Indiana Jones a Nástroj osudu

• Česko Indiana Jones a nástroj osudu (viac)

Harrison Ford sa vracia do úlohy legendárneho hrdinu Indiana Jonesa – archeológa v tejto očakávanej záverečnej časti kultovej série – veľkolepom a dravom filmovom dobrodružstve. (Cinemart SK)

LordMysti

Film jsem viděl před dvěma měsíci a vlastně mě tak "hodně" zaujal, že jsem si už vůbec nepamatoval o čem že to bylo. Vizuálně zase krásné omalovánky, ale na mě je to už hodně prázdné a nezapamatovatelné. Doufejme že se již legendární sága na které jsem vyrůstal jako malý kluk nebude dále ničit podobnými braky. ()

rublik05

Dlouhou dobu mi vrtalo hlavou, co vlastně o tomto návratu Harrisona Forda do jeho legendární role archeologa Indiana Jonese napsat. Doteď si totiž nejsem úplně stoprocentně jistý, zda se mi Indiana Jones a nástroj osudu líbil či nikoliv. Začátek mi přišel suprový, omlazený Ford vs. Němci silně evokuje Dobyvatele ztracené archy či Poslední křížovou výpravu, příjemně se zde hraje na nostalgickou strunu, za mě se jedná jednoznačně o nejlepší část filmu. Od začátku mě však šíleně bil do očí ten umělý, nudný a nepříliš hezký vizuál, CGI je zkrátka všudypřítomné, až mě trochu zamrzelo, že si tvůrci nedali s vizuálem více práce a sázeli ve většině případů na nenápaditou postprodukci. Příběh jako celek není nikterak složitý, v daném žánru úplný standard, zaujme jen v několika málo sekvencích (např. automobilová honička, bláznivý závěr…), má bohužel mnohem více nudných a hluchých míst, čemuž se vzhledem k nesmyslně přestřelené stopáži nelze moc divit. Chyběl mi humor a pověstné hlášky, film se bere zbytečně moc vážně, místo odlehčení se řeší stárnutí, navíc ne zrovna ideálním způsobem. Z herců jsem se těšil na Harrisona Forda a záporáka Madse Mikkelsena, prvně jmenovaný má stále určité charisma a Mikkelsen ty záporáky zkrátka umí. Bavil mě ale i Boyd Holbrook, kterého mám rovněž primárně spojeného se zápornými rolemi. Přestože se nejedná o vyloženě špatný film, tak musím přiznat, že jsem i vzhledem ke všem okolnostem čekal mnohem, mnohem lepší podívanou. Hodnocení jsem chtěl původně nechat vzhledem k mým sympatiím k celé sérii a nostalgii o malinko výš, než bych dal za normálních okolností, nicméně čím dál tím víc se kloním spíše k tomu průměru, ačkoli jsem i tak rád, že jsem opět mohl vidět Indyho v akci. Pravděpodobně naposledy. 6/10. ()

tlesk

Funkční nostalgie, které chybí srdíčko. Indiana Jones a nástroj osudu se mi hodnotí obtížně. Zvlášť jakožto někdo, kdo jako dítě původní Spielbergovu trilogii (a vlastně i pozdější proklínaný čtvrtý díl) miloval a sjížděl ji často ještě na VHS kazetách. A kdykoli v televizním vysílání. A jeho klony, ať už to byla Mumie, Lovci pokladů, nebo třeba nízkorozpočtový Flynn Carsen, jsem miloval rovněž. Pokud pro vás Indiana není jedním z TĚCH srdcových hrdinů z dětství, pravděpodobně z mého hodnocení pár hvězd uberte. Já jít níž nemůžu. Už jen s uvědoměním, že jediný dobrodružný akčňák, který si z kina vybavuji, bylo Uncharted. A nový Indiana je rozhodně lepší. Harrison Ford má stále charisma za tři. Přesto je to vlastně standartní akční film. Jako rozloučení s legendou rozhodně nepřináší žádnou ostudu, minimálně po stránce akce a spádu je napěchovaný řádně a ona víc než slušná stopáž vám uteče bez problémů. Krom několika málo dojemných scén a opravdu hezkého finále, které příznivcům série dá mnohem hezčí tečku za oblíbeným hrdinou, než Křišťálová lebka ale Nástroj osudu nevybočuje z řady a je mnohem víc úspěšnou sázkou na jistotu, než nějakým jedinečným zážitkem, ze kterého se posadíte na zadek. Otázkou je, zda jste to od něj vůbec čekali. Kdyby tento snímek nevznikl, asi by to nevadilo. A závěrem nelze než smutně konstatovat, že tento starý archeolog patří do muzea. I tak jsem se na něj ale podíval víc než rád… ()

papilon395

Když pro nic jiného, tak z nostalgie stálo za to zajít na poslední díl celé řady do pořádného kina. Určitě  nezklamal.  Harrison Ford se se svou slavnou postavou důstojně rozloučil a divákovi přichystal podívanou, která nebyla nejhorší. Dobrý příběh a navrch můj oblíbený záporák. ()

Sheldor93

Děda Indy je zpět. Byla to jízda? Ano! Bylo to občas klišé? Ano! Intro bylo skvělý (je poznat, že Indy je CGI upraven tak daleko zatím ještě nejsme :D). Naháněčka v autech v Maroku mě moc nebavila, ale člověk to musí brát s nadhledem přece jen je to páté pokračování a to k Indymu patří. Hodnotím lepší 3* ()

RAFT

Spielberg přenechal režiji mladšímu režisérovi Mangoldovi a musím napsat že, film se opravdu povedl. Od Království křištálové lebky jsme na další a zároven poslední dobrodružství Indiana Jones čekali dlouhých 15 let a vyplatilo se.Poslední indiana si uživá ve velkém stylu , ve vodě, na zemi , ve vzduchu. Nechybí ani vlak, nějaký ten vozík tam byla sradna.Co mě ve filmu potěšilo tak,návrat herců Marion a Salah.Starý indiana jones is Back . Film viděn 28.6. Předpremiéra . Musel jsem pár dní vstřebat dojmy . Sbohem Indy.Za mě 85% ()

HERGImanCZ

Z pátého Indiho mám smíšené pocity. Začněme tím, že Nástroj osudu nese právoplatně název Indiana Jones. Tedy minimálně z té audiovizuální stránky. Má to ten dobrodružný tón, závodění s nacisty, správnou atmosféru i působivé lokace. Hudba od Johna Williamse je pak samozřejmostí. Většinu stopáže jsem se tak velmi solidně nabil a ty dvě a půl hodiny v kině utečou jako voda. Finále se mi ale naprosto netrefilo do noty. Už u Křišťálové lebky jsem měl problém s tím, že celé to vyústění mi přišlo přepálené a žánrově mimo. A tady to je možná ještě více zvláštní. Během rozuzlení jsem měl pocit, že jsem si odskočil do jiného sálu na úplně odlišný film. Ještě méně jsem ale byl spokojený s rozuzlením té osobní linky. Naposledy jsme viděli Indiho šťastného, při čemž na nás autoři pomrkávali, že by jednou jeho dobrodružný život mohl přejít na jeho syna. A to vše jen proto, aby celou myšlenku a pro mě asi nejlepší způsob zakončení (až samotný film nejlepší nebyl) mohli zničit a Indi mohl dohánět to (a to ještě jen z půlky), co jsme ho naposledy viděli mít. Když k tomu ještě přidáme fakt, že Harrison Ford už opravdu není nejmladší a v akci se to zkrátka projevuje, nemohu z hlavy vypudit myšlenku, zda bylo vůbec potřeba tuto značku opět křísit. Nemyslím to špatně, ono to jako film samo o sobě poměrně funguje. V rámci série však už ne tak úplně. ()

Daginka

Prej "Nástroj osudu". Já jim dám.. takovej... nástroj osudu... že se budou bičovat ještě v na(r)cistický kryptě devětatřicet let zpátky! 65%. ()

