Halloween: Predvečer Sviatku Všetkých svätých

• Česko Halloween (viac)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

JASON_X

Netrpím sice žádným přehnaným sentimentem ke starým "kultovním" horrorům, všeobecně řečeno mám radši novější věci, ale tenhle parádní kousek vypětím bez váhání. Původně jsem sice chtěl čtvrtit, ale pak jsem si vzpomněl na tu GENIÁLNÍ hudbu... A nejen hudba je skvělá, skvělá je i taková spousta scén, že kdybych je měl všechny vyjmenovat, musel bych převyprávět celý film. Mnohé z nich posloužily coby jakési šablony nebo 'pravzory' používané v horrorech s úspěchem dodnes. Jedna maličkost mi tam ovšem nesedla, a to když je na začátku záběr na malého Michaela Myerse - tenhle blonďatý hezounek že má být ten budoucí vražedný démon? Dal bych přednost záběru na něj zezadu a jeho tvář by bylo nejlépe vůbec neukazovat, ani později, atmosféra hrůzy z neznámého tím trochu ztrácí grády. Ale to je jen taková drobná muška. Michael Myers je asi má nejoblíbenější horrorová postava a já teď jdu hledat hudební leitmotiv Halloweenu ve formě zvonění na mobil... ()

veru_needy

Je to klasika všech hororových klasik. Seznamujeme se zde s mladou Jamie Lee Curtis, která v té době startovala svojí hororovou kariéru. Později se jí díky úspěšným rolím v hororech začalo přezdívat "scream queen". Film neobsahuje bůh ví jaké násilí či hektolitry krve, ale v divákovi pouze vyvolá silné nutkání nebrat halloween nadarmo. Michael Myers v tomto snímku tvoří nezapomenutelnou postavou masového a nezničitelného vraha s bílou maskou a s rozcuchanými vlasy, což na staré hororové poměry, je dost strašidelné. Plus ten fakt, že nevíte, jaký obličej se pod maskou skrývá. Nebo čistě jen to, jak na vás působí klidně a vyrovnaně i přesto, že je to totální psychopat. Režisér John Carpenter nám tady předvedl klasickou vyvražďovačku bez jakékoliv dlouhé předehry. K většině svých filmů si skládal sám i hudbu a v tomto případě se mu to povedlo. Pro mě je Michael Myers praotcem všech psychopatů. ()

MáŠa

Tak název každý asi zná, děj už možná ani tolik ne. Americká klasika, na které je už přeci jenom znát čas. Ve své době musel být film asi skutečně dobrý, a to i třeba díky zajímavému hudebnímu motivu, ale dnes, kdy už jsme zvyklí na doopravdové roztodivnosti, by snímek asi už nezaujal - napětí není zas takové, a jeho dávkování v současnosti vypadá taky jinak. Ale ve srovnání s jinými podobně starými filmy tenhle vyznívá doopravdy dobře. ()

matestlust

Klasika klasik!!! Legendární slasher, který si svojí nesmrtelnost určitě zaslouží! Dokonalá hudba mistra Johna Carpentera. Michael Myers se rázem stal, s Jasonem Vorheesem a Thomasem Hewittem, nejoblíbenější záporák celé hororové doby. Výstavní kousek, který se sice neliší od ostatních slasherovských klasik té doby , ale jeho kouzlo a nervydrásající atmosfera je neuvěřitelně pohlcující. Jeden z top hororů vůbec ! ()

luka4615

Nesmrtelná hororová klasika, která ani po těch letech neztrácí nic ze své tísnivé atmosféry a pocitu strachu, když je v záběru Michael se svou maskou. Výborná práce! „I spent eight years trying to reach him, and then another seven trying to keep him locked up, because I realized that what was living behind that boy's eyes was purely and simply... evil.“ ()

Sawy

I po těch letech si Halloween uchoval dráždivou dávku tajemna a neodbytnou drásavost,která se odráží v bezemoční masce Michaela Myerse a monolozích psychiatra Loomise vyprávějících o čistém zlu bez příčiny,které nelze zastavit.Všudypřítomnou znepokojivou a bezútěšnou atmosféru podporuje paranoidní hudba a nepříjemně vlezlá kamera neustále navozující pocit,že vrah skutečně může číhat za každým rohem a nikdo před ním není v bezpečí.Je ale přeci jen těžké být bezvýhradně nadšený z filmu,který už člověk viděl tolikrát parodovaný,citovaný a vykrádaný v bezpočtu jeho následovníků.To je hold těžký úděl filmů,které založily žánr.Když je člověk vidí se třicetiletým zpožděním,jen málokteré jej pořád zvládnou skutečně oslnit.O to,že jde v hororovém žánru o jeden z nejhodnotnějších a nejinovativnějších počinů vůbec,se ovšem rozhodně přít nehodlám. 75 % ()

