Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

NightPorter

Nakonec to neni horší než dvojka, i to téma se dá pochopit, i když ten scénář opravdu po těch 20 letech odmítání jinejch variant měl být podstatně lepší. No, teď nejlépe ještě zkusit najít Kopí osudu a pětkou to důstojně ukončit. ()

Schlierkamp

Americký dobrodružný film, jenž jako čtvrtý v pořadí vypráví o neuvěřitelných dobrodružstvích amerického profesora archeologie Indiana Jonese, jenž byl natočen se značným, devatenáctiletým časovým odstupem od posledního dílu. Tentokrát se příběh odehrává v roce 1957 v době vrcholící studené války a Jonesovy nacistické protivníky vystřídali neméně odhodlaní sovětští vojáci v čele s Irinou Spalkovou (C. Blanchett). H. Fordovi je v době natáčení už 66 let, ale na jeho herecký výkon plný potyček a úniků to nemělo vliv, obzvláště když na začátku filmu přežije pokusný atomový výbuch ukrytý v ledničce. Jones v tomto díle pátrá po tajemné křišťálové lebce s hypnotickými účinky ukryté v jihoamerickém pralese. Tato lebka nebyla stvořena lidským rodem a její nalezení ukrývá bájné tajemství vzniku starověkých civilizací. Společnost slavnému archeologovi tvoří opět Marion Ravenwoodová (K. Allen) a její syn Mutt (S. LaBeouf), který, jak se ukáže později, je zároveň i syn Jonesův. Spolu s nimi putuje i Harold Oxley, nazývaný Ox, Jonesův vědecký kolega (J. Hurt), který se o bájnou lebku zajímal už dříve a její účinky na něho měly neblahý vliv. Ve vedlejší roli se objeví muž nazývaný Mac (R. Winstone) s nejasnými cíli, dle svých potřeb hrající na obě strany. Nakonec ve Spielbergově filmu plného přestřelek, honiček, šarvátek, nepřístupných tajných chodeb obývanými odpudivou havětí, ale i řešení rébusů a historických tajemství, dopadne vše dle očekávání a tento díl se může bez jakýchkoli pochybností úspěšně zařadit po bok starších dílů z této kultovní série. ()

dalziel

Lucasovi aj Spilbergovi bolo isto jasné, že tento ich spoločný projekt nebude mať iné ambície ako finančný zisk.Akčná jazda.Nič viac nič menej.Popcornová zábava Á-čkovej kategórie.Hviezda dole len za obraz ktorý mi važne nesadol.Bolo to nejaké zeleno žlté kurňa. ()

Urukhaj98

Chápu hejt. Opravdu. Ale já mám čtvrtého Indyho stejně rád. Nehledě na mnohem víc digitálních triků, než by bylo zdrávo, mě komouši jako záporáci střídající nácky prostě baví, zápletka s emzáky je mému srdci jako fandovi sci-fi velmi blízká a nesouhlasím, že se to k téhle sérii nehodí. Mohlo to být lepší, ale stále je to dobré. 7/10 ()

geek.ondra

Království křišťálové lebky nemá to kouzlo původní trilogie. Spilebergova režie a snaha o digitální bordel je žalostná a už ani Ford to netáhne tak jako dřív. Jediný za co jsem tomuto filmu vděčný je Shia LaBouef. Smutný a občas i směšný průměr. 6/10 ()

FeriusParfax

Spoiler. Bezesporu se jedná o nejhorší díl. Bylo to tak moc předvídatelné, že jsem si spoustu dialogů odříkávala ještě než věty vyslovili. "Překvapivě" se zjistilo, že ten nagelovaný frája je Indiho syn. Šokující. Akce a vůbec celé mi to přišlo takové tlačené na sílu. To, že Ford zestárl komentovat jako ostatní nebudu. Ono to tak totiž bývá, že s časem se prostě stárne. Bohužel. Jako laika mě teda vůbec nenadchly ani efekty. Úplně to bilo do očí, jak to bylo špatné. No jsem dnes zvědavá na poslední díl... Ani si nedovedu představit, co tam asi v 80! letech bude Harrison Ford předvádět. A doufám, že nejsem jediná, ale Cate Blanchett se mi do role zlé Ukrajinky vůbec nehodila. Hmm... to je ale negativistická recenze. Takže zase naopak se mi líbil, jak již obvykle, hlas Cate Blanchett, trošička humoru, hezká hudba, Fordův výkon jako herce a scénka s mravenci. ()

Hpatrik

Začátek velmi slibný a Spielbergovsky působivý, postupem času to ale začne trochu nudit. Ford už bohužel nebyl nejmladší, a v akčních scénách je to prostě vidět. Závěrečné vyvrcholení trochu víc sci-fi než by se k Indymu slušelo, cením však jistou originalitu. ()

Tamten

Indiana Jones zcela nový a stále stejný. Film, který věrně pokračuje ve stopách předchozích dílů - stylem, příběhem, zábavností. Tvůrci se nesnažili dělat příběh dle moderních trendů, ale drží se dobré klasiky. Samozřejmě triky a zpracování je na dnešní úrovni, což filmu jen přidává. Z Forda se nesnažili udělat původního Jonese, ale i ve filmu jej nechali zestárnout o 19 let (což je doba od natočení třetího dílu). Nicméně kousky tu vyvádí jak za mlada. Znalci pak ocení takové detaily, jako jsou zcela stejné záběry ze školy, jaké byly v prvním díle, nenápadný záběr na "Ztracenou archu" (opět odkaz na závěr prvního dílu) atp. Troufám si tvrdit, že z nejrůznějších "pokračování", která se poslední dobou objevují, tenhle kousek dopadl nejlépe. ()

