Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

sona123

A teď se jen vypsat z rozporuplných pocitů...Věděla jsem, že se jdu dívat na klasiku, navíc na klasiku starou 30 let!!! To se hned tak nevidí...šlapali na to už od prvního spuštění kamery, to dnes taky nebývá. Vystupňované napětí, lekačky, hnusné záběry, vtip a originalita, to všechno tu bylo. A ano, Raimiho to muselo bavit a byl ve svém živlu. No pro mne to bylo prostě staré (ale tím nechci říct, že bych se nebála, jen jsem byla odkojena něčím jiným) a konec, ten už byl dokonce "švankmajerovský." Své kouzlo Lesní duch má, to bezesporu, ale dívat se na to s očekáváním hororu, to zase ne, na to mne to příliš rozptylovalo na spoustu stran. ()

Milky.

Je to levné a staré, ale i tak jsem měl strach. Hlavně první půlku jsem se snažil přežít nasucho, protože co opravdu nesnáším jsou lekačky a tady to na lekačku vypadalo každou minutu. Druhá půlka už byla naplno v gore stylu, což dnes už asi těžko někoho vystraší, ale mělo to své kouzlo. Našel bych tam spoustu chyb a blbostí, nelogické jednání postav a bla bla bla, holt režisér to trochu nedal z úhlu pohledu dnešní doby, ale pokud hodnotím podle roku 1981, kdy na to většina lidí koukala v té době v kině popřípadě doma a efekty byly tehdy vrchol...tak jsem rád, že jsem se díval dnes na svém noťasu, kde můžu aspoň překlikat některé scény, ale sedět na tom v kině, tak uklízím sedačku :-D Ale i tak jsem rád, že jsem se před lety podíval na Donnie Darko, díky kterému jsem vlastně na Evil Dead přišel (ve scéně v kině hrál na plátně Evil Dead). ()

Mikino00

Po velice slušném rozjezdu, kde je atmosféra vytvářena tím co nevidíme, přijde obyčejná vyvražďovačka s už nudným průběhem, sice to vypadá originálně, a v tehdejší době to muselo být něco nového, ale dnes když všichni kopírují tento styl hororů, nemá moc co nabídnout. Plus za konec, který je alespoň dobrý a neamerický. ()

lukasd

Velmi povedený začátek, kdy je pěkně budována atmosféra. Bohužel druhá půlka filmu už je jen o gore efektech, které dnes přece jen působí spíš směšně než strašidelně. 55% ()

smetyl

Lesní duch je kultovní klasika, která se ještě za mladých let mých rodičů pujčovala barák od baráku na VHS. Je to bezesporu kvalitní horor na tu dobu. To přibližování kamery v lesích je naprosto skvělý a na mě to působilo přesně takovým dojmem, který asi režisér chtěl vyvolat. Odehrává se to v opravdu děsivé chatě v lese a je to neskutečně originální. Žádný humor tady nenajdete jenom děs a pár velmi slušných gore scén, které jsem vážně nečekal. Hodně se mi nelíbilo to závěrečné měnění, ty efekty byly vážně na úrovni pravěku. Mam dojem že to bylo snad točeno za pomoci modelíny... fuj. To byl ten odraz nízkého rozpočtu. Nijak nevyzdvihuji k nebesům. Pro mě průměrnej horor. Šeď. ()

Ollie235

Jak jsem si hodinu říkal, že se Raimi drží zkrátka, v poslední dvacetiminutovce mě vyvedl z omylu. Závěrečné proudy krve mi tam vůbec neseděly a poněkud zkazily dojem z filmu. Do té doby ale dobré - solidní atmosféra, několik zajímavých nápadů i vcelku přirození herci. Vrcholným zážitkem byla chechtající se Linda a scéna u zrcadla. Lepší 3*. ()

Zombi

Parádní klasika, kterou jsem viděl jako malej na pirátský VHSce pod názvem Duch lesa a málem se přitom posral strachy. Pak jsem to viděl ještě párkrát, ale ne tak často jako mojí kultovku Evil Dead 2. ()

Marius_ss

Jeden z najatmosferickejších a najodpornejších hororov aké som kedy videl. V dobe kedy to pozerám to je už riadne retro - čo sa mne osobne páči. Jednu hviezdu musím dat dole za do oči bijúcu nelogickosť a trochu chaoticky scenár v druhej polovici, ale inak užasne dielko. Keď nie dnes v noci (je pomaly 2 hodiny po polnoci, berie ma na spánok ;), tak zajtra sa určite pustím do ďalšieho dielu. ()

Oralfabet

Řekl bych, že scéna se znásilněním stromem tak nějak shrnuje moje pocity ohledně celého filmu. Šílené, chvílemi tak trochu debilní, ale celkově fakt působivé. Raimiho nadšení z toho jde cítit v každičkém záběru. 7/10 ()

