Indiana Jones a Nástroj osudu

• Česko Indiana Jones a nástroj osudu (viac)

Harrison Ford sa vracia do úlohy legendárneho hrdinu Indiana Jonesa – archeológa v tejto očakávanej záverečnej časti kultovej série – veľkolepom a dravom filmovom dobrodružstve. (Cinemart SK)

alchac

Je naprosto vedlejší, zda protagonista nejprve honil Longinovu píku, aby následně utekl s nástrojem osudu, či zda by třeba hledal v tom naciharaburdí Lindrovu pípu, kterou chtěl vetknout do sudu, neboť šlo o tu nejryzejší esenci klasického Indiánského Jonášování, lekci úspěšného hraní na nostalgické struny a opulentně povedené rozloučení s legendou, které snad muselo potěšit minimálně každého narozeného před koncem poslední dekády minulého tisíciletí. Co se týče drobných vad a nedodělků, tak zde bych si dovolil souhlasit s jeho verbalstvem stran výtek k jisté nevyváženosti, neb i já jsem při leteckém pohledu na trirémy u Syrakus již začal nadšeně pulírovat gladius a nakonec houno, noa ta britská verze Anny Polívkové mi také způsobovala estetický diskomfort. Nicméně přenádherná čtveřice buď jak buď. ()

Nivenx

Není ani moc co o tom psát. Zkrátka ne Spielberg! Málo nacků a kurva starý Ford který se loučí se svojí životní rolí. Moc pěkné rozloučení s Indiana jonesem! ()

Triple H

Ťažší oriešok. Ten film podľa mňa dopláca najviac na to čo sa oficiálne všade opatrne chváli - režiséra. James Mangold má toho za sebou dosť, je schopný, a papierovo pôsobí ako nie zlá voľba. Problém ale je že to celé natočil ako keby točil Logana alebo Ford v. Ferrari, svoje dva predchádzajúce filmy. Resp. toto je  porovnaní s predchádzajúcimi dielmi vážnejšie pôsobiaci, tempom predsa len pomalší a moderným konvenciám prispôsobený blockbuster, ktorý len akoby náhodou je súčasne Indiana Jones a obsahuje jonesovské propriety. A problém to je, lebo tentokrát je snaha skladať reparát za Krištáľovú lebku, a tentokrát sa má jednať a asi aj jedná o definitívnu, sentimentálnu rozlúčku s obľúbeným hrdinom a ultimátny fan service. Tak to strýko Disney predáva. Proste má sa brnkať na srdiečko, na city. A Mangold sa o to miestami aj snaží, ale možno to chcelo trošku viac a jeho štýl je trochu niekde inde ako bol Spielberg - skátka kombo Mangold/nostalgia nešlape rovnako ako šlapalo kombo JJ/nostalgia -- Mangold si takpovediac ide svoje a jonesovský vzorec napasováva na to ako rád točí filmy on a na jednu stranu sa film teda tvári ako ultimátny fan service, ale na druhú sa nesnaží byť 2x verný forme a štýlu, ktorý razil Spielberg. Tento akýsi koncepčný/režijný nesúlad je čo filmu škodí, lebo nie je to ani niečo iné ako doteraz, ani taká akurátne updatenutá svižná nostalgická jazda čo poteší ako Force awakens, či Top Gun: Maverick. A trošku ma popravde prekvapilo, že po Last Jedi a cirkusu čo okolo toho filmu bol, Iger/Kathleen Kennedy a Disney dovolili aj tentokrát menej povedzme značke slúžiacemu režisérovi si tú zbožňovanú klasiku nejako pripodobniť či privlastniť - mne osobne by to a priori nevadilo, ale nechápem už čo u Disneyho vlastne robia a asi u nich panuje od Last Jedi trošku dusnejšia atmosféra, minimálne medzi Bobom Igerom a Kathleen Kennedy. Čo by určite prospelo je kratšia minutáž, 20-30 minút mohlo ísť kľudne von. Už úvodná scéna sa snaží o typicky jonesovské efektné intro, ale je zbytočne dlhá, nechytí tie správne grády a správne tempo...Ford je na svoj už veľmi vysoký vek stále frajer - paradoxne tentokrát sa o jeho veku veľmi nevtipkuje, ani sa o ňom nevedú polemiky, hoci práve teraz sa v tom mohlo/malo trošku pritvrdiť (dej k tomu polemizovaniu nad tokom času a nad vekom vyslovene nabádal). Ostatní sú dobrí, Mikkelsen je viac než dôstojný záporák, ale nikto nevyčnieva, hoci o to v Jonesovi nikdy nešlo. Záver...no povedzme, že tak ako sa hojne podebatovalo o závere Krištáľovej lebky sa asi bude debatovať aj o tomto. Na mňa to pôsobilo ako dosť slušné WTF ale k Jonesovi to vlastne pomerne pasuje...a vlastne pomerne dosť. SPOILER Najväčšiu emóciu vo mne vyvolal samotný záver s Marion, ktorej chvíľková prítomnosť, tak ako bola trochu nasilu v 4-ke, tentokrát pohladila po srdci a potešila. Aj to bolo celkom dojemné. A škoda, že na túto nôtu, kedy to chytí také tie spielbergovské emócie, film nezabrnkal viackrát - nemuselo to byť každú minútu, ale chýbalo to. KONIEC SPOILERU Čiže tak. Ono to nie je vôbec fail, či celé zle a Williams, na samostatné počúvanie, zložil tiež zase raz kus klasickej filmovej hudby, ktorá je dnes už vymierajúca, ale mal sa toho ak nie chopiť Spielberg, tak aspoň trošku tu a tam do toho ešte hovoriť. A neprehodiť na nostalgickom a dojemnom konci celej série, kedy sú už všetci aktéri 70-nici a 80-nici, v snahe o sebareflexiu pokorne žezlo komplet celé do rúk niekomu ako Mangold, kto sa proste s tým čo film potreboval napriek kompetentnosti trošku kus minul. A určite sa zišlo skrátiť. Ale za zlyhanie by som film neoznačil a podobne ako Krištáľová lebka, viem si predstaviť, že časom to získa inú patinu, keď už bude z celej Amblin, Frank Marshall, George Lucas, Steven Spielberg éry len vzdialená spomienka. () (menej) (viac)

