Hannibal

• Česko Hannibal (viac)
Krimi / Thriller / Dráma / Horor / Mysteriózny
USA, (2013–2015), 27 h 54 min (Minutáž: 41–44 min)

Tvorcovia:

Bryan Fuller

Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Laurence Fishburne, Scott Thompson, Aaron Abrams, Gillian Anderson, Hettienne Park, Kacey Rohl (viac)

Nový třináctidílný seriál HANNIBAL se zrodil z kreativní mysli Bryana Fullera (např. seriál Hrdinové) a rafinované režie Davida Sladea (např. Stmívání: Eclipse). Zkušení tvůrci přišli s překvapivým doplňkem k dosud známé historii šíleného Hannibala. Nejnovější stylizovaný thriller z dílny AXN  vypráví mistrovský příběh manipulace a Lectera nechá fungovat přímo v ústředí mocné FBI. Jeho úkol je jasný: uznávaný psychiatr Dr. Hannibal Lecter (Mads Mikkelsen) má pomáhat mimořádně nadanému detektivovi Willu Grahamovi (Hugh Dancy), muži, který je obdařen schopností vcítit se do  zvrácené mysli nejhorších masových vrahů. Pro ty z vás, kteří znají  příběh vysoce inteligentního kanibalského vraha Hannibala, bude tato podívaná fascinujícím výletem do neznáma.
Hlavními hvězdami seriálu HANNIBAL jsou Hugh Dancy (Velké C, Král Artuš, Černý jestřáb sestřelen) jako Will Graham, brilantní, empatický psycholog FBI, který je schopen intuitivně rekonstruovat zvrácené myšlenky a metody sériových vrahů. Tato schopnost ho však fyzicky a zejména psychicky šíleně vyčerpává. Jeho šéf a psovod Jack Crawford (Laurence Fishburne H. III -  Matrix, seriál CSI), však Willovu zvláštní schopnost vidět do mysli zločinců nutně potřebuje. Proto se rozhodne pro netradiční taha najme pro svého detektiva uznávaného psychiatra, který má pečovat o Willovo pošramocené psychické  zdraví.  Dr.  Hannibal  Lecter  (Mads Mikkelsen - Casino Royale, Lov, Královská aféra) ví  o duševních  pochodech zločinců své, ale  jeho svěřenec  o  tom  samozřejmě  nemá  ani  potuchy. V  téhle  nebezpečné  hře  kočky s myší, která se  odehrává mezi světy dobra a zla, budeme sledovat, co se stane  s tímto nesourodým  párem  geniálního  policisty  a geniálního  zločince.  Můžeme  už  dopředu  prozradit,  že oba  mimořádní  muži  mají  společného víc, než  by  se mohlo  na  první  pohled  zdát. (oficiálny text distribútora)

evulienka3

I am much weirder than you will ever be, Margot. It´s fine to be weird… Áno a nielen samotný Hannibal je v tomto seriály zvláštny. Keď si spomeniem na jeho prvú sériu napadá mi prirovnanie k neobrúsenému diamatu. Tajomný, nejasný a s mnohými chybičkami krásy. S nástupom novej série však tento diamant dostáva nové kontúry a mnohé hrany začínajú dostávať tvar a správne hrany. Seriál je zrazu vybrúsenejší, lesklejší ale napriek tomu stále tajomný. Pri takomto postupe si začínam veľmi želať, aby dostal šancu ukázať sa nám ešte aj v ďalšej fáze už vo svojej celej kráse, tajomnosti a zvrátenosti. Napriek tomu, že sa neraz pri jeho pozeraní musím obrniť veľkou dávkou nadhľadu si myslím, že tento seriál skutočne patrí do mojej seriálovej šperkovnice. ()

sharky

Místy artová snová podivnost, místy scénáristická demence nejhrubšího zrna (zejména ke konci obou sérií, kam se hrabe pojídaní mozku ze stejnojmenného filmu), místy vizuálně dech beroucí rafinovaná podívaná. V každém případě herci jsou výborní, Mads je ještě slizštější a preciznější než sir Anthony a obrazová stylizace vyšperkovaná jako ta nejsladší gurmánská lahůdka. Škoda jen, že scénáristé tolik stojí na místě a pak dělají zoufalé přešlapy. (Viděny první dvě série) ()

virus10

Nevim co jsem čekal, ale nic tak skvělého to neni. Prostě kriminálka ozvláštněná o detektiva, který se dokáže vcítit do mysli vraha a o Hannibala Lectera, manipulátora, kterému všechno vychází a on tak může všem pěkně servírovat svoje speciality. Hodnocení po první sérii. ()

Pítrs85

Konečně se na současném americkém kriminálním seriálovém poli urodilo! Po všech těch Kriminálkách já nevím odkud a dalších lehce zaměnitelných seriálech přichází sám velký Dr.Hannibal Lecter a vy, pokud znáte alespoň trochu problematiku z pera Thomase Harrise (z jehož Červeného draka seriál taktéž čerpá, nebo na něj aspoň odkazuje), budete si nad tímto vrnět blahem. Nesouhlasím totiž, že by se měla filmová a seriálová produkce asi nejznámějšího kanibala separovat. Ono totiž stačí znát předchozí filmy a každé takové pomrknutí na ně tu vám vykouzlí automaticky úsměv na tváři (hlavně závěrečná scéna). Co se týče obsazení, nemám nejmenších výhrad, Hugh Dancy je jako silně rozedraný kriminální specialista přesvědčivý- a to každým dílem čím dál tím víc, Laurence Fishburne, jakožto policejní šéf, zas vyrovnanost sama. Ale nad všemi ční Mads Mikkelsen jako sám kanibal Hannibal, už jen díky jeho neuvěřitelně charismatickému hlasu doporučuji rozhodně originální verzi. A pak je tu ještě Gillian "Scully" Anderson, ke které snad jen tolik, že jí to pořád neskutečně sekne :-) Spíš psychodrama než horor, ale rozhodně nadprůměrně kvalitní seriál. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: JOJ = 22.9.2014, réžia slovenského znenia (JOJ 2014) = STANO KRÁL - Preceňovaný seriál, ktorý ale atmosféru strachu zvláda na výbornú. (9.10.2014) ()

AlfaNumerO

Režiséři si dali dávku houbiček a natočili Hannibala a kupodivu se jim to značně vydařilo. I když to někdy trochu přehání s tlačením na pilu, rozuměno s množstvím houbiček - jak s konzumací, tak s jejich růstem (v lidech), nemůže se jim upřít určité množství invence a jiného přístupu k předloze. Když k tomu všemu ještě velice zdárně "sekunduje" Mads Mikkelsen, nemůžu být nespokojen. 1. série - 87% Druhou sérii jsem konečně dokoukal a ač pila dávno praskla, neortodoxní přístup k seriálu a její finále mě velice potěšilo. 2. série - 83% ()

luka4615

Pravděpodobně jeden z nejpozoruhodnějších seriálů současnosti, který za pomoci výborného herce Madse Mikkelsena posouvá postavu psychopatického "antihrdiny" ještě o stupeň výše. Podle mého názoru až skoro k samé dokonalosti co se hutných seriálových thrillerů týče. Kupodivu, tvůrci nezasvětili seriál primárně postavě Hannibala, ale jednomu z jeho pacientů. Tím pacientem je jakýsi "podivín", jehož služeb využívá FBI při profilování zločinců, především těch sériových, což těší hlavně zvláštního agenta v podání Laurence "Morphea" Fishburna. Když je tento pacient v kritické situaci nucen zabít, je tak na dně, že vyhledá odbornou pomoc-terapeuta Hannibala Lectera. Seriál má neuvěřitelně temný nádech a spád, přičemž do duší a mentality postav se dokonale vžijete během pár minut či epizod. Mads Mikkelsen v roli Hannibala září, občas mám pocit, že svým výkonem zcela zastiňuje fenomenální výkon Anthonyho Hopkinse ve filmu Mlčení Jehňátek. Hannibal je vskutku pozoruhodný a jedinečný seriál který by jste si neměli nechat ujít. ()

