Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) tak dlho utekala pred tichým vraždiacim monštrom menom Michael Myers, až sa rozhodla zmeniť taktiku. Prestala utekať, začala bojovať a nalákala Michaela do dokonalej pasce. Tá síce vyšla, ale … Príbeh filmu Halloween zabíja začína v okamihu, keď predchádzajúci film skončil. Ťažko zranená Laurie odchádza v sprievode dcéry a vnučky do nemocnice a v protismere sa k jej horiacemu domu rútia hasiči. V jeho útrobách je v ohnivom pekle uväznený zabijak, ktorý ju prenasledoval celý život. Bohužiaľ, nielen mačky majú sedem životov. Ubehne pár minút a Michael Myers už zase chodí ulicami mesta, ktoré sa pripravuje na halloweensku noc, a úspešne zvyšuje počet svojich obetí. Správa o tom, že z jej pasce unikol, sa dostane aj k Laurie, ktorá si je istá, že keď Michaela porazila raz, porazí ho aj druhý raz. Len bude potrebovať pomoc. Bude ale nutné presvedčiť obyvateľov mestečka, aby sa Myersa prestali báť. (CinemArt SK)

Slasher

Nedosahuje level předchůdce, ale nebylo to vůbec špatný. Zajímavě pojatý jako Myers versus Haddonfield / davová hysterie, opět chladný a brutální, nedrží se klasický šablony. OK není to úplně user-friendly, roztěkaný do vedlejších postav, ale za mě fajn čas v kině a adekvátně průměr kolem 60%. ♪♫ ()

pornogrind

Co jinýho si pustit na halloweenskej večer než nejnovější Halloween zabíjí. Michaela Myerse jsem měl vždycky rád. Ale ruku na srdce, tohle už je prostě jako ždímání suchýho hadru. Michael sice killí o 106 a má celkem vysokej bodycount, stejně tak ale zabíjí scénář a chování některých postav. Ikdyž s tím se už tak nějak počítá. Jamie Lee Curtis je tady jen aby se neřeklo. Film na mě působil hrozně samoúčelně a postrádal jsem jakýkoliv náznak napětí či atmosféry.  Jelikož je ale Michael Myers nesmrtelnej tak věřím, že se ještě dočkáme spousty další pokračování, sequelů, prequelů a nebo taky remake - tak to třeba vyjde někdy příště. Třeba už příští rok kdy na nás D.G.Green chystá Halloween Ends. Podívat se na to sice dalo hlavně díky vydařeným vraždám ale nebudu tenhle film zbytečně nadhodnocovat jen kvůli tomu, že je tam Michael Myers. ()

Bluntman

Je to z mé strany otřepaný hodnotící soud, ale některé franšízy by měly zemřít, protože nedokážou nalézt způsob, jak uchopit ústředního zabijáka. Zatímco z Freddyho anebo Chuckyho se staly popkulturní ikony, které v přiznaně pokleslých dílech slouží ke glosování dějin audiovize, různé reinkarnace Michaela Myerse trápí sebe i své publikum. Výborná halloweenská trilogie (H1 + H2 + H20) uchopila maskované monstrum psychoanalyticky, jako návrat vytěsněného, spojeného s rodinou a traumaty, násilí provázala se sexualitou. Pokračování od čtverky dál - s výjimkou H20, samozřejmě - zase ze slasheru učinila rodinné drama, maskovaný postrach s nožem v ruce se v nich kvůli nadpřirozeným prvkům (runy a tak) proměnil v naprosto běžné nesmrtelné osmdesátkové monstrum ala Jason ze sequelů PÁTKU TŘINÁCTÉHO. Zombieho remaky byly pro změnu hixploatace, ale odvyprávěné z perspektivy a empatické vůči monstru, jeho zázemí i prostředí. V podstatě šlo o origin story o monstrech utvářených společností (HALLOWEEN 1 - Michael, HALLOWEEN 2 - Laurie), což je koncept, jímž se Rob Zombie vzdaloval carpenterovskému pojetí abstraktního zla (kinoverze H1).__________ David Gordon Green se s H2018 jakoby navrátil ke carpenterovskému přístupu, který ozvláštnil mezigeneračním konfliktem, jenž zároveň umožňoval nepřímo glosovat proměny subžánru na příkladu tří různě poučených final girls. HALLOWEEN KILLS, pokračování H1 (´78) a H2018, do toho všeho hází vidle, a to ke konci i doslova: z abstraktního zla, nezastavitelné a ohrožující síly, činí velmi doslovným a tupým způsobem projekci společenských strachů a úzkostí, zjevnou politickou alegorii (vlivu dezinformací, psychologie lynčujícího davu, strachu z jiného jako strach a teror nadále udržující). Jenže celá významová rovina je neokázalá, chytrá a důmyslná asi stejně jako název filmu, který by asi chtěl něco sdělit o společenských fobiích, ale taky by moc chtěl jako první nějak rozpoznatelnou postavu zabít Afroameričanku a brutálním způsobem odpravit dva fakt stereotypně vyobrazené gaye. Přitom jednotlivé vraždy jsou jednou z mála věcí, která tam za něco stojí (nejvyšší body count v historii halloweenské značky). Úmrtí jsou totiž podána jako procházka historií subžánru, upomínající zejména na omsdesátkové slashery. Navázání na poetiku osmdesátek, kdy by nebyla zápletka, pokud by se všichni do jednoho nechovali jako idioti (HK je ukázkový příklad idiot plot), si ale nelze ani náležitě užít. Místo přímočaré zábavy - vrah kydlí idiot(k)y a na konec stane proti final girl - je fokus soustředěn na město a jeho obyvatele jako kolektivního "hrdinu" projevujícího svou monstrozitu (lynč). V rámci subžánru nezvyklá volba, jenže kvůli ní je vyprávění hrozné rozpadlé a rytmicky i co do tempa nevyrovnané: prolog před titulky má podobu štafety mezi několika postavami, poté se stříhá mezi několika vzájemně neprovázanými liniemi apod. Obdivuji ambice, snahu se subžánrem něco dělat, přitom se odkazovat na jeho bohatou historii a snažit se fungovat jako relevantní politický a společenský komentář, ale ve všech ohledech HK selhává. Green a spol. by se mohli podívat na NOVOU NOČNÍ MŮRU, jak se aktualizuje slasher a utváří komentář ke společenské funkci strachu v hororech. Halloween Bores. () (menej) (viac)

