Indiana Jones a Nástroj osudu

• Česko Indiana Jones a nástroj osudu (viac)

Harrison Ford sa vracia do úlohy legendárneho hrdinu Indiana Jonesa – archeológa v tejto očakávanej záverečnej časti kultovej série – veľkolepom a dravom filmovom dobrodružstve. (Cinemart SK)

C0r0ner

Už čtvrtý díl byl taktak nadprůměr. Pětka je strašlivě (a hlavně neopodstatněně) dlouhá, plná klišé, ošklivého CGI a logických blbostí. Omlazení Forda špička, místy je to sranda, Archimédes super, ale jako celek je to sotva průměr, což je na tuhle franšízu fakt zklamání. 50% ()

Cheeter

Pokud se čtvrtá část povedla aspoň trochu tak tato už ztratila kouzlo série. Bylo to hodně rozvleklé, akční scény moc nepřekvapovaly. Celkově tomu scházel nějaký více uvěřitelný moment. Občas je tak lepší některé série a filmy nechat spát a radši nepřidávat, protože si tím sami podřezávají větev... ()

necisty

Zpracované je to moc hezky, ale mimo upravenou část jde vidět, že už je Harrison dost strhaný (přitom nesmrtelný), tak nevím, jestli to úplně byl záměr. Jestli jo, tak jste na konci mohli trochu přitlačit na dojemnosti. Ta ženská mě z počátku hodně srala a mohli jste si odpustit neustálé vpády do pasti a výměny rukojmí. ... MKUH - předpremiéra ()

Martrix

V zajímavostech se dočteme, že původně měl film režírovat Steven Spielberg, který ale nakonec odstoupil z důvodu, že série potřebuje pohled nové generace. Aha...tak to asi dostal Mangold zadání: udělej to jako Spielberg, ale natočí se to na digitál, narve se tam tuna CGI, postava nezávislé a sobecké ženy a tadáááá...tady máte film pro novou generaci diváků. Docela by mě zajímalo, jak tohle prehistorické dobrodrůžo, právě mladí, nostalgií nezatížení diváci vnímají. Pro mě jako pamětníka bylo hezké vidět zase Forda ve filmu, ale připadalo mi až nepatřičné navléct ho zase do postavy, která řádí jako za mlada. A nejen nepatřičné, ale i zbytečné. Poslední Jones je sice lepší než třeba Uncharted, ale tím rozdílovým elementem není kvalitnější vizuál, scénář, nebo režie. Je to o jakémsi respektu vůči značce a hercům. Nemalou roli hraje i fakt, že jde o rozlučku s legendární filmovou postavou. Jen hovado by na pohřbu kritizovalo, jak kdo vypadá, jaká hraje muzika a že měl nebožtík jíst víc zeleniny. Takže proč se nimrat v občas mizerných tricích a nehorázně nevtahující úvodní půlhodině? K čemu by byly jízlivé poznámky, že tvůrci omladili Forda, aby ho nacpali do genericky působících akčních scén a že je to i díky nim zbytečně dlouhé? Zábavnější to začalo být tak od poloviny. Do té doby...kdyby vypadl el. proud, šel bych v klidu spát. U jiných filmů bych si zanadával...ale tady bych jen pokrčil rameny. Ale abych jen nehanil. Ford byl nejen na svoje roky vynikající. Bridge na mě v některých momentech působila jako škaredější Eva Green. I takto napsané je to velká lichotka, protože obě dámy mají charisma, šmrnc a sexapeal. Jako možná nástupkyně Indyho, působila vyhovujícím dojmem. Za vyzdvihnutí stojí i závěr filmu, který se naštěstí vyhnul šabloně a dal vzpomenout na staré filmy. Bohužel, těch světlých okamžiků nebylo mnoho. I proto nemohu takto za čerstva napsat...konec dobrý, všecho dobré, ale spíš...důstojná rozlučka. ()

