Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

VanTom

První půle i po letech potěší: příjezd na chatu, zlověstná atmosféra, opravdu debilní dialogy a znásilnění stromem. Super! Postupným posednutím kamarádů pekelným zlem však nastává vyčerpávající gorefest nekonečně se opájející tragickými maskami a nechutnostmi, věnující jim tak 3x delší čas, než by bylo snesitelné. I Raimiho nápady a dravě nepokojná kamera tu trýzeň sotva ustojí. ()

lykan9

Skvělá teď už kultovní klasika, která i po letech stále baví a kterou si původně každý začal pamatovat jako horor, kde je ženská znásilněná stromem. Já osobně mám sice raději dvojku, ale Lesní duch, Smrtelné zlo nebo Evil Dead (každý zná film pod jiným názvem) je a vždy bude výborným a zábavným hororem. ()

J.Lajner

Amatérismus na mnoha místech doslova bije do očí, ale tento fakt je přesvědčivě vyvážen skvělou hudební složkou od Josepha LoDucy a technickou nápaditostí, se kterou Raimi úspěšně poráží skromný rozpočet filmu. Rychlé záběry z podhledu, přesně načasované lekačky a neotřelé vizuální nápady. Kde jinde jste viděli znásilnění oživlým stromem nebo umně naaranžované trosky mostu připomínající rozeklané pařáty? Raimi se nebojí tlačit na pilu a z prvotního atmosférického hororu plynule přechází do permanentních jatek, kde o usekané končetiny a galony krve není nouze. Je fér přiznat, že se postavy chovají místy dost hloupě, jednají nelogicky a servírují nám klasická hororová klišé. Do úplně neznámého sklepa, z něhož se ozývají podezřelé zvuky, sestupuje maník sám, namísto toho, aby šla celá skupina. Do nočního lesa, kde očividně řádí démon, se hrdinka na pohodu vydá jen v županu, pantoflích a beze zdroje světla. Dialogy jsou místy zvláštně šroubované a některé chatrně poslepované scény na sebe příliš nenavazují. Prostředek filmu navíc trochu ztrácí tempo a bloudí v začarovaném kruhu. Je jasné, že režisér neměl dostatek silné látky a tak se děj uměle snažil natáhnout na požadovanou celovečerní stopáž. Díky tomu tu máme i podivnou halucinogenní pasáž, ve které Ash bloudí chatou, slyší zvláštní zvukové vjemy, začíná trochu cvokatět a kamera nad ním poletuje v krkolomných úhlech. V poslední třetině naštěstí Raimi brutálně sešlápne plyn. Hlavní hrdina musí čelit nerovné přesilovce v podobě dvou monster naráz. Napětí se dá krájet a závěrečné, švankmajerovsky pojaté finále má v sobě tu správnou dávku humusu a fantazie hravého dítěte. Démoni se před očima rozpadají na kusy, neustále z nic cosi vytéká a stříká. Pestrobarevné gejzíry krvavého hnusu dopadají na tvář Bruce Campbella a divák nutně nasazuje pokřivený úsměv. Jednoduše paráda. Výše uvedené nedostatky je v kontextu s tímto svérázným dílkem nutné brát s rezervou a jistou mírou shovívavosti. Raimi si naopak zaslouží uznalou poklonu za to, kterak ve svých jednadvaceti letech dokázal přetavit sen v realitu a s jakou samozřejmostí uměl servírovat své jedinečné režijní postupy. Geniální vítězství formy nad obsahem! ()

