Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

duklak2

Velmi působivý film, který neskutečně nadchne svoji atmosférou. Viděl jsem ho v mém dětství na VHS a pak se mi o něm nějakou dobu i zdálo. Jeden z nej hororů, který byl kdy natočen. Rád si ho v brzké době připomenu. ()

JASON_X

Tak tohle byl někdy v půlce osmdesátých let můj první zhlédnutý horror, na videu u jednohho bohatšího spolužáka ze ZŠ a s jednomužným dabingem. A zadělal mi na docela slušnou noční můru. Když ho vidím dnes, chlámu se u něho jako hovado a nechápu, že jsem tuhle taškařici někdy mohl považovat za horror. Ovšem na tu první projekci jen tak nezapomenu, například když se kyvadlo hodin zastavilo v té nepřirozeně vychýlené poloze... fujtajxl. Čtvrtá z nostalgie. ()

Morholt

První horor, kterej jsem za bolševika viděl a i přes několik hrůzou naplněnejch nocí na to rád vzpomínam, protože tenkrát mě ty horory ještě dokázaly vyděsit a nic na tom neměnil ani ten šílenejch rychlodabing s monotónním hlasem, kterej daboval všechno od dokumentů až po porno. Pro mě je to společně s dvojkou to nejlepší, co Raimi kdy natočil - o znásilnění stromem z jedničky a o slečně, co si žongluje s hlavou z dvojky, se mi zdálo ještě dlouhý léta a odeznělo to až s pubertou. 90% ()

Lacike

Evil Dead som videl prvykrat ako osemrocny a bol som z neho absolutne uchvateny. Trvalo mi asi dalsich 10 rokov, kym sa mi ho podarilo vidiet znova a vtedy som zistil, ze ta pecka, ktora ma uchvatila bola dvojka. Na jednotke ma vtedy sklamalo, ze nie je vôbec komedialna. Medzitym som si ju kupil na DVD a ako tak som ju zacal tolerovat ako sucast mojej oblubenej serie. No a dnes po dalsich rokoch som si to dal znova na blu-ray. Stale mi tento diel uplne nesedi. Najviac ma na nom stve, ze tam je Bruce Campbell tak strasne nevyrazny a aj ked sa jeho postava vola Ash, tak to nie je ten zabavny debil ako ho pozname z dalsich dielov. A nielen Ash ale vsetky postavy su tam dost nevyrazne a bolo mi jedno, ci niekto z nich prezije. Takisto podla mna v tomto filme nikdy nefungovala hororova atmosfera a tie vykriky o jednom z najhrôzostrasnejsich hororov povazujem za zly vtip. Ale mozno to nedokazem ocenit, kedze som to nevidel v spravnom veku ako osemrocny. :) Co na tomto filme ocenujem a neskutocne ma fascinuje je vynaliezava kamera s netradicnymi uhlaml z ktorych zabera vsetko dianie. Tak sialene zabery uz nikdy v dalsich filmoch Raimi nemal. Druhou uchvatnou zlozkou je zvuk a vsetky zvukove efekty. Neviem ako ten film znel v pôvodnom mono mixe, ale na blu-ray znie uchvatne a dodava filmu zaujimavu atmosferu. Vdaka audiovizualnej stranke je prva polovica filmu uchvatna aj ked sa tam nic extra nedeje. Akonahle sa rozputa akoze horor, tak to zacne nudit, lebo to napinave nie je ani sekundu. Ale vdaka kratkej stopazi sa to da vydrzat a aj v druhej polovici sa dockame nejakych tych pôsobivych zaberov. Keby som to mal hodnotit v ramci doby vzniku, tak to je rozhodne lepsi a hlavne zabavnejsi film ako Halloween a dalsie slavne horory. Preto davam nadpriemerne hodnotenie 6/10, ale zaroven si myslim, ze tento film uz dost zostarol a mojou srdcovkou sa na rozdiel od genialnej dvojky a trojky nikdy nestane. ()

