Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

pollstro

Z dnešního pohledu The Evil Dead zanechal nesmazatelnou stopu v rámci hororového žánru, navíc se dočkal několika dalších pokračováních a později i remaku. Natočit v mladém věku takhle ambiciózní film vyžaduje obrovský talent a uznaní, které Sam Raimi nepochybně získal. První třetina je skvělá, navození temné a děsivé atmosféry je opravdu precizní, především scéna se znásilněním v lese je nezapomenutelná, taktéž v samotném závěru se najde několik chytrých a geniálních momentů, jako je například vytékající krev na sklo promítačky. Zbytek je bohužel natolik bizárním, trapným až směšným výtvorem, který nelze v žádném případě brát seriózně, naopak působí z dnešního pohledu vtipně. Příběh poměrně dlouho stojí na jednom místě a nikam se neposouvá, o chováním hlavních postav není potřeba ani mluvit. Klasický zástupce béčkového hororu, který se přes poměrně nízký rozpočet vcelku vydařil, ale když porovnám, co dokázal Tobe Hooper se svým The Texas Chain Saw Massacre s takřka třikrát nižším rozpočet, tak zde The Evil Dead vypadá jako hodně nepovedený vtip. "We're going to get you. We're going to get you. Not another peep. Time to go to sleep." ()

J.Mayen

Pamatuju dobu kdy byl film za komancu k sehnai na VHS, a kdo ho videl byl king nejen v cele tride,ale i na cele skole. Mne se podarilo videt v te silene dobe mnoho hororu rychlodbingem,ale k tomhle kousku jsem se nemohl nejak dostat, coz me mrzi. protoze o zazitek v te dobe jsem byl ochuzen. Nicmene pozdeji jsem mel moznotst a uz nejak strasidelne na me nepusobil. Ale porad se jedna o milnik v tvorbe hororu a pred Samem Raimi uprimne smekam. Pokazde kdyz film vidim, objevim tam neco, co na me funguje jako magnet, uzasna kamera, strih, sice trochu nelogicky chovani,ale porad je tohle Masterpiece. ()

hrumsrt

Pakliže se u filmu prakticky celý čas jen usmíváte, patrně splnil účel.. Pokud však nejde o horor, jehož cílem jsou primárně spíše jiné emoce. Kultovní horor z dob, kdy filmy zkrátka vypadaly jinak. Šponování napětí je tady excelentní a vrcholí mi to opravdu nepříjemnou znásilňovací scénou v lese. Ovšem jak film přejde do druhé půle a zlo tak nějak odhaluje svoje triky, dojde k jakémusi přešlapování na místě a s každým dalším rádoby děsivým prvkem se bohužel spíše směji, jak tupý to někdy je. Několikrát mě však některé prvky mile překvapily, jako first person pohled nebo několik jump-scarů, které jsou v dnešních hororech často jediným děsivým prvkem, ovšem tady jsou takové nevinné a výborně nachystané, že jsem na to vždy skočil a jakobych je v nastaveném tempu nečekal. Že nejstrašnější nakonec ale zůstává ta již zmíněná lesní uchylárna není pochyb. Raimiho nesmrtelnost? 65% ()

Fin_429

Dohromady je tento snímek strašná kravina, ale nejlepší na té kravině je to, že si tvůrci dokázali pohrát s každou scénou tak, aby nevypadala špatně ale zároveň originálně. Tohle, co se týče audiovizuálu, je perfektní dílo, avšak příběhově to tak moc dobré není. Některé ,,jumpscary" se dají čekat, logika postav je.... no zkrátka uplně do očí bijící (ve smyslu absolutně debilní) a celkově příběh je průměrnější. Ve výsledku to bylo ale hodně fajn. 7/10 ()

AndrewNewman

Jasný dôkaz toho, že je Raimi priemerný režisér a ešte horší scenárista ale zase je to trikový majster, ktorý sa nebojí odviazať. Evil Dead je hlúpučká báchorka o lesných démonoch, bej deja či poriadnych postáv. Ešte k tomu aj postava Asha sa stala hlavnou len preto, že sa na to ostatní herci skrátka vykašľali. Raimimu sa však podarilo vytvoriť film, ktorý môžete pozerať aj každý rok len kvôli zábavnej brutalite, pretože o nejakom strachu z filmu sa absolútne nedá hovoriť. Pre mňa je však horor stále žáner, pri ktorom by som sa mal báť a nie smiať. ()

Skrivan

Tady nefunguje snad vůbec nic. Záběry (zejména ty detailní) jsou prapodivné a absurdní. Postavy spolu nemají vůbec žádnou chemii, vůbec spolu nekomunikují, vůbec nereagují na prožitá traumata. Masky jsou směšné. Scénář je debilní a nedává smysl. A to vše dohromady je prostě geniální. Bavil jsem se královsky. ()

Bossi123

Film zpracovává moji velmi oblíbenou zápletku. Skupina mladých a naivních lidí si pronajme kdesi uprostřed divočiny random chatu, o které překvapivě nic neví, podobně tak o jejím majiteli a minulosti. Což je ale zároveň jedno z největších hororových klišé. Atmosféra byla již od začátku velmi hustá, tvůrci věděli, jak pracovat s audiotriky, s kamerou... Jediné, co mi hlavně zprvu nesedlo, byly některé postavy, jako např. Cheryl nebo Ashley, typická hysterka, za mě zbytečná postava. Taky se mi hodně líbí, že i přes velmi limitovaný rozpočet dokázali tvůrci sehnat poměrně solidně hrající partu hladých lidí s Campbellem v čele, kteří se po většinu filmu starali o dobrou zábavu. Asi jedinou věcí, kterou bych filmu vytknul, jsou některé naprosto random scény (např. když démon posedl druhou z dívek, kluci se zachovají naprosto iracionálně, jsou úplně vyčilovaný, jeden se ani nezvedne, aby šel kamarádku hledat) a pak naprosto zbytečná brutalita. Na jednu stranu do nějaké míry chápu režisérovu potřebu vyhnat brutalitu do nebeských výšin, ale za mě by to tam nemuselo být. ()

