Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

Larsis

Tenhle film se ke mě dostal teprve nedávno. Prý kultovní horor. Podíval jsem se na trailer a očekával jsem klasickou zombie vyvražďovačku z 80. roku. Nepamatuji si, když jsem se u hororu takhle smál a bavil. Znásilnění stromem, hektolitry krve tekoucí proudem, výbuchy mozku a čeho všeho, k tomu i na tu dobu směšné animace. Po shlédnutí jsem si říkal, jestli jsem se náhodou nedíval na jiný film než ten kultovní Evil Dead. Poté jsem se ale dozvěděl, že on to není tak úplně horor, on je to totiž gore horor. Čili to vše bylo záměrem. Tak či tak, horor to atmosférou nepřipomínalo skoro vůbec a jediným světlým momentem bylo přehrávání zaklínadel z magnetofonu. Zbytek už to bylo stylem ''vypni mozek a koukej''. Zkrátka, kultovní nekultovní, mě Evil Dead nijak moc neoslovil. Tohle není můj šálek kávy. ()

RakeW

Tenhle kult mě naprosto míjí a já nedokážu přesně specifikovat proč. U takového Braindead jsem se popadal smíchy za břicho a zároveň napjatě očekával, co bude dál. Tady jsem se akorát po většinu času nudil a otáčel oči v sloup. Okolo se píše o spoustě originálních nápadu. Takže to mám nejspíš chápat tak, že to, co na mě působilo jako záběry a postupy pro horor typické tak moc, až to připomínalo studentské žánrové cvičení, byl ve skutečnosti vlastně prapůvod těchto strašidelných postupů, tak jak je známe dnes? Fajn, ale mě to prostě nebaví. Možná je pes zakopán v tom, že jsem na tento film slyšel ze všech stran jen chválu, a tudíž jsem k němu už nebyl schopen přistupovat jen jako k amatérskému debutu, ale naopak jako k plnohodnotnému dílu. A na to je Evil Dead prostě příliš stupidní. Efektní, ale stupidní. ()

matkoulko

Ako maly som tento film nikdy nevidel, ale pocul som o nom minimalne stokrat. Najhorsi horor! Tak nejak som sa pripravoval na zhliadnutie. Nakoniec som sa dobre bavil... a nelutujem. PS: Viete niekto preco to prekladaju "Lesny duch"? ()

char_t

Asi nejlepší horor co znám. Jasně, pořád tu jsou takové ty dementní hororové postavičky, co se chovají přesně tak, jak "zlu" vyhovuje, ale tentokrát je to vykompenzováno parádní atmosférou. Hra s kouřem v lese funguje, a scéna s krvavou promítačkou a jazzíkem je prostě perfektní. Raimi je skvělej úchyl :-) ()

GOREGASM

Absolutní žánrová klasika, kterou se Sam Raimi nesmazatelně zapsal do hororových učebnic. Šťavnaté gore efekty, postava Ashe a v rámci ultranízkého rozpočtu vyčnívající Raimiho nápady, dělají z Evil Dead delikátní chod pro milovníka hororů, tedy mně. Musím navíc vyzvednout i zvukovou stránku a kameru (ohlušující nájezdy v lese), které výbornou atmosféru smrtelného zla bez přestávky přiživují. The Book of the Dead rulezzz. 100% ()

zelda82

To znasilneni stromem je neskutecne brutalni...Jinak jsou ty hektolitry krve, makeup efekty a nekonecne jeceni dneska spis usmevne, nez cokoli jiného. Ale v roce 1981 z toho muselo byt publikum uplne perplex. ()

Ombak▼Penari

Sorry, možná už jsem generace VHS jen tak napůl a nechápu správně zásadnost tohohle kultu, ale za mě je to ukrutně blbé. Blbé a strašně špatně zahrané, krom toho, že hrdinové se samozřejmě chovají jako totální, ale totální idioti. Ani to není děsivé, jen prostě nechutné. Ash jestě není "ten Ash" a není to humorné, tak sakra proč?? Ale budiž, viděl jsem to poprvé letos (trailery mě dlouho dobu odpuzovaly) a dejme tomu, že před 35 lety to mohlo být zjevení. Nebudu to pamětníkům brát. Jen nechápu ten kult okolo, to až od druhého dílu, který jsem si vpálil do hlavy hned potom. Tohle je zbytečnost. ()

Rathalos

Myslim si,ze na tu dobu fakt kultova zalezitost,proste Sam Raimi vie ako sa tocia horory,samozrejme vyborny Bruce Campbell,na tomto filme je takmer vsetko perfektne tak ako aj v dvojke...:-) ()

Bohnice05

Od dnešního komediální seriálu to má na hony daleko. Dokonce se to dá brát i vážně. První část je atmosférická a jen pomocí kamery dokázali tvůrci zázraky. Druhá část už je krapet horší. Efekty jsou vážně příšerné, atmosféra šla stranou, přicházejí trapné lekačky a postavy se chovají jako retardované. Takže nakonec se i tady člověk zasmál nebo alespoň usmál, i když to záměrem tvůrců nebylo. Mě asi nejvíc pobavily hlavní vchodové dveře. Vážně jsem netušil, že je takový problém vyrobit jedny dveře a do těch pak vysekat dvě díry. Tvůrci místo toho v jednom záběru používají nějaké dřevo se skutečně vysekanými dírami, potom zase kompletní dveře, na kterých jsou naprosto amatérsky namalované černé fleky, naivně značící díry a ve finále celou tuto nádheru nahradí dveře číslo tři s naprosto rovně vyřezanými otvory. Tohle člověk nepochopí. ()

MickeyStuma

'Lesní duch' sice patří mezi hororové kultovní záležitosti, ale dnes už svojí myšlenkou a danou šablonou novou generaci diváků nijak nenadchne. Pět přátel přijede autem do určité chaty někde v hloubi lesa se vydovádět, kde se nepřekvapujícíc začnou dít věci vskutku nevídané. Stačí? Jediným rozdílem oproti současné žánrovce je, že na  mlaďaďáky nezaútočí žádní zombie, kanibalové či jiné zdegenerované kreatury. Název snímku už napovídá o co jde, takže už v tomto je na samém začátku jasno. Výprava je viditelně nízkorozpočtová, avšak režisér Sam Raimi vše nahradil psychologickou kamerou, která veškerému dění dává právě tu správnou atmosféru. A právě psychedeličnost a herecký um dostalo Bruce Campbella v rámci nezávislých filmů do diváckého povědomí. Je předveden takřka virtuózní útok na divákovi smysly právě vlivem šílených zorných úhlů kamery zabírající naprosto cokoliv. A co je nejhlavnější, vždy to má svůj smysl. Film se tak stal v mnohých scénách naprosto šíleným, což mnohde nenechalo v klidu cenzory. Celý koncept je akceptován dosti vážně, což ve své době uvedení filmu byl hodně tvrdý oříšek. V rámci edice zlaté éry hororových klasik již má své zasloužené místo a pro fanoušky hororů je to naprostá povinnost něco takového nevynechat. ()

helloween93

Klasika od Raimiho, která hrozně zestárla. Pravda, okusování nohy, ruky, rozčtvrcování je furt fajn, ale ta forma je dnes už trochu zastaralá. Jasně, film měl i na svojí dobu malý budget, ale přesto si dokázal vydobýt své místo mezi kultovními horory. Váhám mezi třemi a čtyřmi. Zatím nechám lepší 3*. Viděno na HBO GO. // Nakonec po zvážení zvedám na 4*. ()

Lyžař

Nevim jak jinak tomu rict nez prasarna. Ale dobra! No, az pet minut pred koncem jsem zacal premyslet, odkud vlastne kamaradi prijeli. Rikal jsem si “kam se asi tak vrati ten, kdo prezije?”. No zaver byl jizda plna efektu, kterym nerozumim…na to, ze je film z roku 1981, je to vyborne zpracovane! ()

domirovec

Evil Dead je prostě naprostá kultovní klasika a já osobně nemám nejmenší ponětí, proč jsem se sakra podíval první na Evil Dead II, který se narozdíl od tohoto prvního dílu vydával (a dle mého názoru vcelku spolehlivě) především za komedii. Musím však i přes můj poměrně neposkvrněný zážitek z tohoto filmu souhlasit s ostatními lidmi zde na ČSFD, protože druhá polovina filmu byla doopravdy jednoznačně slabší než ta první, která gradovala velmi povedeně. Celkově je to však velice povedený snímek, který i v dnešní moderní době, plné nových brutálních psycho snímků definitivně hodně fanoušků hororu nadchne. 5/5 ()

JimiH

Úžasný film. Sam je borec. Skvělý scénář i režie a to nemluvím o tricích a maskách. Je vidět, že když se dělá něco s láskou k žánru jde to krásně. Tenhle film je podle i mě lepší než Jaksonův Bad Taste. Nemá hluchá místa a odehrává se prakticky na jednom místě i přesto dokáže daný prostor využít. Jdu si sehnat dvojku ;-) ()

plagjoklas

Výborný splatter gore filmík. Aj ked podla mna trosku slabsie ako 2ojka (málo vyuzitá motorová píla) ale aj tak zábavné. Atmosféra je tu geniálna a aj tie triky sa mi pácili. Nemozem si pomoct som skalny fanusik starych beckovych hororv s uplne beckovimi trikmy. Raimi tu ukazal ze je to reziser od ktoreho mozme v buducnosti cakat velke veci, a to aj splnil. Evil dead je povinnostou kazdeho milovnika filmu a hlavne zanru horor. Lebo ako sa raz vyjadril samotny Kingh. evil dead je najlepsi filmovy horor historie. ()

Barak

Jak dopadl debut Sama Raimiho? Na výbornou. Pět lidí si jede užívat na nějakou chatu v lese, kde nikdy nebyli. Přijedou, najdou přehrávač a přehrájí si pásku. To probudí zlo v lese a horor může začít.. jestli se tomu dá vůbec říkat horor. Ale jo, i když totálně béčkový :) Raimi na to, že měl takhle malý prostor, hrstku lidí a málo peněz, natočil fakt skvělou věc - dnes už již klasiku. Musím přiznat, že jsem se občas doopravdy bál, ale občas taky smál - ať už to byly stupidní dialogy, které postrádali jakoukoliv vážnost, nebo nehrající herci, kteří v daných situacích jednali naprosto debilně. Triky nejsou nijak obdivuhodné, ale přesto jsem koukal, jak tohle dokázal. Pak ještě se musí pochválít skvěle zvládnutá ruční kamera a její pohyb v prostoru. Jediné, co jsem nepochopil bylo to, jak je možné, že Bruce se nějak nemohl "nakazit", i když s těma obludama přišel do styku - zřejmě díra ve scénáři. I přes ty chyby a jiné věci, které jsem tu vyjmenoval, mi nic nebrání říct, že jsem se u toho skvěle bavil. Nějaká ta krev, spousta slizu, promakané nestvůry, místy opravdu hororová atmosféra, jindy sranda, no prostě béčko - dnes již kultovní.... ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)