Hannibal - Série 1

(séria)
Krimi / Thriller / Dráma / Horor / Mysteriózny
USA, 2013, 9 h 16 min (Minutáž: 41–44 min)

První série seriálu natočeného na motivy série filmů o Hannibalovi pojednává o doktoru Hannibalovi (Mads Mikkelsen) a jeho spolupráci s FBI. Na scénu se dostává mladý agent Will Graham (Hugh Dancy), který dokáže popsat, jakým způsobem se vražda stala. Will a Jack Crawford (Laurence Fishburne) se vydávají do ulic Baltimoru zastavit krvežíznivé vrahy. 13 dílů napětí, akce, krve, vražd, tajemna. (Varan)

Arkanoid

Spoilery. Prvá séria sa rozbiehala a pre neznalcov príbehu musela byť postava Hannibala veľmi tajomná. Postupne však každý musel oceniť jeho manipulácie, hlavne voči Willovi, ktorého schopnosť čistej empatie sa mu vymstila, kde sa len dalo. Mal som však pocit, žeby epizódy mohli byť dlhšie, viac sa ponoriť do jednotlivých prípadov, ako aj manipulácií a Willových halucinácií, avšak vládne spokojnosť. Postupom času na jednotlivých prípadoch až tak nezáležalo, skôr šlo o hlavnú líniu čoraz viac prepojených doktora, pacienta a obeť prvého prípadu. Najslabšou epizódou bola pre mňa 4., kedy páchatelia, napriek zaujímavo prevedeným vraždám, neboli takí zaujímaví. Najlepšou epizódou bola prvá, kedy sa pri záverečnom usmrtení hlavný hrdina triasol a nevedel sa spamätať. ()

buzzwoody

Přehlídka geniálních, chirurgicky zdatných a úchylných psychopatických sériových vrahů a pátrání po jejich osobách jako kulisa pro Hannibala, suverénně se vyhýbajícímu podezření a pomalu manipulujícímu Willa k naprostému šílenství. Příběhy různých maniaků některé zajímavé, některé méně, tempo se po prvních epizodách nenápadně vytrácí, aby se pak v těch posledních začalo znovu objevovat. První série si tak v průměru udržuje poměrně vysokou kvalitu. ()

Sdoom

Nápad udělat z Hannibala psychiatra, který "pomáhá" FBI a zároveň "léčí" jednoho z jejich agentů, je výborný. K obsazení taky nemám žádné výtky, hlavní trio Mikkelsen - Dancy - Fishburne šlape na jedničku a dobře je doplňují i vedlejší postavy. Problém mám s určitou nekonzistentností děje i kvality jednotlivých dílů. Dost často se přešlapuje na místě, často se přeskakuje mezi dějovými linkami, některé věci jsou nedořešené, pak se k nim tvůrci vrátí po 3 dílech atp. Se zručnějšími režiséry by to dle mého názoru dopadlo o dost lépe. Nicméně na 2.sérii se i tak těším, lepší 3 hvězdičky. (Blu-ray, orig.) ()

Lucasion

"Before we begin, I must warn you... nothing here is vegetarian. Bon appetit." Doktor Hannibal Lecter přichází! Dlouho jsem na seriál nechtěl koukat kvůli jeho explicitní brutalitě. Ale příběh Hannibala mě velmi lákal. Zvlášť protože sleduje příběh Lectera a Grahama z trošku jiné perspektivy. Po zhlédnutí celé první řady musím říct. Je to geniálně a brutálně dramatické! Výtku první řada může mít jen kvůli tomu, že výborný Mads Mikkelsen není na obrazovce tolik. Příběh se vlastně netočí kolem něj, ale spíše okolo Willa Grahama (Hugh Dancy). Willovo nadání chytat vrahy je důležité pro FBI, ale ničivé pro něho samotného. Když se tedy dostane do psychiatrické péče doktora Hannibala Lectera (Mads Mikkelsen), tak začíná hra kočka s myší. Vztah těchto dvou hlavních protagonistů je perfektní a v seriálu funguje na sto procent. Navíc se mi opět líbí, jak seriál kombinuje příběh, který se rozprostírá po celou sérii a případy každého dílu. "Monster of the week" v každém díle funguje dokonale. Od brutálních vražd se vždy dostáváme k vrahovi skrz mysl Willa. Klasická krimi v tohle funguje skutečně dobře a skvěle to zapadá do konceptu brutálního krimi a psychologického thrilleru. I když je seriál skutečně brutalitou nasáklý, tak přesto to nedává nijak okatě najevo a spíše to vytváří atmosféru, než nevolnost žaludku. Herecky je to zvládnuté skvěle. Hugh Dancy v roli Willa hraje velmi přesvědčivě a Mads Mikkelsen je v roli naprosto brilantní. Jistě potěší i Laurence Fishburne v roli Jacka Crawforda. Hudebně je seriál nacpaný skvělým soundtrackem a atmosféricky je seriál naprosto famózní. Třináct dílu jsem spucl jako malinu a velmi se těším na druhou. Tahle geniálně zahraná hra kočky a myši je prostě velmi chutným pokrmem pro všechny diváky, kteří rádi hodují na temných a psychologických thrillerech jako já. „Please, don't psychoanalyze me. You won't like me when I'm psychoanalyzed.“ (100 %) ()

Trevor

Napriek tomu, alebo možno práve vďaka tomu že som od seriálu s hlavnou postavou v podobe Hannibala Lectera nemal príliš veľké očakávania, nakoľko som si nedokázal predstaviť, že by sa niekto čo i len priblížil stvárneniu tejto postavy tak ako to dokázal Anthony Hopkins. bol seriál vcelku príjemným prekvapením. Po výbornom začiatku prišli dve slabšie časti. Potom však prišli vynikajúce epizódy, v ktorých bol výborný dej dôsledkom toho, že Will Graham ešte neprepadol svojej chorobe a tomu podmienenému psychickému stavu. Záver sa už viac sústredil na vzťahy medzi postavami a dobrej akcie bolo príliš málo. Ak by nebol koniec zvládnutý tak dobre, seriálu by sa možno ušlo o jednu hviezdičku menej. ()

• V 29. minúte je strecha hvezdárne otvorená minimálne. V ďalšom zábere je otvor omnoho väčší. (muti)
  • Natáčení série začalo 27. srpna 2012, natáčelo se v Kanadě. (Varan)
  • V epizóde zaznie pieseň "Vide cor meum". Tá zaznela aj v rovnomennom filme Hannibal (2001). (fAZEN)