JASON_X

(Předně díky kolegovi Russell-2-Dope za tip na tenhle TV kousek, který by mě jinak, coby televizního ignoranta, asi ještě dlouho míjel.) PRVNÍ ŘADA: Stručně a výstižně - hodně slušná náhrada za Dextera. Umělecky, filosoficky, nebo nábožensky založení či motivovaní vrazi s extrémně šílenými metodami, "uměleckými" vražednými výtvory a bizarními duševními poruchami (dostal mě Cotardův syndrom)... Lunatický a halucinující zvláštní agent FBI... Šílený, psychopatický, sadistický, ale i geniální a kultivovaný psychiatr (monstrózní, hadovitý, skvostný Mads Mikkelsen)... Výborný Laurence Fishburne v roli šité na míru... Ale nějaké drobné výhrady mám. Zprvu mi trochu nesedla postava Willa Grahama s projevem protivného neurotického homosexuála. Ale zvykl jsem si, časem si ho i oblíbil a jeho psychickou trýzeň vepsanou ve tváři mu začal věřit. Vadila mi ovšem extrémně nepravděpodobná a nevěrohodná postava šedé eminence v podobě bulvární novinářky. Chápu, je to hezká baba a hraje nesympatickou a manipulativní mrchu, asi to zvýší sledovanost, ale scénář tím hodně ztrácí na úrovni a posouvá se směrem ke stupidním telenovelám, nebo k béčkovým seriálům pro teenagery. Stejně tak mi nesedla vyumělkovaná postava kanibalovy dcery (obě dvě dámy se naštěstí aspoň v několika dílech upozadily). Ale nechci tenhle skvělý seriál kritizovat za nerealističnost a za nadměrnou scénáristickou fabulaci; kdybych měl škatulkovat, je to zkrátka trochu Dexter & trochu CSI, ale hodně okořeněný atmosférou Twin Peaks nebo X-Files. Dost keců, minimálně 85%, je to pohledné, zajímavé a vzbuzuje to závislost, vrhám se na druhou řadu a pokud kvalita neklesne, dám nakonec plný počet. DRUHÁ ŘADA: Celá by se myslím vešla do jednoho dvouhodinového celovečeráku, což ji myslím dobře charakterizuje - je rozvláčná, v první půli místy až útrpně. Prvních několik dílů je nepříliš záživnou konverzační nudou z vězení, ze soudní síně, nebo z domovů hlavních postav, okořeněnou, aby se neřeklo, několika zajímavými vraždami. Popravdě mě chvílemi polopatické, zdlouhavé a šablonovité dialogy málem unudily k smrti. A taky to, jak postavy každou chvíli dlouze a dlouze čumí (ať už na sebe nebo "do blba"), aby se co nejvíc natáhla seriálová stopáž, mě iritovalo. Zvlášť doktorka Bloomová dokáže opravdu čumět jako bluma, nomen omen. U filmů to promíjím a občas mám jejich pomalost i rád, ale u seriálů na to nemám nervy. Ale taky jsem parkrát výskl rozkoší (třeba když šílená Amanda Plummer prováděla lobotomii), moc moc se mi líbila neuroticky křehká psychiatrička Gillian Andersonové a potěšil mě Jeremy Davies. Taky prolínání se s dějem filmu Red Dragon bylo hodně zajímavé (někdy si snad přečtu i ty knihy). Každopádně druhá půle druhé řady nabere poněkud na obrátkách, je v ní několik dobrých momentů i více nebo méně očekávaných zvratů a překvapení, ale nijak nadšený ani unešený z Hannibala nejsem. Solidní oddechová čtyřhvězda, ale žádná srdcovka. ()

