Evil Dead: Vzostup zla

• Česko Smrtelné zlo: Probuzení (viac)

Večne rozcestovaná Beth sa rozhodne po rokoch navštíviť svoju staršiu sestru Ellie, ktorá žije s tromi deťmi v stiesnenom byte v Los Angeles. Návštevu však preruší nečakaný objav tajomnej knihy, ktorá vyvolá prastaré zlo a v budove rozpúta peklo. Keď Ellie posadne neľútostný démon, jej blízki musia bojovať o prežitie a čeliť tej najhoršej verzii rodiny, akú si viete predstaviť. (Continental film)

Trevor

Po úvodnom zmätku keď si človek nebol istý ktoré zo strarších detí je Danny a ktoré Bridget (aspoň takýto prvok nesmie chýbať) a po pár záberoch na padajúce kresťanské kríže sma sa nakoniec dočkali pomerne svižného hororu, ktorý však s pôvodným Lesným duchom príliš veľa spoločných prvkov nemá a skôr ťažá z jeho popularity, treba však uznať že pomerne dobre. Chýba o niečo viac úsmevných momentov, ktoré v pôvodných dvoch dieloch nechýbali, predsa len svoju pozornosť zameral Lee Cronin na skalných fanúšikov, priaznivcov gore a v neposlednom rade na násťročné publikum. Frekvencia premietania hororu počas tak dlhého obdobia naznačuje že film solídne zapĺ§a sály aj v našich končinách a kým ak Sisu či Renfielda človek nezvládol behom týždňa už by musel precestovať pol republiky aby ho ešte niekde objavil tak Evil Dead Rise si mohol v pokoji nechať na neskôr. Príjemné prekvapenie, predsa len k úplnej spokojnosti čosi chýbalo. ()

kajas

Prakticky neznámý režisér natočil hutnou a velmi depresivní podívanou, která Raimiho démony přesouvá z lesů do velkoměsta, konkrétně do starého činžáku, kde nefunguje výtah ani nouzové východy. Některé scény jsou opravdu hodně brutální (pojídání střepů a útok struhadlem vám v hlavě nějakou dobu zůstane) a film rozhodně není pro slabé povahy. Technicky je ovšem na super úrovni, a i když už ho asi nebudu chtít nikdy vidět, hodnotím ho velmi kladně. Libový horor. ()

ilemas odpad!

Nelíbil se mi ani původní film kolující tenkrát na VHS, chtěl jsem ze zvědavosti vidět moderní zpracování i když jsem věděl, že se mi to nebude líbit.  Horor, který ve mě nevyvolává ani špetku strachu, nadpřirozeno, stupidní chování herců, vše bylo špatně. Scény místo aby vyvolávali strach či zhnusení byly spíše k smíchu. V kinosále spousta malých dětí, které z toho také měli prdel. Raději horor třebas bez kapky krve, ale vyvolávajíci nervy drasající napětí a atmosféru. ()

applause

Cenu za nejhorší (čti nejlepší) horor roku (možná posledních pár let) získává ⬆. Ještě hodinu po zhlédnutí jsem byla posraná až za ušima, byla to opravdu zážitek! ()

M.i.k.e

nikdy sem tuhle sérii neměl moc rád a ani nejnovější přírůstek do rodiny na tom nic nezmění. Nechybí tu sice takřka nic co je pro tuhle sérii specifické, stejně jako tu nechybí odkazy na další klasiky (třeba Osvícení). Změna prostředí, kdy chatu v lese vystřídá panelák je nicméně fajn a úroveň gore je taky víc než slušná. Pravověrní fandové budou velmi pravděpodobně nadšeni, protože tohle je čistý fan servis. Zbytek (jako já) uvidí solidně zvládnuté řemeslo, které nenudí, ale znova ho nejspíš už nikdy neuvidí (stejně jako předchozí díly)...60% ()

William_

Poslední čtvrtina filmu byl pořádnej krvavej masakr. Ten zbytek byl několikrát viděná omáčka plná "strašidelných" scén, při kterých se budete mnohokrát i smát. Hororově podprůměr, který fanoušci Raimiho filmů už několikrát viděli, ale co se nechutnosti a "gore" scének týče, jedná se o lahodu (viz. výtahová scénka). Stačí to ale? To si musí každý ujasnit sám. 4/10 ()