Morien odpad!

What the hell. Ze začátku to možná trochu vypadalo, jako že někdo u kormidla ví, co se tam děje, ale hodně rychle to nahradil pocit, že je to celé natočené jako nějaká imaginární snová sekvence, protože najednou všechno dává míň a míň smyslu a jako by tvůrci chtěli, abych si myslela, že se to doopravdy nestalo. Ten konec úplně nejvíc. Takové věci se tam dějí a protagonistka k tomu má rádoby oduševnělý voice-over komentář, aniž by ale věděla, co se stalo, a mohla na to nějak reagovat nebo jakkoliv zasáhnout do děje? Je to pilotní epizoda seriálu nebo co? Extrémně frustrujícně to "utnou v půlce", žádný konec, nic, jenom "stay tuned for the next one". Trošku se proklínám za to, že si vždycky říkám, že je naděje, že zrovna tenhle film třeba bude dobrý, a pak jen rozdávám odpady a jsem smutná. Ještě že aspoň existují filmové youtube kanály, které si z takovýchle filmů dělají srandu. ()

lamps

Nejhorší sequel Terminátora je na světě. Slashery samozřejmě vždy koketovaly s jistou nadpřirozeností svého zla a pionýrem v tomto ohledu byl právě první Carpenterův Halloween. Ten ale využíval zdánlivou nepolapitelnost Myerse jako mysteriózní rámec, jemuž se chytře podřizoval styl, inscenace i chování zoufalých postav. V Halloween zabíjí je vše obráceno naruby - z tajemného zabijáka se stává čistá obdoba Terminátora, místo na atmosféru se vsází na brutalitu a příběh zranitelných puberťaček se definitivně překlenul v povstání celé komunity, zakončené twistem jako ze staré brakové sci-fi. Když se na to člověk nedívá jako na další Halloween, zůstane mu alespoň celkem svižná a krvavá vyvražďovačka, která se občas snaží stylisticky odkazovat ke klasikám, ale ani tehdy to není žádné terno. Laurie je tu zoufale do počtu a pokus o rozprostření pozornosti mezi tucet postav selhává na celé čáře. 45 ()

• V domě homosexuálního páru hraje z gramofonu píseň „Could I Have This Dance“ od Anne Murray. (Duoscop)

Novinka Ridleyho Scotta v kinech propadla

Novinka Ridleyho Scotta v kinech propadla

18.10.2021

Poslední souboj, nový film režiséra Ridleyho Scotta (Gladiátor, Vetřelec), měl minulý týden v zámoří premiéru a jestli se někdo těšil, že se v budoucnu dočká více podobných historických velkofilmů,… (viac)

O čem bude pokračování Halloweenu?

O čem bude pokračování Halloweenu?

30.07.2020

Režisér David Gordon Green nedávno poskytl rozhovoru serveru Total Film, ve kterém odhalil pár detailů týkajících se chystaného pokračování Halloweenu s podtitulem Kills. První zásadní informací je,… (viac)

PF 2020

PF 2020