Halloween: H20

• Česko Halloween: H20 (viac)

Šílený psychopat Michael Myers se vrátil a s ním i kletba jeho rodiny. Svůj pověstný nůž obrátil znovu proti své sestře Laurie (Jamie Lee Curtis), pro niž se noční můra stává skutečností. Tentokrát však je na střet s vrahem připravena.  Horor Halloween: H20 je v pořadí sedmým dílem klasické série, kterou zahájil v roce 1978 režisér John Carpenter kultovním snímkem Halloween (u nás vyšel na videu pod názvem Předvečer svátku všech svatých). Pokračování režiséra Steva Minera se odehrává o dvacet let později (odtud šifra v názvu snímku). Na scénu se v něm vrací jak ďábelský vrah Michael Myers, tak jeho sestra Laurie Strodeová, která jako jediná přežila jeho řádění. Nyní žije pod změněným jménem, má sedmnáctiletého syna, ale stále ji pronásledují děsivé vidiny o Myersově návratu. Není tedy překvapena, když se tak opravdu stane. Po dávných zkušenostech s nezničitelným zabijákem je však na střetnutí s ním připravena a je odhodlána sprovodit ho tentokrát ze světa definitivně. (oficiálny text distribútora)

mzss1

(80%) Rozhodně je tento díl hned po druhém Halloweenu z r.1982 nejlepší. Dá se i říct (tak jsem to v tomto snímku pochopil), že to v podstatě ignoruje předchozí 4 části. Dějem to navazuje na výše zmiňovaný 2 film. Máme tu postavu Laurii Strodeovou, která se za ty léta změnila, neustále má noční můry o M.Myersovi a neustále hlídá svého 17 letého syna. Takže po této stránce mě film, bavil, sice se to celé rozjede až po nějaké cca 50 minutě filmu, ale to přece nevadí. Úplný úvod mě moc nezaujal, ale jakmile se zde objeví postava Laurie tak už je na co se dívat. Jakmile začne vyvražďování, tak jsem byl mile překvapen, jak dobrou režií to bylo celé pojato. Nebylo to vyloženě krvavé, vražd bylo méně, ale kvalitních. Především to mělo výbornou atmosféru a velké napětí. Laurie se s Myersem moc nepárala. Chvílemi mi to i připomnělo skvělou hororovou sérii Vřískot. Myers měl zde dobré scény. No, něco málo chybělo a snad by to byl i nejlepší díl ze série. K tomu nechybí skvělý soundtrack Halloweenu. ()

tron

"Môže sa človeku stať niečo také strašné, že sa z toho už nikdy úplne nespamätá?" Takýto vyzretý hororový sequel si Michael Myers po toľkých obskúrnych dieloch snáď ani nezaslúžil. Keby existovala len jednotka, dvojka a H20, šlo by o skvelú (napriek priemernej, hoc riadne temnej dvojke) trilógiu. Siedmy (!) H20 je podľa mňa ešte lepší film, než kultová jednotka. Bravúrne sa vydaril ako kasting (ikonická Jamie Lee Curtis, sympaťák Adam Arkin, nová generácia v podaní napr. Michelle Williams či Josha Hartnetta), plno skvelých žmukrnutí (sestra Marion, Jason Voorhees, Janet Leigh, Myersove šoférske superschopnosti), tuhá hororová atmosféra (skvelé je to, že hoci sa podstatnú časť minutáže zdanlivo nedeje nič výslovne hororové, o to je atmosféra napnutejšia, až do neznesiteľnosti), príjemne krátka minutáž (ani to nezačne a už to končí), napínavé akčné sekvencie a ťažko prekonateľné finále, v ktorom Laurie uzatvorí školský areál a ide hľadať brata, ktorý vždy doteraz hľadal ju. H20 vznikol počas vrcholiacej Novej vlny slasheru (odpálenej v r. 1996 Vreskotom), kedy to boli samé srandičky a hranie sa s pravidlami žánru (hrdinka pripravená o panenstvo hneď v úvode Viem, čo ste robili minulé leto), takže o to viac prekvapí, o aké vážne, seriózne, dospelé, tvrdé, nekorektné a beznádejné pokračovanie ide. Paradoxne, na produkcii sa podieľal Kevin Williamson, stojaci za touto "odľahčenou" slasherovou vlnou (a hoci je H20 plný typických williamsonovských hlášok a ostrých dialógov, oficiálne sa Kevin skutočne podieľal čisto na produkcii a do písania scenára údajne nezasahoval). Kino Považan NMnV 1999 ()

SeBig

Na tenhle díl jsem se těšil nejvíc už kvuli hereckému obsazení a návratu jedné z hlavních postav Lee Curtis. Halloween díl po díle stoupá kvalitou a napětím nahoru a Myers je čim dál tim víc nasranější. Tohle už je na kvalitě thrillerový vyvraždovačky jako film Vřískot. Lee Curtis je tu o hodně drsnější a s Myersem se nesere! :) ()

Oktavianus

Skvělý film a skvělý návrat ke kořenům, i když se děj neodehrává v Haddonfieldu, ale v Kalifornii. V lecčems to připomíná první Halloween - obětí je málo (šest), vrací se napětí, temná atmosféra a Jamie Lee Curtisová. Mimochodem, patřím k té minoritě fanoušků, kterým "vřískající královna" s tváří koně, kterému do obličeje šlápl jiný kůň, nikdy k srdci nepřirostla, z jejího návratu jsem nebyl dvakrát nadšený. Ačkoli je Michael na sestru pořád nasranej a loví ji, v jednu chvíli, místo aby utíkala, vezme si Laurie Strodeová požární sekeru a jde si pro něj sama, což je pozoruhodný moment. Bohužel film vznikl v devadesátých letech, takže jako taková úlitba tehdejšímu divákovi nebyli pozabíjeni zdaleka všichni, kdo mohli, což je dost škoda. O to větší práci si ale tvůrci dali s postupným narůstáním strachu, který roste až do efektního závěru. Minochodem, hrozně vtipná scéna je ta, při níž Janet Leighová dává Jamie Lee rady, to se fanoušek musí tetelit blahem. Moc dobré, pro mě po H1+H2 a H4 nejlepší Halloween. I přes to, že mi v úvodních titulkách řekli, že mě čeká há dvě ó. Nebylo tam, Jenom krev. ()

LION-MR.T

Konečně k Halloweenu pustili někoho zkušeného,kdo umí točit horory a pozvdedl povzdechávající sérii trochu na předešlou úroveň. Ten,který stvořil Jasona Voorheese a vdechl mu život,oživil Michaela. Hudební průměr,nikdo nepřekoná Carpentera,není tu hromada mrtvol,aby to zabralo čas,Michael má opět svoji mimuku a dobře sedící masku,která nevypadá k smíchu. Jedná se o velmi důstojný návrat vraždicí legendy,možná,že je škoda,že předchozí díly ignoruje,tak jako nevím jestli i já je mám ignorovat. Trojku nepočítám,čtyřka padá,pětkaje pro mě dobrá a šestka je mrtvá. ()

• V úvodných minútach filmu, keď ide hokejista Jimmy (Joseph Gordon-Levitt) do domu sestričky Marion (Nancy Stephens) zistiť, čo sa stalo, celý dom je bez elektrického prúdu. Keď však otvorí chladničku, tá zázračne svieti. (tXtX)
  • Podtitul "H20" nemusí nutne znamenať len „H“ ako Halloween a „20“ ako „o 20 rokov neskôr“ (dej sa odohráva na dvadsiate výročie pod udalostí z originálu Johna Carpentera), ale zároveň môže odkazovať na chemický vzorec vody (snímka bola v čase premiéry uvádzaná s výrečným sloganom „Krv nie je voda“). (tron)