Lucasion

"Laurie, what's the boogeyman? - There's no such thing." V roce 1978 pokládá John Carpenter první základy žánru slasher-horor. Vše co přišlo po Halloweenu, tak si z něj něco bere. Nikdo, ale nemůže upřít tomuhle filmu originalitu. Atmosféru jakou nasadí, se dneska už skoro žádný divák v kině nedočká. Carpenter umí děsit a proto je Halloween dělaný na pekelnou atmosféru, díky které uteče film jako nic. Poctivý horor. Především sází na Michaela Myerse, který je perfektní masový vrah. Mlčenlivý, trpělivý a hlavně mu za celou dobu nevidíte do obličeje. Co víc, většinu filmu ho vidíte z dálky a to atmosféře přidává body. Navíc neznáte jeho motivy, což je pro mě děsivé samo o sobě. Ve snímku se představuje mladá Jamie Lee Curtis, která se snímkem proslavila a ve filmu jí to i po 40 ti letech stále sekne. Mrtvých není mnoho a proto, než se Myerse vrátí do svého rodného města tak to chvíli trvá a trvá ještě déle, než poprvé vezme do ruky nůž. Divák je napjatý a čeká, co se stane. Opět prostě chválím perfektní atmosféru, která vás provází celým filmem a nechává vás napnuté jako kšandy. V tento Předvečer svátku Všech svatých se Michael Myerse vrací domů. Půjdete s ním? [Director's cut] (80 %) ()

jerry12

90%. Jen těžko byste hledali na poli hororového žánru film, který by dokázal tak prostým, jednoduchým a přímočarým způsobem takhle intenzivně budovat atmosféru. Síla Halloweenu je především v jeho lehkosti a v tom, jak Carpenter naprosto geniálně dokázal zprostředkovat noční můru jen pouhým dýcháním nebo chůzí hlavní postavy, absolutně beze slov nebo činů. Na tvorbu emocí, na něž jiné horory potřebují několik desítek minut, aby se dopracovaly k fyziologickým kolapsům u pozorného diváka, Halloweenu stačí jediný záběr, ve kterém se vlastně vůbec nic neděje. To je vzácnost, se kterou hororoví tvůrci uměli pracovat v 60., 70. letech. Dnes už je taková forma pasé, sází se na laciné lekačky a překombinovaná vyprávění. Není tak divu, že i po téměř 40 letech je Halloween nepřekonanou (a asi už nepřekonatelnou) legendou. ()

ScarPoul

Tá hudba je neprekonateľná. A v zásade ak sa na film nepozeráme cez prizmu súčasných hororov a slasherov, ktoré celú Carpenterovu subžánrovku posunuli na inú, krvavejšiu úroveň, je prvý Halloween atmosferický film ako sviňa. Postavy sú, aké sú. Nie je to o tom, že by sme si nejakú obľúbili alebo bola pre nás zaujímavá, hoci Curtiska zo svojej postavy spravila skvelý kult. Čo je na tomto filme úplne skvelé je kamera, dlhé scény a postupné gradovanie do finále, ktoré má vlastne jednoduchú motiváciu, ale trefnú. Skráka Majkl chce ísť domov a spraviť trochu neplechy. Funkčné, zaujímavé a z odstupom času mi tie oživovačky prišli ako haluz. Rezonuje dlho aj po dopozeraní, hoci slashery a vrahov ako hororové prvky naozaj nemusím. A tie Americké malomestá ma desia viacej ako akýkoľvek vrah v maske. ()

PROROK14

Tak toto je asi najlepší film zo všetkých Halloweenov. Nie preto že má najvyššie hodnotenie ale pre tú atmosféru, ktorá sa mi tak páčila. Mychael Myers začína vraždiť a všetci by mali byť na pozore lebo nikto nevie či práve ich nenavštívi v predvečer sviatku všetkých svätých práve on. 85% ()

BoPo

Veľká hororová klasika s nezameniteľnou ústrednou melódiou. Napriek výraznej zaprášenosti rodného listu je možné konštatovať, že zostáva pri porovnaní so súčasnou tvorbou stále netrápna. Avšak oproti o štyri roky staršiemu Texaskému masakru motorovou pilou je misia Michaela Myersa pomerne dosť flegmatická. Pomaly si putuje neakčným mestečkom a len tak si číha. Nemal som husiu kožu, no ani som sa nenudil. Tento film je ako žena v prechode. Ešte stále trochu milfka, ale čoskoro už len dôchodkyňa. ()

