Insidious

• Česko Zákeřný (viac)

Když se rodina přestěhuje do nového domu, začnou se dít podivné věci. Zjevují se zde děsivé postavy a je slyšet šepot. Situace vygraduje ve chvíli, kdy se jeden ze synů neprobudí. Lékaři příčinu jeho kómatu nedokážou vysvětlit... (TV Prima)

Madsbender

Wan nám servíruje našu pravidelnú dávku absolútneho strachu! Dôrazne odporúčam dopredu nič o tomto filme nečítať, inak si absolútne pokazíte zážitok a preto ani ďalej nečítajte tento komentár. Precízny horor, pri ktorom som sa dopustil osudovej chyby, ktorú už pri Conjuring rozhodne nezopakujem - teda že som ho pozeral sám. Insidious rozhodne nie je najoriginálnejším strašením za posledných 10 rokov, ani Wanovým najlepším filmom. Aj napriek tomu sa ho oplatí sledovať - Whannellov (mimochodom, zbožňujem, ako ho Wan vždy zaujímavo obsadzuje do svojich filmov) scenár síce sprevádza mierna predvídateľnosť, ale už tradične pripraví niekoľko výborných zvratov, ktoré vám podlomia kolená, v krajnom prípade privodia infarkt. Nehovoriac o tom, že astrálna projekcia a cesta do zásvetia sú úžasné nápady (len škoda, že to bola najslabšia časť filmu, rovnako ako trošičku prepálený a slabý hlavný démon v nej prítomný). K tomu Bisharove démonické hudobné experimenty, výborné obsadenie a... voilá, horor roku! Mimochodom, oplatí sa započúvať do Josephovej hudby pri záverečných titulkoch a počkať si na Jamesove malé prekvapenie, ktoré si pre nás pripravil... ()

Pilda17

James Wan už předvedl, že filmy točit umí a tento snímek není žádná výjimka. Fantastický horor s dobrým hereckým obsazením a hlavně hereckými výkony. Skutečně atmosférický horor, se spousty propracovanými lekačky. Na rozdíl od jiných hororů, tady lekačky fungují i bez zvuku na plné obrátky. Na úvod je vidět spousta nadpřirozených věcí a už v úvodu člověk vidí víc věcí než v celém paranormal activity. Jemas Wan vytvořil fantastickou duchařinu, na kterou jen tak nezapomenu. Už jsou to dva dlouhé roky, co jsem viděl horor, u kterého jsem se bál a hlavně kvalitní, abych ho mohl ocenit plným počtem. Insidious je horor, který si to rozhodně zaslouží. Není stoprocentní, ale účel splnil... 9/10 = 95% ()

Cappuccino

Žánrová klasika, neprinášajúca prakticky žiadne zmeny, ale za to veľmi zdarilo natočená. Pokiaľ by za režisérkou stoličkou nesedel Wan, išlo by pravdepodobne len o priemerný haunting horor, ale kedže tento chlapík skrátka vie, ako sa vyhrať s divákovým strachom a predstavivosťou, Insidious môžem určite zaradiť do nadpriemernej filmovej sorty. ()

-OverLord-

Jako fanda hororů si můžu jen slastně pomlaskávat. Po dlouhý době jeden z mála co mě dokázal vážně nadchnout a efektivně poděsit. Lekačky byly naprosto dokonalý a bylo jich tam nespočet. Atmosféra výborná a herci jakbysmet. Dávám plnou palbu, a to se mi u novodobých hororů stává málokdy. Milý překvapení. ()

S.Quentin QUALE

Tohle je těžká váha! Co se týká strachu, tak tohle je leader mojeho žebříčku. Nic strašidelnějšího jsem prostě neviděl. WOW a brrrr zároveň! Nezbývá než se těšit na druhý díl. :) ()

