ho mám :-) ). Teď jsem si ho v souvislosti s blížícím se "rymejkem" pustil znovu, a musím říct, že film neztratil nic ze svého kouzla. Ano, triky použité ve filmu jsou zastaralé, ale je v nich vidět pečlivost a snaha udělat je co nejlepší i s minimálními finančními prostředky. Chápu, že mnoha lidem, hlavně mladým, kteří jsou dnes zvyklí na perfektní počítačové efekty, může film připadat chvílemi až komicky naivní. Ale je potřeba si uvědomit, že film je více než třicet let starý já si myslím, že se jedná i po těch letech o nádherný kus čisté filmařiny. A i dnes, bez stínu nostalgie, dávám bez váhání plný počet hvězd! (80 léta - VHS - Xtá kopie, rychlodabing / 2013 - DVDrip, TV, 2D, dabing) ()

hony23

Není nad to si nostalgicky zavzpominat, na jaké horory jsme kdysi koukali! U mně šlo navíc o dokonalé retro, protože jsem viděl verzi z hodně ohrané videokazety se simultánním dabingem. Najednou jsem se tak ocitl v 80.letech a sledoval partu teenagerů, kteří odjedou na chatu do jakéhosi prdelákova a tam svou neuvážeností probudí zlé démony. Ano, byla to v jádru peachovina, ale mělo to hutnou hororovou atmosféru, při které jsem si chrochtal blahem! ()

heavy

Evil Dead neboli Smrtelné zlo, známé též pod názvem Lesní duch, je kultovní série (jak už to u hororů bývá), která u fanoušků strašidelného žánru vyvolává orgastické stahy v břišní krajině. Verze s českým rychlodabingem (šumící jako desátá videokopie), kterou jsem viděl já, je čirá nostalgie. Závan 80. let a hrobu. Skupina mladých lidí (z nichž podle nepsaných zákonů může přežít jen jeden) se vydává na výlet do opuštěné chaty v lese, aby v ní našla podivnou knihu, jež má moc probudit prastaré zlo... Což se stane. Nadčasová popularita snímku zřejmě spočívá ve schopnosti vzbuzovat zvrácené pobavení z (záměrně přehnané) bizarnosti většiny scén. Je to hnusné, ale svým způsobem vlastně zábavné. Že bych se ale nějak zvlášť bál nebo snad smál, to zas ne. Doba se změnila. Před 30ti lety bych možná sral hrůzou a řičel nadšením. Dneska dávám zdvořilé dvě hvězdičky z úcty ke klasice. ()

alex011

Klasika tak trochu na pobavenie, ale napatie tam bolo stale a malo to nieco d oseba, hlavne prva polovica mi prisla viac nedychatelna. ()

sibskyn

Jeden z mých nejoblíbenějších hororů vůbec. Miluji tu kameru, vynalézavá a hravá. Hned první záběr, přeled nad bažinami je bomba, uvazovaní řetězu to jsou podle mě perly z kamerou. Svíravá atmosféra, opuštěné chaty z které není úniku, se stupňuje každým záběrem. A pak to gore, naprosto šílené nápady. Scény kde je Ash, jen sám a přesto je to naprosto zábavné. Vím, že triky už zastaraly, ale mají své kouzlo. Krvavá lázeň s pořádnými kýbly úchylnosti a atmosféry, která líbá moje pulzující srdce. ()

pold

Tak takhle - Evil Dead není na dnešní standard moc dobrej horor, thriller to není vůbec a fantazy taky ne. Ale je to legenda. A nebudeme si nic nalhávat - filmy, který člověk poprvé viděl na VHS u sousedů ve svých 8 letech, jsou prostě zapsaný proklatě vysoko. Takže - i když Evil Dead na dnešní standard moc dobrej horor není, tak tehdy... tehdy jsem se bál tak, že jsem se ještě půl roku potom bál jít potmě vyčůrat ke stromu. ()

Oldies 777

Absolutní kult. Pro mě nesmazatelná vzpomínka na první seznámení se s opravdovým horrorem při skupinových videoseancích, hltajíce patnácté kopie zahraničních filmů, v kvalitě připomínající zadělané akvárko. Triky jsou poplatné dané době a mohou dnes působit úsměvně, avšak děsivé atmosféře se nic vytknout nedá. Trochu nelogicky může působit velikost prostor uvnitř chaty oproti záběrům zvenčí, ale to už bych byl opravdu hnidopich. Top scéna: no přece ta s hodinami. ()

Merenre

První půlka by mohla uspět jako parodie na béčkové horory z osmdesátek. Druhá půlka už nemůže být ospravedlněna žádným způsobem. ()

Grázl83

Amatersky film s prisernymi hereckymi vykony, neskutecne hloupim scenarem a nelogickym chovanim postav. Hlavne Ash me vytacel svym vyrazem, kdy misto strachu se spise usmival. Ale prvni polovina filmu me bavila, dobra atmosfera a par lekacek. Druha pul vsak film promenila v totalni sracku doplnenou o spostu zbytecne hnusnych a nechutnych scen. Ja porad nechapu, jak tato Raimiho dila mohou mit tak vysoke hodnoceni. Porad vsak lepsi, nez jeste trapnejsi pokracovani. ()

hufnagel

Asi niekedy v 1985 sa mi dostala do rúk asi 4.kópia na videokazete,čo bolo v tých časoch super obraz a pozeral som to s mojim susedom policajtom,ktorému prišlo zle a skoro odpadol v závere filmu,takže sme museli video zastaviť a on to ani nedopozeral.Dnešnými očami vyzerajú tie triky smiešne,ale vtedy sme boli z toho filmu úplne hotoví.Tak brutálna a krvavá kompozícia bola vtedy ojedinelá.Dodnes nezabudnem na tie geniálne nájazdy kamerou. ()

Emperor1

Atribut "kultovní" je podle mě nadužíván, ovšem tento snímek si jej po právu zaslouží. Můj první skutečný horor, který jsem viděl v příšerné kvalitě na VHS, pro dvanáctiletého chlapce na prahu puberty jednoznačně skvělý zážitek. Spolu s Mouchou, Vetřelcem, Návratem oživlých mrtvol a Noční můrou z Elmstreet řadím ke klasikám mého dětství, které formovaly můj budoucí postoj k tomuto žánru a které dle mého názoru obstojí i dnes, třebaže u některých s nostalgickým přivřením oka. ()

bittersweet

G: "Wtf, proč sama sobě ukousala tu ruku?" Y: "To nevim." G: "Proč z ní jde mlíko?" Y: "Protože je to démon." Y: "Ta sekerka ještě nezaúřadovala." G: "Páska to řekla jasně - dismember." Y: "Pořád se to ještě vrtí." Ash: "Scotty, you are gonna be okay!" G (Ash): "Jen si dojdu pro sekyrku." Y (Ash): "To je zase den." ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)