Smrteľné zlo 2

• Česko Smrtelné zlo 2 (viac)

Ash (Bruce Campbell), jediný přeživší smrtelného zla, se vrací, se svou přítelkyní Lindou (Denise Bixler), do osamělé chaty hluboko v lese. Spolu objeví záhadnou nahrávku s hlasem profesora Knobyho, který cituje pasáže z Necronomiconu, pradávné knihy smrti. Díky tomu zjistí, že profesorova slova jsou dost silná, což se projeví prokletím, které osvobodí duši ďábla, žijícího v nedalekém lese, jež je obklopuje. Sledujte teror - nechutné spiknutí a nadpřirozené démony, kteří vpadnou do chatky v krvavém tažení po lidských obětech. V zoufalství se Ash pokusí uniknout svému strašnému osudu a tak bojuje s hrůznými démony s pomocí nečekaných hostů. Avšak brzy zjistí, že nemůže soupeřit s nepopsatelnými stvořeními, která číhají za každými dveřmi, na každém rohu... (oficiálny text distribútora)

Kass

"..who's laughing now ..who's laughing *now*!?" Má nejoblíbenější část kultovní trilogie. Osobně považuji "Smrtelné zlo 2" za nejdokonalejšího reprezentanta subžánru horor-komedie. Celému snímku vévodí B. Campbell, jemuž víc než polovina filmu skýtá famózní "One man show" v jeho životní roli zombie bijce Ashe. Pamatuju si, jak intenzivně silný pocit beznaděje ve mě vyvolávalo postavení do kterého se ubožák Ash dostal. Řečeno slovy mé desetileté neteře - To je totální psycho! ()

Fiftis

Po pomalšom úvode to nabralo na napätí a musím povedať, že je to horor o ktorom sa to dá aj povedať, že je. Film má desivú atmosféru a niekoľko záberov, ktoré dokážu človeka vydesiť a hudba vo filme tomu len dopomáha. Na začiatku strach naháňajúci horor, potom desivo komické telá mŕtvych a démonov. Nie je to obyčajný bezduchý horror, má to svoj pôvab aj vďaka veľkej dávke čierneho humoru. Evil Dead II sa ale nedá označiť inak, než ako švihnutý film. Máme tu ľakačky, máme tu skutočne pôsobivé monštrá, ktorá naháňajú hrôzu, takže hororovej tematike bolo učinené za dosť a to so všetkou parádou, ale všetko je úžasne prepletené bláznivým čiernym humorom, ktorý je miestami síce trochu lacný, ale vždy ho spoľahlivo zachraňujú grimasy Brucea Campbella. ()

DJ_bart

To jsem z toho jelen...... Takový bláznivější upgrade/soft-reboot prvního 'Evil Dead', který je sice zábavnější, grotesknější a ztřeštěnější než svůj předchůdce, ale výrazně postrádá jak moment překvapení, tak nápaditej gorefest jak z jedničky. Milovníci švankmajerovsky surrealistickýho bizáru si však přijdou na své. Bruce Campbell je groovy, Sam Raimi je mešuge. ()

lamps

Výrazné zlepšení oproti jedničce. Všechno se mnohem více orientuje i na humornou stránku, což je v konečném součtu hodně znát a u většiny situací, které v prvním dílu vyvolávaly jen znechucení, se nyní divák hlasitě zasměje a pobaví. Raimi tady poprvé naplno ukázal, co v něm vězí, a byť je příběh naprosto stupidní a vůbec nedává smysl, dokázal z něj díky své fantazii vyždímat asi maximum. Hodně mu pomáhá i sympaťák Cambell, který se pro tuhle roli narodil a jeho Ash je ten nejsympatičtější duchobijec, jaký nám byl dosud představen. Žádná sláva to tedy opět není, ale už jen za rvačku s vlastní rukou musím hvězdičku přihodit.. ()