MFloyd

Do kina jsem šel s hodně nízkým očekáváním a to očekávání se vlastně vyplnilo. I když začátek mi přišel hezký, omlazení vypadalo dobře i to následné přepnutí do doby, kdy už Indy je znuděný senior. Jenže všechno kazí naprosto nudná akce, která mě prostě nebavila, možná jen na začátku, ale pak už je to jen o tom, přežít další minuty akce, kdy se v podstatě nic moc nestane. Jen se posouváte dál v příběhu, ale není tu snad jediná scéna, u které jsem si říkal, wow, tohle bylo super... generický až to bolí a i konečná akce, který má celkem dobrou myšlenku, nakonec skončí se spoustou nelogických momentů, u kterých si budete plácat rukou o čelo a říkat proč... vše zakončeno patosem, jak se všichni hezky sešli, mají se rádi, zavzpomínáme na staré dobré postavy a... no a to je celý obsah filmu. K postavám lze říct, že jediný Indy je stále sympatický, ačkoliv toho moc nepředvedl... ostatní postavy nudné nebo otravné. Něco mezi 2 a 3 * ()

Alojs

Nahlížet kriticky na poslední díl a přitom nekriticky vnímat původní trilogii - to je obecně praktikovaná zákonitost, která je pouze na obtíž. Indiana Jones byl vždycky primárně dobrodružným popcornovým filmem, který si příhodně zjednodušoval dějové spojky a ohýbal logiku / fyzikální zákony podle aktuální potřeby. V tomto směru je Nástroj osudu maximálně v korelaci. Je to v podstatě dvě a půl hodiny dlouhá honička, ve které se jen minimálně mluví. Což je na jednu stranu dobře, kdežto na druhou... Fordovi je osmdesát, jde to na něm vidět a v pozici akčního hrdiny je až zbytečně nadužíván (dobře to dokresluje scéna s ponorem k vraku lodi, kterou by mohl v poklidu odřídit z paluby a nic by se nestalo). Přesto je to právě on, kdo to pořád táhne vpřed. Navzdory tomu, že má kolem sebe parťáky, kteří jsou castingově trefení na jedničku (sympatická Phoebe a dětský zlodějíček Teddy). Závěr filmu mě nijak neurazil, ba naopak - dopřál bych mu pečlivější scénáristickou postprodukci... Už jen proto, že je to tentokrát NAPOSLEDY. ()

Marty7CZ

Katastrofální film, idiotskej příběh, hrozně nepříjemný postavy a neuvěřitelná nuda v kině.... Já jako mega milovník Indyho nedokážu pochopit kritiku na vynikající 4ku a už vůbec ne místní megahodnocení tohodle nechutnyho paskvilu, co už nechci nikdy vidět!!! Ubohejch 15% ()

scarlock

Ma nejosklivejsi nos na svete a je extremne nesympaticka. Strelna rana v oblasti srdce trefi rameno. To jsou negativa, zbytek je v klasicke Indy (neplest si s Indie) melodii. Posledni ctvrtina filmu je na 5*. Podarene, (doufam) zakonceni Indiana Jonese. Co doufam vic, ze oteze neprebere jeho kmotrenka... ()

Th3T3mpt3r odpad!

