Indiana Jones a Nástroj osudu

• Česko Indiana Jones a nástroj osudu (viac)

Harrison Ford sa vracia do úlohy legendárneho hrdinu Indiana Jonesa – archeológa v tejto očakávanej záverečnej časti kultovej série – veľkolepom a dravom filmovom dobrodružstve. (Cinemart SK)

Disk

Měl jsem radost a byl jsem až dojatý, že na plátně vidím stále toho starého dobrého Indyho, u jehož dobrodružství se pokaždé příjemně bavím. A nezáleží na tom, u jakého dílu nyní už celé pentalogie. Když ho miluješ, není co řešit. Jasně, Dobyvatelé jsou Dobyvatelé, ale Nástroj osudu mu hodně šlape na paty. Kacířské? Jistě. Úvodní expozice z válečných let se Dobyvatelům směle vyrovná ve všech ohledech a ani další průběh není vůbec špatný, naopak. Harrison Ford je i ve svém věku pořád dokonalý. Je znát, že Indianu Jones má narozdíl od Hana Sola v oblibě. Užívá si každý moment, který doprovází stále neselhávající John Williams. Záporáky jsou tu po letech opět náckové, kteří i v 60. letech mají s Indym nevyřízené účty. Mads Mikkelsen je opět výborný a perfektně sem zapadne. No a ten závěr? Doják, který jsem vůbec nečekal. Nejen proto, že už to všechno končí, ale hlavně to setkání... James Mangold samozřejmě není Steven Spielberg, ale je vidět, že původní čtyři díly měl pečlivě nastudované. Jeho příspěvek tak netvoří žádnou nastavovanou kaši, ale plynule na Spielberga navazuje. Nástroj osudu je pro mě příjemným překvapením a lepší už to ani být nemohlo. Georgi, Stevene a Harrisone, díky za všechno. ()

salahadin odpad!

To už nemáme tvůrce, co jsou gramotní a umí napsat scénář, co není blbej jak bankovní poplatky? Nemáme už na to natočit film bez hnusného CGI? Fakt musíme točit filmy, který nebaví točit už ani Forda? Nemáme tvůrce, co si umí naaranžoval scénu tak, že akce vypadá aspoň trošku dobře? Nebo mužů ještě očekávat filmy, které mají děj? A pod tímto magickým slovem nemyslím nekončící pitome strkanice, honičky s tříkolkami, zas a znovu objevující se Nemcoury tam, kde by neměli asi být - a tak dále a tak dále. Poslední Indy je urážka trilogie. Film úplně o ničem, s unaveným odevzdánym Fordem. 3/4 filmu by šlo vystřihnout a nic by se nestalo. Gerontomovie bez špetky čehokoliv, co na původní trilogii miluju - lehkost akce, poctivá filmařina, úžasný timing, herci... ()

Cappuccino

S prehľadom najslabší Indiana, ale stále pozerateľný film. Na príbehu nie je okrem crazy finále vôbec nič prekvapivé a kroky zloduchov dokáže divák odhadnúť dlhé desiatky minút vopred. Nostalgické momenty však prekvapivo fungujú, a tak sa fanúšikovia série pri niektorých scénach určite pousmejú. Kiež by len tej digitálnej naháňačkovej akcie bolo o 30 minút menej. ()

misterz

Trocha ma znepokojilo to množstvo negatívnych ohlasov. Našťastie sa mi potvrdilo, že je to len také bučanie do vetra, pretože to bolo celkom fajn - príjemne strávené 2 a pol hodiny. Dokonca sa mi to páčilo viac ako krištáľová lebka. Je vidno, ako si dali na tom záležať - fantastická výprava (v úvode mi z mladistvého vzhľadu Herrisona Forda padla sánka) a dynamika nedávajú priestor na nudu. Trocha zamrzelo, že tam bol Basil (Toby Jones) iba chvíľu, celkom by sa tam hodilo také roztomilé motovidlo. Jeho dcéra už taká sympoška nebola. Tiež škoda, že tých hrátok s časom tam nebolo viac, ale tak to asi malo byť. Za mňa spokojnosť. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

