Hannibal

• Česko Hannibal (viac)
Krimi / Thriller / Dráma / Horor / Mysteriózny
USA, (2013–2015), 27 h 54 min (Minutáž: 41–44 min)

Tvorcovia:

Bryan Fuller

Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Laurence Fishburne, Scott Thompson, Aaron Abrams, Gillian Anderson, Hettienne Park, Kacey Rohl (viac)

Nový třináctidílný seriál HANNIBAL se zrodil z kreativní mysli Bryana Fullera (např. seriál Hrdinové) a rafinované režie Davida Sladea (např. Stmívání: Eclipse). Zkušení tvůrci přišli s překvapivým doplňkem k dosud známé historii šíleného Hannibala. Nejnovější stylizovaný thriller z dílny AXN  vypráví mistrovský příběh manipulace a Lectera nechá fungovat přímo v ústředí mocné FBI. Jeho úkol je jasný: uznávaný psychiatr Dr. Hannibal Lecter (Mads Mikkelsen) má pomáhat mimořádně nadanému detektivovi Willu Grahamovi (Hugh Dancy), muži, který je obdařen schopností vcítit se do  zvrácené mysli nejhorších masových vrahů. Pro ty z vás, kteří znají  příběh vysoce inteligentního kanibalského vraha Hannibala, bude tato podívaná fascinujícím výletem do neznáma.
Hlavními hvězdami seriálu HANNIBAL jsou Hugh Dancy (Velké C, Král Artuš, Černý jestřáb sestřelen) jako Will Graham, brilantní, empatický psycholog FBI, který je schopen intuitivně rekonstruovat zvrácené myšlenky a metody sériových vrahů. Tato schopnost ho však fyzicky a zejména psychicky šíleně vyčerpává. Jeho šéf a psovod Jack Crawford (Laurence Fishburne H. III -  Matrix, seriál CSI), však Willovu zvláštní schopnost vidět do mysli zločinců nutně potřebuje. Proto se rozhodne pro netradiční taha najme pro svého detektiva uznávaného psychiatra, který má pečovat o Willovo pošramocené psychické  zdraví.  Dr.  Hannibal  Lecter  (Mads Mikkelsen - Casino Royale, Lov, Královská aféra) ví  o duševních  pochodech zločinců své, ale  jeho svěřenec  o  tom  samozřejmě  nemá  ani  potuchy. V  téhle  nebezpečné  hře  kočky s myší, která se  odehrává mezi světy dobra a zla, budeme sledovat, co se stane  s tímto nesourodým  párem  geniálního  policisty  a geniálního  zločince.  Můžeme  už  dopředu  prozradit,  že oba  mimořádní  muži  mají  společného víc, než  by  se mohlo  na  první  pohled  zdát. (oficiálny text distribútora)

andy60

Hned po rozjezdu mě napadlo, že tady se někdo inspiroval Dexterem. Ale bohužel, jeho kvalit Hannibal nedosahuje ani náhodou. V Dexterovi se příběh postupně rozvíjí, s každou další epizodou atmosféra houstne, přičemž nechybí humor a nadhled. Hannibal je chytře napsaný, ale trochu samoúčelně. Mnoho postav, které jsou načrtnuty a jejichž dějová linie je následně nerozvíjena a zapomenuta (viz rakovina manželky Laurence Fishburna). Abych dal tři hvězdičky, musel jsem hodně přimhouřit obě oči. ()

PanIncognito

Není překvapivé, že je seriál zrušen po třech řadách. Seriál je zářný, ovšem jeho výstřednost a zamotání není pro každého. Dílo zkrátka nutí diváka přemýšlet. Některé rysy jsou dokonce i matoucí... někdy až moc (proto mé hodnocení vypadá takto). Obrazově je seriál impozantní. Herci mají jiný styl, než kolegové z filmové verze. Zatímco Anthony Hopkins je v titulní roli usilovně chladný, zde je představitel rafinovaně uhlazený. Jeho obsazení je však chválihodné, neboť má charisma a jeho herectví je přitažlivé. :) (viděno s dabingem) ()