Kessler

Našláplá jízda plná akčních scén a suchých hlášek. Režisér opět ukázal, že nezklame a předloží výborný dobrodružný snímek. Harrison Ford občas vypadá, že na natáčení umře, ale to jen do další akční scény. Ani přepálené finále nevadí. Jediné výtky jsou tedy Cate Blanchett (Indy si zasloužil lepšího záporáka) a absence nacistů, kteří v předchozích filmech figurovali jako ultimátní zlo a, při vší snaze a zmínkách o Stalinovi, komunisté je nemohou nahradit. I ten LaBeouf nepůsobí tak hrozně, jak jsem se bál, a možná by si to příště mohl střihnout sám - za nějakých deset let. ()

zapalik

Není důvod tu předvádět slovní veletoče, tvářit se jako intoš, kterej přece nemůže dát tomuhle blockbusteru víc jak tři hvězdičky. Taky se nedá film hodnotit vědecky jako by to snad nebyla hra na naše emoce, ale výrobek, jehož kvality se dají měřit příístroji. Někteří taky filmy sledují snad jen s očekáváním, kdy zahlédnou nějakou neuvěřitelnost nebo chybu, aby mohli nadšeně vyčítat: "Vidíte, já to říkal, že to bude hovadina!" Kálím na takový přístup. Film je to dokonalý i svou nedokonalostí, Spielberg mě ale nadchl hlavně tím, jak skvěle udržel rovnováhu mezi velkolepou akčností, kterou vyžadují dnešní diváci a klasickými Indieho igrediencemi. Herci jsou liboví, ostatně jako scéna, všechno. Bravoooooooo! ()

HawkeyP

Je příjemné vědět, že v dnešní době se lze spolehnout alespoň na Spielberga s Lucasem. Je příjemné vědět, že alespoň tihle dva ještě dokáží natočit film, o kterém je již po prvním shlédnutí jasné, že se jedná o budoucí klasiku. ()

pulDag

vic digi, mene foru, ale stale dobry dr. jones... PS: videno v palace na andelu, a meli to rozvostreny az hruza... PPS: a chyběli mi náckové... =) ()

nwx

Poslední Indy je bohužel slabší. Harrison Ford je v pohodě. Hraje bezvadně. Ale scénář je největším problémem. Nechápu, proč se na něj tak dlouho čekalo. Na tomto díle mi vadí i ten rozmázlý filtr, který dali před kameru, takže je to celé velice neostré, bez detailů. Pořadí oblíbenosti Indy filmů (od nejlepšího), nyní vidím asi takto: Indy 3, Indy 1, Indy 4, Indy 2. ()

cdome.82

Film, který je jiný. A prostě musí, MUSÍ být jiný. Dvacet let je dvacet let. S indym jsem sice nevyrůstal, ale jeho předchozí dobrodružství znám a mám rád. Možná proto jsem jsme se (s pár kolegy podobného ražení) v kině smáli a usmívali i na místech, která z principu vtipná nebyla, jen připomínala minulost. On celý film by se dal pojmout jako připomínka minulosti. Indy (kupodivu) zestárl, má (bohužel...) syna a už nehoní nacisty. Sice je to škoda, protože tahle poloha mu seděla, na druhou stranu, o-háko-křížovaní kluci nebyli věčně a tak musí mít Indy, poplatně "době" adekvátní soupeře i adekvátní styl. A ať se to komu líbí nebo ne, padesátá léta, sověti a UFO jdou prostě dohromady. Tečka. Počátek filmu a jeho četné narážky na onu dobu byly víc než zábavné, byť neindiovské, ale reálie je prostě třeba vysvětlit ;). Zbytek je Indy, ve vší (byť trošku zchátralejší) parádě. A onen konec? Taky mě trošku zarazil a "zklamal". Ale pořád si myslím, že to k Indymu a dané době patří. Rozhodně důstojné pokračování a zakončení, daleko smutnější bych nakonec byl, kdyby posledním Indym byl Chrám zkázy, který hodnotím (sice obecně v této sérii s malým, ale přesto rozdílem) níže. ()

ER

Zábava a zase zábava. Co se humoru a akce týče,není co řešit.Vše jede rychlostí Pendolína s krátkými zastávkami, které jsou tak akorát,aby nenudily.Nechybí spousta více či méně skrytých parodických scének a pokud je odkryjete,bavíte se dvojnásob. Co úroveň filmu kazí-přizpůsobení scén stáří H.Fordovi (hodně střihů, překvapivě některé ne moc dobře provedené a kaskadéři byli až moc poznat)a jakoby krocení S.La Beoufa,kterému asi nebylo dovoleno zastínit Harrisona (nebo nějaká nechuť). I tak jeho "hřebenová"stopa zanechala dobrý dojem. Jenže určitá impotence námětu tu je a Dobyvatelé ztracené Archy stále vedou. ()

druhaveta

Zápletka s křišťálovými lebkami svou nekřesťanskou exotičností připomíná Chrám zkázy (bohužel postrádá jeho zběsilé tempo), vztahovým "rodinným" modelem se zase snaží inspirovat v Poslední křížové výpravě - jenže na rozdíl od Henryho Jonese Seniora Indyho figuru nijak emocionálně nerozšiřuje, což je možná dané tím, že příbeh nevychází z postavy (jako je tomu například u nového Rockyho nebo Ramba), ale čistě technicky plní obligátní dějové náležitosti indianajonesovské ságy (na druhou stranu, Jones byl vždy daleko víc určován svým prostředím než Stalloneho hrdinové). ()

Slavomír

Svište, marťania a komunisti. Je už starý, je už šedivý, ale stále rovnaký sekáč- Žáner nabral scifi formu a vyplatilo sa. Spielbergová dobrodružná-scifi-akčná jazda, pri ktorj som sa bavil od začiatku do konca. "Drop dead, com-red" ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)