HAL

Jak se tohle může někomu nelíbit? Výborná Indyho rozlučka, lepší nejen než čtvrtý díl, ale i ten druhý - a po hrozně dlouhé době opravdu skvělý dobrodružný film. Je over-the-top závěr opravdu takový problém, když předchozí díl byl přehnaný ještě víc, striktně reality se série nedržela vůbec nikdy, a hlavně tady byl jak ve filmu samotném, tak i v kampani hintovaný tak mocně, že alespoň nějakou formu cestování v čase tam nemohl nečekat vůbec nikdo? Ne není, a hlavně on přepáleně jen vypadá, ale ve skutečnosti je velmi subtilním vyvrcholením Indyho života. Vizuálně vymazlený, triky nebyly problém imo ani u digitálně omlazeného Forda, a hlavně kamera je nádherná, radost pohledět když všechny ostatní filmy poslední dobou jsou buď jen nudná šeď a nebo barevný bordel bez vkusu. ()

Goldbeater

Indiana Jones a nástroj osudu je do jisté míry tak bezpečně a moderně natočeným filmem, že ho to svléká o veškerou atraktivitu, originalitu, fyzikálnost a tvůrčí odvážnost, což jsou věci, jaké jsme měli rádi na prvních třech dílech. A bohužel i to kouzlo dobrodružství se z toho docela vytratilo. V titulcích je uvedena rovnou čtveřice scenáristů a ta nesourodost je na výsledku znát. A stejně to působí, jak kdyby to vlastně napsala umělá inteligence. Má to totiž zdánlivě všechny ty prvky jonesovského snímku, jaké by to zákonitě mít mělo, přesto to více působí jako fabrikovaná napodobenina Indiana Jonese než jako jeho opravdové finální dobrodružství. Je to horší nebo lepší než Království křišťálové lebky? Těžko říct. V něčem lepší, v něčem horší. V každém případě kvality původní trilogie to nevidělo ani z toho digitálního vlaku. ()

mzss1

[90%] Viděno v kině v IMAXU ve 2D! Hurá! Po dlouhých 15 letech tu máme pátý a už určitě poslední díl téhle známé a skvělé série! Zatraceně, ještě si vzpomínám, jak jsem před 15 lety navštívil nyní již neexistující kino na Praze 4 na Novodvorské, kdy jsem byl unešený novým Indiana Jonesem. No, dost okecávání a nyní k tomuto pokračování. Co se týče docela dost negativních ohlasů, tak v tom zůstávám naštěstí svůj a téměř vůbec se tím neřídím a nenechám se odradit. To, že filmy poslední dobou nevydělávají je přece i tím, že návštěvnost kin plošně klesá díky dražším vstupenkám a především skutečností, že máme filmový svět všelijakých streamů, takže za nějakou krátkou dobu přistanou filmy, co jdou v kinech tam. No, ale i tak některé horší recenze na toho Jonese já moc nechápu. Spoustu lidí si tam stěžuje, že na Harrisona Forda je smutný pohled, nejen jeho viditelném stárnutí, ale i jeho postavou, která je zde osamělá a má určité ztráty. No já nevím, ale mě to celé přišlo v pohodě. Zkusím to zkrátit. Akce je skvělá, samozřejmě je tu dost CGI, ale přehledně a nerušivě zvládnuté. Akčních sekvencí je dost, jsou nápadité, velkolepé, dobrodružné. Úvodní cca 20 minutovka za druhé světové je parádní! Z počátku jsem si říkal, že některé akční pasáže jsou tmavší, ale přehledné byly, tak co. Digitální omlazení Harrisona Forda bylo naprosto skvělé! Takže si tu nebudu hrát na odborníka, abych si říkal, že mi to přišlo umělé, nepřišlo. Další pasáže na koni byla super, v Maroku, finální pronásledování v letadlech atd atd. Vše bylo technicky precizně natočeno. I pár humorných scén se zde našlo. Děj to mělo docela slušný, stejně jako herecké obsazení. Harrison Ford je samozřejmě hlavním tahounem filmu, kterému krásně sekundovala Phoebe Waller-Bridge, která mi zde nepřišla tak hrozná, jak někteří tvrdí. Mads Mikkelsen rozhodně nezklamal, stejně jako mnozí další. Jen toho Banderase zde dávat nemuseli, měl zde malou roli, a ještě ke všemu byla po chvíli hloupě ukončena – to snad byla jediná výtka filmu. Byl jsem zvědav hlavně na finále snímku, jak to celé dopadne a nyní zde vyznačím S P O I L E R, opakuji bude následovat SPOILER! Nakonec se potvrdily ty zvěsti, že se zde bude jednat o cestování časem. Taky že jo. A ten nápad, že se nakonec omylem vrátí do doby římské války byl teda zajímavý. I to setkání s Archimedem. A mimo jiné to vysvětlení, co se stalo s Indyho synem bylo docela rozumné, i když smutné. Stejně jako návrat Marion na posledních pár minut filmu. KONEC SPOILERU. Ještě zmíním skvělou hudbu od Johna Williamse, která filmu dodávala dobrodružnou stránku a krásně připomněla starší díly. Víc toho zde už psát nebudu. Abych porovnával, který díl je lepší apod., to je prostě nesmysl. Chápu, že to někomu nemusí sednout, pohoda, ale proč proboha za každou cenu něco pořád kritizovat. Oproti jiným současným filmům je tohle opravdu pecka! Starý dobrý Ford, pěkná technická stránka, jak kdyby to točil Spielberg a ani to finále mi nepřišlo přehnané. Takže děkuji celému týmu za vznik tohoto pokračování a budu se těšit na další vidění. () (menej) (viac)