NadyaM

Prvá séria - pilot ma moc nenadchol a priznávam, že som to už hneď po tomto dieli chcela vzdať, ale dala som Hannibalovi šancu a urobila som veľmi dobre. Celkovo je prvá séria úžasná a nesmierne napínavá, ale rozhodne nie je pre slabé žalúdky. Mads Mikkelsen je úžasný a Hannibala hrá brilantne, to isté platí aj pre Dancyho, pre ktorého je postava Willa Grahama pre neho tou najlepšou. Druhá séria ma potešila dokonca ešte viac a k nej skutočne nemám čo vytknúť. Horšie je to už s poslednou, treťou sériou. Je výrazne slabšia a bohužiaľ aj horšia. To platí najmä pre posledné časti, kde mi už ten priebeh deja príde spravený skôr nasilu a pri niektorých častiach som sa dokonca aj nudila. Hannibal je ale aj tak špičkový seriál, ktorý si buď zamilujete alebo ho začnete nenávidieť. ()

jmennno

Nic pro tuctového diváka. Nejlepší seriál, co jsem kdy viděla. Kvalita je až filmová. Opravdu to není pro každého.Je to dost bizardní, hodně psychologické a artové. Mads a Hugh jsou zde excelentní. Kamera, scénář a střih jsou na jedničku. Sledovat vývoj vztahu mezi hlavními aktéry, musíte opravdu důkladně, jinak vám uteče podstatná linka. Přesně takové seriály mám nejraději. I vedlejší postavy mají co nabídnout. Osobně se mi hodně líbila Margot. Seriál je hodně artový, což mi osobně nevadí, ale v třetí serii je toho až příliž. Ale i tak, bude na seriál vzpomínat, jako na jeden z nejlepších, co jsem kdy viděla. Důkaz, že seriál s filmovými herci, je prostě to nejlepší. Na samotný závěr seriálu, nikdy v životě nezapomenu. Spolu s Tin Star nejlepší seriál, co jsem kdy viděla, a asi už nikdy neuvidim. Pánové, děkuji. ()

C.A.T.

První série výborná. Druhá trochu horší, ale pořád napínavé a dobré. Třetí sérii stále dokoukávám a musím se do ní upřímně nutit, takže nevím, zda ji dokončím. Mikkelsen skvělý, celkově mi obsazení sedlo, je to skvěle udělané, ale zbytečně natahované až otravné (do toho nepočítám první řadu). Každopádně je to jeden z lepších seriálů. ()

Horebled

Geniální seriál o destruktivním vztahu (ne homosexuálním nebo...?:D) dvou mužů stojících na opačných stranách a přesto majících toho tolik společného. 1.SÉRIE - 90%/ Pilotní epizoda vynikající. V době, kdy jsem ji viděl, bylo moje povědomí o Hannibalovi asi jako o kvantové fyzice, takže mi nevadilo, že se děj soustředil primárně na Willa, který navzdory všemu zůstal moji nejoblíbenější postavou z této "přehlídky chorých myslí". V dalších epizodách se seriál soustředil na epizodní případy, které občas drhly, ale nikdy to nepřešlo do natahované nudy a vždy jsme se dozvěděli něco zajímavého o charakterech, protože případy ve většině případů obsahovaly nějaké parafráze na životy hlavních postav. Od 5. epizody se děj začal soustředit na hlavní linii (občas byli části epizod vyplněny nějakým tím "mimo" případem) a od té doby se ze seriálu stala opravdu MUST SEE záležitost. Nádherný vizuál, hudba (https://www.youtube.com/watch?v=YWTVKLUtnQ4), režie (David Slade), herecké výkony, zvraty, nechutné vraždy, Hannibalovy intriky a manupilace s Willem a všemi okolo dosahující obludných rozměrů, z Hannibala (seriálu :)) udělala opravdu výjmečnou událost. Škoda těch scénaristických berliček na konci a slabších epizod ze začátku (po prvních dvou epizodách), které výsledný dojem trošku pokazily a rozumím tomu, když jde někdo s hodnocením níže než já. 2.SÉRIE - 100%/Jedním slovem geniální. Epizodní případ jen jeden a dobrý, nezabírající celou epizodu, nýbrž vyplňující jednu z nejlepších (nebo alespoň s druhým nejlepším cliffhangrem) epizod 2. série. Vyostřená situace mezi Jackem, Willem a Hannibalem napínavá a plná nečekaných zvratů. Úchylnější vraždy než minule, (pokud si někdo myslel, že to z minula už nejde překonat), které nikdy nesklouznou do samoúčelné brutality. Dále tu máme příchod Masona Vergera, jednoho z nejlepších záporáků, "Jokerovského rozměru", (můžete znát z filmu/knížky Hannibal) a jeho střet s Hannibalem vrcholící v předposlední epizodě. To všechno zakončeno šokujícím finále, které vás po emocionální stránce vyčerpá, a u něhož napětím nebudete dýchat. Navíc je pěkně a symbolicky podkresleno tikotem hodin a nakonec doplněno mrazivou po-titulkovou scénou. Režie, hudba a herecké výkony hlavních představitelů opět vynikající. Ta hudba je úžasná https://www.youtube.com/watch?v=vn3ABpCNJrs ()