* Jediné, co lze na tomto snímku ocenit, je cca prvních 20 minut, které do značné míry působí jako starý dobrý Indy, ač je v dané scéně naprosto nadužíváno CGI (v původní trilogii najdeme velké množství praktických efektů). Bylo to těchto 20 minut, kdy jsem si řekl, že by to nemuselo být špatné. Ach, jak naivní jsi byl, mé bývalé já.                 ** Teď je třeba kousnout do toho shnilého jablka, kterým je zbytek filmu. V duchu Dyzny LucasFilmu je hlavní postava opět dekonstruována ad absurdum – z Indyho je starý cynický a nihilistický páprda, který v ničem neuspěl a nic neumí. Kvůli jedné události se z něj stal špatný otec, ještě horší manžel (který se rozvádí), emocionálně nevyrovnaný jedinec a někdo, kdo nemá vůbec pro co žít a chce chcípnout jako nějaký prašivý čokl. Jojo, to je ten Indy, kterého chtějí všichni vidět. Naložilo se s ním v podstatě stejně jako s Lukem Skywalkerem v The Last Jedi (doufám, že to za tu destrukci Star Wars stálo, Riane).                 *** Teď však slyším otázku: Proč je Indy takto dekonstruován, když je to v naprostém logickém rozporu jak s jeho osobností z původní trilogie, tak i s tím, co drtivá většina diváků chce (good luck s tím, aby tenhle film vydělal tolik, aby se jenom pokryly náklady na natáčení a propagaci)? No přece proto, aby generální tajemnice ÚV LucasFilm mohla provést další self-insert (doufám, že to za Rey Palpatine a destrukci Star Wars stálo, Kaťjuško). Představuji vám všem Helenu Shaw – britskou brunetu, která nemá žádnou osobnost, žádné charakterové vady a ve všem je lepší než Indy. Je to skoro, jako kdyby „tvůrci“ nevěděli, co s ní udělat, ale byli svázáni normativním požadavkem, že hlavní ženská postava nesmí mít žádné charakterové vady, a tak se rozhodli ji měnit osobnost tak, jak si to zrovna děj vyžaduje – jednou je to sociopatická bitch, pak je to empatická charitativní matka Tereza, pak je to zase ledovec bez emocí…                 **** Vyvrcholení filmu – Indy si uvědomuje svoji existenciální ubohost a chce v historii chcípnout v zapomnění. Helena ho nenechá, omráčí ho a násilně ho vrátí zpět do jeho přítomnosti, v které tolik trpí. Vtipné je, jak se to „tvůrci“ snaží podat, že Helena tímto aktem ukázala Indymu, jak znovu žít a radovat se (základní logiku a uvěřitelné motivace postav zde nehledejte).                 ***** Je to špatné, je to špatné… Dyzny LucasFilm v průběhu deseti let zvládl zdekonstruovat, znásilnit a zničit všechny své značky – první byly Star Wars, druhou Willow a teď i Indy. Vzhledem k naprosté kreativní impotenci Dyzny LucasFilmu se nabízí otázka: Co teď, když už nemají značky, s nimiž si „mohou užít“? A v těsném závěsu přichází další otázka: Co teď, když je evidentní, že s tržbami nových filmů je to velmi špatné a dostáváme se tedy do situace, kterou lze z dlouhodobé perspektivy označit za ekonomickou sebevraždu? Ale co jiného by měl člověk čekat, když se zkombinuje dogmatická ideologie, egoistické lidi u moci, z nichž přímo prýští arogance, a kreativní krach společnosti, za jejíž současný stav by se její zakladatel musel propadnout hanbou. () (menej) (viac)

Tarhiel

Nie som veľký fanúšik Indiana Jonesa, no filmy s ním a dobrodružný žáner ma vždy bavili. No a ten posledný je presne taký zlý, ako som sa obával: nasilu tlačenú "silnú" ženskú hrdinku, ktorej sila spočíva v tom, že hrdinu musí zosmiešňovať a neustále poukazovať na to, že už je starý, ale ona je tá chytrá, krásna a vynachádzavá (to si nevymýšľam, to skutočne tá postava v istom momente o sebe povie). Scenár, ktorý z Indyho robí neúspešného, zlomeného a rozvedeného muža, a má asi toľko koherencie, ako voda a olej dohromady. A samotný koniec, ktorý bol niekoľkokrát pretáčaný a prestrihaný, pôsobí ako narýchlo zlepený z použiteľných častí na dlážke strižne, ktoré ale preto ignorujú celé smerovanie filmu a je to nezmyselne useknuté jedným úderom päste. Veľmi slabý film. ()

noizcore

O fous lepší než čtyřka, ale pořád bohužel nedosahuje kvalit původních tří filmů. Hvězda navíc za stylové rozloučení ve finále. 7/10 ()

GameboyNES

děda Fordovic už bičíkem nepráska, hnusná nesympatická žirafa a typický cigoš kerý ukradne na co příde. Přeplácaná stopáž která mě nudila a v kině bych to určitě nedal a v půlce odešel. ()

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

23.09.2023

Scenárista David S. Goyer (Muž z oceli, Terminátor: Temný osud) čerstvě dělal rozhovor v podcastu Happy Sad Confused a kromě jiného taky potvrdil jednu dlouholetou Star Wars spekulaci. Totiž že v… (viac)

Další Star Wars seriál má obří cenovku

Další Star Wars seriál má obří cenovku

26.07.2023

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

16.07.2023

Po mizerných příjmech Flashe, Mezi živly a pátého Indiana Jonese se očekávalo, že na záchranu, podobně jako loni s Top Gunem, přispěchá Tom Cruise s Mission: Impossible Odplatou - První částí. Teď má… (viac)