Chlupis

Na "zemi" to má místy atmosféru skoro až lynchovského ražení, jakmile ale dojde na závěrečnou astrální část, nezvládá Wan kočírovat očividně finančně i výtvarně zoufale podceněnou kabaretní stylizaci a film tak dostává do sféry nepodařených videoklipů Marilyna Mansona. Závěr už jsem pak odkoukal s úsměvem na tváři. ()

misterz

Rozjazd bol trocha pomalší, nudné a zdĺhavé sťahovanie rodiny, sem-tam vrzli dvere, tajomne sa premiestnila škatuľa s vecami, jeden tieň za oknom.... Už som si myslel, že sa pozerám na druhý The Conjuring. Ale potom sa to našťastie rozbehlo a do filmu prišla tá správna hororová atmosféra, umocnená zvedavosťou, pretože na rozdiel od väčšiny hororov aj dejová linka zaujala. Celkový dojem trocha pokazili tí dvaja blázni a plynové masky, ktoré sa používali v 1. svetovej. Vyzeralo to dosť komicky čo uberalo na hororovej atmosfére, neviem čo chcel režisér tou komickou rekvizitou dokázať. Hlavný bubák bol tiež dosť od veci, pomaľovaná červená tvár, no neviem... možno to niekoho vydesí. Mne skôr pripomínal protagonistu jednej metalovej skupiny. Fungujúcich lakačiek bolo vo filme neúrekom, naozaj si nepamätám, že by som ich v jednom filme videl viac. Koniec tiež potešil, keby sa to tak uzavrelo a už sa nenatáčala dvojka tak by som sa vôbec neurazil. Obávam sa, že dvojka bude už dosť prekombinovaná a pomotaná, ale možno sa mýlim. 85/100 ()

Allien.9

Jeden z nejlepších hororů posledních let, konečně děsivá záležitost, podobně kvalitní jako "Sinister" a další nadšené ohlasy se opět ukazují jako liché. "Insidious" nevybočuje příběhově, nevybočuje umělecky (na to má Wan "The Conjuring"), s atmosférou je to jako na houpačce a dokonce i ten Rudý Čertík se po chvíli omrzí, protože se s ním vůbec nepracuje. Ale přeci jen existuje jedna věc, kterou mají "Sinister" a "Insidious" společnou, a to stočení slibně nastartovaného příběhu do velmi podivných vod, které mi ani trochu nesedí. 3,5*. ()

Vančura

Kupodivu mi to nepřišlo tak hrozné, jak jsem obával (jedničku jsem totiž paradoxně viděl až jako poslední - a dvojka a trojka mi přišly vyloženě dementní). Herci jsou obstojní, děj celkem dává smysl a speciální efekty taky ujdou, byť mi přišlo, že strašidelná atmosféra je zde doháněná hlavně zvukovými efekty, a většina z nich je hodně otravná. Celkově to sice není nic převratného - to snad ani nikdo od hororu už dnes čekat ani nemůže - ale jako výplň ospalého zimního odpoledne to celkem funguje (byť si pár dní poté už skoro nepamatuji, o co tam šlo - tak moc je ten film zapomenutelný). Obecně mám pocit, že mi důvody relativně velké popularity Jamese Wana spíše unikají. ()

Javert

Insidious se mi původně jevil jen jako další z mnoha hororových jednohubek pro mladší publikum, ale nakonec se postaral o to, že jsem u něj vypotil všechny chřipky a nachlazení na deset let dopředu (=Paralen hadr). Ač duchařiny nejsou úplně můj šálek čaje, tahle nejenže je neskutečně atmosférická už od prvního záběru, ale navíc je s citem gradovaná a co se týče lekaček i perfektně načasovaná. Wan se odhodlal namíchat duchařskou část Poltergeista s něčím, co nemá daleko do nejhorších nočních můr každého z nás. Na to se nedá nic jiného, než jen užasle (rozuměj strnule strachy) zírat. P.S. Po 2. zhlédnutí - o třídu až dvě dolů. Zmíněná nemoc asi způsobila, že jsem si nevšiml nebo nevnímal kýčovitost závěru. ()

