Insidious

• Česko Zákeřný (viac)

Když se rodina přestěhuje do nového domu, začnou se dít podivné věci. Zjevují se zde děsivé postavy a je slyšet šepot. Situace vygraduje ve chvíli, kdy se jeden ze synů neprobudí. Lékaři příčinu jeho kómatu nedokážou vysvětlit... (TV Prima)

Handle

Tak má to slušný místa a občas jsem se opravdu bál, nicméně výš nejdu, protože mi tam přesto dost věcí vadilo. 3,5*. ()

Caelos

Po mnoha vzletných komentářích hovořících o "nejlepším hororu roku" "opravdu jsem se bál" a podobně jsem i já jeden temný večer zvolil také opěvované "zákeřné" Insidious. Začalo to v podstatě zcela průměrně, nájezdy a scény jež dávaly tušit "A teď přijde bubu lekačka!". A tak jsem lekačku čekal. Nepřišla. A možná raději měla. Když nepřišla asi třetí mnou očekávaná lekačka, upadl jsem trochu do apatie, protože jsem se začínal docela nudit. A pak přišel zvrat. Bábi jako z pořadu o vaření, která s plynovou maskou (???!!!) kecá s mrtvými (asi). Do toho tam běhají dva maníci s "moderní" technikou. To jsem už docela kroutil hlavou a trochu se uchechtával. Pak jsem to pochopil, Dalton je totiž nadějný budoucí Jedi a Darth Maul ho chce dostat (kde už jsem to jenom viděl?). Když to vezmu kolem a pod kolem, tak v podstatě po trochu nudě, přišla až trochu křečovitá komika, která kulminovala až do spektakulární poslední části, astrálního výletu, který už byl vážně srandovní. No a to, že se v baráku objevují nějaké "věci"... Těch jsem si mnohdy ani nevšiml. BYL TAM! STÁL ZROVNA TÁMHLE! Říkám si: Krávo pitomá, vždyť tam bylo úplné hovno... Tak jsem si to teda radši přetočil a stopnul, abych si taky káknul trošililinku do kalhotek. A TY VOLE ON TAM FAKT STÁL! Jo, stál no a byl... tam. Bubu. Pak tam ještě běhá nějaký metalový fanoušek, hošík v bekovce na tripu a nějaké ženské z reklamy na krém proti akné. Teda ty jsou tam až "mimo". To jsem to zprdnul teda... No, hodně se mi líbilo, když se na začátku objevil název filmu, to bylo fajn. A nemyslím si, že by za můj názor mohlo to, že bych od Insidious měl přehnaná očekávání. Vždyť jsem ani nevěděl o čem to je. Vždyť jsem se u toho mnohokrát zachechtal, jakýpak horor. Kdybych chodil na základku, nebo toho neměl tolik nakoukáno, tak jsem asi nadšený, ale ten co už něco viděl, toho na tom přece nic nemůže překvapit, vžsdyť to bylo předvídatelné a to včetně úplného konce. Já to fakt nějak nemůžu, proč tam byl ten astrální výlet a ten trojlístek pošuků?! Výlet mimo vědomí postrádal atmosféru, postrádal všechno. Maximální hodnocení od protřelých fandů nechápu. Zklamání. ()

Genero

Zákeřný film je určitě o třídu lepší než Jakubova předchozí pimprlová kalvárie, jen kdyby tolik nectil tradici a nezazdil mé naděje koncem, při jehož sepisování už měl scénárista zřejmě své péro zcela suché. Bohužel jsem se ale v životě něco duchů navypouštěl a hned tak lecjaký mě nevyděsí. Tedy, abych tady před dámami nedělal široká ramena, samozřejmě, že by se mi mnohem klidněji usínalo, kdybych věděl, kdy zase přijde ten přízračný mnich s příšernou umrlčí lebkou místo tváře, který už od listopadu slídí po nocích mým domem, hrůzným hlasem drmolí Otčenáš a Zdrávas a v pondělí mi dokonce přetrhl čivavu. Sice mi tak zhotovil čivavy dvě, ale když jdu k ránu čůrat, ani neštěknou. ()