VsetkoVsade

Ako som vďaka intuícii a vopred zhliadnutému obsahu skúsene predvídal, Hannibala nám tvorcovia seriálu predstavia vo veku, keď pri nákupoch kuchynských nožov ešte nedostával dôchodcovské zľavy a obchodné centrá mohol počas karantény navštevovať aj po jedenástej. Túto zmenu nepochybne ocení väčšina ženskej časti publika, keďže gerontné monštrum s kanibalskými sklonmi vystriedal atraktívny mladý muž s kanibalskými sklonmi, okrem jeho pasáží s geniálnym Madsom Mikkelsenom však ide o takmer priemerný vyšetrovateľský seriál a pokiaľ čakáte na zbierku receptov z kuchyne doktora Oetkera, pardon Lectera, realita by vaše predstavy mohla mierne sklamať. Aktéri síce nejavia takmer žiadne známky emócií a väčšina scén by mohla slúžiť ako tutoriál pre nádejných hráčov pokru, dejová línia s dialógmi ma však napriek pomalému rozbehu prekvapivo bavili a prvých trinásť epizód som zvládol bez vážnejšej ujmy na duševnom zdraví, časom som dokonca zistil, že mám toho s Hannibalom spoločného viac, než som si pôvodne myslel, nielenže rovnako ako on holdujem obžerstvu v neskorých nočných hodinách, obaja sme boli tiež obdarení mozgom nevídaných vlastností, napríklad ten môj dokáže mená nových známych s ľahkosťou zabúdať ešte predtým, než sa mi vôbec stihnú predstaviť. Hannibal si skrátka opäť našiel cestu k srdciam svojich priaznivcov a u mnohých sa mu to darí dokonca v doslovnom význame, napriek jeho kvalitám som sa však rozhodol urobiť si po prvej sérii prestávku a pre zmenu radšej ísť opäť zavolať Saulovi. ()

Saturnalia

Kultovní seriál a ne bezdůvodně. Vynikající obsazení a herecké výkony, propracovaný scénář, ale hlavně promyšlený podtext. Celková atmosféra i uměleckost jsou dle mého v dosavadní seriálové tvorbě nepřekonány. Ačkoliv se jedná o seriálovou produkci, i samostatné episody jsou obdivuhodnou kinematografickou prací - tvůrci se nespoléhají, že přesahující pointa série protlačí hluchá místa, každá episoda dostává velkou individuální péči. Dílo celkově nesrovnatelné s běžnou televizní kriminálkou. Umělecké zpracování scén skrze extrémně brutální alegorie je strhující, show naprosto perfektně vyobrazuje postmoderní individuálnost prožitků aniž by se stala obrazově příliš uzavřenou pro diváka, nesnaží se za každou cenu stát "tragicky nepochopitelnou". Jediné, co mě obzvlášť ze začátku vytrhlo z děje, byl způsob, jakým probíhaly Hannibalovy terapie s jakýmkoliv pacientem, co se nejmenuje Will Graham. Možná se jednalo o scénáristický záměr - že jeho práce coby psychiatra byla příšerná - a Hannibal se pouze snažil pacienty manipulovat. Stejně, celkem negativní zážitek ze způsobu vyobrazení terapie. Také bych ráda zmínila volbu hudby a její bezchybné použití - nedá se přehlédnout, ale zároveň nekrade příliš mnoho pozornosti diváka, perfektně splývá s vizuální částí. Každá další série se zdá lepší než ta předchozí, upřímně lituji ukončení projektu, tento seriál je jako nádherný a děsivý obraz. ()

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

18.02.2024

Dvojice z Hannibala opět spolu

Dvojice z Hannibala opět spolu

02.11.2022

Celovečerní režijní debut Bryana Fullera je konečně na spadnutí. Tvůrce Hannibala nebo Amerických bohů si za svůj projekt zvolil snímek Dust Bunny, a jako hlavní hvězdu do něj pak obsadil svého… (viac)

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

01.11.2022

Zatímco poslední celovečerní příspěvek do jedné z nejpopulárnějších hororových sérií všech dob dorazil do kin už před dlouhými třinácti lety a dalšího filmu se kvůli tvůrčím sporům o práva na… (viac)

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

16.01.2020

Studio MGM a stanice CBS chystají nový seriál s názvem Clarice, jenž odkazuje na protagonistku Clarice Starlingovou ze slavného románu Mlčení jehňátek Thomase Harrise. Místo adaptace knihy však… (viac)