kingik

Penzista s dobrodružnými kořeny dočasně spasil skomírající dobrodružný žánr. Jelikož je ale na odchodu z filmové scény, tak kvalitní dobrodružné podívané hrozí reálný zánik. Indiana Jones nekouřil, nepil a nebral drogy, takže jeho tělesná schránka je zachovalá. Směle se tedy mohl vydat bez léků ze svého bytu na konci šedesátých let opětovně do světa. Spojil síly se svojí kmotřenkou (Phoebe Waller-Bridge),  později se k nim přidal marocký chlapec z ulice, aby se vydali za vzácným artefaktem z dílny Archimeda, který umožňuje cestování časem. Život jim na jejich cestě bude neustále komplikovat nacista (Mads Mikkelsen) se svými dvěma nohsledy (Boyd Holbrook, Olivier Richters), který také lační po tomto nástroji. Nebude nouze o zběsilé honičky, přestřelky, rvačky a ocitneme se jak ve vzduchu, tak (poprvé v rámci této série) i pod vodou. Vše začíná skvělou dvacetiminutovou sekvencí s digitálně omlazeným Harrisonem Fordem, kdy nahlédneme do roku 1944 a ocitneme  se ve vlaku plném nacistů. Ačkoliv Steven Spielberg předal režijní taktovku Jamesi Mangoldovi, právě úvodní sekvence je Spielbergově režijnímu stylu nejblíže. Poté se film o něco zklidní a divák je postupně seznamován s novými postavami na scéně, rýsující se zápletkou a také s životní krizí proslulého archeologa spojenou s věkem. Žena od něj odešla, syna pohřbil. A navíc čelí podezření z vraždy. Ovšem film má poměrně ideální rytmus, takže po několika klidnějších minutách už jsme v akčním víru. A akce není zrovna málo. A má to spád, najde se i špetka humoru a nechybí nějaká ta originalita. Vše pokazí až závěr. Byl úplně mimo a směšný. Kdo by se nesmál, když se Indiana Jones setká s Archimedem. Závěrečné sekvence jsou na filmu tím nejslabším. Jsou scenáristicky hodně nedotažené a ani nedávaly moc dobrý smysl. Do rozpačitého závěru jsem byl s filmem hodně spokojen. Nějaká nová a revoluční dobrodružná filmová série stejně už nepřijde. Představte si, že by tvůrci třeba obnovili dobrodružství s Flynnem Carsenem. Takže važme si všech dobrodružství s Indym a užijme si i tuhle rozlučku v dobrém. 8/10 ()

sochoking

Mangold odviedol parádnu robotu! Hoci naháňačky nie sú už pre mňa, a tiež som očakával viacej pátračiek po pokladoch a tak, ale záverečná pol hodina v Syrakúzach a následne potom v byte, ked sa stretnú všetci zo Stratenej archy, je tak silná, že musím ísť s hodnotením o jednu hviezdičku nahor! Indie mi bude chýbať! Toto bola veľmi dôstojná rozlúčka s ním a nerád by som ho videl v modrých farbách. Asi by mi puklo srdce. ()