Sawy

Promiňte, ale...ne. Hannibal je na efekt hnaný a lacině vyumělkovaný výtažek z lecterovského universa, který zvládá maximálně navnadit temným pilotem a uhranout charismatem ústřední herecké dvojice, aby se s přibývajícími díly stále více zamotával do svých psychologických a žánrových her a nebyl schopen se rozhodnout, co vlastně chce vyprávět. Struktura seriálu pro mě představuje jeden velký a nesourodý mišmaš případů, stále bizarnějších mordů a psychiatrických hovorů, do kterých je jakoby mimochodem přimíchána jakási nit v podobě neustále se vracející dějové linie z prvního dílu. Někdy se objeví náznaky zajímavé atmosféry, druhou polovinu 1. série jsem si ale už spíše protrpěl jako neustálé ždímání konceptu, který nevyhnutelně směřuje k očekávanému završení. Jsem zklamaný. A pokud mi už teď seriál připadá jako nastavovaná kaše, nemám už vůbec chuť pouštět se do dalších dílů... 1. série: 50 % ()

Lucasion

"I'm not interested in having a pissing contest with you, Dr. Lecter." Jedna z nejděsivějších věcí na seriálu je to, že znáte hlavní postavu. Víte, co je zač a vlastně jen sledujete, jak se toto monstrum prochází mezi lidmi. První řada je vynikající. Jako pokrm mi velmi chutnala. Celá a zůstala po ní sladká dohra s tím, že si tenhle pokrm někdy jistě zopakuji. Tvůrci totiž ukazují příběh Hannibala ze zcela jiného úhlu, než ho známe z knih a filmů. Proto viděl, jak si tenhle geniální kanibal užívá svobody, zve k sobě hosty, chodí na opery a samozřejmě vaří. A ve volném čase léčí chorou mysl... Je vlastně perfektní pohled do tohoto univerza. Navíc první řada měla skvělé koleje, po kterých jela. Skvěle nastavený temný thriller. Ovšem druhá řada jako pokrm byla jiná. Skvělá ze začátku, hořká na konci. V polovině se člověk přejedl a zjistil, že nic nezbývá. Velká škoda, protože půlka finále měla super atmosféru. Finále se ovšem táhlo. Třetí řada je ale pokrm zcela jiného ražení. Zpočátku chutná velmi podivně a vlažně a trvá velmi dlouho, než najdete onu třešničku. Ale stejně na konci tohodle dezertu zbyde pachuť. Hannibal to nedokázal. Sice se mi líbilo, jak měnil, přepisoval, kopíroval knihy a používal je jinak a upravoval vůči svému příběhu. Přesto nevynechal snad jedinou ikonickou scénu. Přesto je však finále prázdné a hloupé. To jak jsem si první sérii užíval, tak druhou sotva do půlky a třetí zase téměř vůbec. Je to škoda, takhle to na mě působí jako perfektní nápad, kteří dostali tvůrci a vlastně to pak chtěli celé uspěchat. Za mě bych si zopakl jen první řadu. Zbytek už nemusím. Přesto je Mads Mikkelsen výborným geniálním Hannibalem Lecterem. (75 %) ()

Genero

Vynikající seriál ze starých dobrých časů, kdy spolu MUDr. Lecter a FBI ještě kamarádili. Nikdo není klaďas a upoutá zejména mrazivá atmosféra a pěkné, bizarní výjevy, které jsou opravdovou lahůdkou pro každého televizního úchyla. Škoda, že se mimózní pan Graham začne hroutit a čím dál víc mu kape na maják, takže všelijaké plastiky z mrtvých těl a violoncella z lidských trupů přestávají být vtipné a občas jsem trochu tápal, co tím chtěl ten či onen sociopat vlastně říct. Jenže MUDr. Lecter je v podání toho slizkého Dána naprosto d.o.k.o.n.a.l.ý. Pan Mikkelsen si sira Anthony Hopkirka, který postavu Hannibala tak skvěle zparodoval v Červeném drakovi, s gustem roztírá mezi půlky. Mrazivý lidožrout se vrací a dokazuje, že se umí famózně ohánět nejen vařečkou. Jistě by na mistrovství světa v manipulaci stanul na bedně a sklidil zasloužené vavříny. ()

Lacike

Hodnotenie po dvoch seriach: Pre mna je to dalsia tuctova detektivka akych su nase TV plne do prasknutia. Je to zaner, ktory ma nudi a len vo vynimocnych pripadoch ma nadchne. Hannibal sa od tychto detektiviek odlisuje o nieco brutalnejsim prevedenim a hlavne postavou legendarneho Hannibala. Keby ho nehral môj oblubenec Mads Mikkelsen, tak by som so serialom skoncil po 1-2 dieloch, ale vdaka jeho neskutocne velkej charizme ma serial celkom zaujal a bavi ma sledovat ako sa to vyvinie dalej. Skoda len, ze ostatne postavy su dost nezaujimave tuctove figurky. Druha seria sa mi pacila viac ako prva, kedze sa uz do takej miery nevenovala jednoepizodnym zapletkam, ale do väcsej miery rozvíjala ustrednu zapletku medzi Hannibalom a Willom Grahamom, ktory tu uz konecne nebol za blbca. Som zvedavy na tretiu seriu po tom sice dost umelo vycucanom ale celkom zabavnom masakry na konci druhej serie. Snad sa bude uroven serialu nadalej zvysovat. Zatial je to za 6/10. edit: Tak mam za sebou tretiu a pravdepodobne poslednu seriu. Epizodne detektivne zapletky uz tato seria vôbec neobsahuje. Bohuzial ich nahradili iba natahovanymi umeleckymi zabermi a nekonecnymi flashbackmi, takze prvych 4-5 epizod by sa dalo lahko zhustit do jednej. Potom sa konecne rozbehne zapletka s Masonom Vergerom, ktora mi pripadala lepsie spracovana ako v mizernom celovecernom Hannibalovi. Tato linia vyvrcholi v siedmej epizode a po nej znova nasleduje spomalenie tempa a sledujeme liniu o Cervenom drakovi. Ta mi zase pripadala ovela nudnejsia ako v celovecernej verzii Red Dragon, co je môj najoblubenejsi film o Hannibalovi. Takisto mi v tejto serii dost vadila postava, ktoru hra Gillian Anderson. Strasne otravna a nepacil sa mi jej vyvoj. Takze som celkovo skoro uvazoval o podpriemernom hodnoteni tejto dejovo dost prazdnej a natahovanej serie, ale finale, ktore dobre funguje ako zaver serie a aj celeho serialu moje hodnotenie vyzdvihlo aspon na priemer. 5/10. Vdaka Madsovi nelutujem, ze som serial sledoval, ale potencial tu bol ovela väcsi a iba brutalita, ktorej bolo v serialy dostatok ma neuspokoji. Celkovo davam serialu hodnotenie 6/10. ()

BoPo

Hannibal je človek s absolútnou kontrolou nad sebou samým. Nikdy si nikoho nepustí k telu. A preto nemá s kým zdielať svoje tajné zákutia. Nikdy nemal priateľa, spriaznenú dušu. Teraz sa mu v živote objavil človek, ktorý má šancu byť prvým vhodným adeptom. No súčasne výrazne ohrožuje jeho "záľubu". A k tomuto vnútornému boju je pribalená veľká dávka vrážd, psychológie, interierového dizajnu, kulinárstva a veľmi zaujímavý vizuálny štýl. Tento seriál je ako simultánna partia šachu, ktorú Hannibal hrá ako veľmajster. ()

maseer2

1. série - 4*, 2. série - 4* » zpočátku (většina první série) tak nějak zvláštně vykonstruované, nepříliš věrohodné a především trpící syndromem dílčích zápletek, kdy je hlavní dějová linie (a s ní bohužel i Mikkelsenův Hannibal) upozaděná až kdesi v 15. řadě.. ke konci sezóny to však začne správně šlapat, takže převládají pozitivní dojmy, třebaže těch výhrad není málo.. druhá série na to pak vletí ve velkém stylu, Hannibal je konečně tou ústřední postavou s dostatkem prostoru, kterou měl být od začátku, a hlavně se začne pořádně přitvrzovat, přičemž tempo de facto nepoleví až do dechberoucího finále.. palec nahoru! (22.9.2014) ||| průměr = 4* ()

PROROK14

Mám skoro dopozeranú prvú sériu. Momentálne dávam 4* s tým, že zhruba od polovice prvej série to začína byť poriadne husté. Rozbeh to malo pomalší, čo som aj na základe komentárov čakal, ale ak to takto pôjde ďalej, tak neostane dôvod nedať plné hodnotenie. Postava Hannibala je jednoducho perfektná. Od začiatku to má výbornú atmosféru, a od kedy začína mať Will výraznejšie problémy, tak atmosféra sa stupňuje. Časť s dievčinou, ktorá nevedela rozpoznávať tváre dokonca priniesla prvé hororové prvky a mne neostalo nič iné, iba tlieskať. Po dopozeraní druhej série veľa nechýbalo, a dal by som plný počet. Ale vtedy sa stalo niečo, čo sa nemalo stať. Začal som pozerať tretiu sériu a zostal som v nemom úžase. Nechápal som totiž, ako to mohli takto pohnojiť. Videl som prvé tri časti tretej série a chce sa mi z toho plakať. Aby som si úplne nepokazil dojem z prvých dvoch, tak som to nateraz prerušil. Neviem ešte, či tú tretiu sériu dopozerám, alebo to nechám tak, ale na to, čo sa dialo v prvých troch častiach sa fakt nedalo moc dobre pozerať. ()

malylada

Hanibal má svoje plusy a mínusy, ale vzhledem k tomu, o jako látku se jednalo, byl jsem maličko zklamaný. Hereckým výkonům se nedá asi co vytknout, krom pár postav, které jsou hlavně samy o sobě nesnesitelné. Vizuálně se tento seriál může pyšnit nadprůměrností a především v první sérii, částečně v druhé je to pastva pro oko diváka. Největší problém je koncept, scénář, kdy všechny prvky, které chtěli tvůrci zahrnout do epizod, tak úplně nefungují. Každá série má své slabší pasáže, ale celkový dojem, byť s odřenýma ušima to dotáhl k těm čtyřem hvězdičkám. Podrobnější popis každé série jsem napsal pod danou sérii ......7/10 ()

bouncer

Začátek je mňamózní. Konec první sezóny je ale docela smutný - seriál směřuje přesně k tomu, co člověk od seriálu nechce. Ale uvidíme, třeba se v další sezóně polepší. 80 %. ()

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

18.02.2024

Dvojice z Hannibala opět spolu

Dvojice z Hannibala opět spolu

02.11.2022

Celovečerní režijní debut Bryana Fullera je konečně na spadnutí. Tvůrce Hannibala nebo Amerických bohů si za svůj projekt zvolil snímek Dust Bunny, a jako hlavní hvězdu do něj pak obsadil svého… (viac)

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

01.11.2022

Zatímco poslední celovečerní příspěvek do jedné z nejpopulárnějších hororových sérií všech dob dorazil do kin už před dlouhými třinácti lety a dalšího filmu se kvůli tvůrčím sporům o práva na… (viac)

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

16.01.2020

Studio MGM a stanice CBS chystají nový seriál s názvem Clarice, jenž odkazuje na protagonistku Clarice Starlingovou ze slavného románu Mlčení jehňátek Thomase Harrise. Místo adaptace knihy však… (viac)