ScarPoul

Kedysi som to zbožňoval. Dnes sa na tom podpísal zub času. Čo ale stále neznamená, že by to bolo zlé. Tá naivita a prostoduchosť s akou do toho tvorcovia išli ( a prejavuje sa hlavne v dialógoch a logických súvislostiach typu - zatvoríme dvere, aby sa sem démon nedostal, ale okná sú rozbité a dokorán) tomu pridáva pridanú hodnotu. Má to ten efekt a atmosféru z ktorej cítiť lásku k filmu a túžbu spraviť niečo aj bez rozpočtu. A práve tento aspekt - plus atmosféra a skvelé efekty z toho robia pomerne zábavnú záležitosť. Najväčším nepriateľom Brucea Campbella sú tu poličky. Vyvrcholenie parádne. Jeden z tých filmov u ktorých cítite, prečo sa z toho stala kultová záležitosť. ()

maseer2

čekal jsem všechno možné, jenom ne takovou prasárnu, nechutnost, zvrhlost a ujetost.. horory mám rád, protože se u nich rád bojím, ale tady byl veškerý můj strach z filmu suverénně přebit znechucením a celou druhou polovinu jsem neustále koukal na čas na displeji mého DVD přehrávače a říkal si: "kdy už to proboha skončí?".. suma sumárum ale první polovina zase tak strašná nebyla (3*), druhá byla o dost slabší (1*) a ve výsledku mi z toho tedy vycházejí hvězdy dvě.. další dva díly si rozhodně nepustím ! ()

BoPo

1981 a amatérske podmienky? Tento začiatok kultovej série dopadol vlastne prekvapivo dobre. Najviac oceňujem zvukovú stránku filmu, pretože tá je naozaj vychytaná. Jasne, vizuálne už je to fosília, ale zasa treba oceniť tie nápady. Ak to porovnám s inými známymi hororami tej doby, ako napríklad Hory mají oči, Úsvit mrtvých, Pátek třináctého, tak Lesní duch z toho vychádza ako víťaz. To správne labúžo však priniesol až remake z roku 2013, či aktuálna novinka Smrtelné zlo: Probuzení. ()

erl

Prví Evil Dead a určitě vrchol celé trilogie o Ashovy prodavači. Raimi má skvělé nápady, napětí a strach se prožírají celým filmem a gore efekty jsou na slušné úrovni. Na to za jak malý peníz to bylo natočeno tak výsledek je skvělý. ()

Litsarch

Snažil jsem se na film koukat očima diváka v roce 1981 a film si užít stejně jako třeba Hellraisera, Exorcistu a podobné klasiky. Bohužel kvůli, pro mě, otřesným hereckým výkonům a katastrofálním dialogům jsem se chytal za hlavu. Když jsem ale ke snímku začal přistupovat spíše jako k hororové komedii nebo hororu s nadsázkou, tak zážitek byl pro mě o poznání lepší. Shelly znásilněná větvičkami, která si při běhu zpět do chatky rozbije hubu skoro o všechno. Posedlá, co si nelogicky ukousne ruku, démonisticky křičí snad minutu, nečež vidíme skvělou dřevorubeckou práci, kdy jí kolega mrdne serykou po hlavě a postupně jí useká všechny končetiny i s hlavou. Nicméně, musím uznat že posedlá Linda, která se smála jako po dávce helia, to zahrála moc hezky a musel jsem se až smát s ní. :D Celou komedii završuje Ash, který chodí jakoby neměl žádná zranění a i když 5x dostal pohrabáčem ránu přes záda, tak se zvedne jakoby nic. Hudba při následujících titulkách je jen třešnička na dortu. :) Vizuální efekty nebyly špatné, hlavně maska Shelly, ale myslím že mohly býti trochu lepší, jelikož takto to fakt bylo vcelku úsměvné. A nelze se vymlouvat na malý rozpočet nebo rok 1981. Omlouvám se všem zarytým fanouškům, který The Evil Dead berou vážně a nevidí v něm špětku nadsázky či vtipu, ale já jinak nemohu. Kdybych na to totiž koukal stejnýma očima jako na zmíněného Hellraisera a Exorcistu, tak bych musel snímek vcelku strhnout. Pokud ale na něj koukám jako na The Evil Dead 2, tak se moc bavím i těmi, jinak příšernými, dialogy a **** to má zasloužené. ()

Dale

Môžem sa len pousmiať nad žánrami uvedenými v hlavičke filmu. Horror? Thriller? No, podľa toho by to malo byť niečo hrôzostrašné, strašidelné, z čoho by mi behal mráz po chrbte, nebodaj mal z toho nočné mory, no ja som počas celého filmu mal pocit, že toto celé je jeden nevydarený vtip. S takým filmárskym amaterizmom som sa ešte vážne nestretol (a pokiaľ si nepozriem filmy Eda Wooda, tak sa ani nestretnem). O nejakom príbehu tu nemôže byť ani reči, nazývať hercami ľudí, ktorí tu hrali (na čele s Campbellom), by bola urážka všetkých hercov (vrátane tých z telenoviel, alebo pornofilmov) a takto by som mohol pokračovať vo vymenúvaní všetkých profesií, no pristavím sa pri "špeciálnych efektoch", ktoré mali zrejme na starosť deti z materskej školy, lebo inak si to fakt neviem vysvetliť. Pri tých rádoby hororových scénach som vážne nevedel, či sa mám smiať, alebo plakať, a tak som len nechápavo zíral a krútil hlavou nad ich trápnosťou a naivitou. Neberiem výhovorky, že film nemal takmer žiadny rozpočet. Buď si mal Raimi viac našporiť, alebo nemal točiť nič. Od filmu očakávam, že bude obsahovať aspoň niečo, čo robí film filmom, no tu som nenašiel nič. Obyčajné domáce video. Tú jednu hviezdičku dávam aspoň za tých pár výšplechov krvi, na ktorých som sa aspoň pobavil. ()