dr.horrible

Ja osobne som viac fanúšik Fleabag, ako Indiana Jonesa. 😄 Ale akože hej, prvé tri filmy mám rád. Toto je svojim spôsobom úroveň štvorky. Nemá to ten dementný záver, ale zase dosť bolestivý vizuál. Príbeh, humor, akcia fajn, herci príslušní žánru. Medzi 3 a 4*, a normálne nie som zarytým odporcom CGI, ale napr. taký Chrám skazy bol prakticky živou disneyovskou atrakciou, zatiaľčo toto pôsobí ako Polárny expres. Prikláňam sa zatim nižšie, možno si to neskôr ešte rozmyslím. ()

InJo

"Jste Němec, Vollere. Nesnažte se být vtipný." Poslední díl mé možná vůbec nejmilovanější filmové série dopadl tak, jak vzhledem k některým okolnostem (Fordův věk, absence Spielberga coby režiséra) zřejmě dopadnout musel. Mnozí jistě doufali v zázrak, ten se ale nedostavil, přestože angažování Mangolda rozhodně dávalo smysl (Logan je velká pecka) a herecké obsazení se povedlo výtečně (byť obsazení Madse Mikkelsena závanělo až příliš velkou sázkou na jistotu). Každopádně jsme se dočkali zřejmě nejslabšího dílu, jenž dokonalosti prvních tří snímků určitě nedosahuje (kvalitativně poměřovat se tak může pouze s mírně problematickou čtyřkou). Na druhou stranu se ale nejedná o žádnou katastrofu, kterou by bylo třeba hlasitě odmítat či ignorovat. Flashbackový prolog s omlazeným Fordem je výborný a i hlavní dějová linie, i když nemá údernost a preciznost předchůdců, má hodně co nabídnout. Akční scény dokáží strhnout, Ford je stále vynikající tahoun a finále je i přes některé díry a nejasnosti ve scénáři vlastně velmi dobré. Nejsilnější stránkou filmu je však nečekaně Indyho osobní linie, která je překvapivě depresivní (přičemž hlavním důvodem rozhodně není Indyho stáří). ___ Pětka je spíš než plnohodnotné pokračování milá připomínka toho, jaké blockbustery vládly kinům v 80. letech minulého století. Mohli bychom do nekonečna spekulovat, jak by ten film vypadal, kdyby ho natočil Spielberg, za jeho neúspěchem ale stojí především dvě příčiny. Hardcore fandové měli kvůli lásce ke "svaté trojici" možná až nesmyslně vysoká očekávání (popřípadě film raději zavrhli předem) a že dnešní mladá generace nemá k téhle značce (a staromódním dobrodružným snímkům obecně) žádný hlubší vztah (ano, hanba jí). 80 % ()

Sonnery

Na starým kole starý kolena pořád umí šlapat. Jo, chybí tomu mojo první trilogie. Ale kdo má kurva stejnej elán i po 50 letech. Dobrý furt. ()

Kudly4

Nejsem žádným velkým obdivovatelem Indiana Jonese, ale očekával jsem u tohoto posledního prásknutí něco, co si budu třeba pamatovat delší dobu. Nenudilo, ale bůhvíjaké nadšení se nekoná + bídné postavy. Scéna s Archimédem výborná. ()

Anderton

Nápad so záverečným aktom je tak skvelý, že paradoxne musím kvôli nemu znížiť hodnotenie. Ono totiž ak by sa táto udalosť odohrala krátko po začiatku filmu, tak by sa otvorili také možnosti, aké doteraz séria ešte neponúkla. Naproti tomu sledujeme x-tú variáciu toho istého, i keď stále zábavnú, výpravnú a so slušným tempom, avšak nie je tak eye-candy, ako by jeden očakával. Napriek menším výčitkám ale ide o skvelý letný film, ktorý treba vidieť najlepšie po dni strávenom na slnku pri vode. Ono sa aj ten mozog vypne automaticky a nemusíte potom premýšľať napríklad nad tým, ako sa dá pilotovať lietadlo bez kurzu. 70% ()