Tommassi3

"Co ze mě bude, když mám tak cynického otce ?!" Filmová legenda a nevlastní otec všech slasherů, neskutečně důsledný horor, ve své až nelidské trpělivosti, úspornosti a urputnosti, podobně jako Mike Myers.. Síla Halloweenu spočívá rovněž v tom, jak prakticky každá scéna napříč tím mistrně budovaným napětím postupně obnažuje všechny podstatné motivy.. Carpenter se znovu věrně drží svého rukopisu v legendě, svém dalším majstrštyku, který se pro žánr stává stejně zásadním jako třeba jeho geniální soundtrack právě pro tenhle biják.. Velký John Carpenter brnká na několik strun hitchcockovskou ukolébavku tak mistrně, až mrazí.. ()

5150

Bohužel k tomuhle jsem se dostal až poté, co jsem cca 4x viděl předělávku z roku 1981 od Ricka Rosenthala a ta mi příjde mnohem zábavnější i napínavější..)) Jinak ten hudební motiv je naprosto geniální, to je bez debat.. ()

erl

Klasika . Carpenter buduje napětí skvělým tempem , kamerou a fenomenální hudbou . Vše působí velice sugestivně a je vidět že film je natočený s citem . Halloween je nepřekonatelný králem Slasherů a Carpenter bůh což potvrdil ještě mnohokrát. ()

Terva

První díl série s nesmrtelným Mikem Myersem čítající několik dílů nejenže odstartoval úspěšnou hororovou kariéru tehdy mladičké Jamie Lee Curtis (Laurie Strode), ale stal se zároveň nepřekonanou klasikou žánru. Scénář : John Carpenter a Debra Hill. Kamera : Dean Cundey. Hudba : John Carpenter ()

moviesfan

Tento horor je pro mě už kultovní. Dokáže si vytvořit skvělou atmosféru mnohem lépe než dnešní horory. Mayers je jednoznačně postavou, která umí nahnat strach. Stačí jen když se objeví ve dveřích bez sebemenšího náznaku strachu, což vlastně ani vidět není díky skvělé, i když jednoduché masce. Skvělý horor. ()

Seabeast

Halloween je hororová klasika, která vznikla pod taktovkou uznávaného Johna Carpentera a započala slavnou slasher sérii s maskovaným floutkem Michaelem Myersem. Bílá přiléhavá maska bez výrazu a proklatě dlouhý nabroušený nůž lačnící po teenagerovi. Na tento kult zřejmě natrefila už většina, která zabrousila do hororových žánrů. Konec sedmdesátek se zdálo býti dobré načasování a na svou dobu Halloween zřejmě mnoha lidem nedal spát. Z mého pohledu mě tento kult jaksi minul a po doplnění vzdělání mi nepřišel ani tak pozoruhodný. Ano, sedmdesátky více zabředávají do hutné tísnivé atmosféry, ale Halloween mi ani tohle nenabídnul, natož poutavý příběh. To o dva roky starší Carpenterův počin Přepadení 13. okrsku je doslova jiná napínavá jízda, i když uznávám, že se nejenom žánrově jedná o diskutabilní přirovnání. Zážitek je ale o dost silnější na první dobrou než u přímočarého Halloweenu. Za mě jednoznačně zklamání. ()

corpsy

Dá sa povedať, že ´´Otec´´ slasheru. Tento film zodvihol nevídanú vlnu tohto hororového subžánru, čo sa neskôr opäť podarilo VRESKOTU. Tajomný a v posledných minútach až neznesiteľne napínavý, to je kultový horor nielen vtedajšej generácie. ()

liquido26

Ještě mi z repráků doznívá ta děsivá melodie. To bylo něco. Těmhle vyvražďovačkám sem se vždycky vyhejbal, ne že bych se snad bál, ale přišly mi všechny na jedno brdo. Ano i Halloween je tak trochu na jedno brdo, pokud jste viděli Vřískot nebo Tajemství loňského léta, příběh vás nijak nepřekvapí, ale ta atmosféra, ta atmosféra ... Navíc Halloween byl, pokud se nepletu první z podobných snímků a s minimem krve a mrtvol se Carpenterovi podařilo udělat zřejmě nejlepší snímek svého žánru. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

28.09.2023

Ačkoliv jsme se posledního filmu ze série Halloween dočkali loni, kdy režisér David Gordon Green se snímkem Halloween končí uzavřel svoji hororovou trilogii navazující na úplně první film, podle… (viac)

Nový Halloween oslaví i Jamie Lee Curtis

Nový Halloween oslaví i Jamie Lee Curtis

16.09.2017

Možná jste slyšeli o tom, že nás v říjnu 2018 čeká další Halloween. Půjde o pokračování původní (osmidílné) ságy, nebo dvoudílného rebootu od Roba Zombieho? Nakonec ani jedno. Režisér a scenárista… (viac)

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (viac)