filmmovier

Kouzlo, které má původní trilogie (i čtyřka) je pryč. Stopáž je přepálená, klidně se mohlo ubrat na nepříliš zajímavých honičkách a dlouhých scénách o ničem a do těch dvou hodin by se to v pohodě vešlo. Samotný artefakt, tedy mechanismus z Antikythéry, mi nepřijde pro tuto sérii dostatečně zajímavý a celý závěr s cestováním v čase mi přijde super ujetý a zcela mimo i na tuhle sérii. Některé postavy, které tu byly, tu vůbec být nemusely (= jsou tu zbytečné, ale nostalgie musí být) a naopak jiné, které bych čekal, tu nejsou. Asi chápete, že jde o nejslabší díl, jenž se na minulé opravdu nechytá, a že ve výsledku je pátý Indiana Jones dalším z předlouhé řady filmů zcela zbytečných. Bavil jsem se ale? Ano, bavil jsem se skvěle! První půlhodina je naprosto dokonalá a je jenom škoda, že pak film dost poleví na tempu, což se ale samozřejmě k věku stále naprosto fantastického a vynikajícího Harrisona Forda dá chápat. Několikrát jsem se stihl zamyslet nad několika zcela nelogickými nesmysly, kterých v průběhu filmu není málo (nejen dějových, ale i třeba co se chování záporáků týče, ačkoliv Mikkelsen a Goggins jsou výborní a samozřejmě za to nemůžou) ale jinak jsem po prvních ohlasech čekal mnohem větší průšvih. Ten se naštěstí nekonal, Disk osudu je ve výsledku celkem obstojnou a velmi fajn rozlučkou Harrisona Forda s jeho ikonickou postavou. V těch důležitých momentech ale film funguje přesně tak jak má (například posledních deset minut) a já nemám problém na ty čtyři hvězdy jít, protože filmy za tři vypadají opravdu jinak a krom toho si to Indy (a koneckonců ani Ford) nezaslouží. 70 %. ()

kjakob

Nový Indy paradoxně je ve svém jádru o něco lepším filmem, než poslední Spielbergův díl. Umí lépe zabrnkat na nostalgické tóny. Ovšem je pravda, že pokud došlo ke generační obměně na režisérském postu, na filmu to znát není. To by totiž buď měla přijí výraznější změna, nebo by hlavní protagonista musel být také o generaci mladší a pak by se vyprávění nemuselo každých 20 minut zabývat problémy stáří. Někomu to může vadit, mně to například nevadilo. Byl bych ale spokojenější, kdyby se podařilo sérii uzavřít, dokud jsme ještě viděli její tvůrce i protagonisty ve formě. ()