Frajer42

Scénář k akčním pasážím psal zřejmě někdo, kdo v nedávné době podstoupil lobotomický zákrok - to bylo něco strašného a neuvěřitelně přestřeleného. Především automobilová honička s tuk-tukem byla hodně ujetá a mimo mísu. Starý Harrison Ford vypadal, jako by ho k účasti ve filmu někdo přinutil. V každém záběru působil nesmírně unaveně a že každou chvíli dodělá. Velmi příjemná byla účast mnoha přestárlých hereckých es. Film se naštěstí nesl v příjemně odlehčené atmosféře a takřka v žádné pasáži jsem se nenudil, a to zde šlo. [75 %] ()

AppleCore

Pokud vás už v úvodu tím nejhorším možným způsobem znechutí obličej mladýho Forda, jenž se nepřirozeně pohupuje na zcela nepasujícím těle, tuna odporně působícího CGI i v momentech, kde by se všechno dalo lehce řešit prakticky a celý se to line napříč filmem, je v podstatě nemožný si jej užít, přestože se za tím digitálním paskvilem skrývá fenomenální dobrodružství – byť bez typický spielbergovský hravosti – vzdávající hold všem předchozím dílům, a který tím nejlepším způsobem zakončuje Indyho legendu, i když vykradli Interstellar. Analogová Poslední křížová výprava je na poli akčního dobrodružství navždy neporažena! ()

Kothy

Indymu to i po letech stále jde. Z tohoto pokračování jsem díky věku Harrisona Forda a negativním ohlasům měl celkem strach. Nakonec ale mé obavy byly zbytečné. Omlazení je povedené a Harrison je tu v lepší formě než v Epizodě 7. Dostáváme se do konce 60. let, kdy lidé zdolali Měsíc a Indy se chystá do zaslouženého důchodu. Vše ale naruší příchod jeho kmotřenky, se kterou se po letech shledá. Ta pátrá po bájném Disku osudu, který údajně vyrobil Archimédes a má svému uživateli dávat možnost nalézat časoprostorové trhliny. To jim ale komplikuje nacista v podání Madse Mikkelsena, který tento disk chce také získat a zvrátit tím výsledek války. Celkově je to dost povedené. Akční scény jsou dobře udělané a člověk se ani chvíli nenudí. I samotné závěrečné použití disku mě mile překvapilo. Určitě se jedná o důstojné zakončení ságy pro Forda. Pokud někdy vznikne další díl, tak snad s jiným hercem. "Archimédes byl posedlý vodou." ()

Spinosaurus

Pátý Indiana Jones neměl nikdy vzniknout. Nuda a šeď se táhne celým 154minutovým snímkem, který je průměrně zrežírovaný a podprůměrně napsaný. Za 2 a půl hodiny jsem nenašel jediný nadprůměrný moment, který by mě zaujal. Harrison Ford už na stará kolena nezvládá akční scény, takže mě paradoxně nejvíce bavila hned ta první, kde hrálo jeho digitální dvojče. Mads Mikkelsen zde už poněkolikáté hraje roli nezajímavého záporáka, kterému stačí nastavit svůj zlověstný obličej a všichni si myslí, že se z toho diváci posadí na zadek. Fakt už by si měl tento jinak dobrý herec dát od těch záporáků pauzu. Boyd Holbrook zde hraje opět sám sebe - namyšleného frajírka, který potřebuje dostat v první scéně přes držku. Prakticky si zkopírujte jeho charakter z Logana a máte ho zde ve stejném provedení. Zbytek vedlejších postav už jsou pouze nezajímavé charaktery a známá camea. Z filmu jsem opravdu smutný. Takhle to nemělo skončit. A nakonec komentář k něčemu, co přesahuje samotný snímek. Jeho největší katastrofou je Phoebe Waller-Bridge. Ta zde sice předvádí skvělý herecký výkon, ale bohužel je pouze nástrojem největší žáby na prameni Lucasfilmu Kathleen Kennedy, aby do filmu procpala svou feministickou agendu. Z filmu se tak stává propaganda, čehož jsem se nikdy nechtěl v Indianu Jonesovi dočkat. Takže tu máme opět Mary Sue, která je chytřejší, energičtější a důvtipnější než všichni v jejím okolí.  Je to ona, kdo táhne příběh, a v polovině filmu si takřka prohodí s Harrisonem Fordem role, kdy se stává hlavní postavou a Jones se za ní jen tak unaveně šourá. Samozřejmě musí starého dědka i nakonec zachránit a dát jeho život do pořádku, aby si tak u diváků řekla o sólo film své postavy. Už mi tyhle na sílu tlačené postavy reprezentující "utlačované menšiny" lezou krkem. To opravdu nelze vymyslet a kvalitním scénářem podepřít dobrý ženský charakter? Musí se prostě do kvalitních frančíz s ikonickými mužskými charaktery procpat nějaká uměle vytvořená ženská postava bez historie, která staré dědky naučí (Indiana Jones, Terminátor: Dark Fate atd.). ()