filmfanouch

První Smrtelné zlo Sam Raimi realizoval prakticky na koleni, po zásluze se ovšem z prvního Evil Dead stala instantní klasika, která udělala legendu nejen z něho, ale i představitele Ashe Williamse Bruce Campbella. Nechat ovšem svět Smrtelného zla by byla škoda, už během příprav prvního filmu si sám Raimi, že by mohlo dojít na pokračování. Původně se mělo cestovat v čase, tento koncept si ovšem nakonec Raimi díky nízkým nákladům (3 a půl milionů dolarů) musel téměř nechat na příště a došlo tak na pokračování, které se drželo více „při zemi“. S odstupem času je poté snadné říci, že je Smrtelné zlo 2 dodnes dost možná jedním z nejlepších pokračování všech dob a po vzoru takového Terminátora 2 dokáže svého předchůdce namazat na chleba. To především i díky faktu, že na to Raimi šel tentokrát krapet jinak. Smrtelné zlo 2 totiž zůstává hororem, zároveň je ovšem komedií, která dala Bruci Campbellovi šanci projevit svoje fenomenální komediální nadání. Sam Raimi se navíc nevyčerpal a i druhé Smrtelné zlo je plné audiovizuálních nápadů, groteskně laděných brutálních smrtí a ještě více tentokrát vsadil na praktické efekty skloubené se stop-motion animací, které opět vytřou zrak i díky faktu, že rozpočet ani tentokrát nebyl natahovací. Raimi přesto dostal větší rozpočet (jednička vznikla za skromných 375 tisíc dolarů) a předvedl, že z něj dokáže vyždímat maximum. Smrtelné zlo 2 si chvílemi utahuje i ze svého předchůdce, kdy především Raimimu nechybí nadhled v rámci klasických a už v 80. letech krapet okoukaných hororových šablon a i proto dokáže se zdánlivě vyčerpaným konceptem pracovat svěže. Jeho černý humor pořád balancuje mezi úsměvnými momenty a momenty vyvolávající mrazení, už minule navíc bylo očividné, že má Raimi poměrně širokou a v jistých ohledech morbidní představivost, kterou i tentokrát dokázal zúročit. Tehdy 28-letý mladík tak dokázal přijít i s nápady jako je souboj s vlastní démony posedlou rukou, konfrontace s posednutým nábytkem či nástupem Ashe Williamse v jeho nejslavnější podobě, tedy s motorovkou v jedné paži a s brokovnicí v druhé ruce. I poslední minuty otvírající vrátka pro Ashovo nové dobrodružství jsou neskutečně působivé a Raimi v nich utvrdí kreativitu, práci s napětím i oním humorem, který ovšem pochopitelně není pro každého. Není nutné dodávat, že především pro lidi se slabším žaludkem je druhé Smrtelné zlo prakticky nekoukatelnou záležitostí. Raimi v podstatě rozšířil vše fungující již v jedničce a mohl rozšířit mytologii. U Smrtelného zla 2 vlastně stačí jen vypnout a sledovat, že se zde skutečně moment za momentem dohromady kloubí povinně ikonická hororová zábava, kdy je s odstupem času sice hezky vidět, že Sam Raimi o svou vizuální dravost nepřišel ani po letech, tvorba jeho mladšího já ovšem přeci jen byla trochu jiné kafe. Raimi tu navíc v prvních minutách tak trochu předvádí remake prvního Smrtelného zla, které je díky vyšším produkčním možnostem krapet okázalejší, přesto působivé a působící dojmem, že si Raimi obdivuhodně plní svou vizi, kdy je nejvíc stěžejní, že se mu skutečně daří balancovat mezi humorem a hororem. Málokterý hororový tvůrce si s těmito dvěma protichůdnými žánry dokáže hrát, aniž by se mu přitom rozpadl celý sestavený domeček z karet.  Humor ve Smrtelném zlu 2 je většinou hodně krutý a ani v tomto případě nesedne každému, šťastlivci ovšem skutečně dostanou neskutečně zábavnou hororovou řezbu, která chrlí jeden parádní moment za druhým a především Bruce Campbell v průběhu působí, že si užívá libovolnou hlášku či gesto své postavy. Především nástup s ruční motorovkou je doslova „groovy“, v oblasti práce s kamerou je pravděpodobně nejvýraznější krapet netradiční automobilová honička a právě Delta se ve finále s Ashem objeví v novém prostředí, kterým si Raimi alespoň prozatím krapet splnil svou původní vizi o cestě do středověku. Už jen těch pár minut naznačilo, že by cesta Ashe Williamse do pradávných časů mohla stát za to. A také stála. Třetí film s Ashem Williamsem s názvem Armáda temnot je ovšem už spíše komediální fantasy nežli ryzím hororem, právě Smrtelné zlo 2 je poté ten film, který zvládl vybalancovat převažující hororovou stránku prvního filmu a humor, který byl příště ještě prominentnější. Stejně jako první Smrtelné zlo je především druhé dobrodružství Ashe Williamse kultovní záležitost a jedna z těch jistot, která neomrzí a je snadné se k ní pořád vracet, kdy současná hororová nabídka dvakrát úsměv na tváří nevyvolává.... () (menej) (viac)

Paldini

"Pochválen buď ten, co spadl z nebe a dodal nám naději k vítězství."... Jeden z nejoriginálnějších splatterů s ještě lepším závěrem. Prodavač Ash se na hranici šílenství, ne-li za touto hranici, stává nejkultovnější zabijákem duchů a probuzených nemrtvých, jaký se kdy objevil ve filmu (promiň Lioneli, ale ty to nejsi). Bruce Campbell se stal díky této roli nesmrtelný a doufám, že nastartuje svoji motorovku a nabije brokovnici ještě alespoň v jednom dílu. Same, natoč čtyřku!!!! ()

