Evil Dead: Vzostup zla

• Česko Smrtelné zlo: Probuzení (viac)

Večne rozcestovaná Beth sa rozhodne po rokoch navštíviť svoju staršiu sestru Ellie, ktorá žije s tromi deťmi v stiesnenom byte v Los Angeles. Návštevu však preruší nečakaný objav tajomnej knihy, ktorá vyvolá prastaré zlo a v budove rozpúta peklo. Keď Ellie posadne neľútostný démon, jej blízki musia bojovať o prežitie a čeliť tej najhoršej verzii rodiny, akú si viete predstaviť. (Continental film)

Arsenal83

Ostré predmety rovno cez hlavu ako špáratko prechádza cez jednohubky. Naširoko otvorené ústa a skazené zuby, že ani najlepší dentista by to za rok nespravil. Troška motorovej píly do čriev, aby sa trochu spriechodnili. Aj takéto a iné krásne výjavy ponúka slušný film, od ktorého ani tvorcovia nečakali taký veľký úspech. Horor, ktorý nie je založený na strachu, čo je pre mňa škoda, ale na terore. Silný gore, efekty, no na neustálej akcii v jednom byte mi niečo chýbalo. V každom prípade Alyssa Sutherland vyzerala vo Vikingoch jednoznačne lepšie. ()

Pedestrian

Jednorozměrné postavy, neatraktivní šedivé prostředí městské bytovky a viditelný digitál, takže co se týče brutality, nic fyzicky nepříjemného. ()

Claw

"Smrtelné zlo: Probuzení" je přesně to, co jsem očekával: slušné pokračování, nic víc, nic míň. Režisér a scénárista Lee Cronin si vede řemeslně dobře, přidává krev a sliz, zabíjí postavy, u nichž by se dalo očekávat, že přežijí nejeden horor, a přihazuje pár narážek na původní filmy, aby uklidnil dlouholeté fanoušky všeho, co se týká "Evil Dead" (např. odkazující scéna s letící oční bulvou). Bohužel film plýtvá slibnými lokacemi, když většinu děje omezuje na jeden byt, kde nevytváří příliš atmosféry ani děsivé lekačky. Ne že by se film nesnažil, je tu pár zapamatovatelných scén (vana z traileru), ale vše ostatní už bylo v předchozích filmech uděláno lépe. Kromě několika kreativních rozhodnutí na konci tu není moc invence, kterou je série známá. Také postavy zůstávají po celou dobu extrémně plytké. Téma mateřství rovněž není v hororu zrovna nové, takže hluboký příběh zde nehledejte. Filmu velmi chybělo více nápaditosti a kreativity (jak v příběhu, tak v režii) a postavy, na kterých by mi skutečně záleželo. Nakonec je "Probuzení" sice schopnou napínavou podívanou, ale tak trochu průměrným příspěvkem a nemyslím si, že na něj budu vzpomínat se stejnou láskou jako na originál nebo remake z roku 2013. /60%/ ()

Chrustyn

Nijak inovativní, ale nejlépe natočený horor za posledních opravdu hodně let. Agresivně hlasitá a vizuálně dravá, krvavá jízda, která není vytěžena na maximum a má standardní hororové problémy (hrdinové často čumí na hrůzu která se k ni blíží) ale je plně funkční, brutalitou překvapuje a herecky nemá mezery. Takhle se to dělá. ()

SeBig

Já upřímně ani nevím, za co dávám tu jednu hvězdu, když to jako horor absolutně nefungovalo a působilo to spíš hloupě a směšně. Tahle série Evil Dead mi nikdy nepřiroste k srdci. ()

korbitch22

Dost možná solidní řemeslo, postavy které vám nejsou úplně ukradené, sympatické obsazení, brutální a nechutné Gore ale to je asi všechno. Z celé série mám nejraději hned první díl, který je regulérní horor a hned potom zatracovaný remake, který je teda a to sorry jako o parník jinde. Pokud je horor narvaný humorem a zároveň mě nedokáže jakýmkoliv způsobem děsit, není to dobře. Čistě hororové komedie mám rád, ale tohle mi celkové nesedlo do nálady která je poslední dobou dost na piču. Celou stopáž sem si říkal " tohle je přesně ten film, který si pustím doma na HBO Max, ale kino?" 60%. ()

Marze

Neni to na omdleni strachem, ale jen se posadte a nechte po sobe stekat krev s monotonni vaznosti. Je to nemilosrdny krvavy chaos.Fanousci mohou doufat, ze bude franciza pokracovat. ()

Flego

Opäť kniha, opäť motorová pila, opäť odvážny prístup v zobrazovaní krvavých efektov. Chata sa vymenila za starú bytovku na zbúranie, kde žije matka s tromi deťmi a tak je všetko pripravené na šialenú jazdu. Je šialená, hektolitre krvi tečú potokom a kusy ľudských tiel sú porozhadzované všade... Najnovší Evil Dead je veru zábavná jazda a vôbec nie samoúčelná. ()