Ondatra

Někdy v roce 2018, když jsem se dozvěděl, že se bude točit pátý Indiana Jones, tak jsem si říkal, co tam proboha ten stařík bude ještě dělat. Ale v momentě, co přišel první trailer, tak ve mě propukla naděje a začal jsem doufat, že by to nemuselo být propadák. A ono se to ve skutečnosti fakt povedlo!! Indiana Jones naposledy nasadil klobouk, zapráskal bičem a osedlal nejenom koně. Pátý díl nás opět zavedl do všemožných koutů světa a celý film je jedno velké dobrodružství. Co se týče herců, tak musím pochválit výběr záporáka, protože Mads Mikkelsen mi na nácka prostě sedí. Zároveň jsem uvítal zapojení herců a postav z minulých dílů. Na konci při poslední scéně mi dokonce málem ukápla slza a přivalila se na mě vlna nostalgie. Celý film opět jinak doprovází hudba Johna Williamse, která je sice od prvního dílu pořád stejná, ale vždy mě potěší. Jediná věc, která mě na filmu trochu štvala, je použité CGI. Chápu, že nějak to udělat museli, aby Indy vypadal mladě a že někteří tady tvrdí, že to vypadá dobře, ale když se trochu zadíváte, tak to jde poznat, že se jedná o počítač. Ale to je asi jediné, co můžu tomuto filmu vytknout. 7,5/10 ()

campix

Samozřejmě velmi uznávám sérii muže s kloboukem a bičem, ale na druhou stranu na něj tolik netrpím. Takže mě tahle další moderní reinkarnace s omlazováním zas tolik nesere. Obecně hodnotím Indiana Jones a nástroj osudu jako průmerný dobrodružný film bez ohledu na co vlastně navazuje. Je to prostě průměrný film. Harrison Ford je už prostě starý a na motorice je to znát, ale i tak není nejslabším článkem ansámblu. Tou je Phoebe Waller-Bridge, tady castinogová část hodně zaspala, protože někoho tak nesympatického a do akčně/dobrodružného filmu se nehodícího člověka, jsem dlouho neviděl. Naprosto zbytečné pokračování, které nefunguje jako součást série ani samo o sobě. ()

PavelVanekArt

Mangoldova tvorba mě baví a bavila i tady, ve výsledku jsem byl u finále překvapenej, jak to ten lišák vymyslel, jen bych se to nebál ukončit tak, jak chtěl sám Indiana. Z vizuálu jsem byl chvilkama unešenej, chvilkama zas zhnusenej, ale to bude mnou. Herecky to zlý nebylo, až na malýho Marokánce nebo co to bylo za bordel, Mikkelsen je třída, Holbrook mě baví všude a mini camea neurazila. Celkově ten film neuráží, ale ani nenadchne tak, jak by měl. Rozlučku s největší ikonou dobrodružných filmů jsem si představoval jinak. Lepší 3* a.k.a 60% ()

Gaaron

Viděl ten film vůbec nějakou reálnou lokaci a když už ne, musí to CGI vypadat jak z roku 2012? Celý úvod ve vlaku taková hrůza, že jsem to málem vypnul; někdy v půlce si to konečně sedne a začne fungovat, ale vzato kolem a kolem… zůstaňme u toho, že Indy má 3 díly. ()