Madsbender

"Swallow this!" Ďalšia Raimiho dávka koncentrovanej hrôzy, tentoraz v kombinácii s čiernym humorom a poriadnou náložou nespútaného šialenstva. Campbell opäť geniálny, Ash je jednoznačne jednou z najlepších postáv v histórii hororu. ()

sheen

K tomuto filmu mě váže silné pouto a to ze dvou důvodů. První je, že jsem tímto filmem v Bluray verzi křtil nový 22' LCD:) a druhý, že jsem si za mlada díky němu užil spousty bezesných nocí. Když takový film vidíte v nějakých cca 11 letech zanechá to na Vás trvalé následky:) ještě teď si pamatuji jak jsem se budil s panickou hrůzou. Film má uplně bombastickou atmosféru, nervy drásající. Po celý film jsem byl napnutý jak tětiva luku, i když jsem zhruba vědel co přijde(několikrát jsem ho viděl), tak jsem se pěkně lekl. Dneska už tento film vypadá tak trochu komicky. Ale ve své době to byl brutální krvák. Obrovské potoky krve, chodící mrtvoly, useknuté ruce. Raimi opravdu horory umí. Strach z toho co se skrývá v lese, brutální nájezdy kamery, nervy drásající zvuky nesoucí se okolo našich uší. Takto se filmy stávají nesmrtelnými klasikami svého žánru a legendy. ()

Kusko.t2

Klasika a kult jednoznačne, tak ako celá trilógia THE EVIL DEAD. Tento druhý diel obsahuje strašne veľa čierno-čierneho humoru a rozhodne patrí medzi vrcholy zábavného hororu. Bruce Campbell sa vďaka postave Asha stal nezabudnuteľný. Tomu hovorím dobrá herecká vizitka! EVIL DEAD s poradovou číslovkou 2 je v úvodzovkách len drahším remakeom legendárneho hororu THE EVIL DEAD (1981). Aj napriek tomu je to jazda par excellence! Raimiho, obzvlášť hororového, nie je nikdy dosť! :) ### Ak by mal niekto chuť a zaujímali by ho staršie súvislosti, ktorými sa Sam Raimi nechal inšpirovať pri tvorbe EVIL DEAD II, rozhodne bude stáť za to poohliadnuť sa po kraťase Attack of the Helping Hand! (1981). Zlom posadnutá ruka Brucea Campbella z časti vychádza práve z námetu Scotta Spiegela. ()

Pilda17

Druhý díl nepůsobí špatně, ale už nepůsobí tak hororově jako předchozí. Tento díl ukáže něco jiného než první a působí spíše jako černá komedie. Atmosféra je samozřejmě špičková, stejně tak děj a prostředí. Závěr je velmi překvapivý a posouvá děj do jiného prostředí a třetího dílu. Sam Raimi tímto dílem ukázal, že i do hororu lze vsunout černý humor a tím vytvořit kvalitní snímek... 8/10 = 85% ()

Ruut

Lze podruhé vstoupit do téže řeky? A ještě lépe než napoprvé? I 30 roků od vzniku Evil Dead 2 tu máme jasnou odpověď. Skvělý mix hororu, splateru a komedie s úchvatným tempem. ()

Allien.9

"POZŘU TVOU DUŠI!" "POZŘI TOHLE... PRÁSK!!!" Horror mého dětství s dokonalou hudbou, která mě doteď děsí ve snech... Sam Raimi je mistr horrorové nadsázky a jeho "Smrtelné zlo 2" je upřímná a originální pocta béčkovým horrorům sedmdesátých a osmdesátých let. Navíc je až neuvěřitelné, že vymakané a "mírně" přehnané masky zrůd působí na člověka mnohem účinněji než zbytečně drahé a "reálné" efekty. A ještě jedna věc mě na tomhle filmu fascinuje, a tou je naprosto nečekaný konec. No... Tohle je prostě B-KLENOT.;-) ()

misterz

Troška slabšie ako prvá časť. Narozdiel od jednotky, ktorá predstavovala čisté stvárnenie desivosti podľa starej poctivej hororovej old school, sa tu začalo narábať aj s humornými prvkami. V tomto smere sa však mohlo popracovať viac, chýbalo tu presne to, čo môže divák nájsť v Armáde temnôt, v ktorej sa podľa mňa toto spojenie podarilo doviesť k dokonalosti. 75/100 Videné v rámci Horror Challenge Tour. ()