TheEvilTwin

Těžko uvěřit, že “nováček” jako Lee Cronin tohle dokázal. Dokázal natočit horor, který se po bůhví jak dlouhé době dokázal zavděčit 80% publika, míří k masakrálním číslům v hodnocení a není to jen další generický kousek do žánru, ale ultimátní pleasure jak pro skalní fandy série, tak pro běžného diváka. Nový Evil Dead není sice až tak výborný, jak jsem si přál a není ani výrazněji sofistikovaný nebo specificky svůj, ale od začátku do konce nenudí, servíruje kvalitativně i kvantitativně skvělé gore, potoky krve, navozuje pocity hraniční nechutnosti a vizuálně zabrušuje do vod, kam se jiné horory bojí vkročit, a tudíž z hlediska explicitních scén boduje naplno. Stejně tak nazvučení filmu je šikovné a nevěřil bych, že to řeknu, ale i herecky jde o topku, jelikož tady všichni výjimečně nepobíhají jak splašené kuřata, ale chovají se (v rámci možností) poměrně racionálně. Pátou hvězdu si šetřím kvůli menším detailům, jako jsou občasné sentimentální rozpravy postav typu “byla bys dobrá máma” zatímco je nahání psychopat s nožem (sakra, fakt marně čekám na film, který nás těchto klišovitých nepřesvědčivých klábosení ušetří…) nebo heroické monology hrdinky zatímco porcuje monstrum na kousíčky, ale mimo tohle a fakt, že si kletba skáče na koho chce a jak se jí to zrovna hodí, si vlastně nemůžu výrazněji stěžovat, protože takhle filmařsky kvalitní, cílevědomé a uspokojivé hororové jatka tady nebyly už ani nepamatuju. Spokojenost a řekl bych až dokonalý film na první rande. ()

Othello

Film založený technicky jen na formálním odkazování k lepším časům série. To umělé "propojování" záběrů se zaostřeným předním i zadním plánem a jakoby rozmlžených přechodem mezi nimi na digitální kameře, u které víme, že zvládne dneska v pohodě vyostřit oboje zároveň, mi přišlo vyloženě zoufalý. Jako hezky se to tam místy morduje a Úsměvy Alyssy Sutherland by Svěrák asi neudejchal, ale nad rámec série to nevykračuje vůbec nijak. Akorát to působí všechno zvláštně izolovaně, "mimosvětově" a nejznepokojivější mi tam přišlo pátrat po tom, proč Morgan Davies skoro celý film vypadá jako kdyby s ním nikdo na place nekomunikoval a on nevěděl, co má dělat, tak tam nějak kouká, postává a tváří se celou dobu naprosto stejně. ()

JASON_X

Film extrémně nápaditý, notně krvavý, černohumorně vtipný a ačkoliv s dětmi, dětem bych ho rozhodně nedoporučil. Maskéři se vyřádili a myslím, že se při natáčení vyřádili i účinkující. Není to samozřejmě plnotučný horror, spíš horrorová taškařice, stejně jako Evil Dead z jednaosmdesátého. Ale taškařice mnohem propracovanější a horrorovatější. Líbilo, bavilo, po čase bude nutná druhá projekce, protože ten přehršel gagů a skvělých režisérských nápadů divák napoprvé všechen nevstřebá. A možná pak přihodím i pátou hvězdu. ()

luka4615

Tvůrci již od samotného začátku udržují kvalitativní laťku hodně vysoko, pročež na Vás čeká vypiplaná atmosféra a brutální scény s hektolitry krve, z nichž příjemně mrazí v zátylku. Za zmínku rovněž stojí i aktualizované prostředí opuštěného věžáku, které působivě lícuje s nelítostnou silou démona. To všechno v kombinaci s několikerými pomrknutími na fanoušky původní série činí z Evil Dead Rise skvělou hororovou podívanou, kterou Vám bez dalších zbytečných skrupulí mohu vážně doporučit. Skvělá práce! PS: Doufám, že nebudu sám, komu závěrečná scéna v podzemních garážích přišla jako vystřižená z legendární videohry "The Last of Us Part II"! ()

mm13

To nie je, že "nič, čo sme ešte nevideli", to je že "čosi také sme už 100x odzívali". Nič, len prázdno, temno... vlastne ani to nie... iba jedno veľké ničovaté NIČ! ()

matestlust

Krvavá, jednoúčelová jízda, která si nehraje na to být něco víc a zkrátka kopíruje vyzkoušené metody a víceméně vzdává hold staré klasice. Čekal jsem to malinko jinak, ale i tak jsem velice spokojen. ()