ScarPoul

James Wan už raz dokázal, že dokáže za málo peňazí spraviť veľa muziky. Jeho Saw považujem za jeden z najlepších súčasných hororových trilerov vôbec. Insidious je diametrálne odlišným filmom a jediným spôločným znakom s vyššie spomínaným filmom Saw je úzky priestor v ktorom sa príbeh odohráva. Whanell napísal scenár o veciach, ktoré sú v súčasnosti veľmi populárne - meditácia, astrálne projekcie a sny. Netvrdím, že pred Insidiousom sa takéto veci neobjavili vo filme ako príčina strašenia ale tento film spája všetky tri prvky dokopy a predvádza ukážkový a vlastne jednoduchý spôsob ľakania, ktorý funguje. Najviac ma potešila plynová maska, ktorá akoby vypadla z báji a komiksu o Morfeusovi - vládcovi snov - ktorý ňou cestoval medzi svetmi. Mimo to je film klasickou ukážkou duchárčiny v najlepšom zmysle slova. Byrne je na spapanie a Wilson už nejeden krát dokázal, že možno nie je komerčne najúspešnejší herec, ale svoju prácu odvedie vždy na výbornú. Určitým spôsobom sa na to dobre pozerá, hlavne preto, lebo Wan je v budovaní napätia naozaj majster. A aj keď logické trhliny sa tam nájdu a hneď niekoľko, čoho dôsledkom je nie úplne hodnotenie, film stále spĺňa svoj účel a čo je hlavne krásne navnaďuje na druhú časť. Rodinka je totiž neuveriteľne sympatická a ja pevne verím, že ešte duchom poriadne nakopú prdel. ()

6thSun

Škoda, že Wilsonoj nikdo neřek, že nehraje v hororový komedii, takže by se moh občas tvářit, jakože se aspoň trošinku bojí. Jiná věc je, že to ve druhý půli jako komedie fakt vypadá, jenže to tak nebylo myšlený, takže se to Wilsonoj nemůže počítat. ()

maseer2

vcelku originální a v mnoha ohledech hodně sympatický horor, který ale není dostatečně svižný a především pak strašidelný, což je přirozeně ten největší problém.. jsem moc zvědav, jaké trumfy vytáhne James Wan z rukávu ve dvojce, protože letošním brilantním The Conjuring si nasadil laťku děsně vysoko.. ()

BoPo

Začína to ako klasická duchárčina, ktorá má fajn zápletku. Potom niekde za polovicou sa vkradne akýsi rozprávkový prvok a tým sa pokazí hororový dojem. Následne sa však dojem dokáže vrátiť do správneho vyznenia. Na môj vkus bolo všetko málo tajomné či skôr priveľmi obnažené. James Wan v roku 2010 ešte nemal správny cit v ruke. Ten prišiel až o tri roky neskôr v podobe snímku V zajetí démonů. Z môjho pohľadu je Insidious niečo ako Reservoir Dogs pre Tarantina. ()