ing.Frosty

CGI vlak, CGI motorka, CGI exploze, CGI kouř, CGI voda, CGI bič, CGI Indy. Ona už i ta čtyřka trpěla digibordelem, ale díky Spielbergově umu se to ještě dalo přežít. Mangold je navíc podle mě jeden z nejnudnějších režisérů současnosti a na dravou a nápaditou Spielbergovskou režii nemá ani náhodou (to ale ostatně málokdo). Ony ty honičky jsou celkem fajn (ale na jedničku, trojku a vlastně ani tu čtyřku se nechytají) a jako dobrodružný film obstojí bez problémů a bez dlouhých nudných mezer. Ale kdyby nevznikl, nikdo by asi kvůli tomu nebrečel. ()

Motinski

Starý Indy je späť. Bohužiaľ iba prvú polhodinu. Tam som si myslel že opäť sledujem obľúbenú postavu z detstva. Zvyšok filmu už je synonymom moderného blockbustru kde počítačové kulisy bijú moc do očí a niektoré scény sú kvôli tomu vyslovene škaredé. Mangold nie je Spielberg a to o čo sa snaží 152 minút, nám Steven vedel doručiť v hocijakej 10 minútovej sekvencií starej trilógie. Navštívime rôzne lokality po celom svete, nudných pasáži som neevidoval veľa, no hlavný artefakt bol malo atraktívny, Ford väčšinu času bručoun a par postáv mi liezlo na nervy. (hlavne Helena) Nástroj osudu nerobí sérii hanbu. Bavil som sa podobne ako pri nedávnom Uncharted a Kráľovstvo krištáľovej lebky je u mňa asi na rovnakej úrovni. Tam sme ale na konci dostali nádej na šťastný dôchodok, tu sa na začiatku ide v depka móde. Kvôli tomu som cítil pocit prázdnoty miesto nostalgického nadšenia. Koniec je opäť prestrelený ale na rozdiel od minulého dielu aspoň úsmevný. Napísať o legendárnej ságe že ide o priemernú zábavu nie je dobrá vizitka, no mohlo to dopadnúť ešte horšie. ()

Ryuuhei

Nedá se nic dělat, filmy rovné Indyho sáze se zkrátka nenatáčí a už jen na to musím u svého hodnocení přihlédnout. A vlastně ani nemusím, protože já se během sledování dobře bavil. O zábavné akční honičky nebyla nouze. Chválím věrohodně zpracovanou minulost vč. omlazujících triků, které ani trochu nepůsobí digitálně. Nicméně části v "současnosti" také neztrácely dech a naservírovaly napínavou jízdu, která se za každou cenu snažila vyrovnat předchůdcům a celkem se jí to dařilo. Humoru bylo méně a ne vždycky fungoval. Ale jako celek snímek hodnotím pozitivně. ()

Jizni Tlapa

Indianovi došel dech! Definitivně ! Tempo pokulhává, soundtrack nezaujme, story a námět nejsou ničím dechberoucím a sentimentu je tu přehršle! To vše kazí nepovedený digitál a naprosto přestřelená stopáž. A proč tři v hodnocení? Možná z nostalgie k tomuhle chlápkovi, možná pro těch pár akcí a vykradlých flash backů..... ()

Johnny.ARN

Pýtam sa, zas a znova, môže už táto jeblá séria konečne skončiť? Myslel som, že mimozemšťania budú hrot, ale hen tento dlhý a nudný dríst to prekonal. Len za Madsa a SS 1 z 5 ()

ondraondra

V podstatě klasické Indyho dobrodružství plné akce, napětí a humoru, akorát o trochu nudnější a zbytečnější. Ve srovnání s jinými návraty po letech je Nástroj osudu vlastně docela výhra, už jen díky skvělému finále. ()

plechulka

Povedené rozloučení s kultovní postavou... Objektivně bych tomuhle jednotlivému filmu dala hvězdičky jen čtyři, ale jsem prostě z toho, jak se čas na nás všech i na Indym podepsal, docela upřímně dojatá... ()

