Insidious

• Česko Zákeřný (viac)

Když se rodina přestěhuje do nového domu, začnou se dít podivné věci. Zjevují se zde děsivé postavy a je slyšet šepot. Situace vygraduje ve chvíli, kdy se jeden ze synů neprobudí. Lékaři příčinu jeho kómatu nedokážou vysvětlit... (TV Prima)

Deschain

Som dojatá a ďakujem za brutálny zážitok. Len dve veci - škoda, že bubák neostal skrytý, bol by viac strašidelný a záver som odhadla a mierne ma sklamalo, že odhad bol správny. Ale inak, celé dobre - herci, detskí herci, hudba (tá v titulkoch ma teda ešte riadne vydeptala), príbeh, nabúranie obohraného klišé a ešte sa im tam podarilo aj humor vmontovať. Viac takýchto hororov. Aj keď si ich budem rozhodne dávkovať v dlhších rozostupoch. Teraz ma ospravedlňte, idem si dať kyslík. ()

Othello

Začátek jak Paranormal Activity, střed jak Poltregeist, závěr jako od Briana Yuzny. Nechápu, proč chce dneska točit někdo takhle omšelou pakárnu. Pustil jsem si to v deset večer, venku vítr bičoval stromy, bydlim sám a zvuk naplno. Jasně lekl jsem se, vlastně jsem se obratně zadávil kolou, ale boha jeho, vždyť ono to o ničem jinym nebylo. Lekačku provedu svýmu potkanovi bez jakýchkoli prostředků do sekundy stejně efektní (a to je to dost neohroženej potkan), tím pádem nechápu co chtěl James Wan dokázat. Má to silnější momenty - třeba upjatá rodina mi dala vzpomenout na perfektní Celu, ale jinak je to všechno příšerně .. o ničem. Konec pak už je totální návrat do osmdesátek, bitka na férovku s duchem, čertík jak z krabičky a huhuhu překvapivé finále. Vůbec ten hlavní záporák je hrozně srandovní. Vždycky někde vybafne, ale neudělá nic, stačí se schovat za postel, že vám kouká celý torzo a máte od něj pokoj. Strašáci bydlej ve skříních a .. bože, že se tim zabejvám. Hvězdy za hudbu a rodinku. ()

Pítrs85

Konečně! Po dlouhé době konečně horor, u kterého jsem se skutečně bál, resp. hlavně v první polovině, která má tolik neotřelých a na dnešní dobu docela originálních nápadů, až to bere dech. Nevím, co si o astrálních možnostech myslet, každopádně je to úplně jedno, protože tenhle film, kašlající na logiku, děsí hlavně zevnitř, žádné potoky krve, žádné nechutné scény, ale jen křišťálově čistý pocit strachu, který každá další přicházející noc přináší (oh my god- nejenom noc! :-P). Herecké výkony perfektní, včetně nejmladšího osazenstva, hudba- to je kapitola sama o sobě, v jistých nuancích mi připomněla to nejlepší ze hry Silent Hill (pravda- nejenom hudba, celý film je této skvostné hře podobný i atmosférou děsu a strachu), masky- opět maximální počet bodů, hlavně ten červený kozlík byl vymazlený. Slova kritiky tak mohou padnout maximálně na druhou polovinu snímku, kdy tempo mírně opadne, respektive začne být lehce předvídatelné, no ale samotný závěr to zase rozsekne. Insidious je velké překvapení a ukázka toho, jak by se měly točit kvalitní horory, co mají myšlenku a nápad. Aktualizace: Po druhém zkouknutí (vtipně na Halloween) nemám k Insidious žádných výhrad, tohle je horor, kterej mě očividně dostane i při desáté repríze. Jamesi Wane, klobouček... Nejlepší horor 21.století ()

hansel97

Člověk by řekl, že "monstra" v podobě ženy v černém, nebo čerti jako z Mikuláše, už nikoho nevystraší. No, musím říct, že jsem se pořádně mýlil, protože přestože na mě řádná dávka lekaček nezbrala, tak každopádně atmosféra sama mě dostávala hodně. ()

eraserhead666

Ale no tak.... Nechápu, proč točí remake Poltergeista, když už ho natočil Wan. Až na pár ojedinělých a povedených (mikro)záběrů a situací to byla docela nuda, ještě k tomu předvídatelná a spíše komická, než strašidelná. Jako viděl jsem od Wana tři horrory a po tomhle můžu říci, že mi nějak nevadí, že už je nechce točit. I když v masce je fakt komická, nejlepší z celého filmu mi přijde má oblíbená Lin Shaye a to v podstatě jen tím, že tam hraje. Výborné a vystihující komentáře. Caelos, Verbal. 2,5* a to s dost odřenýma ušima. ()

SOLOM.