Tommassi3

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Mám strach, mami !!" - "Z čeho ??" - "Z Daltona !! Můžu do jiného pokoje ??" Těch superlativů směrem k věčně rozesmátému malajskému režisérovi Jamesi Wanovi, který patří mezi mé největší oblíbence, už z mých úst a prostřednictvím uznalých komentářů zaznělo skutečně spoustu, nicméně se tomu neubráním ani tentokrát, v případě jeho tři roky starého snímku Insidious, k němuž jsem se dostal shodou okolností až nyní, s menším odstupem od jiné mladší, byť stejně špičkové, scary movie záležitosti V Zajetí démonů a vlastně příhodně spolu s příchodem Insidious 2 na plátna tuzemských kin !! Takže děkuju za tip Okarovi, že Tomas ?! ;) James Wan nakopnul svoji raketovou kariéru dokonalým dnes již kultovním ultralevným kouskem Saw, dále pak natočil hrůzostrašný Dead Silence, aby si chvilku na to jen tak mimochodem odskočil k akčnímu thrilleru s názvem Rozsudek smrti s holohlavým a k smrti nasraným Kevinem Baconem, což alespoň pro mě platí za velmi temnou a drsnou podívanou, která naznačuje, že by ohlášený Wanův přestup k pokračování nekonečné série Fast and Furious rozhodně nemusel zavánět fiaskem, na což jsem opravdu neskutečně zvědavý !! Vraťme se však k ostře sledovanému snímku Insidious, v němž se Wan znovu vrátil ke svému oblíbenému žánru, v němž ho máme my skalní hororoví fanoušci jistě nejraději.. Samotný příběh Insidious, který má se svým scénářem na svědomí geniální Leigh Whannell, který s Wanem spolupracoval už na již zmiňovaném projektu Saw, v jehož pokračování si dokonce zahrál, či na Zlověstném tichu, nevybočuje ze stereotypního osvědčeného kontextu jiných známých duchařin, byť z něho v pravý okamžik velmi rázně vystupuje a staví předchozí děj dokonale na hlavu, aniž by snímek přestal držet jako celek pohromadě, když i zde divák sleduje osudy typické americké rodiny, které vstoupí do spokojeného života zlé síly, zde se jednomu samozřejmě logicky vybaví coby zjevná inspirace autorů třeba takový Poltergeist Tobeho Hoopera, v krátkém úvodu se divák seznamuje s manžely Lambertovými a jejich třemi malými dětmi, především pak s jejich nejstarším synem Daltonem, který však záhy upadá do hlubokého kómatu, aniž by si s jeho léčbou či objasněním samotného stavu chlapce lékaři věděli rady, přičemž se v přímé návaznosti na toto v jejich novém domě začnou objevovat tajemné postavy, které však ke své hrůze vidí pouze zoufalá matka Reani v podání sexy Rose Byrne, a tak se právě zejména kvůli ní rodina rozhodne odstěhovat do jiného domu, myslí si totiž bláhově, že děsivým a podivným úkazům utečou, k čemuž však samozřejmě nedojde, a tak se na scéně objevuje zkušené médium v podobě, jak se později ukáže, staré rodinné přítelkyně Elise Rainier, kterou si zahrála Lin Shaye, se svými kolegy jako parafrází krotitelů duchů, která následně zjišťuje děsivou pravdu pojící přízraky s jejich nevědomým synem, a divákovi tak nezbývá než si připravit plínky !! ;) Už naprosto dokonalé úvodní titulky v doprovodu skvělé, leč umírněné, nebezpečně mrazivé hudby Josepha Bishara, který o svých kvalitách přesvědčil už například svým soundtrackem ke zmiňovanému kousku V Zajetí démonů, já osobně si ho však cením za práci na hudbě k bizarní šílenosti muzikálu Repo: Genetická opera, naznačují maximálně kvalitní děsivý zážitek, přičemž je třeba říci, že veškeré další dění s nočními můrami a často se zjevujícími duchy všechna tato vytoužená očekávání jen dokonale potvrzují !! Wan se především v první polovině snímku snaží vytěžit z pravé podstaty lidského strachu co nejvíc, což se mu samozřejmě dost daří, diváka děsí hlavně tušeným všudypřítomným zlem, aniž by použitím triků, na něž prostě ani nebyly peníze, něco podstatného ukázal a tím to skvěle budované napětí i atmosféru vlastně velmi zručně udržuje až do závěrečných vteřin, přičemž staví především na infarktových lekačkách, kterých zde i přesto to žánrové vymezení najdete až nezvykle mnoho, aniž by však postrádaly svoji funkci nebo dokonce působily trapně či lacině, nejedná se totiž o předem očekávané infarktové sekvence se zvýšenou hlasitostí hudby, vyděsíte se jednoduše až potom, co si v rohu potemnělé šedivé místnosti s jakýmsi znepokojivým zpožděním všimnete tmavé, podlouhlé siluety či stínu, a musím říct, že právě tento minimalistický, přímo učebnicový a naprosto dokonale vycizelovaný způsob děšení naprosto zbožňuji !! Co se týká námitek k hereckým výkonům zúčastněných, pak Rose Byrne i Patrick Wilson hrají věrni svému typickému standardu, i oba chlapci se mi zdáli velmi věrohodní, nicméně pokud očekáváte od podobné duchařiny oscarové výkony, nechte si zajít chuť a raději navštivte psychiatra !! To už se však divák ocitá zlehka v druhé polovině filmu, kde ono zlo dostává maximálně vyhraněnou podobu, přičemž chápu, že právě toto odhalení může většinu diváků paradoxně odradit či zklamat, byť sama zásadní myšlenka astrální projekce, či astrálního cestování, chcete-li, jako jedna z forem mimotělních zkušeností na druhou stranu Whanellův scénář i Insidious samotný povyšuje na neskutečně originální záležitost, po níž přeci většina z vás tolik touží, v rámci schematicky dokonale sterilního žánru tím spíše !! Monstra jako jednotvárné postavy s mrtvolně bledým líčením, hlavní původce zla, který sice svou vizáží krvavě rudě černého ďábla samozřejmě musí vyvolat asociaci na Darth Maula z první epizody Star Wars, nicméně však nejen zcela zřetelně pomocí vizuálu využívajícího vhodné kontrastní palety barev odkazuje na tvorbu jiného hororového mistra z největších Daria Argenta, mezi jehož skalní uctívače jak Wan tak Whannell patří, přičemž se dokonce k jeho odkazu i hrdě hlásí !! Co se týká samotného již zmiňovaného astrálního cestování, tedy stavu, kdy lidská duše opouští tělo, tento druhý svět hluboko uvnitř lidského vnímání divákovi tvůrci představují jako temnější a prakticky neuchopitelnou verzi toho našeho světa, do něhož se milující otec Josh Lambert, jehož si střihnul Patrick Wilson, jak se zdá velký Wanův oblíbenec, vydává najít syna skrze neprostupnou mlhu a dav mrtvých přízraků, když vlastně celá tahle sekvence má nepopiratelnou snahu vyvolat u zkoprnělého diváka nefalšovaný hororový orgasmus, na němž má opravdu obrovský podíl především skvělý a osvědčený John R. Leonetti, který svůj talent a vlohy pro podobně atmosférické snímky dokázal už dávno minimálně podobně hustým, byť jistě pitomoučkým, filmem Mortal Kombat, se svojí magickou kamerou, který se prostě u mě osobně dostavuje !! Hlavní a vpravdě fatální moment sice působí groteskně, byť naprosto cíleně, naštěstí však nezabředne do upatlané parodie sebe sama, za což si Wan zaslouží jeden obrovský dík a Insidious plný počet hvězd, Wan totiž znovu natočil kulervoucí horor, jemuž se daří po celou dobu diváka skutečně děsit s tak efektivním dávkováním, až se mi tomu nechce věřit, mrazení po celém těle mě ne a ne opustit i přes fakt, že venku už panuje dopolední shon, a to i přes absenci krve a směšný rozpočet, kdo čekal nějaký bizarní gorefest, jakým se vydala série Saw, bude možná zklamaný, osobně si však myslím, že právě Wanovi tahle limita neuvěřitelně svědčí !! Nejvíce mě však překvapila skutečnost, jak monstrózním vývojem Wan za těch deset let prošel, jak coby režisér vyrostl, přičemž se prostě pasoval králem amerického hororu, a tak v tomto kontextu musím uznat, že přechod k jinému žánru si snad ani lépe naplánovat nemohl !! Hodně štěstí Jamesi !! ;) () (menej) (viac)