silentname

"Indiana Jones And The Dial Of Destiny" bolo jedno z tohtoročných veľkých očakávaní, ktoré bohužiaľ sklamalo. Mrzí ma to o to viac, že v režisérskej stoličke sme mali Jamesa Mangolda, ktorý sa v roku 2019 postaral o môj absolútne najobľúbenejší film roku. O tomto filme však môžem povedať, že vyzerá dobre, má kompetentných hercov, ktorí si vedia odviesť kvalitnú robotu a myslím si, že väčšinou zachraňujú všetko okolo, no filmu chýba to čaro, ktoré mala pôvodná trilógia. Nemôžem od Harrisona Forda čakať fantastické kaskadérske kúsky, keď má 80 rokov, no veľká časť čara, ktoré pôvodné filmy vyžarovali bolo aj v tom. Mads Mikkelsen ako ústredný zloduch je podľa mňa celkom okey, no nedokázal ma nejakým výraznejších spôsobom presvedčiť o tom, že som ho chcel sledovať. Phoebe Waller-Bridge je možno skvelou herečkou, no jej postava mi liezla v tomto filme vrchovatou mierou na nervy, pretože drvivá väčšina negatívnych udalostí, ktoré sa tu prihodia sú na jej zodpovednosť. Aby som jej ale kompletne nekrivdil... má tu aj pár dobrých momentiek. No najväčším problémom filmu pre mňa bolo, že dokopy som v ňom nenašiel jediný moment, ktorý by ma nejako výraznejšie zaujal, alebo by som nemal pocit, že som to už videl niekde spracované predtým. Vďaka tomu som sa počas sledovania viac nudil, než bavil a viem si predstaviť, že keby si ten film pustím znovu, unavilo by ma to ešte viac. Realita je taká, že najlepším momentom filmu je jeho asi úvodných 20 minút, ktoré by pokojne stačili na nejaký krátky film o Indianovi Jonesovi a boli by sme vybavení. No miesto toho tu máme tento 154 minútový zázrak, ktorý ma vôbec nedokázal nadchnúť a to napriek tomu, že viem v mnohých momentoch vnímať jeho kvality. Je tu dokopy len jedna momentka, ktorá ma od srdca pobavila a to je keď sa Helene podarí zbaviť v lietadle veľkej dávky nemcov. Spôsob, akým to urobí je pre mňa luxusný. No to je dokopy jedna scénka v obrovskej dávke nudy. Dokonca aj objavenie hrobky a hľadanie indícií (čo tu máme raz) nebolo na mňa tak zaujímavé ako by som si predstavil. Za jedno pozretie to možno stálo, no s filmom som mal viac problémov a pôvodne som chcel dať hodnotenie nižšie, než som sa nakoniec rozhodol. Hodnotenie: C ()

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

23.09.2023

Scenárista David S. Goyer (Muž z oceli, Terminátor: Temný osud) čerstvě dělal rozhovor v podcastu Happy Sad Confused a kromě jiného taky potvrdil jednu dlouholetou Star Wars spekulaci. Totiž že v… (viac)

Další Star Wars seriál má obří cenovku

Další Star Wars seriál má obří cenovku

26.07.2023

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

16.07.2023

Po mizerných příjmech Flashe, Mezi živly a pátého Indiana Jonese se očekávalo, že na záchranu, podobně jako loni s Top Gunem, přispěchá Tom Cruise s Mission: Impossible Odplatou - První částí. Teď má… (viac)