Mníška

• Česko Sestra (viac)

Keď mladá mníška z kláštorného opátstva v Rumunsku spácha samovraždu, priamo z Vatikánu sú vyslaní kňaz a mladá novicka, aby túto udalosť prešetrili. Spoločne odkrývajú príšerné tajomstvo. Riskujú nielen svoje životy, ale aj vlastnú vieru a samotné duše, pretože čelia zlomyseľnej sile v podobe démonickej mníšky, ktorá už predtým terorizovala publikum vo filme V zajatí démonov 2  a opátstvo sa tak stáva hrozivým bojiskom medzi žijúcimi a zatratenými. (Continental film)

filmfanouch

Nejspíš ani sám James Wan nevěděl jaký úspěch sklidí první V zajetí démonů: Nejenom, že si okamžitě získal srdce kritiků a diváků a stal se právem hodnocen jako jeden z nejlepších horrorů 21. století ale zároveň šlo o velký finanční hit. To, že došlo na pokračování nepřekvapilo asi nikoho, že ale V zajetí démonů po vzoru Marvel Cinematic Universe dostane vlastní univerzum, nemohl čekat prostě nikdo. Dává to ale smysl, když totiž máte práva na příběhy manželů Warrenových a ty příběhy mají velice velký potenciál, proč prostě nenatočit kvalitní řemeslné horrory a zároveň si tak trochu vydělat? James Wan sice natočil i V zajetí démonů 2, je ale prakticky nemožné aby zároveň stihl natočit i všechny spin-offy. Jak to tedy udělat? Jednoduše: Wan si najme kvalitní, horrové řemeslníky, dýchá jim za zády jako producent a zároveň jim dává tvůrčí svobodu a jejich nápady bere na vědomí. U Annabelle 1 najal John R. Leonettiho a i přesto, že se jedná o nejslabší čast Conjuring univerza, pořád se jedná o nadprůměrnou práci. U Annabelle 2 to byl David. F. Sandberg, jehož pokračování se oproti jedničce výrazně zlepšilo a u Sestry režijní kolík převzal Corin Hardy. Od začátku je poznat, že má Hardy svůj specificky styl a Sestra rozhodně působí svěžím způsobem a nepůsobí jako okoukaná věc, kterou jsme viděli už u minulých částí. Sluší se zmínit, že z prozatímní trilogie spin-offů Annabelle 1, Annabelle 2 a Sestra (na kterou příští léto naváže Annabelle 3 a někdy poté Crooked Man) je Sestra pravděpodobně nejlepší/nejzajímavější film. Jádro pudla možná tkví v tom, že démonická jeptiška Valak je výrazně zajímavější postava než panenka Annabelle. Valak neztratil ani trochu svého nastaveného respektu z druhého Conjuringu a stále působí jako hrozba, kterou nebude snadno porazit. Bonnie Aarons se opět vrací v roli Valaka a jednoduše oficiálně stvořila novou horrovou ikonu. Hlavní role ztvárňují Demián Bichir a Taissa Farmiga. U obou těchto herců mi přišlo zvláštní, že mně nikdy totálně nepřesvědčili a teď mě bavilo s nimi strávit čas. Ať je to Bichirův otec Burke nebo Farmigina sestra Irena, oba to jsou zajímavé postavy se zajímavými motivacemi a přišlo mi líto, že jsme se o jejich minulosti nedozvěděli více. Zajímali mě daleko více než protagonisté z obou předchozích Annabelle. A navíc celkem dobře nahradili Patricka Wilsona a Veru Farnigu (sestru Taissy) o které ale divák ´´úplně nepřijde´´. Na Sestře a celém Conjuring univerzu se vlastně musí nechat, že Wan a spol. se nesnaží situace odlehčovat a servírují depresivní horrory, kde sice dojde na lekačky, zároveň ale prim hraje temně nastavená atmosféra a strach o postavy. Jedinou odlehčenou stránkou filmu je Frantík (tak si opravdu nechá celý film říkat a teprve na konci prozradí své pravé jméno) v podání Jonase Bloqueta, který se ale příliš na plátně neohřeje a tak nějak nebere pozornost. Conjuring univerzum sice stále není strop horrového žánru, jedná se ale pořád o dost dobré horrové fláky a jestli se ta kvalita bude držet, holt nebude vadit, že se ještě těch pár let Conjuringu nezbavíme. Podtrženo, sečteno, další povedená horrová kapitola Conjuring univerza, zatím nejlepší spin-off a nejzajímavější horror za poslední dobu. O totální pecku se sice nejedná, o průměrnou šlichtu ale taky ne, takže někde mezi tím. Po dlouhém zamyšlení zvyšuji na plný počet, je to nejlepší film ze série. Sestru 2 určitě! () (menej) (viac)

lamps

Řemeslně jistý a duchařskými atrakcemi od hlavy až k patě nabitý přírůstek do oblíbeného univerza, který nenudí a minimálně prostředím svou vyčerpanou tematiku vítaně osvěžuje. Zároveň je to však napěchované očekávanými klišé, předvídatelné a nepochopitelně zlehčované momentkami či hláškami jak z béčkových akčňáků. Titulní strašidlo je vizuálně cool, ale jeho neschopnost poradit si s pouhými třemi odhodlanými protivníky (z nichž jeden je mladá vyjukaná novicka a druhý vesnický floutek s brokovnicí) jeho auru postupně čím sál více oslabuje. Solidní práce, ale nepřístupný, řádně krvavý dekadentní tón by tomu zkrátka slušel daleko, daleko více. 60% ()