Macbeth

Nevim, jak tu nekdo muze hovorit o vynikajici atmosfere. Byl jsem sam doma, doprovazen silnym destem a vichrem na pozadi, s pustenym Evil Dead. Nedelalo to se mnou vubec nic. Pravdou je, ze prvni pulka filmu je asi podarenejsi nezli druha, kdy se divakovi konkretizuje podoba "neskutecneho ZLA!". Pruhledny scenar, podprumerne herecke vykony, obcas prekvapiva kamera, nejake to leknuti = 2*. ()

masw

Naprosto skvely horor ta Chatka v lese,..teda Duch lesa....vlastne Zla Smrt.....no zkratka Evil Dead no. Sam Raimi natocil klasiku, najdete zde nechutne bytosti, hodne krve, poutavy pribeh, a taky hodne dobrou hudbu, ktera dodava filmu lekave situace kterych je dost. Jeden z mych nejoblibenejsich hororu a jednoznacne nejlepsi dil serie. ()

blackJag

Smrtelně atmosférická záležitost, která nebledne ani dnes, ba naopak, většina současné hororové produkce bledne před ní. Velmi umě natočené scény plné strachu z neznámého (korunované pokusem větví stromu o znásilnění) spolehlivě navodí husí kůži a přirozeně připraví půdu pro celé to splatterové finále, kdy je člověku hned jasné, kde asi Švankmajer vzal inspiraci pro své amarouny :-) Neříkám, že po té době nelze filmu nic vytknout, to určitě ne (namátkou třeba podivná nezúčastněnost postav nebo mírná nelogika), ale viděl jsem to poprvé nedávno a už dlouho jsem se tak nebál pohledu za záclonu u sprchy :-) 100% ()

ABCD Marta

Vytvořit opět nějaký komentář tížilo mou mysl už delší dobu a protože jsem to nestihl před oslavami nového roku a ani první dny po těchto oslavách, kdy jsem vyspával vyčerpanost organismu (běžně se tomu říká kocovina :), rozhodl jsem se tak učinit dnes. V den, kdy mimochodem můj mladší bratr získává plnou způsobilost k právním úkonům a kdy jsem viděl pro mnohé kultovní záležitost The Evil Dead. Mám-li včil ze sebe vysypat, jak moc se mi to líbilo, nejsem si jist, zda fanoušky potěším. První dvě třetiny nepostrádaly výbornou atmosféru a já se skutečně bál (jasný důkaz, že nemusí všude téct litry krve), ale poté přišla poslední třetina, kde dochází k vypořádání se se zlem a to, podle mě, Sam Raimi už tak dobře nezvládl. Bruce Campbell hrál dobře, stejně tak ostatní, masky byly vydařené, ale....ale chyběl ten pocit vyvolaného strachu, který jsem měl v prvních dvou třetinách, což bylo skutečně mrzuté, a The Evil Dead si mé srdéčko proto nezískal. Nebudu tvrdit, že je to špatný film a že stojí za starou belu už vůbec ne, ale přidělit mu vyšší hodnocení nemohu a přitom to měl ke 4* našlápnuté jen co je pravda. Škoda škodoucí. ()

Ravi

Za ty prachy a vzhledem k tomu, kde se to odehrává, je to slušný horůrek, ale co se mě týče, tak balancuje na hranici strachu a sebeparodie. V jedné chvíli tíživá atmosféra, v druhé hektolitry krve a zbytečně dlouhé záběry na "přeměněné", které spíš než hrůzu, budí rozpaky. Nejsou to ale triky, co mi vadí. Režisér umí chvíli stimulovat strach, ale pak ho znehodnotí tím, že na scénu vypustí zbytečně dluhé záběry na namaskované herce, kteří zbytečně dlouho kvílejí, krvácí a vůbec dělají spíše parodické věci, než děsivé. I horory s těmito zastaralými triky se daly natočit tak, aby budily strach. Jenže tenhle horor vůbec nepracuje s představivostí diváka a to je celý jeho největší problém. Takže. Je to celkem dobře natočený horor, ale že by to byla nějaká hororová superpecka, to teda určitě ne. 60% = 3/5 ()

Dino07

Mé hodnocení nevychází až tak z děje, ale především z výborných masek, hektolitrů krve, hnisu a dalších odporných tekutin, z mrtvol a odříznutých, rozsekaných či jinak naporcovaných částí těla, z vystřelujících orgánů, vypíchnutých očí, ukousnutých rukou a z dalších bizarních scén, které byly tak uchvacující, že předčili i mou fantazii. ()

mrx.friend

Čeho jste se tady, Probůh, lidi, báli? Těch v jednom kuse vřískajících zombíků, co zrovna když nestojí mezi futrama u dveří a protivně se nechichotají, tak ná vás mluví magnotofónově zkresleným hlasem, že vás co nevidět dostanou, takže bude lepší, když se od nich necháte hryznout hned? Nebo toho, že pořád blijou nějaký mlíko a hektolitry višňovýho sirupu? Strašná otrava, co mi bytostně pila krev a trhala uši. Atmosféra taky žádná - na odlehlou chatu hluboko v lesích jsou scény moc přesvícený a taky se všude okolo pouští moc dýmovnice. Co na druhou stranu vítam, jsou masky a svym způsobem fakt, že z pětičlenný grupy v čele s dívčím osazenstvem z toho jako jediný živý vyvázne chlápek, což se v hororech jen tak nevidí :) Myslel jsem, že až pokračování se vůbec netají tím, že je mimojiný komediálně laděný, ale začínám o tom silně pochybovat. Třeba mi tenhle crejzy typ hororu vůbec nesedl, každopádně nad označením "kultovní klasika" mam tentokrát jedno velký WTF. ()

Kosmik 1

V rámci přípravy na remake jsem si dal malé připomenutí na dřívější dobu a po X letech se znovu podíval na originál z roku 1981. Musím uznat, že i teď je to pořádná pecka. I přesto, že už jsem zvyklý na jiné efekty a masky, tak mi má Raimiho verze pořád co nabídnout. A herecký výkon Bruce Campbella netřeba ani komentovat, naprostá paráda. Pro mnohé může být nyní kultem mezi horory a zcela oprávněně. 80% ()

TheRoller

"Hit her, hit her! Hit it!" Konečne mám tip pre všetky ženy, ktoré sú tučné, téééda, krásne svojim spôsobom, a chcú schudnúť - THIS. To boli nervy. Zub času spôsobil, že občas tam bol úsmev cez hrôzu, ale tá hrôza stále dominuje. Pri tomto filme mi nenapadá nič iné ako: I've seen some shit. Toto je presne dôvod, prečo nepozerám a nevyhľadávam horror films. A to som to ešte pozeral cez deň. God, prečo som to vôbec pozeral?! Najlepší moment: Asi ruky cez dvere, prípadne prvý záber na tú fešandu zamknutú v pivnici. Ale ako hovorím, I've seen some shit, bolo tam toho veľa. ()

vyfuk

Raimi před Spider-Manem rozčarovává svou symfonii hrůzy, šílenství, krve, hrůzy a krve. Tenhle film je neuvěřitelnej. To co Raimi předvedl je neuvěřitelné. Vyhrání si s detaily v takovém měřítku že každý záběr je pro vás nechutný a chce se vám zvracet. Tenhle film je svou dokonalostí zhola nad mé chápání. Skoro až amatérský projekt, který se vymrštil až do bodu jako tenhle. Já prostě nemám slov. Tak nechutné, až bych to láskou snědl. ()

Jaro.Krafcik

Dôkaz že aj za malo peňazí sa vie spraviť kvalitný horor. Na 80. roky skvelé efekty. Evil Dead jednoducho treba vidieť, určite lepšie ako jeho priemerný remake. Atmosféra parádna už len pozrieť skvelý seriál podľa tohto filmu, Ash vs Evil Dead. 4* ()

pfa

Evil Dead, Lesní duch, Zlá smrt a další. Toť malý výčet pseudonymů, pod jakými byl tento snímek kdysi dávno u nás rozšiřován. Nicméně já to mám navždy schovaný v palici jako Chatrč, a když to slovo slyším, tak šílim. A vy asi budete taky, jestli se teda na to chcete kouknout...! :-) Starý, dnes již kultovní horror. [1O/1O] ()

V-Ray

Opravdu kvalitní hororokomedie i když toho humoru bylo daleko víc ve dvojce. Tenhle film je zaměřen spíš na stránku strachu a opravdu splňuje svůj účel. Krví se nešetří a záběry na "kuchání" jsou naservírovány velmi přesvědčivě. K tomu temná atmosfára.. Prostě kvalit. ***** ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)