Terva

Jeden z prvních hororů, co jsem viděl, když jsem se seznamoval s tímto druhem " kultury ". Tenkrát jsem se bál, to si pamatuju a můžu říci, že i teď, při sledování tohoto, již kultovního filmu, mám mrazení. Nostalgii filmu podporuje i to, že mám tento film nahraný z kazety i s tím simultárním dabingem. Celý film dabuje jeden člověk, tak jako jsem to viděl tenkrát. Tak se pěkně usaďte, pusťte si magnetofon, vemte do ruky knížku, nejlépe z lidské kůže psanou krví, sem tam se podívejte na hodiny, ale pozor nekreslit !!! Film začíná. Hlavně nevyvolávejte duchy, může to být vaše smrt. Ash ( Bruce Campbell ) by vám mohl vyprávět. Jeho čas začal v době, kdy se ostatním zastavil. A to přesně v sedmnáct hodin a padesát dva minut. Noc bude dlouhá a to teprve začíná. Krvavý film, kdy se duchové lesa opravdu naštvou a neznají slitování. Perfektní kamera - Bart Pierce a Tim Philo. Vynikající zvukové efekty - Josh Becker. Dobré masky a efekty smrti - Tom Sullivan. Klasické herecké výkony - Bruce Campbell ( Ash ), Ellen Sandweiss ( Cheryl ), Hal Dellich ( Scott ), Betsy Baker ( Linda ) a Sarah York ( Shelly ). Super režie - Sam Raimi. A teď bude zle, nemáte nás budit !!! ()

Ouwen

Naprostá nálož, krev, humor, napětí, strach a nejlepší hrdina! Oujes, pořádnej náhul, i když pitomá kokotina :D I love this shit! ()

Seabeast

Na The Evil Dead sérii jsem slyšel pět mnoho ód. Konečně jsem si pustil první díl a musím smeknout. I po tolika letech stále na mě působil děsive a hlavně díky opravdu bravurní kameře velmi atmosféricky - cením si moc těch nápadů, jak obraz pojmout a natočit. Přitom se prakticky děj odehrává jen v malé chatě a lesním okolí. Zaujal mě také i hudební doprovod, který tíživým scénám skvěle sekunduje. Já si prostě nemůžu pomoct, ale ty "oldschool horrory" mají narozdíl od těch moderních vypiplanejch bracích skutečně něco do sebe a vlastní kouzlo... ()

Skrk

Horor, kde hraje roli spíš nechutnost než strach. Ale že jí tu nebylo málo. Skvělé vizuální efekty na dobu a za tak málo peněz. ()

corpsy

Naozaj ultimatívny horor. Jednoduchý, ale hrôzostrašný príbeh s psychedelickou kamerou a zvukom sa stal kultom celej jednej generácie. Film plný nezabudnuteľných scén ( znásilnenie stromom! ) a brutálnych, nechutných gore, je s veľkou pravdepodobnosťou najvýznamnejším hororom minimálne 80. rokov. Turbulentná a strašidelná klasika, aká v žánri nemá obdoby. ()

Expendable

V osmdesátkách to byl možná hit, ale pro mě ja to maximální shit. Film si hraje na něco váíc než je a přitom se jedná o mizerný horor s průměrnými herci. Minimální rozpočet by se ještě dal i ty hrozné efekty a legrační masky, ale během filmu jsem se stále cítil jako bych se díval na něco typu Scary Movie. Film postrádá akcent lekavosti a bafací scény. Navíc příšerné ozvuční spolu s převleky filmu moc nedodaly. Mohli to taky udělat jinak, než že všichni ukírali jeden za druhým jako na běžícím pásu, předvídatelné a amatérské. Dávám 35% za snahu. Jedná se o jeden z filmů, který si nezaslouží své hodnocení, mimochodem na čsfd.cz jich máte nehorázně moc, o dalších dílech neuvažuji, ale na remake se podívám. ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)