Oktavianus

Zatím lavíruju mezo třemi a čtyřmi hvězdami, rozhodnutí možná ještě upravím, zatím nevím. Film je to totiž zvláštní: zaplaťpánbůh o dost lepší než loňská dvojka Annabelle, ovšem s podobnými chybami. A tou hlavní je vpravdě hloupý scénář (zase Dauberman, proč tomu chlapovi někdo dává práci? Kdokoli viděl Krvežíznivé opice, musí mít jasno). Zase taková tuna klišé: exorcista si nese trauma z minulosti, jak jinak. Náhle se zjevivší hrdina v poslední vteřině, jak jinak. Když už se neví, kudy kam, zjeví se jako deus ex machina v náhodné rakvi kniha: „Třeba nám pomůže.“ Jako z udělání zrovna opravdu pomůže, jak jinak. A plno dalších včetně očekávaných lekaček. Na druhou stranu: je tu titulní jeptiška, která na rozdíl od jiných bubáků nepřestává být děsivá ani v momentě, kdy ji vidíme v plném lesku. V tom selhává spousta dalších hororů, v nichž odhalení strašidla vyvolává spíš rozpačitý úsměv než strach. Tak tahle jeptiška ne. A je tu parádní atmosféra, která vzdává hold klasikám od Hammeru (a těší mě, co tu tak čtu, že nejsem jediný, kdo si toho všiml). Třeba noční scéna na hřbitově plném dřevěných křížů, kdy se jednomu z hrdinů pod nohama válí chuchvalce mlhy vyrobené ze suchého ledu, by dokonale zapadla do kterékoli hammerovky. Ve výsledku: nakonec vlastně spokojenost, ale může za to spíš dojem než kvalita. Proto (zatím) tři hvězdy. ()

kulyk

A komu tím prospějete, co? Druhé straně? Hele, takhle. I sebevětší kudlankoid a fráterův felátor by ucukl, když na něj hned po vlezu do klášterních vrat něco podobného místní abatyši bubne, a vzal roha. Tahle dvojka vykropenců se však chová asi stejně logicky, jako slepec s koncovkou hole zastrčenou v kyblíku. A ne, že by neměli po kokot šancí sebrat si svých pět švestek plus vesnického idiota a drandit dom. Ale to oni ne. Sice kvičejí co minutu, ale jinak se jedná o naprosté nebojsy. A i jinak to je vcelku slabota. ()

Fr

„JE TADY NĚJAKÁ MOCNÁ ZLÁ BYTOST“… /// No tak určitě… baví mě ten příběh, protože církev a starý budovy maj co nabídnout. Navíc se tady snažej i trošku strašit a všechno je tak nějak hezky nasvícený,,, Nadstandartní duchařina, která neprudí ani nezdržuje, ale vyprávět vo tom vnoučatům nebudu. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Často se ptám, kde si se vzal „Valaku?“ 2.) Ségra se chce vypravit na misi do Rumunska. 3.) Thx za titule „Sarinka a UniCorn“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

• Příběh démona Valaka je inspirován skutečnými událostmi. (Duoscop)
  • Taissa Farmiga (sestra Irene) a Vera Farmiga (Lorraine Warren z V zajetí démonů – 2013) jsou ve skutečnosti sestry. Jejich postavy ve filmu nejsou nějak spjaté, ovšem důležitou podobností mezi oběma postavami je, že jsou obě pevně věřící katoličky obdařené jasnozřivostí. Obě postavy také přežily konfrontaci s démonem Valakem. (hansel97)
  • Celosvětová premiéra proběhla 4. září 2018 na MOTELX – Lisabonském mezinárodním hororovém FF. (Varan)

Annabelle se vrátí

Annabelle se vrátí

29.04.2018

Svět momentálně oslavuje propojený filmový vesmír od Marvelu, který čítá už 19 filmů. Jak asi víte, většině konkurenčních pokusů se příliš nedaří. Pokud byste ale hledali největší výjimku, dostanete… (viac)

V zajetí démonů potřetí

V zajetí démonů potřetí

27.06.2017

Alfou a omegou dnešního Hollywoodu jsou propojené filmové vesmíry. U Star Wars nebo Marvelu šlapou na jedničku, jinde se více či méně klopýtá. Naposledy se trochu spálil vesmír s klasickými monstry,… (viac)