ChewieDC

Buď jsem to naprosto nepochopil, nebo byla jednička opravdu mnohokrát lepší. U ní jsem se zasmál, znechutil a chvilkami i bál. Ale co se ode mě očekává od pokračování? Měl jsem se smát? Měl jsem se bát? Měl jsem se znechutit? Ani jedno se nesplnilo a já se během té hodiny a půl nudil a říkal si, co autoři během natáčení požívali... ()

MIMIC

Reklamná kampaň bola značne zavádzajúca - "Kiss your nerves goodbye" a "There´s only one movie scarier than the Evil Dead - Evil Dead II" - rovnako ako i trailer sľubujúci ozajstné nervové zrútenie. Fanúšik jednotky musí byť naozaj smrteľne zhovievavý, aby akceptoval dvojku, alebo si ju dokonca obľúbil, pretože tentoraz ide o hororovú psychedelickú grotesku s drobnými presahmi do fantasy. V podstate je správne, ak pokračovanie má svojskú atmosféru, pretože ak už má byť hororový sequel, nech je aspoň tvorivý, keď nemôže byť strašidelný. Raimi nám teda servíruje predobraz Jima Carreyho (Ash začína blbnúť), sebaparodické obrovské gejzíry krvi (ktoré by nevytiekli ani zo slona), červenú, čiernu, zelenú a modrú (!) krv (čo mu nesmierne kvitujem, pretože do žíl hororového žánru vpúšťa aristokratickú noblesu) a rôzne chuťovky (ja osobne mám najradšej bezhlavú zombi s pílou). Zďaleka najlepší je ale "tanec smrti", ktorý síce nie je ani strašidelný ani vtipný, ale vovádza nás presne na miesta, kde moderná fascinácia smrťou pramení - do neskorostredovekých "Totentanz" či "danses macabres". Scéna s Ashovou mŕtvou priateľkou pôsobí ako rozpohybovaná freska z dominikánskeho kostola v Bazileji (1440), ktorá Raimimu nepochybne poslúžila ako inšpirácia i pri trojke (kostra bubnujúca kosťou na lebku). ()

2-Xtreme

Sam Raimi opäť pripravil film plný krvi, brutality, gore a iných našim očiam príjemných vecí. Film je z časti rovnaký ako jeho staršia jednotka(5*) i keď je dla môjho názoru trochu slabšia aj čo sa deju týka aj samotnej brutality, nejako Raimi poľavil ale zato pridal vtip resp. viacej vtipu ako bolo v jednotke pri scéne kde sa to všetko naokolo smialo vrátane lámp som skoro zo stoličky spadol tak dobre som sa už dlho nezasmial ani pri komédií :) Dávam "iba" 4* pretože si myslím, že jednotka je proste lepšia. Síce mal Ash namiesto ruky motorovú pílu, ale mne to na plný počet nestačilo. Nie že by sa mi film nepáčil to nie veď dávam super hodnotenie, ale po perfektnej jednotke som čakal niečo iné. ()

Vančura

Původní film Lesní duch (který zde má překvapivě nižší hodnocení než dvojka - 78 % vs. 80 %) mám hodně rád, ale tohle pokračování mě moc nebavilo. (Pokud to tedy vůbec lze považovat za pokračování, protože tam v podstatě žádná návaznost na jedničku není a jako sequel to nedává smysl, vzhledem k tomu, co se dělo v jedničce a jak skončila - proč by se Ash do té chaty zase vracel? navíc mě iritují ty české názvy "Lesní duch" a "Smrtelné zlo 2", které se odklání od původního titulu Evil Dead, a které ještě více posilují dojem, že ty filmy nemají nic společného, a to i žánrově, protože dvojka je vlastně čistá sranda, asi až parodie na horory). Nejvíc mi tam asi vadil ten debilní děj, který vůbec nedává smysl - a postavy se samozřejmě chovají jak naprostí kreténi. Z dnešního pohledu mi přijde fajn - a hodně si toho cením - že tam je všechno dělané pěkně postaru bez digitálních triků, a design těch příšer nemá chybu, podobně jako všechny ty nechuťárny a gore efekty, a místy je to vážně sranda, ale jinak je to celé prostě strašně debilní, a nepřišlo mi to zas až tak zábavné, aby to přebilo tu stupiditu děje, takže za mě nakonec bohužel spíše jen průměrný dojem. ()

Raimi chystá Evil Dead 2 a dvojku Armády temnot

Raimi chystá Evil Dead 2 a dvojku Armády temnot

12.03.2013

Řečeno slovníkem Pulp Fiction, Sam Raimi je právě teď „spokojenej parchant“. Omalovánková fantasy Mocný vládce Oz odstartovala skvěle v amerických i světových kinech a za první víkend nastřádala… (viac)