anli

Takže k nám přichází páté dobrodružství Dr.Jonese a s ním poslední dobrodružství Harrisona Forda . Čekali jsme dlouhých 15 let ,teda o trochu méně než na dílo čtvrtý a vyplatilo se ? Ano a velmi ,ale popořádku . Začátek filmu nás zavádí do roku 1944 , kde je Indy opět v rukou nacistů (teda ,ještě že ty nacisti a komunisti existovali ,jinak bychom měli po padouších) a se svým kolegou po čemsi pátrá .Pro tyto účely musel být Indy digitálně omlazen ,což se stalo posbíráním starých záběrů a digitalizací Fordova obličeje . Výsledek je fantastický a plně funkční a nemám co bych k tomu dodal víc . Tím je pro kritiky řečeno vše .Oba samozřejmě uprchnou a cosi spatří a děj se přenáší do konce šedesátých let ,kdy Indy učí a chystá se na odchod do důchodu . Je to ale Indy ,tak vše bude jinak .Navštíví ho kmotřenka ,dcera kolegy z první části filmu a společně začnou pátrat po dvou částech artefaktu ,který sestrojil kdysi Archimedes a který umí najít trhliny v čase a proniknout jí .Ano ,je to onen nástroj osudu ,jak samotný název filmu napovídá . Za zády mají samozřejmě partu padouchů ,kteří chtějí artefakt taky a tak tu máme opět klasického Indyho dobrodružství-spousta lokací ,spousta honiček ,nějaké ty hádanky a nezaměnitelný archeologův humor . Je to opět parádní jízda od začátku do konce . Perfektní a funkční scénář ,vyníkající režie .Poprvé nerežíruje mistr Spielberg ,ale otěže po něm přebírá James Mangold a opravdu před ním musím smeknout ,protože ctí žánr jako takový ,ctí a respektuje  postavu Indiany Jonese a je vidět ,že miluje předešlé filmy a snaží se zachovat onoho ducha předešlých filmů a spojit to s moderní filmařinou dnešní doby . A sakra se mu to daří . K tomu perfektní výběr lokací ,skvělé a nadupané honičky a samozřejmě nezapomenutelný Indyho humor .Chemie mezi Fordem a Waller Bridge je skvělá a některé scény opět vejdou do historie-útěk na koni do metra ,nahánění auta  "tříkolkou" a taky -pozor spoiler-průlet letadla časovou trhlinou na samotném konci filmu .Ano ,pátý film ctí veškeré atributy starého ,dobrého Indyho a vnáší do něj nového ducha .Ono to ani jinak milí škarohlídi a kritici nejde ,víte ? Indy stárne a není mu už třicet a film se vyvíjí a nejsme v  osmdesátých letech ,to by nic nefungovalo ,ano prosím ? Takže film ani tak vypadat nemůže ,jasné ? Jsme už v jiné době a s jinými nápady a možnostmi . Musím jen říct ,že se nedivím tolikrát předělávanému scénáři ,protože , pokud byl od začátku daný tenhle artefakt jako nápad pro film ,není vůbec jednoduché ho uchopit a napsat nápaditý a srozumitelný příběh ,který nesklouzne do blamáže  a bude napínavý ,dobrodružný a ještě navíc bude ctít legendu a se ctí se s ní rozloučí . A tady se to opravdu povedlo a na 100ˇ% . Ale abych se jen nerozplýval ,pár připomínek mám .Je tu mnoho a mnoho trikových záběrů a na některých je vidět ,že se přece jen trochu spěchalo ,což u také produkce chápu a za druhé mě padouši připadali jako parta podivných blamážníků kteří neumí do pěti počítat a jejich vůdce Mads Mikkelsen jakoby nebyl Indyho hoden a ani neví , kdy byl upálen Mistr Jan Hus . To jsou ale jen maličkosti v kontextu celého filmu a vezmu -li v úvahu ,že se jedná o nejdelší Indyho dobrodružství ,které má opravdu dvě a půl hodiny ,musím říct ,že se s tím tvůrci poprali se ctí a velmi důstojně se s legendou rozloučili ,za což jim budiž nekonečná sláva. A ještě k tomu se tu objeví i Rhys-Davies jako milovaný Salláh a Karen Allen jako milovaná Marion , bez kterých by rozloučení s Indym nebylo stoprocentní .Takže je to opravdu jedna velká jízda a perfetní rodinná ,dobrodružná podívaná na kterou se budeme koukat zas a znova a když se-pozor spoiler-Indy téměř na konci filmu přenese dva tisíce let zpět v čase do doby ,kterou mnoho let studoval a chce tam zůstat ,je to fantastické ,dojemné a nádherné zároveň . Opravdu perfektní .Dávám jasných 100% a Harrisone moc Ti děkujeme ,že jsi pro nás hrál tuhle postavu a vdechl jí život a duši .Jsme Ti za to neskonale vděční . Howgh!!!Teď se jen budeme modlit , aby byl nástupce aspoň z poloviny tak dobrý a příběh jakbysmet .No pánové a dámy s Disney-překvapte nás!!! () (menej) (viac)