MightyHal

Jako velká spousta zde hodnotících lidí, jsem na Indym vyrůstal. Táta ho vždy půjčoval ve videopůjčovně a já se zamiloval do toho humoru a dobrodružství. Sice ano, Indy mi přivedl hodně nočních můr - jako rozpuštění a výbuch nácka v jedničce či zlý Moloram, ale asi díky tomu do teď miluji GORE filmy- a ano do teď i miluji Křištálovou Lebku. Čtvrtý díl byl pro mně totiž první film na který jsem šel sám bez doprovodu rodičů do kina a pamatuji si z něho hromadu skvělých věcí (ano, miluji scénu s ledničkou). No a, tohle nový Indy postrádá. Chybí mu humor a nadsázka, v každým díle byla hromada scén které si pamatujete do teď, ale tenhle? Ten má naprostý hovno. Celou dobu jsem se cítil jak kdyby Mangold byl osloven s úkolem natočit Indyho (a nic o něm nevěděl) s tím že musí nakoukat všechny díly a na sílu si dělat zápisky o tom co ty díly dělalo úspěšný. No a pak rutině začal kopírovat a zapomněl na srdíčko, humor a na to co Indyho dělalo Indym. Je to strašná škoda a po tomhle díle opravdu ještě více doceňuji čtyřku, která i přes kritiku je opravdu ten pravý Indy s těma zapamatovatelnýma momentama. Tady tu energii zažijete jen ve flashback pasáži a pak je to dvě hodiny nudy až do chvíle než dojde dojemné finále. No a proč dávám 2/5 a ne odpad? Protože v rutinním pohledu je to hezky natočeno a jsou tam přijemné odkazy na staré díly. Ale bohužel to vše působí jako věci na odškrt na seznamu toho aby tento díl byl super. Což z tohohle dělá naprosto frigidní a zapomenutelnou záležitost. Je to škoda, já jako dítě mněl naprostou obsesi Indym a sbíral jsem s ním vše a i do teď jsem u nového traileru na pětku brečel. Jenže tohle se prostě nedá, tohle je prostě rutinní sračka pro prachy. Čtyřka měla chyby ale měla pořád srdce a svůj xicht jo a to nemluvím ani o neexistující chemií mezi Indym a Helenou. Zlatej Mutt a Indy, to bylo o něčem jiném. No a to že Indy tu prakticky je bez jeho osobnosti a charakteru je poslední hřebíček do rakve, pokud by hlavním hrdinou nebyl Indy ale jinej random důchodce, tak se prakticky nic nezmění. Pětku vytěsnuji a Indy je pro mě 1-4 :) ()

Šimpy

Celkem fajn pokoukání. Začátek hodně nereálný (honička na vlaku), málo využitý hlavní hudební motiv a závěr mohl být epičtější. Ovšem třeba automobilové honičky byly příjemné a originální a hlavní zápletka taky na pohodu. Bavil jsem se. ()

c.tucker

Antonio, Antonio, kdepak jsi jen Antonio? Až překvapivě dobře vše táhne Harrison. Jen ty honičky mohli bejt kratší a vůbec bych si neztěžoval. ()

čidlo

Za perfektní začátek a perfektní poslední 5min, z nostalgie a k lásce Spielbergově odvaze předat štafetu, za lásku k Indymu na kterém jsem vyrůstal. Nenudilo mě to bavil jsem se...75% a 1,3,(2,4,5) stejně.. ()

LasT_Olt

Představuji si to nějak takhle; přibližně kolem roku 2010 muselo dojít ve vysokých kruzích Hollywoodu k nějakému setkání ve stylu Bilderbergu, během kterého se hlavouni všech studií rozmýšleli, kam bude průmysl v dalších 15 rocích a letech následujících směřovat. Jelikož už neměli nápady, řekli si že začnou natáčet remaky/legacy sequely/spinoffy a podobné čertoviny. Starší herce už nikdo nechtěl zaměstnat a tak je ještě šlo vydolovat a když už se film nepovede, lze to uhrát na kartu "je to přece nostalgické, pokračuje to z těch sérií, které byly úspěšné před třiceti lety, když byly filmy v tomhle odvětví ještě na úrovni". Na mě tohle nikdy příliš nepůsobilo. U Indiana Jonese u mě nějaká nostalgie už úplně selhává, jelikož mám ty filmy sice rád, ale nejsem oddaným fanouškem a navíc mám stále v hlavě čtvrtý díl. Nástroj osudu je vizuálně tak škaredý film, jak jen digitální dobrodružný snímek posledních let může být. Když už se bavíme o dom dobrodružství, no nevim nevim kde ho tady hledat, film se neskutečně vleče, nepřináší nic zajímavého nebo neotřelého, je to sázka na jistotu, jen udělaná o dvě úrovně hůř než u dřívějších dílů. Indy něco řeší, řekněme asi dvacet minut, pak dorazí na místo a o dvě minuty později se tam objeví náckové. Pak jim nějak kulišácky uteče, dalších dvacet minut cestuje a pak se z ničeho nic zase objeví náckové. Takhle to v tomhle filmu jede asi 6x dokola, jakoby na sobě měl nějaký tracker. Doprovod mu tentokrát dělá nějaká Helena, kterou hraje velmi nesympatická herečka, která se navíc chová velmi arogantně jako...no babička mi kdysi říkala že mám být gentleman, tak ji označím jen jako přitroublou krávu (původně jsem chtěl napsat píča). Škoda, že tady není třeba ten Shia, popřípadě Ke Huy Quan jehož neobsazení v tomhle filmu a neurčení ho jako nástupce Indiany by se dalo brát jako druh hereze, ale chápu že ten scénář vznikal před deseti lety a tehdy na něj jako na herce ještě všichni z vysoka srali. Celkově tedy těch 5/10, třetí hvězdu tomu nedám, jelikož objednání si do filmu Madse Mikkelsena a dát mu hrát debilního a sterilního záporáka, to už je opravdu na loket s rozběhem. ()

dr.fish

Zklamání. Touha zaujmout mladé publikum otrávila zážitek starším. Bez dialogů, vedlejší postavy bez ksichtu, navíc ta holka je úplně hrozná. Celá jedna generace s tímhle filmem zestárla a důstojné rozloučení s Indym jim myslím dopřáno nebylo. 55% ()

majo0007

Reži"ser" Mangold mi už dojebal 007, tak prečo nie doktora Džonsa. Ďakujem. Pritom scenáristicky tieto post-Indy filmy nie sú vôbec zlé... 4. mimozemšťania, 5. time travel, ale to prevedenie... Vidieť šprintovať 80ročného Forda už ozaj nie je funny! ()

Sabrewulf

Tak už to mám za sebou a je mi z toho smutno. Jak já jsem se u toho nudil! Průser je v totální absenci té HRAVOSTI a HUMORU, které tam vždycky dodal Spielberg. Ty akční scény jsou strašně ploché, bez jakékoliv přidané hodnoty, prostě jakoby na papíře byl napsaný nějaký základ a oni natočili přesně jen to, nic víc. Krásně to jde vidět třeba při honičce na koni. Indy jen ujíždí, ujíždí po cestě, ujíždí po schodech, ujíždí po kolejích a ...? Nic. Spielberg už by tam napráskal jednu blbinku za druhou. Takové ty jeho klasické drobnosti, které vyvolají příjemný úsměv na tváři, ne-li přímo smích a scénu krásně okoření. I ta přespřílišná digitalizace zabíjí akci, v prvních dílech totiž divák chrochtal krom nápaditosti i nad technickou stránkou či prací kaskadérů. Zde je zastupují CGI panáčci, takže když ten digitální igráček běžel po střeše vlaku za doprovodu klasické Indyho fanfáry, místo nějakého vnitřního zajásání jsem se jen kysele ušklíbl. Krom úvodu je to celé hrozně odfláklé, roztěkané a jakoby psané za chodu a Mangold si neumí pohlídat ani takové věci, jako když zastřelená knihovnice padne mrtvá na břicho a když ji objeví Indy, leží na zádech. PWB sice otravná je, ne že ne, ale ne tak, aby mi zkazila film (to spíš mě vytáčel její hluboký, chlapský hlas), o to se postaraly výše zmíněné atributy. Finále je, stejně jako ve čtyřce, přestřel i v rámci mysterie a stopáž je fakt šílená. Z úplného konce pak přímo pryští, že se jedná o dotáčky (kdoví, jak příšerný musel být původní konec). Také zde naprosto chybí jeden z Indiho trademarků - ikonické smrti záporáků (toho si všiml jen KASUGI?). Všichni tu umírají naprosto lacině, žádná památná smrt. Kde jsou drtiče kamenů, roztečení náckové, či sežrání hordou mravenců? Mikkelsen zoufale zbytečný záporák. Hudba už vůbec nešlape, jako tomu bylo u předešlých dílů. Je totálně unavená, tak jako celý film. Feeling Indyho trilogie (a z části i čtvrtého dílu) aby člověk hledal lupou. Pohřeb legendy a Disney by konečně mohl celý vychcípat. Už to nechci nikdy vidět a jdu si pustit s chutí první čtyři díly. ()

CatcherBlock

Dojemné a nádherné rozloučení s jednou filmovou Legendou, jak se patří......  Mangold vyrostl ve velkého filmaře se zkušenostmi a zároveň duší hračičky, dítěte a skutečného milovníka filmů, v lecčems připomínajícího samotného legendárního Spielberga. Mladý, Digitální Harrison Ford naprosto v pořádku: Všechno bylo zcela úchvatně provedeno, jakoby snad Spielberg vytáhl ze šuplíku dosud nepoužité záběry z původní trilogie, protože Indy v mladé verzi, kdy hopsá na vlaku ve velkolepých akčních scénách atd.... Působí dokonale, naprosto věrně a životně, přičemž jsem jen žasnul nad tím, kam až to dneska digitální grafika dokáže vytáhnout. Ano, film nadužívá digitálních kouzel víc, než by asi bylo třeba, tak, jak je to dneska už často trendem a je jasné, kam padla většina z 320-ti milionového rozpočtu ( Digitální kouzelníci z ILM museli své procesory žhavit na Max...), ale celé to tak nějak žije a dýchá....        Ultimátní akční, triková a dojemná závěrečná půlhodina s neskutečným osobním a  (Historickým) přesahem ve mě vyvolala obrovský Wow-efekt: Spojení cestování v čase s dávnou civilizací a námořní bitvou u Syrakusy s následným dějem kolem Archeologa  a Archiméda!!! mě dostal......  Poslední dílek skládačky zapadl- Tak, jak měl.....///////////     Velkolepá rozlučka s tlučícím Srdcem a krásnou tajemnou Atmosférou...... Oscar za vizuální efekty letos jasný.... Viděno v kině 2-krát, 90% ()

okkac

Čekal jsem průser, dostal jsem o chloupek lepší film, než The Kingdom Of The Crystal Skull. Škoda, že úvodní 20-minutovka z roku 1944, kde běhá omlazený Ford není z hlediska triků úplně fajn a něktěrý CGI backscreen bolí dost, jako v o 15 let mladším příspěvku. Indiana navzdory věku tu podává fyzický výkon mnohem více nad úroeň dnešních mladých, ale to je prostě film. Je to dlouhé, ale akce se tu dějě skoro pořád a fnále, které samozřejmě muselo být tajné do poslední chvíle mi přišlo lepší, než UFO v minulém díle. Jako rozlučka to celekm funguje, i přes nevýrazné záporáky a nacisti jsou už dost ohraní v této sérii. Ale předposlední scéna mi skoro vehnala slzy do očí a tak moc jsem si přál, aby Indy zůstal. Je tu hodně věcí, co by šly zlepšit, ale je to prostě stále Indy. 7,5/10 ()

SeanLSD

Príjemne klasické dobrodružstvo už len v tom, že hoci tu Indymu tiahne na sedemdesiatku, po chvíli sa rozhýbe a ochotne na to spolu s celým štábom aj publikom zabúda a preháňa tých kryptonáckov ako zamladi v divokých 80. resp. 30.-40. rokoch. Záver to má rovnako uletený ako v predchádzajúcej časti, tento ale na rozdiel od nej k Indymu tak nejak viac sedí. Mangold sa ukázal ako dobrý žiak a všetci to evidentne robili s láskou. ()

bk81

Po loučení s Wolverinem od režiséra Mangolda je tu další a tentokrát s ještě významnější filmovou postavou a to "velkým" Indianou Jonesem. Tentokrát to ale bohužel nedopadlo za plný počet, ale jde spíš o pouze průměrný kousek a současně o nejslabší film ságy toho nejlepšího archeologa. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

23.09.2023

Scenárista David S. Goyer (Muž z oceli, Terminátor: Temný osud) čerstvě dělal rozhovor v podcastu Happy Sad Confused a kromě jiného taky potvrdil jednu dlouholetou Star Wars spekulaci. Totiž že v… (viac)

Další Star Wars seriál má obří cenovku

Další Star Wars seriál má obří cenovku