Renfield

Atmosféře první poloviny hodně pomáhá kouzlo neviditelného děsu. Například kamerové jízdy z pohledu démona vstříc osvětlené chatě, u nichž navíc nechybí ani patřičně znepokojivý zvuk, jsou toho důkazem. Dvakrát tolik potom výborně natočené lesní znásilnění, které dokáže odrovnat i napotřetí. Jenže potom začnou holky příliš šílet, děj má lehce blíže k hororové "komedii" a ono napětí z neviditelného je pryč. Ale naštěstí ne úplně, v plné síle a viditelné formě se vrací v opět parádním závěru, který v několika momentech dokonce připomene tvorbu Jana Švankmajera. 65% ()

Klajnik odpad!

První Evil Dead je levnej brak. Narozdíl od další dvou dílů však postrádá humoristický aspekt a chce být pouze hororem. To ovšem bylo špatné rozhodnutí (ve dvojce je od tohoto pojetí upuštěno), protože zápletka je jednak brakově blbá a druhak Raimi neměl schopnosti nebo prostředky pro navození dostatečně silné atmosféry, kterou si horor žádá, aby fungoval. Já sice nejsem v tomhle ohledu příliš svozný, ale jednoduše to na mě děsivě vůbec nepůsobilo. A pokud to děsivě působit nemělo, tak (krom posouvání plytkého děje) nevím, o co se Raimi prvních 30 minut snažil... Nemluvě pak o tom, že postavy jsou naprosto nezajímavé, takže si je divák nijak neoblíbí a není tedy důvod se bát ani o ně. Příliš mě nebavily ani masky či vyvražďování v druhé půlce. Látka je rovněž nekonzistentní: Démoni posednuvší členy skupinky se v jeden moment zdají být neteční k bolesti a proto si třeba uhryznou ruku a v druhý moment se krčí před rány klackem. Je to takové samoúčelné, ale nikoli příliš efektní (což by onu samoúčelnost mohlo do nějaké míry vykupovat). Je klasicky velmi otravné, jak postavy často jenom tupě čumí nebo jednají nelogicky/nevěrohodně. Vytrhává mě to z imerze, když se neustále musím ptát, proč postava neudělá to či ono. Film jsem však viděl 2x. Jednou na střední třeba v roce 2017 a teď znovu o šest let později. Film nezapůsobil tehdy ani nyní. Je to sračka, kterou cení jen děti socialismu, které na tom ujížděli na VHSkách, protože přístup k podobným (a lepším) věcem byl značně omezený. Jsem však rád, že tento film posloužil jako předloha pro remake z roku 2013, který je podstatně záživnější okultní krvák. ()

bobstock

Stejně jako Vřískot či Halloween se zrodila bloody perverze ujetých duchů lesa, kteří vás na dovolené rozpárají na cimpr campr za každou cenu. Sam Raimi ve staré chatě 1+1 (místnost + sklep) rozjel žánrovou klasiku, která si uchovává spoustu krvavé šťávy do dnešních dnů. V osmdesátkách na vyjetých VHS to musela být jízda na rozdíl od majorů Zemanů. +za roztomilou stop motion animaci při rozkladu ducha 75% ()

jilda

Opravdu dobrý horor, ale Evil dead 2 se mi líbylo víc. Aspoň, že krví se nešetří :-) Při některých scénách by se žaludek citlivějších diváků mohl vzpouzet. ()

maty39

Další dvě části série mám radši. Chybí tomu ta trocha úchylného humoru, kterého je dostatek v obou pokračováních. I když znásilnění stromem se v každém druhém filmu nevidí :-) ()

husokachna

Když ve mě film, který je starší než já, za pár tisícovek, kde se zombie rozpadá do změti marmelády, plastelíny, červů a nevím čeho všeho ještě, dokáže vyvolat tak intenzivní pocit úzkosti a strachu, nemůžu dát jinak než nejmíň čtyři hvězdičky. A když je to navíc slavný Lesní duch, který mě ve dvanácti letech pouhými průjezdy lesem nahnal pod peřinu a spát, má u mě přes obrovské množství chyb a nedostatků plný počet zaručen. ()

bolan

Tento film dnes působí spíš jako Fimfárum od Jana Wericha než jako hrůzostrašná podívaná, ale když jsem ho před 20 lety poprvé viděl na upatlaný videokazetě z burzy a přiblblým dubingem, působilo to v tehdejší komunistické éře inscenací o pohraničnících opravdu zlověstně. Scéna, kde je dívka znásilněná stromem se stala skutečnou klasikou, stejně jako celý tento film. Následná pokračování Evil Dead II a Army of Darkness na první díl už nedosáhli. ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)