James Wan dokázal i přes malý rozpočet natočit docela slušný film. Já bývám většinou dost náročný, ale tohle mi prostě sedlo. Ze začátku jsem si sice říkal, že půjde zas o další kopii již několikrát viděného, ale tenhle nadaný režisér opět překvapil. Dokázal z minima vytěžit maximum a to především po stránce atmosféry. Samozřejmě nebudu tvrdit, že se u toho lidi poserou strachy, ale lehký mrazivý závan na zátylku, to už je jiná. Čím víc utíkala časomíra, tím víc jsem se do toho zažral. Navíc se mi líbil i výběr herců. Wanův oblíbenec Patrick Wilson předvedl opět velice uspokojivý výkon a Rose Byrne jakbysmet. Začínám je mít pomalu ale jistě rád a po očku vyhledávám každý film, ve kterém se objeví. Insidious je po všech stránkách dobře vyváženým dílem – chvílemi to hraje na city, potom nastoupí lekací scény, napětí pěkně houstne a přesto se tu dá narazit i na několik záporů. Všechno je to však rovnoměrně vyvážené a tak jsem se dočkal slušné muziky za málo peněz. ()

ARI50

Hodně povedený hororek Jamse Wana par dobrých lekaček a strach se divat taky byl zase po dlouhe době. Na duchařinu velmi zajimave a vyborne neni to co vytknout.. Dalši hororek u ktereho jsem byl velmi spokojeny tak jako mezi jeho pecky jako je saw a dead silence atd. 9/10. ()

veru_needy

Tento film jsem poprvé viděla snad rok po jeho vydání a již od té doby jsem žádný jiný horor neobdivovala jako tento. James Wan a Leigh Whannell světu dokázali, že spolu jsou opravdu nesmrtelná kombinace. Vzhledem k tomu, že poslední dobou hodně vznikají horory říznuté thrillerem, mix těchto velmi příbuzných žánrů ale mnohokrát nekončí vůbec dobře. Insidious je ale naopak naprosto čistý horor se všemi prvky, které tento žánr dělá tak oblíbeným a žádaným. Atmosféra a napětí se drží na solidní úrovni a originální námět postupně sklouzává nečekaným směrem, kdy se z efektních lekaček ke konci posouváme do uplně jiné dimenze; světa nářků, bezmoce a zloby. Tento snímek je jedním z mála příkladů kvality, která místama sice vytváří dojem všednosti, ale za níž se skrývá mnohem více, než by si byl divák ochoten připustit. V první řadě mě tento horor nesmírně překvapil svým už předtím zmiňovaným, neobvykle dobře vymyšleným námětem, na jehož základě pak působily velmi dobře jeho hororové prvky. Asi nejsilnější zbraní jsou lekavé momenty, které ovšem když přijdou, účinkují zatraceně dobře. Většina filmů má ten problém, že tady jejich děsivost končí, ovšem v tomto případě děj graduje a atmosféra houstne. S podporou působivé mrazivé hudby a sympatickým hereckým obsazením, nemůže tento snímek zklamat. Je sice pravda, že ten konec trochu zkazili tím komicky vypadajícím 'démonem', ale když se zase vezme v potaz celkový běh snímku, tak se dá tenhle zádrhel ignorovat - a to už jen proto, že to podle všeho stejně bylo bráno jen s nadsázkou, kdy se Wan a Whannell potřebovali jen nějak humorně vyjádřit. Co se ale týká démona v ostatních scénách, to už mi tak 'komické' nepřišlo. Naopak, tmavá silueta hubeného démona stojícího v dětském pokoji vedle postele malého kluka, natahující ruku s dlouhými prsty směrem k němu, mi opravdu nahnala hrůzu. Jednoduše řečeno, nejlepší a nejoriginálnější horor, který jsem kdy viděla. - "Last night I watched myself sleep. Then I flew away." ()

Beastmaster4

Insidious mi nic neříkal do té doby, než začali konečné titulky. Pak jsem se přistihl, že se mi nechce ani na záchod :-)...duchařské horory mě už pomalu unavují. Skřípaní dveří, samé huf, baf a jiné lekavé scénky mi přijdou čím dál víc komické než strašidelné. Tenhle film, mě ale něčím překvapil, některé scény byly opravdu velmi povedené a tuhla z nich krev v žilách, což je na dnešní hororové počiny už velmi dobrý výkon. Nebýt zbytečných hloupostí a nepovedených záběrů, dal bych i čtyři hvězdy. Je to něco mezi 3-4, ale když se ohlédnu za celým filmem a opomenu těch pár opravdu dobrých momentů, nenacházím nic světoborného. Po vizuální stránce je Insidious perfektní, po herecké také, jen ten scénář mohl být s režií trošku lepší a odpoutat se od kýčovitého záběhu dnešních hororů. ()

MáŠa

Hororů jsem viděl hodně, většinou se u nich moc nebojím, u tohoto jsem se místy fakt bál, takže jeden z těch vydařenějších, pokud hodnotím v rámci žánru. Některé věci v druhé části bych asi pojmul jinak, ale i tak to bylo zajímavé. ()

ancientone

Návšteva média vždy poteší. V týchto nových hororoch už nie je zaujímavé to, čo sa rozpráva, ale spôsob, akým je už viac-menej známa historka sprostredkovaná. A INSIDIOUS je v podaní okolností známych z filmov ako RINGU, POLERGEIST alebo ORPHANAGE pomocou plíživej potmehúdskej kamery, výraznej hudby a hry so svetlom a tmou majster, plus do zabehnutých príčin a dôsledkov pridáva zopár svojich malých súzvučných nápadov, čo je sympatické. Napriek výskytu neveľa iba jemne trápnych lakačiek a komického riešenia prejavu a vzhľadu démonov (duchov, ktorí ku koncu zrealizujú multidimenzionálnu krátku NIGHT OF THE LIVING DEAD) - nevyhol sa dnešným korodujúcim metódam "ako strašiť", no drží ich na uzde a vo veľmi umiernenej forme - je INSIDIOUS oveľa viac intenzívnou hororovou lapačkou než lakačkou, ktorá veľmi dobre vie, ako diváka zaviesť do domu a tam naňho vyskakovať, v tomto prípade skôr vychádzať, z tmavých rohov, a kútov, je zdatná natoľko, že do jedného z nich ho zosunie so sebou a drží ho v ňom až do konca. Oproti nedávnemu príspevku k filmom podobného razenia, SINISTERom, je INSIDIOUS oveľa kreatívnejší a šikovnejší. Otvorený záver je dvojsečná zbraň, na jednu stranu je skvelé, že film takto živelne ukončili, no taktiež privoláva hrozbu druhého dielu, ktorý sa už údajne pripravuje. Ostáva mi lne dúfať, že sa neprepadne ako napr. pokračovanie POLTERGEISTa. ()

JASON_X

Poutavá a napínavá duchařina s hutnou atmosférou a velesympatickou Rose Byrne, která je křehká, krásná a v roli obyčejné mladé matky v domácnosti uvěřitelná. Příběh je sice neoriginální, ba až tuctový, ale jeho zpracování je nadprůměrně zdařilé. Má na tom zásluhu nejen třeba většinou dobrá kamera, ale také zvuk - výrazné hudební kulisy jsou sice místy poněkud přehnaně teatrální, nicméně nedá se jim upřít zneklidňující až zlověstný účinek. Asi v polovině filmu se bohužel napětí poněkud vytratí kvůli legračním týpkům od "Ghostbusters", a následující industriální spiritistická seance s kupou přístrojů a s chobotickými maskami je sice naprosto kouzelně bizarní, ale horrorová nepříliš. Panoptikální a trochu odlehčený konec je pak spíš úsměvný než strašidelný, ale to mi dobrý dojem z filmu příliš nepokazilo, neboť úplně nakonec přijde samozřejmě na řadu závěrečné překvapení. ()