Goldbeater

Wau. Myslím, že už dlouhou dobu jsem neměl tak silné nutkání zakrýt si v nejděsivějších scénách oči, jako právě u tohohle filmu. Insidious zase nasadil laťku moderního hororu o něco výš. Výborná hororová hudba (jestli se tak dá nazvat ten soubor skřípavých zvuků) a geniální lekačky jsem si opravdu vychutnal (nejlepší je, když víte, že přijde leknutí, čekáte a stejně se pak leknete, ještě víc). James Wan dokázal, že je na poli hororu králem. A Leigh Whannell vytvořil opět parádní scénář. Nejednou jsem zatajil dech a panuje u mě naprostá spokojenost. Nechápu tu hnidopišskou mánii, která se okolo tohohle snímku rozmohla. Pro mě je to moderní klenot a jednoznačně jedna z nejlepších duchařin jednadvacátého století. ()

mzss1

Paráda ! Jamese Wana jsem si teda oblíbil a to teprv letos určitě vyjdou jeho 2 očekávaný hororové pecky (V zajetí démonů a druhý díl tohoto filmu, a sice: Insidious: Chapter 2). Ze začátku připomínám, že jsem na horory velmi přísný a jen zřdíka napálím plný počet hvězd. Jsou výjimky filmů, třeba série Saw, kterou zbožnuji, ale není to úplně tak horor. Pouze první díl má dost hororový nádech, nebot ho přece režíroval James Wan. Takže sedmičky (poslední díl série Saw) jsem ostatním dílům udělil plný počet hvězd. Dále třeba Nezvratný osud - další bezvadná série. Dal jsem dvojce třeba plný počet. Ale u ostatních, klasičtějších hororů jsem velmi přísný. Horor mě musí zaujmout po celý čas filmu, mít mysteriozní prvky, lekačky - takové, kdy mám husí kůži a vždy se mi musí rozbušit srdce, silnou dávku nepředvídatelnosti atd. Krev je potřeba pouze při vyvraždovacích hororech. Některé PG13 horory se obejdou bez krve. Což je tento případ tohoto snímku. Takže začnu rozebírat tento film. Úvodní titulky filmu a pohled na chlapce v temném pokoji je celkem zajímavý, ale neoslní. Nevadí, jede se dál, kdy trvá tak ani ne 15 minut, kdy se obeznámíme s hlavními představiteli (všichni dokázali zaujmout - hráli obyčejně a tak je to v některých filmech asi nejlepší). Pak začnou i některé paranormální jevy i za bílého dne což je pro horory většinou netypické, nebot se vše většinou odehrává v noci, ve tmě. Po jednom šokujícím a nepochopitelném jevu se jeden ze tří dětí této rodiny, chlapec jednoho dne neprobere, ale nezemře - podle doktorů upadne do komatu (doktoři si neví rady jak se to mohlo stát). Takže vše jasné ? V domě je něco temného a neznámého. Dále, abych to trochu zkrátil, po nocách různé lekačky - perfektní, kdy se člověk dost lekne, nějaké stíny běží po domě, alarm se spouští atd. Takže celé 2/3 filmu mi říkají, že je to solidní horor na lepší 4* ale poslední 3/3 filmu mě teda opravdu dostala. Nechci nic prozrazovat ani spoilerovat, ale dojde ke dvěma zvratům či k hlavní pointě filmů což je u režiséra Jamese Wana už štastným zvykem. Takže tato poslední 3/3 mě naprosto dostala jaké neuvěřitelné nápady má, kdy se člověk nechá zhypnotizovat a jeho duch bude v temných stínech ve své hlavě, ale zároven po domě pátrat. Nechci nickonkrétního vykecat. No a opět jsou tu lekačky, ale mnohem mocnější a lekavější, když už se pouze nelekám, ale děsím se až mám husí kůži a to je něco co v novějších hororech chybí. Samozřejmě mám rád i moderní horory, jsou hezky udělané, ale toto se fakt povedlo a jen tak se to nevidí. Hudba je dobrá, někdy troch přeskakují tony až na přehnanou strašidelnost, ale nevadí. Herci v pohodě až na jednoho vousatého troubu ve filmu, který mi přišel trapný. Takže vše bych tak posčítal na 99%, ale úplný konec snímku - tím myslím ten neakční konec, asi poslední dvě nebo tři minuty - z toho jsem byl na rozpacích, ale jo přenesl jsem se přes to, ale mohlo to být dořešenější a lepší. Jako nedopadlo to moc dobře jako po emotivní stránce. Říkal jsem si, paráda, malý chlapec zachráněn, ale ke konci mě to trošku dostalo co se stalo a moc jsem to nepochopil, ale beru to, nebyl to pokažený konec. To byla, abych pravdu řekl jediná chyba filmu, což je skvělé. Možná se mi ta menší nelogičnost - ten onen konec filmu objasní v druhém dílu, na který jdu STOPRO do kina ! Takže jsem plně spokojen, James Wan se překonal. Celkově hodnotím na skvělých a rozhodně zasloužených 95% = ***** () (menej) (viac)