Litsarch

Téma astrální cestování mě velice zajímá a tak jsem byl zvědav, jak s tím film poradí, jaký bude děj. Že to bude něco takového, jsem nečekal ani v nejmenším. Že to bude tak gradovat a zvyšovat napětí a strach v divákovi. To jsem nečekal už vůbec. Přikovaný k sedačce jsem byl již od cca 15té minuty filmu, a to se film teprve rozjížděl. Od cca 45 minuty by mě ze sedačky odtrhla maximálně parta chlapů a od 60 minuty by mě neodtrhl nikdo. Žádné trapné a 100% předvídatelné lekačky, žádné potoky krve. Jen čirá nejistota, strach a hrůza. Nehty zarývající se hlouběji do sedačky s každou nadcházející minutou a s každým zvukem. A když už člověk myslí, že je všemu konec, dobře to dopadlo a jediné co ho nyní čeká, jsou závěrečné titulky, tak přijde taká šleha, že mě to zarazilo zpět do sedačky (ze které jsem se už tak pracně odlepoval) a asi navždy tam bude můj obtisknutý obrys. Ano, film má "pár mušek" a věřím, že mít film větší rozpočet, tak by bylo ještě větší divadlo, ale James Wan dokázal z toho co měl k dispozici vytěžit maximum. Nicméně jsem rád, že Wan neměl více prostředků, jelikož to bych se ze sedačky myslím už opravdu neodlepil. Za mě je tento film opravdu INSIDIOUS! ()

bouncer

Astrální (nebo a-srální?) bytosti a po cestě potkáte ještě do červena rozpáleného Aštara Šerana... No, ne tak úplně. Ale to, co začne jako klasický lekavý horor s hutnou atmosférou, se postupně dostává do paranormálních aktivit. A není to úplně blbé. Na scénáři se mohlo víc zapracovat, ale jako horor to sakra funguje. ()