C0r0ner

S původními Raimiho filmy už to má společného fakt máloco, a i když to má super kameru a místy atmosféru, je to pořád ještě dost nuda s jasně nalinkovaným příběhem a rozuzlením, jakých je dvanáct do tuctu. Horory obecně nemusím, a tohle bylo i dost o ničem. 45% ()

dubinak

Konečně se toho někdo nebojí. Konečně čerstvý vítr do kinohororových plachet. Sice velká škoda, že se strašně moc prostřelilo a ukázalo v traileru, protože méně bývá více a kdyby hrál trailer na tajemnější strunu, o to víc by mohl samotný film šokovat. Jinak je to ale rajský pohled i poslech pro každého srdcového hororového fandu. Ať už se jedná o atmosféru temného new yorského bytu, sympatičnost zdejších herců, výborné masky nebo šťavnaté krvavé efekty. Prostě pro kino zážitek, pořádné rozlišení a ozvučení jako stvořené. Vroubek to má akorát v tom, že na to jak se to tváří celkem vážně, dost často jsem se musela pochichtávat a tak nějak z pobavení cringovat z některých scén. Palec nahoru za solidně nepříjemné intro, které okamžitě signalizuje následnou brutalitu. ()

bourec

Takže po půl roce, jak jsem si slíbil, došlo na nový promítnutí tohodle filmečku. Ač mám hodně rád film Feda Alvaréze, tady jsem pod troškou neobjektivního pocitu film pustil do průměrnýho hodnocení. Je to ale čistokrevnej masakr. Je to samozřejmě bez většího napětí, a bez strašení. Ale gore je mastný, slaný, krvavý, naprosto úžasný. A ty dvě přeživší, s kterejma bych se ještě rád potkal v dalším filmu, to budou rozdejchávat hodně dlouho. 80%. ()

Sludger

Nový horor zbytočne nezdržuje a ide na to z ostra. Film sa otvorí typicky „nájazdovou“ kamerou a skvelou scénou v chate, ktorá prinesie prvé odkazy na prvú časť. Práve prvá časť z roku 1981 je stavebný kameň filmu a priamo na ňu sa niekoľkokrát odkazuje. Scéna „Dead by Dawn!“ patrí k vrcholom filmu. Čo je však hlavné, nový Evil Dead Rise je poctivé béčko. Krvavý, adrenalínový a masakrom nasiaknutý horor. Síce neprichádza s ničím novým (až na finálnu bodyhororovú scénu), ale to ani nie je potrebné. Je to Evil Dead a od tejto značky sa nič iné neočakáva. Iba stiesnenú atmosféru, zvrátených démonov, potoky krvi a hlavne čistokrvnú hororovú jazdu starej školy. Veľkým plusom je aj herečka Alyssa Sutherland. Jej démonka je správne zvrátená a creepy. Kebyže mám filmu niečo vytknúť, tak odvahu ublížiť deťom a byť viacej nekompromisný a detailný. Je to horor a tam nemôžu byť žiadne výnimky! Nový Evil Dead s podtitulom Rise ma veľmi milo prekvapil. Ide o krvavú a poctivú hororovú prácu nabitú adrenalínom a sdrcom. Zatiaľ najlepší horor tohto roka! ()

A.Fish

Podivný mix starších filmů, dokonce přímý odkaz na Osvícení, se zavádějícím názvem vzhledem k naprosto alternativnímu příběhu. Málo gore, žádná lekačka, zbytečně dlouhý rozjezd a ani ve finále se nic moc nestane. Plusem je technická úroveň. Srovnávat s Raimiho filmy není na místě ale ani na Alvarezův Evil Dead z roku 2013 to nemá ani náhodou a to v žádném ohledu. ()

Martrix

"Všechno bude dobrý Cassey, uvidíš". "Z tebe by teto byla dobrá maminka...umíš lhát dětem".  I kdyby jste předchozí evildeadoviny neznali je jasné, že pokud máte tu čest s nezničitelným zlem, je to vlastně minispoiler. Dělá totiž ze všech způsobů jak posedlíky zlikvidovat, pouhý gore festival marnosti. Seriálový Evil dead si z této skutečnosti uměl skvěle vystřelit. Což tady zoufale chybí. Asi jsem moc náročný, ale smysldávající příběh čekám i v žánru hororu. Zvlášť, když chybí humor.  Samotná "aplikace" zlovolností a vraždění mě nebaví. Zajímá mě mytologie...proč, jak, kdy... . Což je v tomto případě poněkud pasé; i když je to řemeslně slušné a obsazení je v pohodě, Smrtelné zlo: Probuzení vlastně příběh nemá. On ho v tomto režimu ani nepotřebuje. Všichni přece víme...Ta Kniha...takže proč něco dalšího vymýšlet, že? Pozitivní na tom je, že tím pádem se nelze pohoršovat nad nelogičnostmi. Ale abych tvůrcům nekřivdil, že je to jen 97 minut trvající vyvražďovačka... dozvíme se i praktickou informaci, že po zemětřesení se výtahem nejezdí. Asi bych dodal, že to není bezpečné ani v případě, když je barák plný krvežíznivých posedloňů. Žánrová jednohubka....spousta kečupu, mleté maso, olivy...tohle já moc nemusím. Ani ta vzpomínaná Věc, nebyla zdaleka jen o tomhle. ()