Omnibus

Synek světem poletuje, démon zatím pikle kuje.“ To znám. V lucidní fázi snění i já denně létám na zahraniční dovolenou. Ale do zásvětí nenakukuju, neb dočkej času, jako husa klasu. Malý Dalton rčení nedbal, lezl kam neměl a protože drobečky cestou nesypal a zevrubný plánek zásvětí zapomněl pod medvídkem v postýlce, byl v limbu dřív, než bys řekl Wan. Čímž pro nás mimoděk otevřel MIMOTĚLNÍ OKÉNKO: [][] Tchyně leze manželům do ložnice a duchové si z baráku dělají průchoďák. Co s tím? Otec: „Ektoplasma musí počkat. Ty testy žáků se samy neopraví.Matka: „Otisk krvavé pracky musí počkat, manželská hádka má přednost!Tchyně: „Snacha tarasí dveře nábytkem, prý proti duchům… Holt polezu oknem.Dalton: „Držte už všichni hubu, v takovým kraválu se nedá spinkat![][] Slušné řemeslo a sympaticky přidušený závěr. Zajímavý pekelný démon, se žhnoucíma buličíma očima a drápy ostřenými na brusce Freddy Kruegera. Čtvrtou hvězdu málem sežrali čulibrci Pat a vousatý Mat. Ten uvidí ducha, ale NIC neřekne, ani zásvětím políbené bábě. Btw, ona byla v Insidious to nejděsivější. Mít doma Lin Shaye v plynové masce a s chobotem? To nechceš. ()

kingik odpad!

O dvojici kamarádů James Wan a Leigh Whannell se dá směle prohlásit, že jsou to originální hororový tvůrci anebo svá díla zaobalí tak, aby jako originální vypadala. I o jejich novém počinu se dá napsat, jak překypuje originalitou, ale pověstný hororový pytel plný invence není bezedný a chlapci nápady tentokrát tahali až z jeho dna. Vše začíná standardně. Spokojená mladá a početná rodinka nemá žádné starosti až do dne, kdy jeden z jejich synů upadne do kómatu, z kterého se neprobere. Věc se má tak, že do kómatu neupadl, ale má zděděnou schopnost opustit své tělo a v astrální formě cestovat až do říše mrtvých. A právě odtamtud je nutné ho dovést zpět než bude pozdě, protože démoni si na jeho fyzické tělo dělají zálusk. Takhle jsem to nějak pochopil já, jestli to bylo jinak, tak jsem to nepochytil, protože dějově mně to přišlo jako nenápaditá kravina bez pořádného strašení. Tedy mě se nepodařilo vyděsit ani co by se za okousaný nehet některého z jiných diváků vlezlo. Skoro to bylo až nudné, místy nesmyslné a dokonce úsměvné, a to když na scénu vlezla babka senzibilka a její dva pomocníci s vizáží jak ze sedmdesátých let. Tedy takový tvůrčí propad jsem od dobrých tvůrců Saw nebo Dead Silence nečekal. První hodinu se jen běhalo po domě za duchy, v druhé hodině se táta jako duch vydal hledat svého ztraceného syna, a to už jsem vyhlížel konec. Závěrečná pointa dost rozporuplná a s filmem jsem rozhodně spokojený nebyl. Jiné horory tak nenudí jako právě tenhle. Moje známky jsou nakonec hodně z milosti, protože téma bylo vyhovující, ale zpracování slabé. Za záludným názvem se skrývá záludná blbost. 0% ()

dr.horrible

Zo skúsenosti viem, že to nefunguje na všetkých rovnako, pre mňa ale Insidious sú a vždy budú jedným z najdesivejších hororov vôbec. Ak ho pozeráte za správnych podmienok (doma, za tmy a s poriadnym zvukom), je jeho strašidelnosť skoro až hmatateľná, a to aj napriek niekoľkým parodicky pôsobiacim pasážam (hlavne tie fotky - to už bolo na úrovni Scary Movie). ()

Šakal

Nemůžu snímku upřít určitou gradující atmosféru a působivost, kdy se tvůrcům umně daří na divákovi navodit skličující pocity a to zejména v momentech, kdy "tušíme a nevidíme". Problém (a to tak, že velký) nastává s postupujícím časem, kdy to čím dál tím více začíná zavánět (zapáchat) nechtěnou parodií (btw, James Wan bude zřejmě velkým fanouškem a obdivovatelem americké metalové skupiny Slipknot, těžko si jinak vysvětlit to "ántré" báby v plynové masce), přerůstající navíc ve fantasmagorii, aby to následně celé vyšumělo téměř do ztracena. Pravda, vyjma úplného závěru, který celkem potěší a lehoulince vyhoupne (alespoň v mých očích) snímek z podprůměru. Nejsilnější je bez debat hned samotný úvod (titulková sekvence) a následně pár momentů, kdy se tvůrci vyrovnají, (či alespoň přiblíží) atmosféře z úvodu a divák si říká, že rozhodně bylo v silách a dovednostech tvůrců natočit mnohem působivější podívanou, jen by to chtělo takovou "maličkost" a to sice propracovanější scénář. Příměry "druhý REC1"se (alespoň co se mě týče) jeví, (když budu hodně střídmý v úsudku) jako přehnané, pokud bych to chtěl napsat na plnou hubu, musel bych použít výrazu: smyslů zbavené. Hype jako sviňa, 2+1/2 * ()

HoneyBunny

Příběhově slabé, ale hlavní zápletka mě uspokojila, hlavní bubák je luxusní a Wan tu předvádí tak krásnou přehlídku filmového nápědí a originálních lekaček, že nezbývá než zatleskat. Já se bála prakticky po celou dobu a několikrát jsem film musela zapauzovat, abych si jako "šla udělat kafe" (to není pravda, hrozně jsem se bála! :-). A je cool, že tohle všechno tvůrci dokázali s minimálním rozpočtem. 75 % ()

Jordan

Malo to miestami naozaj desivú atmosféru a masky, takže slabšie povahy by si to nemali púšťať neskoro večer alebo v noci, ak sú doma samé, komorný a jednoduchý príbeh s hlavou a pätou funguje, ale dostala ma scéna prezerania si fotiek, kde to už trochu prepískli a boli až neuveriteľné v porovnaní s komentárom "najprv som si nič nevšimla, ale potom som sa prizrela bližšie!" inak ale solídna žánrová vec. ()

Kudly4

Vyhýbal jsem se tomuto Hororu několik let (nemusím komerční duchařiny). Vidět to tenkrát, tak asi oukey, ale po velice úspěšném The Conjuring, už mě tohle dneska nedokázalo oslovit, natož vystrašit. ()

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Páté Insidious zná režiséra

Páté Insidious zná režiséra

29.10.2020

Protože hororových zpráv v období Halloweenu není nikdy dost, přichází i jedna pro fanoušky duchařských filmů. Studio Blumhouse dnes oznámilo, kdo bude režírovat pátý snímek v sérii Insidious. A… (viac)

Blum, Wan a vražedná panenka

Blum, Wan a vražedná panenka

19.07.2018

James Wan (Saw, Aquaman, V zajetí démonů) už má s filmy o děsivých panenkách nějaké ty zkušenosti. Jak se tak zdá, pořád jej tohle téma ale neomrzelo, čerstvě totiž oznámil spolupráci na novém hororu… (viac)

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Comicsový tvůrce Todd McFarlane konečně oznámil nový celovečerák se Spawnem. Kultovní démonický antihrdina byl v kinech už v roce 1997, drsný eRkový reboot se tedy rozjíždí přesně 20 let po prvním… (viac)