Earl_23

Super téma, ale šlo z toho vytěžit mnohem, ale mnohem víc. První polovina filmu výborná, v druhé jsem se spíš zasmál, než abych se bál. ()

luka4615

První slavnější duchařina od Jamese Wana. Efektivně buduje atmosféru, "lekačky" jsou promyšlené a chytře dávkované, navíc ta neokoukaná pointa celého příběhu. V hlavní roli se nám představí Patrick Wilson, což už dnes je jeden z hlavních představitelů tohoto žánru, a jako jeho protipól se představí Rose Byrne. Oba hrají až překvapivě dobře, ani na jedinou chvíli jsem jejich hereckému projevu nepřestal věřit. Insidious je na poli hororových filmů vítaným osvěžením, které byste si neměli nechat ujít. ()

oLí

Likvidátor slipek. Tady končí legrace, místama to bylo už trochu moc za rámec "jen" horrorové zábavy, část s astrálním cestováním je tak příšerná že to ani snad víc nejde. Ležel jsem dobrých posledních dvacet minut s prstem na puse a nehl brvou, spocenej až na prdeli, co vám budu povídat, podobně jsem se bál naposledy snad ještě jako panic. Titulky, zvuky, vizuál ala Wan, a ten konec, šílenost. 9.5/10 ()

Morholt

Solidní duchařská záležitost s celkem neotřelým nápadem, kterou trochu srážejí masky, které z mého pohledu mohly být mnohem démoničtější. Alespoň částečně to vyvažuje výborná atmosféra a sympatické herecké výkony. 80% ()

Lucasion

V roce 2010 začala éra nových hororů. Horory, které jsou skutečně děsivé a dokáží srdce diváka trošku potrápit. A hlavně? Nepotřebujou na to ani kapku krve. Vítejte do temné mysli Jamese Wana, který točí nejlepší horory nové dekády. Je to jednoduché, on totiž ví jak na to. Děsivé úvodní titulky, které se vznáší v pokoji, a už se ocitáme v domě, kde se snaží žít jedna rodina v poklidu. Wan je génius a ví, co si může dovolit. Nechává tak diváka seznámit se s postavami a až za dlouhých čtyřicet minut udeří a už nepustí. Insidious možná nemá tolik děsivých scén jako V zajetí démonů (2013), které natočil Wan o tři roky později. Přesto je film ale skvělou ukázkou jak pracovat s postavami a atmosférou. Máme tu otce od rodiny (Patrick Wilson) a jeho manželku (Rose Byrne). Oba velmi sympatičtí herci. Nechybí ani lovec démonů Leigh Whannell a Lin Shaye. Sic jsem čekal od mistra hororu trošku více, ale přesto mě Wan nezklamal a dopřál mi děsivou podívanou plnou jednoho démona s červenou tváří. Ovšem, jsem nadmíru zvědav, jak se James vypořádá s finální scénou v druhé kapitole příběhu. (78 %) ()

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Páté Insidious zná režiséra

Páté Insidious zná režiséra

29.10.2020

Protože hororových zpráv v období Halloweenu není nikdy dost, přichází i jedna pro fanoušky duchařských filmů. Studio Blumhouse dnes oznámilo, kdo bude režírovat pátý snímek v sérii Insidious. A… (viac)

Blum, Wan a vražedná panenka

Blum, Wan a vražedná panenka

19.07.2018

James Wan (Saw, Aquaman, V zajetí démonů) už má s filmy o děsivých panenkách nějaké ty zkušenosti. Jak se tak zdá, pořád jej tohle téma ale neomrzelo, čerstvě totiž oznámil spolupráci na novém hororu… (viac)

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Comicsový tvůrce Todd McFarlane konečně oznámil nový celovečerák se Spawnem. Kultovní démonický antihrdina byl v kinech už v roce 1997, drsný eRkový reboot se tedy rozjíždí přesně 20 let po prvním… (viac)