Juto

Čím som starší, tým ťažšie sa mi tieto hororové filmy v štýle nadprirodzena pozerajú. V podstate už v tomto žánri necítim počas filmu strach alebo napätie. Robert Ebert však raz povedal, že nejde o to, o čom hororový film je, ale o to, ako po ňom je. A pri pohľade na film cez túto optiku to bolo sakramentsky dobré. Skvelá zmes CGI a praktických efektov, ktoré sa stále používajú, robia z filmu nadpriemerný horor. A k tomu výborná atmosféra, a stiesnene scény odohrávajúce sa, starom činžiaku je fakt skvelý nápad. 7,5/10 ()

PavelVanekArt

Nebylo to zlý, dokonce i lepší, než jsem čekal, ale verzi z roku 2013 to u mně nepřekonalo. Tam mi přišlo násilí víc špinavější a, když to řeknu zvláštně, odůvodněné. Tady mi naopak přišlo, že se hraje na brutalitu jen aby tam byla. Několik mrzačících scén bylo úplně zbytečných a ani nevypadaly nijak dobře. Mělo to na druhou stranu ale celkem fajn atmosféru a více to rozvíjelo lore třetí knihy Necronomiconu (první má Raimi, druhou Alvarez, všechny tři byly vidět v Army of Darkness), kdy Deadité byli opravdu nesmrtelní jak mají být. Přemrštěnost krve filmu slušela stejně jak verzi z 2013. Nedělá to ostudu sérii a ani jako samostatný film to není špatný. Není to ani průměr a ani vyloženě naprůměr, něco mezi. 4* a.k.a 65% ()

MightyHal

Nečekal jsem to, ale Lee Cronin překonal Alvarezův remake. On tu totiž s umem kombinuje odkazy na staré díly série či hororový žánr a do toho si v klídku prořezává vlastní cestičku. Kecy některých uživatelů o tom že se jedná o agitku jsou mimo, jelikož tady opravdu nic takového není, nebere se tu na nikoho ohledy. Vadí vám nějaká postava která vám není sympatická? No je dost možný že během pár sekund je po ní, tady totiž může umřít kdokoliv. No a když vezmete ještě v potaz že se tu nešetří gore, tak si užijete pořádná jatka, jsou tu skvělý killy a i super pasáže, jako struhadlo. Dále se tu i dočkáte různých skvělých scén jako ty přes kukátko, ty jsem žral, nebo různé části kde Cronin tak nějak balancuje mezi realističtějším górem a tím groteskním ve stylu starších Evil Dead. Pochvalu i zaslouží hlavní ansábl postav, kterému ale vévodí MATKA, která je prostě neskutečná. Jo doprdele, bylo to skvěly, užíval jsem si to jak krvavý lunapark a finále byla třešnička na závěr. Teď jen doufám že příští úryvek do Evil Dead ságy bude ve více humorném tónu, rád bych si zase užil tuto sérii i ve více komických vodách. Mám totiž pocit že kdyby jsme se dočkávali pouze vážno laděných Evil Dead, tak už třeba po pátém bych mohl pociťovat lehkou únavu. Ale to nic nemění na tom že tohle je pro fandy Evil Dead mokrý krvavý sen a já se bavil celou stopáž! ()

LasT_Olt

Mám velmi rád remake Evil Deadu z roku 2013, a i když je tenhle díl zpracováním úplně jinde, mám ten předchozí furt asi radši. Vrchol filmu pro mě přišel u vinylové scény, která nese skvělý nádech Sinisteru. Vyvražďovačka pak trochu slabší než minule, konec krví umocněný, ale to už je vlastně poznávací znak téhle série takže v poho. To přenesení z lesa do bytovky je super, nevíš ze kterých dveří nebo klimatizace na tebe vyskočí nasraná Aslaug z Vikingů. Největší problém mi tam dělají ty děti, kluk je sice ještě kretén a lze dobře odůvodnit, že svou mladistvou hloupostí čte pasáže z Necronomiconu, ale u nejmladší holčiny jsem si byl od začátku jist, že vše přežije, zohyzdnit nějak takhle malé dítě nedokážou ani tvůrci Evil Deadu. Celkově ale určitě povedenější horor, v kině to bylo fajn. ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru