Pečovatel

• Belgicko De behandeling (viac)

Policejní inspektor Nick Cafmeyer vyšetřuje případ, kdy byli matka s otcem spoutáni a zbiti a jejich malý synek zmizel. To v inspektorovi vyvolá vzpomínky na vlastního bratra, který byl v dětství unesen... Zdá se, že inspektorovi Nicku Cafmeyerovi vůbec nic nechybí - přitažlivý zevnějšek, inteligence ani slibné kariérní vyhlídky. Přesto se však nad jeho životem a vztahy vznáší temný stín. Od svých devíti let je Nick pronásledován dosud nevyřešeným zmizením svého mladšího bratra Bjorna. Na základě Nickova svědectví byl vyslýchán jejich soused Plettinckx, známý sexuální delikvent, kterého však brzy propustili. Celá ta léta žije Plettinckx v Nickově blízkosti a obtěžovat ho způsobuje Plettinckxovi ďábelskou rozkoš. Jediná žena, která o této dramatické události ví, je Nickova nadřízená Danni. Ta se proto zdráhá Nicka zapojit do velmi znepokojivého případu, kdy byl pár držen násilníkem celé tři dny v zajetí. Útočník zmizel beze stopy i s jejich devítiletým synkem Robinem. Nick se staví do čela masivního pátrání, které se záhy promění v neúnavný hon. (Cinemax)

paascha

Velké překvapení v hnoji posledních desítek marných pokusů o nalezení staré dobré temnoty na svítící obrazovce. A jak jsem zavýsknul, když jsem zjistil, že zachmuřený detektiv jezdí v saabu:-)) Bohužel právě v této době je živý případ mrtvé a znásilněné holčičky Klostrdlé, takže se mi ironické a drsné hlášky trochu lepí na patro a nejdou z huby ven...:-( ()

Superpero

Hodně temná kriminálka podobného ražení, jako všechny ty zámořské fláky o únosech dětí. Hlavní hrdina je dobrej a detektiva jsem mu věřil. Drhla mi ale ta mytologie okolo hlavního úchyla. Trol mu naprosto náhodně říkalo pár dětí a policie najednou najde info v nějaké deset let staré složce, wtf? Taky nechápu, jak mohl takovej bachor šplhat po barácích a že si toho nikdo nevšiml. Prostě mi ta záporná postava přišla totálně přitažená za vlasy. Bylo to ale velmi napínavé a dost depresivní. ()

PetrPan

Smutné, jak odporné téma dokáže zvednout rating na všechny způsoby vykonstruovanému příběhu. Nutno přiznat, že tah na branku má Pečovatel ale opravdu zmáknutý a pokud vás obsah nesrazí na kolena, není s váma patrně něco v pořádku. Bohužel se však ve všem tom hnusu a opájení se temnými stránkami (ne)lidskosti tak trochu místy vytrácí elementární logika. Ale chápu, měl jsem být zdrcený a nepřemýšlet nad takovými detaily jako je třeba modus operandi pachatele. Dál se nevyhnu SPOILERU JAKO KRÁVA, čili kdo neviděl, ať nečte, ale nedokážu si představit, jak se stopadesátikilové prase slaňuje po zdech obytných budov hlavou dolů, aby mlsně nahlíželo do oken dětských pokojů, nebo jak šplhá jako Tarzan po větvích stromů, chce-li si svou oběť někam schovat. Ale to je asi jen ten detail, šlo přeci o něco jiného. Postavu detektiva, léta bydlícího poblíž pedofila a možného únosce jeho bratra, který si z něj dělá, rovněž léta, nemístné šoufky , jsem pak trochu nepochopil. To je skutečně velmi autentické, případně jen detail a šlo přeci o něco jiného. A když už mu bouchnou saze a toho svého démona nechá klidně chcípnout jako psa a projde si dalším peklem v podobě sledování dětského porna, tak pak a opět velmi autenticky couvne před výslechem staré štětky pomocí metody žhavení lebky zvané budík a místo toho jí za důležité informace nabídne úplatek. Ale to je patrně opět jen detail, šlo přeci o něco jiného. Ano, šlo o temnotu, a ta je skutečně autentická, bohužel. V Pečovateli je však jen a jen hysterická. A to až moc a láme jí to vaz. ()

George Stobbart

Úspešný detektív, dlhoročne bojujúci s traumou zo zmiznutia jeho brata, sa dostane k novému prípadu, ktorý mu otvorí staré rany a dostane ho na nezastaviteľný hon za sériovým úchylom. Kvalitný, napínavý a drsný thriller, ktorý sa približuje bombám ako "Seven" či "8MM" a aj keď ich síce nedosahuje, ide o znamenite znepokojivý zážitok. Celé to na mňa pôsobilo ako taký tichší, nekomerčný počin, za to však výborne natočený, atmosférický, s nepríjemným a depresívnym vyznením. Trochu mi to pripomenulo aj tie drsné severské krimi (či už knižné alebo filmové), ale toto je obsahovo o niečo kontroverznejšie a takisto je lepšie keď divák pred filmom vie čo najmenej, aby si lepšie užil každý zvrat a odhalenie. Pre mňa príjemné prekvapenie a veľká spokojnosť. ()

larelay

ak ste normalny clovek, a nie pedofil, psychopat alebo sociopat, tak vo vas musi tento film zanechat dlhotrvajuci pocit hnusu. Tema otrasna, ale spracovanie, herecke vykony a styl, akym je film natoceny, su bravurne. Ano, zopar nelogicnosti tam bolo, ale cert to vem. Dve hodiny som ani nemrkla a takmer nedychala. Preco sa dokazu taketo dobre filmy tocit v malych krajinach beneluxu a skandinavie, ale v nasich koncinach iba same Skysnute vino a Ufnukani chlapi? ()

• Film byl natáčen v belgických Antverpách. (TheDon)
  • Mo Hayder, autorka knižní předlohy, souhlasila, že se děj filmu nebude odehrávat v Londýně, jako v její knize, ale v Antverpách. Souhlasila i s přejmenováním hlavního hrdiny z Jacka Caffreye na Nicka Cafmeyera (Geert Van Rampelberg). (TheDon)