MartCT

Tak na tento film jsem se podival teprve pred par dny. Musim rict, ze jsem take videl prvne Army of Darkness, ale nemyslim, ze by mi to nejak pokazilo dojem spis naopak. A byl jsem pekne prekvapenej, tohle byla oproti tretimu dilu pekne krvava lazen a kdyz sem na to koukal v noci, pekne me u nekterych scen zamrazilo. A to co Raimi zvladl s rozpoctem no na tu dobu urcite super, a ty oci me desi jeste dnes :o) Videt to za mlada tak to asi nerozdejcham! Jediny co nechapu, je proc mi tenhle film tak dlouho unikal :) ()

Madax

Nejlepší film Sama Raimiho, jeden z nejlepších hororů všech dob a zároveň nejlepší díl série. Jasný důkaz toho, že k natočení výborného snímku postačuje minimální rozpočet a provizorní vybavení, hlavně když je talent. Chvílemi sice kolísá úroveň logiky, to se však dá ve filmu tohoto ražení tolerovat. Například není vysvětleno, proč se démoni, obdaření schopností zmocnit se tělesné schránky živého člověka, nezmocní hlavního hrdiny a prostě jej nepřetvoří na kreaturu, že by měl větší odolnost vůči metafyzičnu než jeho kamarádi? Pokud však divák tyto podrobnosti přehlédne, čeká ho výtečná podívaná, za kterou si tvůrci jistě zaslouží obdiv, zvláště vezme-li se v úvahu jejich věk v době natáčení. ()

Muso

Za masky, rečový prejav démonov a Asha (ktorý je síce v prvej polovici ešte nemastný neslaný a pár minút mu trvá kým príde nato, že on má tú háveď zmiesť zo sveta:-) by sa nemuseli hanbiť ani súčasný tvorci podobných horrorových úletov. Problém je však tom, že človek sa už dnes pri niektorých scénach nudí(a to aj pri takých pri ktorých by som to nečakal). Ale s úctou k dobe vzniku a ako predzvesť oveľa vtipnejšej a tým pádom lepšej dvojky dávam 3* ()

l.bejk

Jo tak tenhle horor je opravdu síla,jako malej si ho pamatuju pár lidí v chatě,a samí čarodejnice,motorovka a sklep a Baf,pak sem na to koukal jako dospělejj a musel sem se zasmát čeho sem se bál ale jako malej kluk sem se bál takže plnej. ()

E.T.Martin

Vzpomínám si, jak mi v dětství převyprávěla celý děj filmu sestřenice, která takzvaného "Ducha lesa" viděla někde na videu. Bylo to při cestě lesem a už u toho vyprávění jsem měl nahnáno. Když jsem poté někdy ve 14 letech měl možnost film vidět, zůstal jsem v pokoji sám, protože všichni ostatní se běželi v hrůze schovat do ložnice. Vydržel jsem o dvacet minut déle než oni. Když jsem viděl film celý, byl to pro mne jeden z nejlepších hororových zážitků v životě. Sam Raimi dokáže minimalistickými prostředky navodit pocit strachu. Chvíle, kdy divák pozoruje, jak dosud neznámé zlo poprvé přichází k lesní chatě, je skvěle děsivá. Pokud má horor za úkol diváka pořádně vyděsit a udržet v napětí z toho, co se v příští chvíli stane, tak u mne to Evil Dead splnil stoprocentně. ()

DonM

Vidět tento film tak před deseti lety, asi by ve mě zanechal spoustu traumatických zážitků. Vzhledem k tomu, že mi ED až do nynější doby unikal, měl jsem možnost se na něj podívat trochu střízlivějšíma očima. I tak jsem byl ale několika velmi chytře políčenými scénami zaskočen, popř. vylekán. Za vyznavače kultu Evil Dead se nemohu považovat, nicméně jsem poprvé dosáhl pochopení těch, kteří se k němu hrdě hlásí. Efekty jsou místy z dnešního pohledu nepřesvědčivé, ba vtipné (obzvláště na konci). Bruce Campbell zatím ještě neukazuje naplno, jaký se v něm skrývá potenciál. Masky jsou však ne tehdejší dobu velmi velmi dobré. Práce s kamerou je vskutku originální - jednotlivé nájezdy kamery na opuštěnou lesní chatku skutečně působí mrazivě. Nezbývá než smeknout klobouk a vyjádřit respekt k tomu, co všechno dokázal tehdy začínající filmař provést s prostředky, za které by dnes podprůměrný režisér nenajal ani herce do televizní reklamy. ()

W_Parmalee

Ta atmosféra by se dala krájet motorovou pilou. Když jsem to viděl jako majel kluk (v půlce 80-tých let a to mi bylo cirka 10) jsem se málem posral... a posranej jsem byl ještě hodně dlouho. Ke všemu se mi podařilo sehnat originální DVD, kde je i dost bonusů... Prostě za 5!!! ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)