Morholt

Nadšené ohlasy ve mě vzbudily velká očekávání a byl jsem natěšený jako už dlouho ne, ale po závěrečných titulcích jsem se nedokázal ubránit rozpakům. Rozhodně nemůžu říct, že by se jednalo o špatný film. To ani náhodou. A je celkem jedno, že na značce Evil Dead spíš parazituje, než by j í nějak rozvíjel. Už první sekvence u jezera byla parádní a v krvavých orgiích se vesele pokračovalo i v dalších minutách, pokud pominu povinnou seznamovací fázi. Tvůrcům nemůžu upřít ani tempo, které bylo místy až zběsilé a navrch se povedl casting. Především Alyssa Sutherland zářila a v některých chvílích mi připadala jako Joker, který našel novou hranici šílenství. A konečně celkem se povedla i atmosféra. S přesazením děje do starého hotelu jsem neměl problém. Spíš naopak. A teď k negativům. Předně je to nenápaditost. Já vím, že je těžké přijít s něčím novým, ale mě tady to démonické řádění přišlo trošku jednotvárné. Občas mi připadalo, že pro všechno to kuchání zapomněli bubáci taky trochu strašit. Zároveň jsem očekával, že se alespoň trošku leknu, ale nevybavím si snad jedinou scénu, kde by se o to režie alespoň pokusila. A pak mi tu chyběla osobitost. Celkově to jsou poslepované scény a pasáže, které už jste někde viděli a učinkují v nich postavy, které jste už někde potkali. Ano, je to dobře poskládané a slušně zahrané, ale strašně nepůvodní. Suma sumárum slušná práce, ale čekal jsem nohem víc. Alvarez na mě se svým zpracováním udělal větší dojem. 70% ()

Mordenroth

V celku slušne natočený horror, ktorý určite nerobí hanbu slávnej sérii. Je to zase trochu iný, svojský variant. Mieru brutalitu Evil Dead z roku 2013 síce nedosahuje, ale aspoň že krvou sa nešetrí... ani na deťoch. Musel byť však hlavný hudobný motív čistokrvnou vykrádačkou Youngovho Hellraisera? Hmm... 70%. ()

Lacike

Myslím, že to dopadlo najlepšie ako mohlo, vzhľadom na režiséra. Totálneho ultramegapackala Cronina. Technicky to je dokonalé. Milovníci gore si pochutnajú. Takisto ma bavila vynaliezavá kamera. Je tam nekonečné množstvo absolútne samoúčelných a nezmyselných ľakačiek, ktoré nie sú poriadne gradované. Proste každú chvíľu tam niečo hlasno buchne. Aspoň to bolo relatívne často komické. Občas aj cielene. Najväčší problém mám s tým, že ten film nemá žiadne pravidlá. Kedykoľvek sa môže stať čokoľvek. Postavy sú ok, ale chýbal mi tam poriadny líder. Lily Sullivan nie je tak vtipná ako Bruce Campbell a ani tak sympatická ako Jane Levy z minulého remaku. Páčilo sa mi aj množstvo pomrknutí na minulé filmy a úspešne film premiestnili z prostredia chaty do veľkomesta, ktoré pôsobilo rovnako pusto ako odľahlý les. Celkovo film ponúka dosť na to, aby stál za jedno pozretie, ale repete u mňa nehrozí. Predsalen uprednostňujem napätie pred gore a v budovaní napätia Cronin už tradične zlyháva. Zlatý minulý remake. Ten mal všetko. 6/10. ()

ScarPoul

Séria Evil Dead ma baví. A Lee Cronin vzdáva poctu žánru s veľkou gráciou. Chvíľu som mal obavy ohľadom inej lokácie, ale atmosféricky to funguje. A je to zároveň príjemným osviežením. Je to riadne krvavé, je tam prítomná funkčná mytológia ktorá ctí predchádzajúce časti a hoci sa v zásade stále pozeráme na to isté, má to presne tie zvraty, dramatizáciu aj finále aké od tejto série čakám. Bavil som sa.  Pre mňa v niečom lepšie a v niečom horšie ako Alvarezov remake, ktorý mám úprimne rád. Solídne 4*. ()

BoPo

Už po úvodnej scéne na chate u vody bolo jasné, že tento horor bude chuťovka. Je tu naozaj len zopár scén, v ktorých telesné tekutiny niečo nešpinia. V nich sa dozviete najnutnejšie info o postavách, aby nešlo len o obete s menom na čele. No inak to prská, strieka, teče a moc pekne čvachtá. Jednoducho hrdý pokračovateľ tradície Evil Dead. Alyssa Sutherland bola skvelou voľbou. Vdýchla zlu tú správnu mŕtvosť. Lily Sullivan čím sa jatka blížili viac ku koncu, tým viac ma bavila. Skvelý vizuál, herci, síce znova to isté, ale bez zbytočných kecov a s veľkou dávkou krvi. Ak by som robil topku hororov, čo vznikli za posledné tri roky, tak Smrtelné zlo: Probuzení je jasnou voľbou (Mluv se mnou, Barbar, Candyman). ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru