Clarice

Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, 2021, 9 h 12 min (Minutáž: 41–43 min)

Predloha:

Thomas Harris (kniha)

Hudba:

Jeff Russo

Rebecca Breeds, Nick Sandow, Kal Penn, Michael Cudlitz, Erica Anderson, Jayne Atkinson, Lucca De Oliveira, Shawn Doyle, Chris Farquhar, Simon Northwood (viac)

Od událostí z Mlčení jehňátek uběhl rok a agentka FBI Clarice Starlingová se vrací do terénu. Seriál sleduje její dosud neodvyprávěný příběh, v rámci kterého se snaží prosadit v mužském světě a zároveň dopadnout nebezpečné sériové vrahy a sexuální predátory. (TV Prima)

Stillborn83

Spin off seriál o agentke FBI Clarice Starling, rok po dopadnutí sériového vraha Buffalo Billa a udalostiach z The Silence of the Lambs? Keďže všetko okolo tohto filmu a Hannibala Lectera ma nesmierne zaujíma – bola to pre mňa príjemná povinnosť.   Nechcel by som to porovnávať so seriálovým Hannibalom, no za mňa veľká spokojnosť (áno, aj napriek nízkemu hodnoteniu na Čsfd).   Malo to chybičky, hlavný prípad bol niekedy zbytočne krkolomný a prekombinovaný, ale celá pointa hlavného zločinu je opäť pekne nechutná a zvrátená. Aj keď samotné finálové rozuzlenie, ehm, ale dobre. Treba vidieť :)   Povaha seriálovej agentky Starlingovej sa dosť líšila od tej filmovej, ale Rebecca Breeds mi v tejto úlohe sedela. Takisto povaha šéfa Paula Krendlera sa v priebehu seriálu neuveriteľne zmenila (nielen oproti filmu), toto sú asi také najväčšie výčitky.   Výborne boli v prvej polovici seriálu zapracované aj flashbacky zo záverečnej scény legendárneho filmu. A je tam aj Precious :) Mňa to ozaj bavilo, ale uznávam, že je to touto témou. Verím však, že na druhú sériu už nedôjde, takto je to úplne akurát :)   P.S.: Veľká škoda, že kvôli zmluvám a právam nemohli v seriáli padnúť mená Hannibala Lectera a Jacka Crawforda. ()

BigJohn02

Na seriál jsem byl zvědavý - tedy nejvíc na to, jak bude vypadat nové obsazení starých postav. Na Clarice jsem si musel chvíli zvykat, ale nakonec mi až tak nevadila, zato její černá kamarádka byla v Mlčení jehňátek o dost sympatičtější (tady pro ni navíc vytvořili samostatnou módní diskriminační linku). A Catherine? O co nám po zážitku z díry Buffalo Billa zhubla, o to její mamina nabrala. Takže z původního obsazení si je podobný jen Billův čokl. Z ostatních postav zaujal Kumar, který tady vůbec nehulil, a mladý hispánský sniper. Příběh sám je poměrně krkolomný a překombinovaný, prošpikovaný flashbacky, kde se mj. překvapivě dovíme, že otec Clarice nebyl žádnej extra vzor, ale spíš hajzl. Závěrečné vyvrcholení, kdy Clarice vše vyřeší tím, že oběma padouchům vykecá díru do hlavy, není příliš uvěřitelný. Ale vcelku se na to koukat dalo, jen škoda, že o dvou stěžejních postavách Mlčení jehňátek (Dr. Lecter, Jack Crawford) z licenčních důvodů nesměla padnout ani zmínka. ()

NikiVai

Vydržela jsem koukat všechny díly, protože mě zajímalo, jak to teda dopadne. Ale kdyby se to odehrálo v 90 minutách byla bych spokojenější. Seriál mi přišel zbytečně roztahaný, hlavní postavy nudné a všemu nasadila korunu zbytečná linka s rasismem. No, viděla jsem, ale za týden za dva už si na to nevzpomenu. Teď jen doufám, že mě za pár let nenapadne pustit si to znovu, svůj čas věnuji raději něčemu záživnějšímu. ()

M.i.k.e

zhruba do dvou třetin jsem byl se seriálovou Clarice spokojený a bavila mě.Devadesátkové retro sedlo,výběr hlavní představitelky dopadl na výbornou a případ vypadal zajímavě.Občasné pokukování po mém oblíbeném seriálovém Hannibalovi vyloženě potěšilo.Jenže ke konci začne celá série klopýtat a začne jí docházet dech,Do popředí se dostane "psycholigická" stránka a hrdinčiny daddy issues a kouzlo,které fungovalo na začátku postupně vybledne.A to je škoda,protože tahle látka má potenciál.Tak snad ve druhé sérii,pokud nějaká bude...65% ()

tron

No... tak nič. Kurtzman to (asi...?) myslel dobre a rozhodne to malo potenciál, to by ale nesmelo byť uchopené tak príšerne „televízne“ v najhoršom zmysle slova. Pre Clarice trinástka predstavovala ukážkovú smolu: trinástym dielom skončila a druhej série sme sa (zaslúžene a vďakabohu) nedočkali. Je to fakt veľmi, veľmi slabé. Aj k obyčajnému priemeru to má ďaleko. Dej sa odohráva rok po Mlčaní jahniat, takže je zvláštne, že Lecter je okrajovo spomenutý len v troch vetách (na cameo zabudnite). Vraj za to môžu práva, ale radovému divákovi je to asi fuk. Nepovedal by som, že seriál popiera charakter Paula Krendlera tak, ako ho poznáme z románu a filmu Hannibal (kde ho krásne slizko stvárnil presvedčivý Ray Liotta). Predsa nikde nie je napísané, že skôr, než zatúžil (sexuálne) po Clarice, nemohol medzi nimi byť korektný vzťah (utajovaná túžba je sviňa). Paul budí rešpekt, je autoritatívny a drsný a nebojí sa byť zlý, ale vie uznať, kedy spravil chybu a poučí sa z toho. Michael Cudlitz je v úlohe charizmatický a vizuálne zaujímavý (taký ten typ, ktorý obsadíte, keď chcete Hoyta McCallanyho alebo Rona Perlmana, ale nemáte na nich peniaze). Zvyšok kastingu je absolútne nudný priemer, azda s výnimkou Kutnera pardon Kumara pardon Kala Penna (!). Síce nepodáva žiadny strhujúci výkon, no u tohto druhu hercov stačí, ak stoja v zábere a je sranda. Potešil ešte Nick Sandow ako Clarke, ktorý seriálu zaobstaráva odľahčenie, hoc musím jedným dychom dodať, že ak na svete existuje príbehové univerzum, kde by nemal byť prítomný žiadny humor, tak sú to práve skvelé, mrazivé svety Thomasa Harrisa. Zásadný problém nastáva u hlavnej postavy. Rebecca Breeds je ako Clarice jednak nesympatická (radšej by som v danej úlohe videl predstaviteľku jej spolubývajúcej, nech si rasisti a náckovia zákerne sa ukrývajúci medzi nami troška pofrflú a dostanú erekciu) a jednak neodpovedá charakteru z kníh a filmov. Clarice je v nich odvážna, múdra a inteligentná mladá agentka FBI. V Mlčaní jahniat bola jemná a dá sa povedať labilná (hoci statočná). Tam to malo logiku, keďže šlo o študentku akadémie FBI, ktorú šéf hodil do jazera bez toho, aby sa presvedčil, či vie plávať. V seriáli je z nej však stále rovnaká „žaba“, čo nedáva logiku, lebo jednak by taký človek v FBI nemal šancu byť zamestnaný a (i keď samozrejme chápem, že je to divácky atraktívne) hlavne: prečo sa ZAS piplať v tom, čo zažila ako malá na farme? Prečo sa ZNOVA vracať k tragickému úmrtiu otca? Tieto veci predsa boli dôstojne (a veľmi pekne) uzavreté v Mlčaní jahniat, nie? Ďalší problém je, že seriál o Clarice by logicky, z podstaty veci, mal pojednávať o sériových vrahoch. O tých je ale nečasto. Namiesto toho sa naprieč seriálom ťahá jednotná dejová linka, ktorá so sériovými vraždami zas až tak nesúvisí resp. súvisí, ale sústredí sa na úplne iné (povedzme politické) aspekty. To ma znechutilo už po 3. časti. Bolo mi jasné, že lepšie to už nebude, ale z úcty k Harrisovi som to dopozeral. Nemýlil som sa. Posledné diely TROCHU chytia tempo, ale stále je to veľká zúfalosť (a utrpenie) a pravdupovediac nechápem, že niečo tak mdlé mohlo vzniknúť v dobe, kedy tony seriálov vykazujú stokrát vyššiu kvalitu, než predržane kinoveľkofilmy. Alebo to proste bolo všetkým jedno? Neviem... a je mi to jedno. Našťastie má každý diel len cca 43 minút, ale to je asi také plus, ako keď máte chrípku a do toho by ste mali byť vďační za to, že nemáte aj zlomenú ruku. Strata času. () (menej) (viac)

• Natáčení probíhalo od 7. září roku 2020 v kanadské provincii Ontario, konkrétně ve městě Toronto. (Kuzmik)