Indiana Jones a Nástroj osudu

• Česko Indiana Jones a nástroj osudu (viac)

Harrison Ford sa vracia do úlohy legendárneho hrdinu Indiana Jonesa – archeológa v tejto očakávanej záverečnej časti kultovej série – veľkolepom a dravom filmovom dobrodružstve. (Cinemart SK)

666Carnage

Hele vlastně proč ne, má to všechny klišé, které jsme s Indianou viděli už dříve. Ford si krade většinu scén pro sebe a to je dobře. Potěší stáří známý. Příběh je zajímavý a scény, kde je Indy omlazen jsou udělaný hezky. Já tenhle díl zařadil mezi první trojku. Nejsem fanda dvojky a čtyřka se moc nepovedla. Takže když budu hodnotit tenhle snímek s Indym, dám mu 75%. Když pak celkové seřadím jeho všechny filmy bude to za mě takhle: 3,1,5,2,4. ()

adam9

Můj favorit Mangold to neměl jednoduché, ale ustál to téměř na výbornou. Perfektní úvod i konec, minimalisticky úderné dávkování nostalgie, jen škoda toho slabšího prostředku... Jedna z posledních scén mě totálně dostala do kolen - naprostá esence všeho, co Indana Jones představuje. ()

JamesSi

Zatímco Křišťálová Lebka má momenty, které jsou dobré a pak momenty, které jsou velmi trapné, nejnovější Indy je prostě neurážlivý průměr. Vycucává, co jde z původní trilogie (nový Kraťas, poušť, náckové, artefakty) a nepřidává nic moc nového kromě příserných digitálních honiček. Až tedy na úplný závěr, kdy se film trochu utrhne že řetězu na konceptu návštěvy jiné doby. Škoda digitálního maglajzu, protože Indy vždy stál na praktických tricích a kaskadérakých kouskách. Je tu míň humoru než čekáte. Indyho kmotřenka je celkem fajn, jde o dobrý kontrast vůči profesorovi "artefakt patří do muzea" Jonesovi a nebránil bych se spin-offu s ní. Je určitě sympatičtější než Matt Williams, který ceremoniálně umřel mimo obraz. Nakonec ukápla i slzička s návštěvou Marion a finálním rozloučením. Ale asi stejně jako Lebku to už znova neuvidím, zatímco k trilogii se rád vracím. ()

KennyNevym

Je to asi lepší než 4, ale i tak nic moc. Oproti starejm. Hlavní protagonistka je strašně otravná.  Ale čekačku na vlak mi to zkrátilo a docela jsem se bavil takže 3* zasloužený. ()

DavidS.

Důstojné i nostalgické rozloučení, které chtělo ovšem více kaskadérů než trikařů a více klasické filmařiny než "polárního expresu"...Ale to kouzlo a srdce tam pořád někde tepalo...V každém ohledu lepší než tragická čtyřka... ()

Pollock

Upřímně, čekal jsem trochu zklamání ale bavilo mě víc než křišťálová lebka a myslím, že důstojné zakončení série. ()

KoRner

Tak 4 a pol * a príjemná rozlúčka s najslávnejším dobrodruhom všetkých čias. A možno aj s najlepším skladateľom všetkých čias. Williams to ako obvykle posúva o level vyššie a bude ho proste škoda. Je to celý čas zaujímavé, prestarnutý Ford celkom stíha a vedľajšie postavy veľmi neotravovali. Možno by som ubral s tými neustálymi zajmutiami, viackrát som si povedal "No veď ich už zastreľ Mads a budeš mať pokoj!" a pridal na nejakom ľahkom humore. Inak spokojnosť. ()

Devadesát Dva

Snaha udělat z toho show se stejným nádechem jako před lety je očividná, nacisti-okultisti a Jones, přetahující se o artefakty, jedna strana je chce zneužít, druhá dát do muzea... pointa Indiana Jonese je ale v tom, že (podobně jako James Bond) co ho definuje, je tak nějak, že je to "Ford za mlada", cocky archeolog-dobrodruh, s jízlivými poznámkami a hláškami... schopný svých dobrodružství, co se drze zaplétá do mocenských intrik... tak tak, že u toho neztratí klobouk. Ale Fordovi je už 80. A aby dosáhli efektu, dělají tu úvod, kde je použit CGI de-age. Jaká je v tom ale pointa? It's fake (jak je řečeno ve filmu samotném). Je to mimo všeho ducha, který dělal Jonese... Jonesem a kam jeho eskapády v rámci kinematografie patřily, jeho improvizace gun vs sword (zpocenej si otře čelo, s tím pohledem (...) BANG!), něco takového už tyhle filmy zkrátka postrádají. Neberte mě špatně, Ford byl vždycky neskutečně vtipnej, i teď v rámci filmu jsem s ním viděl podcast rozhovor a říkal jsem si, jak někdo v jeho věku má pořád takovej "whip" a timing, ten člověk to legitimně sází i profesionálním komikům (Conan). A nemluvím o těch nucených cameo rolích, co se tu snaží vykoupit si publikum. Fuck you. Cringe. Tohle mě vlastně utvrdilo v tom, že kdyby se na to "vedení vybodlo" a zůstalo u geniální trilogie, udělalo by slavné sérii největší službu, jenže to nikoho nezajímá. Brzo budeme moct mít tech, se kterým natočíme dalších 86 Jonesů. A konec je i přesně tak přepálený. Jakoby najednou už nebyly žádné hranice. Nicméně, dnes se musí podojit vše, na co si kdo vzpomene, takže tahle frančíza končí tam, kde ostatní připálené hranolky. Jediné, co mi dalo chuť to dosledovat, bylo, že jsem to sledoval na půl oka, protože to má i šíleně přepálenou stopáž, tenhle Indiana mohl být i legit TV show série. Ale jestli si chcete užít esenci toho, o čem byl, jestli se nechcete trápit, doporučuju se podívat na jakoukoliv část v původní trilogii. Čtvrtý i pátý díl vnímám jako typickou hříčku "po letech", co skoro nikdy nedopadá dobře, ale musel jsem tomu opět jaksi dát šanci, protože, well, je to Indiana Jones, přeci, ale znovu už tenhle film vidět asi nechci. 5/10 ()

Kienast

Průšvih to rozhodně není! Jen jsem to při sledování spojoval spíš s Tintinem, než s předchozími filmy s Dr. Jonesem. Počáteční sekvence parádní, závěr potěšil, to mezi tím rychle utíkalo a Helena je sympatická, záporák sice slabší a možná dost často se to tam honilo (myslím v autech a v jiných dopravních prostředcích ... Ty úchyle! :) ). Solidních 7/10, ale další film už prosím ne! ()

Wally

Za ty roky se můj pohled na Indyho filmy posunul z totální fascinace nad tím božím dobrodrůžem k sledování kvalitně odpracované pohádky...bacha, to není nic špatného!....jsem rád, že tento snímek vznikl a Harrison byl ještě na tom tak, že se mohl takto s rolí Indiana Jonese důstojně rozloučit... Dojal mne návrat ´starých známých´ (Karen Allen, John Rhys-Davies...) ...byť někdy jen na pár vteřin.  Měl tam zůstat.... :-) ()

Litvicek

Tyhle recenze a hodnocení si Harrison za klobouk určitě nedá, protože tohle je film, který bude spousta lidí rádo ignorovat a ještě budou rádi vzpomínat na předchozí štaci s Ufounama - A vůbec se jim nedivím. Úvodní CGI scéna a nastolení příběhu skrze Back to the Future, působí jako pěst do obličeje každého diváka a akční sekvence hodné série Die Hard tomu rozhodně nepomáhají. Náš hrdina se potom probouzí v den jeho odchodu do penze a druhá pěst do obličeje míří na náš ksicht, protože se dozvídáme určitá fakta, která anulují podstatu předchozího dílu. Na scéně se objeví nový padouch, který má v plánu udělat naprostou píčovinu a ovlivnit chod dějin. Spolu s ním se objeví out of nowhere Indyho kmotřenka, která se pro změnu jenom chová jako piča. Akční sekvence stoupají, Die Hard vystřídalo Mission Impossible a naše pocity z filmu se střídají tak rychle, jako filmové lokace, kterým všechno nasadí korunu doslovný návrat do minulosti. Film má velké mouchy a hraje na velkou na nostalgii, protože sám jsem film vyhlížel a to kino lákalo i přes šuškandu špatných prvotních hodnocení a ohlasů. Dabing by tomu mohl pomoct ale nevím, jestli tvůrcům odpustím tuhle "rozlučku", kde v samotném závěru celý film v podstatě vyšumí do prázdna a vy koukáte s otevřenou hubou na závěrečné titulky. To byl finální knocknout. ()

AdamesWWE

[7/10] Legenda sa vrátila na plátna a aj ked som veľký fanúšik série, od tejto časti som radšej nemal žiadne očakávania. Tažko povedať, na koľko je toto dôstojná rozlúčka s postavou, ktorá sprevádza kinematografiu od roku 1981. Harrison Ford zvláda rolu Jonesa na svoj vek výborne, charizma ho neopúšta a stojí celý film hlavne na nom. V ostatných častiach až na kostrbatú 4Ku, sa filmári spoliehali aj na kvalitný príbeh. V tomto prípade tažko povedať, čo sa podpísalo na takom nemastno-neslanom príbehu, ktorý tu filmári ponúkajú. Všetko (takmer) je pekne natočené v príjemných lokáciach, akciu stredia akcia v rôznom štýle, aj ked niekedy to trošku hapruje. Nedokážem sa zbaviť pocitu, že sa dalo z toho vytažiť viac. Ked to beriem ako dobrodružstvo slávneho archeológa je to v pohode film, ale keby sa to nevolalo Indiana Jones, tažko povedať či by tento film nezapadol prachom a neskončil medzi priemernými snímkami. Filmári si mohli dať viac záležať na príbehu a na emóciach. Miestami sa nájdu pekné spomienky na pôvodnú sériu, alebo aj celkom dojemné scény ked sa Indy rozhoduje čo dalej. Mikkelsen ako záporák mohol byť jeden z najlepších v sérií, bohužiaľ scenár mu to nedovoluje a jeho rolu nacistu by mohol zahrať hocijaký herec, ale pozerá sa na neho dobre. Rola Banderasa úplne zbytočná, robí akurát tak herecké obsadenie zaujímavejším, tam to hasne, takisto aj návrat Sallaha z trilógie na mňa nepôsobil "wow" efektom. Koniec koncov, nedostatkov má film dosť, ale je to stále Indiana Jones a tak mu dávam štyri hviezdičky, ktorého púť sa skončila pri najlepšom nadpriemerným filmov a spomedzi série je to film, ktorý asi nebude môj oblúbený. Škoda, potenciál bol veľký a z veľkej časti premrhaný, no  aj tak to ubehlo celkom sviežo napriek veľkej minutáži a Indymu treba dopriať zaslúžený dôchodok. ()

Frantisek.Fu

Kdyby někdo hledal význam slov dobrodružný film našel by pod ním Indiana Jones. Indy byl vždy rodinná jízda, která nebyla kromě svých efektů nějak extra převratná, za to ale měla duši a emoce. Bohužel to samé nemohu říct o Dial of Destiny. Když pominu určité nelogičnosti a díry v příběhu a křečovitou snahu udělat z postavy Teddyho (Ethann Isidore) nového Kraťase tak je tu pořád fakt , že nový Indy nemá kromě úvodu (který byl možná trochu přehnaný hlavně co se klobouku týká) a závěru (který byl emocionální ždímačka a ani ne moc na sílu) duši filmů Indiana Jones. A to hodně zabolí. 5/10 ()

Janega

Keď som ako decko videl pôvodnú trilógiu, bol Indiana Jones v mojich očiach idol dobrodružného hrdinu. Teraz po vyše 20 rokov som v kine videl otravného starca bez štipky charizmy z predošlých filmov. Ostatné postavy na tom nie sú o nič lepšie. A väčšinou to bola jednota dôchodcov. Ale príbeh bol v pohode. Artefakty, putovanie, akcia, skrátka dobrodružstvo ako sa patrí. Len škoda tých postáv. Ale ako tvrdia tvorcovia filmu, Indiana Jones je rola jedného herca a žiadny Chris Pratt ho nenahradí. ()

Petr.Kocfeld

Hlavní linie tohoto příběhu je dobrá a svižná.Honičky v autě a později let v letadle jsou pěkné.Mně se to líbilo.Dávám proto 3 hvězdy.Bylo to moc pěkné a dobrodružství to je dobré.Hodnotím 65 procenty.Ford a sekundující herci zde byli koukatelní a dialogy jsou zde dobré.Režie a scénář jsou zde optimální. ()

SpaceOdyseus

Kdyz privru oci nad tim, jak tvurci zametli s nasim oblibenym neohrozenym hrdinou, tak musim uznat, ze se na to koukat da. Ma to sve momenty. Stejne jako to ma momenty, kde jsem kroutil hlavou. Ale vetsinu casu zabrala vsedni rutina bez invence, kterou se tato serie tak proslavila. ()

Hanys_

Takhle. Úvod v nacistickém vlaku je za mě parádní a má ten feeling ostatních Indyho slavných úvodů. Obsazení parádní, zatímco Shia ve čtverce mě vysloveně s.ral, tady Phoebe byla fantastická posila. Akce svižná, možná jí je zbytečně moc a honičky potěšily - tohle má Mangold v malíku. Vlastně jsem byl celou dobu rozhodnutý jít na 4, ale ten závěr se za mě stejně jako v minulém dílu moc nepovedl. To se ti scénáristi trumfujou, kdo tam hodí větší šílenost? 6.5/10 ()

tom.nosek

Už jsem šel proti proudu, když jsem psal, že jednička vlastně není až tak dobrá, tak půjdu ještě dál a řeknu, že pětka není tak špatná. Vlastně je i lepší než čtyřka, kterou tak nějak většina lidí po pětce vzala na milost. Pětka udělala tak trochu tlustou čáru za prvními díly - logo filmu je modernizované, Paramount logo na začátku filmu je modernizované (ač zajímavosti píšou, že ne, tak na Disney+ je) a je vidět, že celý ten film je vlastně natočený tak nějak nověji (a po napsání si čtu, že film by točen poprvé digitálně). Ano, je asi trošičku delší, než by musel být, ale postáva Heleny je mnohem lépe napsána a vepsána do děje než Mutt ze čtyřky. Popis aktivního muže, který je tak nějak zapomenutý dobou (zvlášť když on se dívají do minulosti a do země a svět se kouká do budoucnosti a do vesmíru - to byla krásná paralela) a nucen jít do důchodu. Jak Harrison Ford, tak Phoebe Waller-Bridge hrají nejspíš o dekádu mladší postavy (ač to nikde zmíněno není), ale funguje to. Digitální omlazení Indyho a trochu i dalších postav je wow! Ještě jsem asi neviděl tak dobře omlazené postavy a budou se muset podívat, jak to udělali, nebo jestli je technologie už o tolik dál, než před lety. V Irishmanovi už to docela stálo za to, ale na pohybech bylo pořád vidět, že Robertu de Nirovi je prostě už hodně roků. Ale tady? Vůbec. A jsem vlastně rád, že ač jsem byl fanouškem teorie o Chrisovi Prattovi jako budoucím Indym, tak že tuto roli nakonec převzala právě Helena, resp. Phoebe. Celková zápletka taky byla taková trošku přitažená za vlasy, ale musím říct, že méně než čtyřkové divadlo, a ten konec se mi taky velice líbil. Tak snad bude ta šestka (nebo vlastně jednička?) s Phoebe? ()

Corpsegrinder

Celej film jsem se pořád ptal PROČ... proč musí ze starejch hrdinů neustále dělat starý mrzutý vožraly, proč je párujou s moderní ženskou hrdinkou která je maximálně nesympatická a téměř celý film titulního hrdinu uráží, proč tam zase musí srát tuny strašnýho CGI a proč tohle vůbec muselo vzniknout. Moc tomu nepomáhá ani celková nezajímavost artefaktu, respektive neschopnost scénáristů ho udělat zajímavým mimo jeho účel. To hledání stop a řešení hádanek byla nejlepší část těch starších dílů, tady je to prostě jen nuda nuda a nuda. Bylo mi docela líto i Mikkelsena jehož záporák měl celkem zajímavou motivaci která by si zasloužila lepší film. Chybí tomu vtip i dobrodružnost o což se aspoň trochu snažila i ta blbá křišťálová tykev, a už to byl taky špatnej Indy. Hvězda za celkem ok úvod s dobře omlazeným Fordem, i když i tam bylo chyb jak nasráno (Indy knockoutuje řidiče a vyhodí ho z auta na chodník načež k autu přijde komando nácků a nasednou si jako by snad kolem toho omráčenýho neprošli nehledě na to že asi 5 metrů vod auta jich pobíhá dalších 10 :)). Původní trilogie nadčasová, tohle už nikdy nechci vidět. ()

DavidSe

Páté pokračování Indyho s Fordem nezačíná vůbec slibně.  Celou úvodní část filmu jste nasazeni do temnoty nočních alp s občasným, průměrným a překvapivě tichým efektem výbuchu. Bohužel, už od začátku víte proč nebyla zvolena denní doba, omlazený Ford mezi ostatní mírně nezapadá a tmavé prostředí to celkem dobře maskuje. Naštěstí se nezapomnělo na jeden z mnoha filmových triků o zatraktivnění scény - náckové! Jejich splašené vydávání rozkazů v tom divném jazyce kde když chcete říct že něco nemáte tak musíte říct že máte žádné :d a samozřejmě i jejich likvidaci! Naštěstí už víme co se stane tou starou a mocnou cetkou okolo které se bude točit zbytek filmu. Po návratu do současnosti se nám představí další postavy, stoprocentně autentická americká agentka za šedesátek co vypadá jako Disco Stu, dcera bez otcovského vzoru která je rychlejší, chytřejší, mazanější a prostě lepší než kdokoliv jiný a partička záporáků která vypadá jak směs z dokumentu o pedofilech, tajné sekty nácků a Drago z Rockyho. S ničím si nelámou hlavu a jejich chování tak nějak znemožňuje vznik nějakého plot twistu. Jedna z postav má být na začátku nenáviděna celým kinosálem a oblíbit si ji máme až postupem času. Tento moment ale pro mnohé vůbec nemusí přijít, štvala mě na konci jen o trochu méně než na začátku. Bohužel to už je tak trochu jedno protože na konci filmu na ni úplně v pohodě můžete zapomenout. Každopádně, potom co dáte šanci všem postavám, odpustíte slabší uvažovaní u scénáře a dostanete se do začátku poslední třetiny tak začne něco co za to stojí! Už totiž můžete říct že koukáte na Indiana Jonese! A ne jen na film o vykradačích hrobek (teď mě tak napadá, jedna z postav se vlastně příliš neliší od Lary Croft). Akce, zápletka i hudba už jede na úrovni filmu s Indym! A přesně to jsem chtěl! Jistěže to není jako v prvních třech dílech, je to ale důstojné připomenutí toho, co Indiana Jones znamenal, a pro mnohé ještě znamená. Dokonce je to i důstojné ukončení příběhu. Je to nadprůměrný dobrodružný film, jen to prostě není celu dobu Indiana Jones a poslední třetina to nemůže zachránit. A to se ani neopírám o rozpočet 300 mil. $ který mohl zajistit alespoň pěkné CGI... ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

včera

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

23.09.2023

Scenárista David S. Goyer (Muž z oceli, Terminátor: Temný osud) čerstvě dělal rozhovor v podcastu Happy Sad Confused a kromě jiného taky potvrdil jednu dlouholetou Star Wars spekulaci. Totiž že v… (viac)

Další Star Wars seriál má obří cenovku

Další Star Wars seriál má obří cenovku