Terva

Červené titulky na černobílé, pozadí a super psycho hudba - no začíná to velmi slibně. ZAJÍMAVOST - Jedna z knih, kterou Renai (Rose Byrne) dává na poličku nese název "Self Healing Through Music", což je kniha o obnově psychických poruch pomocí hudby. Náhled do rodinného kruhu nám odhalí pár skutečností. CITÁT - Nevím zda Vesmír chce vidět, jak daleko jsem ochotna jít?................ Celkem mrazivé psycho a domě ve kterém straší. Kolikrát už to bylo viděno a stále se to dá zdokonalovat. Párkrát jsem se i leknul. Film je dobře ozvučen. Okolo 39 minuty je velmi povedená scéna - doporučuju. CITÁT - Bojím se toho domu................ ()

Dale

Wan vie urobiť slušnú hororovú atmosféru, ale čo z toho, keď sa rozhodne sfilmovať debilný príbeh o cestovateľoch do inej dimenzie, ktorú obývajú démoni a iné divné bytosti. Asi sa hororovým scenáristom minuli všetky normálne nápady. Ten záver, keď sa Wilson vydá zachrániť syna pôsobila skôr ako paródia, to s hororom nemalo nič spoločné. ()

moviesfan

Konečně jsem se dočkal nového hororu (vyjma Scream 4), který mě velmi oslovil nejen svou lekavostí a strašidelnými scénami, ale i dějovou nápaditostí. Popravdě jsem se několikrát dost vylekal, což je samozřejmě dobře. Prakticky vše dobře ladilo, takže za mě silnější 4*. ()

Seabeast

Téma astrálního cestování je poměrně dost zajímavé a za to veliký plus, protože se nabízí spousta možností, jak se dá s příběhem naložit. Moc mě ale v tomhle James Wan nepřesvědčil. Film má v sobě pár slušných lekaček a opravdu zvláštně mrazivé momenty, ale jako celek to na mě působilo naprosto průměrně a ten moment "wow, tak to si musím pustit znovu" se vůbec nedostavil. ()

evilmind

Osobně jsem byl, po veškerém tom hype, docela zklamanej. První polovina funguje opravdu výborně, jako efektní i efektivní filmová duchařina, ale jakmile se do mezisvěta vydá i otec, jde IMHO atmosféra do kytek. Zbytek filmu (až na docela slušný úplný konec) mi pak přišel spíš směšný než strašidelný. ()

JohnCZ

Pokud jde o Jamese Wana, tak ten je hororová jistota. Wan totiž jako jeden z mála umí natočit OPRAVDU strašidelné horory. Insidious má už od počátku hutnou atmosféru, která až na pár zaškobrtnutí (rudoxicht je spíš vtipnej) vydrží až do konce. Zvukově je to perfektní, hudba je skutečně nepříjemná. Jakmile dorazila trojice "lovců", atmosféra klasicky šla trochu dolů, ale přesto jde nadstandart. Jsem spokojen. Najde se někdo, kdo by za mě skočil na toaletu? ()

Skrk

Už sakramentsky dlouhou dobu jsem se takhle nebál. Sice ve filmu není zase tolik lekaček (i když ty stojí za to), ale TA atmosféra, která by se dala krájet! Z té "staré paní se závojem" jsem nemohl usnout. :) Rozhodně jeden z nejlepších hororů za poslední dobu. ()

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Páté Insidious zná režiséra

Páté Insidious zná režiséra

29.10.2020

Protože hororových zpráv v období Halloweenu není nikdy dost, přichází i jedna pro fanoušky duchařských filmů. Studio Blumhouse dnes oznámilo, kdo bude režírovat pátý snímek v sérii Insidious. A… (viac)

Blum, Wan a vražedná panenka

Blum, Wan a vražedná panenka

19.07.2018

James Wan (Saw, Aquaman, V zajetí démonů) už má s filmy o děsivých panenkách nějaké ty zkušenosti. Jak se tak zdá, pořád jej tohle téma ale neomrzelo, čerstvě totiž oznámil spolupráci na novém hororu… (viac)

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Comicsový tvůrce Todd McFarlane konečně oznámil nový celovečerák se Spawnem. Kultovní démonický antihrdina byl v kinech už v roce 1997, drsný eRkový reboot se tedy rozjíždí přesně 20 let po prvním… (viac)