Piatok trinásteho 6: Jason žije

• Česko Pátek třináctého 6: Jason žije (viac)

Jako dítě si Tommy Jarvis zkoušel jaké to je, když jiní umírají a tak zabil Jasona Voorhese. Stal se tak postrachem okolí jezera Crystal Lake. Jenže nyní, po nějakém čase si Tommy není vůbec jistý zda je Jason opravdu mrtvý. Jediná možnost jak se ujistit, je vykopat jeho tělo a tak se s přítelem jedné noci vydá na hřbitov. Bohužel pro Tommyho, a především jeho přítele, najdou namísto seschlé mrtvoly Jasona v plné síle, který se jako zázrakem vrátil! (Magic Box)

raimi

Škoda, přeškoda. Tady bylo zaděláno na dokonalé béčko. Svižné tempo, vysoký bodycount, minimum hluchých míst, cool Jason, ikonické scény... Bohužel to však v rámci série kazí krotké gore. Rychlé "srabácké" střihy, přivádějí zklamání a vyvolávají vzpomínky na krásnou Saviniho práci. Jinak je to ale super zábava. ()

Goldbeater

Tenhle Pátek třináctého jsem viděl v pátek třináctého, a možná proto se mi tak líbil. Po dementní pětce je to něco opravdu nového a od předchozích dílů se tenhle zcela odlišuje. Konečně například někomu došlo, že v dětském táboře by měly být nějaké děti. Vymizelo stupidní klišé a bylo přidáno dost humoru (tedy aspoň při pár scénách jsem vyprskával smíchy). Také je nutno zmínit soundtrack Alice Coopera, který film doplňuje. Pro mne to byl velice zábavný a fajnový film, po originále možná nejlepší ze série. Jason prostě žije, a to naplno. ()

obitus

He is back! Po shitové pětce se vrací Jason Voorhees v plné síle, aby dokázal, že zdaleka nepatří do starého železa. S ním samozřejmě jeho nemesis Tomy Jarvis, který se tímto stává možná nejsympatičtější postavou série (pomineme-li Jasona). Odlejčení filmu prospělo, druhá polovina osmdesátých let se v horroru nesla převážně v tomto duchu a vtípky ani neruší ani neničí auru, kterou se podařilo kolem nejlepšího hokejisty světa vybudovat. Prakticky dokonalé pokračování. ()

choze

Jason žije! Pokolikáté už? A co je to za život, když je vlastně jen oživlá mrtvola? A není to fuk? Žije i Tommy Jarvis, který se po letech jako dospělý vrací ke Crystal Lake skoncovat s Jasonem, jenže ouha... Na šestce je znát snaha znovu rozpumpovat pátkovskou sérii po slabší pětce. Přibylo černého humoru, akce (karavan, krátká honička), vražd v rychlém sledu a film otvírají a uzavírají pamětihodné scény - vykopání Jasona z hrobu a jeho uvěznění v jezeře. Plus nějaký ten popkultuní odkaz (malá Nancy, která má noční můry) a to i na sebe sama (Cunningham Road). Škoda, že vraždy jsou krajně nenápadité (Jason prostě přijde, probodne a odejde) a taky bych se obešel bez těch trapně přehrávajících paintballistů. A Jason, který to nerozdýchal, se vrátil do jezera - s řetězem na krku a šutrem na řetězu... no, však on tam dlouho nevydrží.... ()

pepo

Táto frančíza ide kvalitatívne úplne mimo mňa, vzdal som to po trojke a povedal som si, že už žiadny ďalší diel nechcem vidieť. Lenže som započul, že tento diel je OK, tak som to riskol. A konečne to stálo stálo za to. To že je to priamočiare by bola urážka všetkých priamočiarych filmov. Toto je totiž ako nejaká videohra. Jason si kráča po lese, stretáva nejaké náhodné postavy a rúbe to hlava-nehlava/ ruka-neruka/noha-nenoha. Do toho nejakých 8 minút nepodstatného a celkom srandovného deja. Nenudil som sa ani sekundu, má to super tempo, vraždy sú nádherne čiernohumorné (smajlík vládne), pán Vorhees je v super forme a disco sex je tak krásne WTF scéna, že ten film musím máť rád. 7/10 ()

• Šestý Pátek třináctého je nejkratší film z celé původní osmidílné série. Jeho délka je 86 minut a je jen o minutu kratší než druhý díl. DVD verze je ještě kratší (1:23:33). (Stocki)
  • Natáčení trvalo 40 dní. (Stocki)
  • První film ze série, ve kterém neuvidíme nikoho kouřit, ani užívat lehké drogy. Ve filmu se neobjevuje ani žádná nahota. (Stocki)