Dobyvatelia stratenej archy

• Slovensko Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy (viac)

Dobrodruh a archeológ Indiana Jones (Harrison Ford) sa vracia z juhoamerického pralesa, kde našiel vzácnu zlatú indiánsku sošku, ale vyfúkol mu ju podlý konkurent, francúzsky archeológ Belloq (Paul Freeman). Po návrate sa objavia muži z vojenskej výzvednej služby a požiadajú ho, aby našiel Archu zmluvy, ktorú Belloq s nacistami hľadá v Egypte. Archa má Hitlerovi zabezpečiť neporaziteľnosť. Potrebujú však najprv získať hlavicu staroegyptskej barly, ktorá má ukázať miesto, kde majú kopať. Tú má Marion (Karen Allenová), opustená Indyho láska. Chvíľu po Indianovi sa objavia Nemci a Marion s Indym tak-tak uniknú. Vyberú sa do Egypta, Indy objaví Archu, ale Belloq s Nemcami ho prekvapia, Archu mu vezmú a uväznia ho v kobke plnej hadov. Indymu s Marion sa podarí uniknúť, Archu získať späť a doviezť ju až na loď. Prepadne ich však nemecká ponorka, a Archu mu ukradnú. Belloq sa ju chystá na opustenom ostrove otvoriť... (TV JOJ)

mirra66

Dnes již klasika žánru, možná jeden ze zakladatelů a vždy se u toho znovu pobavím (kam se hrabou napodobeniny různých mumií apod.). Když k tomu připočtu nadšení ještě z hlubokých dětských let, když jsem to viděl poprvé v totálně narvaném kině, kde se sedělo i na schodech a na donesených židlích, lístek asi za 12 Kčs do zadní řady, tak nemohu ohodnotit jinak než vysokými 85%. ()

Maximilianus

Chápem, že na tú dobu to mohol byť dobrý film, no určite by som to nepovažoval za legendárny. V roku 2017 je to slabé dielo, so zlými efektami (ale vzhľadom na dobu fajn), nezmyselnými a umelo nafingovanými situáciami a podobne. Do ďalších dielov sa nejdem ani púšťať. 3* ()

Sweat55

Klasika, kterou jsem bohužel (nebo spíše bohudík) viděl až letos. Holt mi tahle výživná dobrodružná podívaná dlouho unikala. A vlastně na ní nemám moc co kritizovat. Harrison Ford je jak jinak než borec, akční scény jsou precizně Spielbergovsky natočené a i když v některých momentech už trochu zastaralé, vůbec jim není co vytknout. ()

Grogan

Absolutně nechápu, že na tuny jiných filmových supermanů se nakydá tolik špíny, ale z Jonese se tady dělá nějaká modla a nikomu nevadí, jak moc je ta jeho postava přetažená, do nebezpečí smrti se dostane každé dvě sekundy, ale vždycky se to nějakou trapnou náhodou vyřeší (třeba scéna s dětičkami v hospodě nebo nekonečné otálení s otrávenými datly). Pro mě je to ryze průměrný snímek, který se mi kdysi v dětství líbil, ale s následujícími shlédnutími mé nadšení opadá. Zápletka tu vlastně ani není důležitá (o Arše se v podstatě nic nedozvíme), jen aby hlavní hrdina měl cíl a protivníky, se kterými se o něj musí utkat, přitom je od začátku jasné, jak to asi dopadne. Přitom u jiných filmových supermanů mi tenhle fakt zase tak zásadně nevadí, tady to ale nějak nedovedu překousnout... ()

Armin82

Jojo, dobrodružné filmy to je moje. Ještě když se do toho navrtá Spielberg a je takřka jistota, že se nebudu nudit. Tohle není vyjímkou. První dobrodružství Indiana Jonese takřka nemá chybu ----90% ()

gemi

Legenda, která je koukatelná i dnes, ačkoliv místy už působí trošku ošuntěle, ale má skvělou atmosféru a výpravu. Poctivá trikařina počátku osmdesátých let bez CGI. Neviděl jsem od dětství, až dnes. Některé scény se mi matně vybavovaly, ale v podstatě to bylo, jako bych to viděl poprvé. Už se těším na Chrám zkázy! ()

Luxocculta

Patřím mezi hrstku těch, které to bohužel nudilo a zklamalo. Až na pár výjimečně vtipných scén (vyřešení problému v podobě bojovníka s mečem) nebo zajímavějších akcí (automobilová honička s archou), to je jen nevěrohodná, prostoduchá a prázdná akční přeplácanost s hezkými kulisami. Podle mě jde především o film pro děti, který dnes na dospělé může fungovat snad jen díky nostalgii. 50 % (Tsuki svým komentářem uhodila hřebík na hlavičku) ()

rublik05

Prapředek všech dobrodružných filmů s archeologickou tématikou, dodnes nepřekonatelný klenot světové kinematografie. Dobyvatelé ztracené archy vytvořili celosvětový kult archeologa Indiana Jonese, který se rázem stal naprosto stěžejní a přelomovou rolí Harrisona Forda, který byl do té doby známý spíše jako charismatický pilot Han Solo. Filmu nechybí pořádná dávka dobře natočené akce, tajemno a mystično, ale také originální, ale hlavně fungující humor, který působí jako takové odlehčení místy až mrazivé atmosféry. Triky jsou na tu dobu prvotřídní, moc se mi líbil i kvalitní hudební doprovod. Filmu prakticky nelze nic vytknout, jeho kvality již prověřil čas, jelikož i po těch letech se stále jedná o prvotřídní podívanou. Já osobně však preferuji třetí pokračování, které je z mého pohledu mnohem vtipnější a má také svižnější tempo. Jinak ale musím uznat, že lepší start série si Steven Spielberg ani přát nemohl. 9/10. ()

