Čierne Vianoce

• Česko Černé Vánoce (viac)

Študentka Riley (Imogen Poots) je po zľahka traumatickom zážitku zo stretnutia s opačným pohlavím vysadená na všetkých chlapov. Jej spolubývajúce na internáte ju v tom mohutne podporujú, veď od čoho iného sú tu kamarátky ? Všetky sa tešia, ako si užijú vianočné sviatky v prázdnom  vysokoškolskom internáte, z ktorého väčšina študentov odišla tráviť sviatky so svojimi rodinami. Dokonalú idylu plnú snehu a blikajúcich svetiel naruší séria textových správ, ktoré im začnú chodiť na mobily. Následne jedna z nich zmizne a ďalšiu zavraždí maskovaný útočník. Než si Reily a ostatné dievčatá uvedomia, že im všetkým ide o život, stratia akúkoľvek nádej na únik. Majú len dve možnosti – pasívne čakať, až si smrť príde aj pre ne, alebo sa postaviť na odpor. Kľúčová otázka znie, kto proti nim vlastne stojí, a či môžu veriť niektorému z kamarátov, ktorí im prišli na pomoc. (CinemArt SK)

Stanislaus

Již podle traileru bylo jasné, že Černé Vánoce nebudou žádným převratným žánrovým snímkem, nicméně jsem tak trochu čekal, že by to mohlo mít nádech Vřískotu nebo Halloweenu. Chyba lávky! Černé Vánoce si hrají skrze mysteriózní linii na něco jiného (možná i lepšího), přičemž tato poněkud přitroublá rovina sráží film do kolen. Herecky mi to přišlo též celkem slabé - místy mi téměř nezáleželo na tom, kdo celé vražedné řádění přežije. Vezmeme-li v potaz (v dnešní době) populární snahu o genderovou korektnost, tak člověka vůbec nepřekvapí, že vznikl podobný hororový film - od režisérky s ústředním ženským obsazením a všudypřítomnou women power. Nicméně mi přišlo, že tvůrci v tomto směru až příliš okatě tlačili na pilu, takže celé poselství začalo být otravné, až přišlo vniveč. Na druhou stranu nechci Černé Vánoce úplně zatracovat, protože obsahují několik slušných scén a lekaček, nicméně jsem byl oproti původnímu očekávání celkem dost zklamán. ()

Eliott

Omylem jsem stáhl stejnojmenný film, ale ze špatného roku. Nezdálo se mi to tak špatné, abych to hned vypínal a tak jsem se za pomoci alkoholu a dobré společnosti propracoval až ke konci a zjistil, že jsem opravdu promrhal celých 93 minut takřka zbytečně. Jde totiž o horor bez atmosféry, to je jasné hned od začátku, ale mnohem horší je ta feministická propaganda, jenž celý snímek provází. Škoda, film se totiž ke konci celkem rozjíždí a když to konečně začíná být alespoň trochu koukatelné, zmíněná kombinace převládne a tím zhorší už tak nijak zvlášť lichotivé dojmy z filmu (pokud je to vůbec možné). Spoiler: Heh, chlapecká sekta využije síly démonické busty, která dává mužům nadpřirozenou sílu, aby mohli trestat a zabíjet zlobivé ženy se nechá přemoci a zesměšnit tím nejvíce cringy způsobem, poté, co na ně naběhne pět ustrašených náhodně posbíraných zoufalek. A samozřejmě, kdo jiný by mohl takovou partu vést, než silná a uvědomělá černoška? Nuž, dokoukal jsem to a tak nechci dávat odpad.  Rychlé shrnutí na závěr: Je těžké najít nějaké světlé stránky. Ono to dokonce není ani tak nablblé, aby to mohlo být vtipné. Avšak největší úskalí tohoto filmu patří bezpochyby atmosféra, pak na sílu tlačené politické korektnosti, nedostatek originality a PG od 15 let. 20% ()

Goldbeater odpad!

Blábol. Značka Black Christmas je zde jen zneužita jako marketingová skořápka, s předchozími dvěma verzemi nemá tohle absolutně nic společného, prakticky si během filmu ani nevzpomenete, že se má odehrávat o Vánocích. Tohle je čistě propagandistický rádoby slasher, v němž se krve nedořezáte, zato menstruační krev ze stránek scénáře teče proudem. Nevím, co Sophia Takal a April Wolfe mají za mindrák, tímto filmem ale dávají všem jasně najevo, že podle nich je mužské pokolení absolutní černočerné zlo a je nutné ho vypálit do posledního jedince. S celým snímkem a hlavně vyzněním jeho finální scény mám celou řadu problémů, tenhle typ jednostranné propagandy à la „jenom JÁ mám pravdu a VŠEM tu svou pravdu musím cpát“ však pokládám za ignorantský, vulgární a nebezpečný, zvlášť ve spojení s alibistickým přístupem režisérky, která tvrdila, že film vůbec není určen mužům (odpálkovala tak předem polovinu diváctva) a že je potřeba, aby ho vidělo co nejvíc mladých dívek, proto v postprodukci film okleštila, aby dostal přístupnost PG-13 a mohlo na něj co nejvíc náctiletých. Naštěstí je film tak špatný a totálně k smíchu po všech směrech, že ho snad ani lidé s IQ tykve nemohou brát vůbec vážně. Odpad všech odpadů. ()

Wacoslav1 odpad!

Ty vole, co to bylo... Jako první dvě verze taky nebyly žádný velký pecky, ale byly to vesměs aspoň blbý slashery, co si na nic nehrají, ale tuhle nudnou zoufalost, bez atmosféry, bez aspoň průměrnýho castingu, a po hříchu i bez jediný aspoň dobrý vraždy, jak si mohl vůbec někdo dovolit vyprdnout do kin, tak to nepochopím.0% ()

Miseet

Začátek filmu, který byl umístěn do kampusu amerických sester a bratrů, vypadal docela přiměřeně nadějně. Člověk by si pomyslel, že to bude nějaká vyvražďovačka zlobivých holek. Ovšem od druhé půlky to sklouzlo někam, kdo ví kam, do brutálního feminismu a omagicovaného bratrstva. Wtf? To jako vážně někoho napadlo? Nevím, co se dělo v hlavě tvůrce, POZOR tvůrkyně - Ženy sobě. ()

• Meno mačky patriacej dievčatám je Claudette, je to narážka na originál z roku 1974, kde sa v podobnej úlohe objavila mačka menom Claude. (beso74)
  • Film se natáčel na Novém Zélandu. (ČSFD)
  • Film mal mať pôvodne natáčať s ratingom R (mládeží do 16 rokov prístupný len v sprievode rodičov), avšak po negatívnych reakciách skúšobného publika bol film prestrihaný na verziu s ratingom PG-13. (beso74)