Dreaker.24

S odstupem Stevena Spielberga se většinové kouzlo vytratilo, neplatí to ovšem tolik jako v případě třeba Pirátů z Karibiku nebo Star Wars. Tady ještě Mangold svojí kvalitou ještě jakš takš stíhá, ale chvílemi dost pokulhává. Záporák fajn, Indiho parťák v podání Heleny byl otravnější verzí Shiova Mutta a Teddy nebyl zdaleka tak zábavný jako Shorty z Chrámu zkázy. Jako celek to funguje ještě snesitelně, nicméně ten pravý feeling ze všech čtyř Indiho filmů, tu už jednoduše tolik není. Nenudí to, ale jak už jsem řekl, prostě už tu není Steven, kdyby to on natočil přesně takhle jako Mangold, nejspíš bych byl přísnější, ale jelikož to je 1. i poslední Mangoldova zkušenost s Inianou Jonesem, tak hodnotím pozitivně 6/10. ()

noriaki

Možná je to tím, že jsem v posledních dvou dnech pravděpodobně v dočasném pominutí mysli viděl Star Wars Epizody VII, VIII a IX, takže mám čerstvě zažité, jak katastrofálně může dopadnout pokus navázat na široce oblíbenou klasiku, ale mně se pátý Indiana Jones docela líbil. Jasně, na původní trilogii ztrácí obludně moc, a jediné v čem se jí doopravdy vyrovná je hudba - pohříchu upozaděná, a Harrison Ford - o třicet let starší, než by měl ideálně být. Jenže když se přenesu přes nechutně digitální vzhled, totální lenost scenáristů a téměř nulovou atmosféru, tak musím uznat, že nároky na oddychový dobrodružný film pátý Indy splňuje. Postavy nešustí papírem, hlavní záporák má uvěřitelnou motivaci a chemie mezi ústřední dvojicí funguje. Akční scény jsou na tom (ne)pochopitelně mnohem hůře. Harrison Ford už na to fyzicky nemá, ale scénář ho nijak nešetří. Kde by si mohl pomoci chytrostí, tam použije CGI. V jedničce unavený Ford zastřelil mistra meče. V pětce by s ním absolvoval pětiminutovou šermovačku, z níž by na všechny strany trčely jedničky a nuly na zeleném plátně. I tak jsem to čekal horší. Velice slabé čtyři hvězdičky ()

ywo666

Nasrac, plno dam. Mohol by som kritizovat, ze to mali tocit o 10 rokov skor. Ze to mal robit Spielberg. A ze tam malo byt viac ikonickych scen. Ale podla mna z toho vybuchali maximum. 80 rocny Ford zvlada akciu sokujuco dobre na svoj vek. Stale sa nieco deje. Postavy su fajn. Obcas dobra hlaska. Navrat starych ksichtov. Dobrodruzno - archeologicke sceny potesili. Odkazy na predosle diely. Vsetko bolo. Nahanacky lepsie jak v fast and furious. A hlavne, slabe recenzie zrazili moje ocakavania. Co pomoze hodnoteniu. Davam nostalgickych protekcnych 5*, za dostojne ukoncenie paradnej serie. PS: To holandske hovado ma potencial. 218 cm vysokych bodybuilderov nie je vo filmovej branzi vela. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

23.09.2023

Scenárista David S. Goyer (Muž z oceli, Terminátor: Temný osud) čerstvě dělal rozhovor v podcastu Happy Sad Confused a kromě jiného taky potvrdil jednu dlouholetou Star Wars spekulaci. Totiž že v… (viac)

Další Star Wars seriál má obří cenovku

Další Star Wars seriál má obří cenovku