Nix

Já nevím co ani napsat, tohle je prostě legenda dobrodružných filmů, hláškující Harrison a jeho asi nejlepší postava, co kdy ztvárnil, Indy je prostě nejlepší. Povinnost. ()

Hellknight12

Kvalitný dobrodružný film aj na dnešnú dobu. Za mňa jedna z najlepších roli H. Forda. Skvelé herecké obsadenie, výkony ale hlavne hudba je legendárna. Za mňa jeden z prelomových dobrodružných filmov o hľadaní pokladu. S. Spielberg to spracoval výborne. Je tu dostatok akcie, humoru a trochu romantiky teda ak sa to dá tak nazvať. Pri dĺžke 115 min dobre načrtol postavu Indiana Jonesa. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Davidos305

Na tuhle klasiku jen tak nikdo nezapomene a bude kultovní ještě hodně dlouho let. Skvěle odvedená režie a scénář. Dobře vypadající praktický efekty a na tu dobu i počítačový efekty. Prostě klasika ()

Nemmonn

Za mě jeden z nejlepších filmů i do dnešní doby a úžasná kultovka, která snad nikdy neomrzí. Akční scény jsou perfektní a plný nápadů a to hlavně scéna s náklaďákem, kde i do dnešní doby nechápu jak to mohli natočit tak reálně. Absolutně miluju postavu Indyho včetně celé trilogie a čtvrtého dílu. 10/10 ()

Lupes

Ono je dobré si uvědomit, že Spielberg točil také totální hovadiny, které měly především komerční účel. Málo platné, tohle je slátanina non plus ultra a je mi moc líto, že jsem to s dětmi shlédl. Chápu, že většina nostalgicky zasněných fandů nekriticky vzpomíná na mládí, ale ruku na srdce, tolik kýče, genderových stereotypů, blbých vtípků, špatných triků, totálních logických lapsů, to je i na letní dobrodružný spektákl příliš. Vrcholem je Indiho několika set kilometrová plavba na (!) ponorce ("A tatínku, jak vydržel tak dlouho pod vodou?" "On je takový první superhrdina, děti."). Ano, sledujeme-li podobné kraviny, nelze se divit, že jsme to dopracovali k superhrdinům. ()

alsha

První dobrodružství Indyho s totálně nabouchaným prologem. Skvělé vychytávky pro fanoušky a závěrečná scéna s nekonečným skladem beden jsou skvělé. ()

DonTommy

Klasická klasika, z dobrodružných klasik jedna z nejklasičtějších :-) divím se že se Spielberg dokázal přes tuto neskutečně nasazenou laťku ještě přehoupnout Poslední křížovou výpravou, ale DObyvatelé byli prostě první a ani po všech těch letech neztratili nic ze svého kouzla a vždycky budu cítit tu slast když se ozve slavné Tá ta da tá, tá ta dá, tá ta da tá, tá ta dá dá dá ()

Taffey

Po všech stránkách výtečný dobrodružný film, který si 17-té místo v žebříčku zaslouží. Ford je naprosto neuvěřitelný, byť si na jeho místě dovedu představit původně zamýšleného Toma Sellecka, který ale nedostal volno z natáčení seriálu Magnum. Myslím, že Selleck by byl tvrdší, ale zřejmě by celé sérii chyběl Fordův humorný nadhled. Karen Allen též výtečná, stejně jako Denholm Elliott. ()

Tiiso

Úvodní film, nová myšlenka. Skvělý smysl pro dobrodružství a akci. A Ford hraje od srdce. Je to pro mě ohromná zábava. Opravdu snímek, který potěší na duši když člověk nesrší optimismem. Osobně si myslím, že je tento Indian asi nejlepší. ()

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (viac)

Remake Osobního strážce je na cestě

Remake Osobního strážce je na cestě

16.09.2021

Oceňovaný dramaturg Matthew Lopez dostal za úkol připravit scénář k nové verzi kultovního romantického dramatu Osobní strážce. Ve snímku z roku 1992 si hlavní role zahráli Kevin Costner a Whitney… (viac)

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

15.02.2020

Herec Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Uprchlík) v čerstvém rozhovoru odhalil, že se už pomalu začíná připravovat na návrat do legendární role Indiana Jonese pro pátý snímek. Kamery by se prý… (viac)

Uncharted opět bez režiséra

Uncharted opět bez režiséra

02.01.2020

Máme nový rok, začátek nové dekády, ne všichni ale začínají s čistým štítem. Řeč je o adaptaci herního Uncharted, takové moderní verze Indiana Jonese, která se na stříbrné plátno snaží dostat už… jo,… (viac)