Halloween 4: Návrat Michaela Myersa

• Česko Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (viac)

Je 10 let po otřesný událostech v Haddonfieldu. A Michael je pod dozorem nemocnice (celý spálený z Halloweenu II), odvážen v komátu, do nemocnice s vyšší ostrahou, ale cestou... V Haddonfieldu zbyla z jeho rodiny pouze jedna osoba, a to malá Jamie - neteř Michaela Myerse. Po nehodě sanitky, která Myerse převážela, se na plátno vrací ostřílený veterán Dr. Loomis (Donald Pleasence), který nehce aby se neteř setkala s nožem svého strýce. A tak začíná tichý a krvavý boj s typickou hudbou, ale s velmi netypickým koncem. Film dostal 2 studenské ocenění a řadí se mezi klasické vyvraždovačky 80. let. (Empire)

Pítrs85

Narozdíl od skvělých prvních dvou dílů sice menší kvalitativní sešup, ale pořád se jedná o skvělý horor, jenž především původnímu Halloweenu špatné jméno rozhodně nedělá, naopak. Navíc konečně opět s ikonickým Michaelem Myersem, který své oběti ani tentokrát nešetří (vede propíchnutí brokovnicí, vůbec ta scéna měla fakt koule). Úplnej závěr sice trochu haluz, ale jinak film šlape jak rolexky a rozhodně nemá šanci nudit. 3,5* ()

SOLOM.

Sedm let to vypadalo, že Michael Myers už to má definitivně za sebou, jenže pak přišel John Carpenter s dalším scénářem. Ten se však kupodivu nedočkal příliš vřelého přijetí a tak se do sepsání nového vrhla hned čtveřice scénáristů, kteří nakonec Carpenterovu zápletku o dopadu Myersova řádění na Haddonfield zcela vynechali. Po nevraživém přijetí „trojky“ nehodlal nikdo riskovat a raději se vrátili, ke starému dobrému schématu. Tím však byli diváci ochuzeni o fakt (vysvětlení – ukázku), jak mohli Myers i Loomis přežít tak obrovský výbuch. A já patřím k těm, kterým to prostě chybělo opravdu hodně. Ono celkově i zde bylo dost kopanců co se logiky a návaznosti týče, ale čtyřka prostě ignorovala některá fakta z předchozích dvou dílů, nebo spíše se k nim nehodlala vracet a nějak důsledněji se v nich rýpat. Mnohem horší však bylo, že se zde budeme muset obejít bez hlavní hrdinky Laurie, protože Jamie Lee Curtis už v tomto pokračování hrát nechtěla (takže si musíme vystačit s její fotografií). Její osud zůstal zahalen v mlžném oparu (jednu chvíli tvrdili, že se prostě sebrala a zmizela, následně zas že zemřela…). Každopádně tu po ní zůstala její dcera, která přebrala „rodinné prokletí“ a nyní to byla malá holčička, která musela čelit psychopatickému vrahovi a ztělesnění ZLA v podobě Michaela Myerse. A Danielle Harris to zvládla i přes svůj nízký věk docela dobře. Osobně mám tuto herečku rád a ani ve svých úplných začátcích si nevedla vůbec špatně. Zdatně jí podporovala její filmová nevlastní sestra Ellie Cornell a i Donald Pleasence se vrátil v plné síle. Co se samotného děje týče, tak tady se vše vrátilo do zažitých kolejí a Myers se opravdu činil. Počet mrtvých byl obdivuhodný, leč velké množství vražd se odehrálo mimo záběr kamer, což mi trošku vadilo. I tak si však atmosféra dokázala udržet svůj standart a tu a tam vykoukli i nějaké ty náznaky napětí. Přece jenom však vidím v konfrontaci s prvními díly nějaké ty mezery a nedostatky, nebo už prostě začínám být této série trošku „přejedený“ ač ještě nejsem ani v polovině. Halloween si prostě mé sympatie nezískal tak jako Noční můra nebo Pátek 13 a popravdě Michael Myers je v mých očích o dost slabším odvarem Jasona nebo Freddyho. Čtyřka však pořád patří mezi průměrné slashery, což jí upřít nemůžu a ani nechci. 60% ()

Isherwood

Řemeslně velmi slušně odvedená práce, byť jsou základní postupy kopírovány z prvních dvou dílů. Totéž se děje se samotným námětem, což by ani tak nevadilo, kdyby se celek nevezl na vlně scénáristické demence nejvyššího kalibru, která nejenom že Michaela vrátila do hry tím nejtrapnějším způsobem, ale ještě jej nechává jít po vlastní neteři. Vydařilo se akorát svižné tempo a závěrečná pointa, zbytek je dokonalou ukázkou postupné dýchavičnosti série. ()

salalala

Co si budeme povídat, tohle je nastavovaná kaše. Atmosféra prvních dvou dílů je pryč, nápaditost jakbysmet a nastupuje prostě klasický slasher se vším všudy. Moc se mi nelíbilo, že tu z Michaela udělali nadčlověka, to k němu nějak nejde. To, že se hýbe pomaleji, ale vždy je před svou obětí, tu už bylo řečeno několikrát. Je tam prostě hodně klasických hororových klišé a nelogičností, na druhou stranu si to na nic nehraje. Nebylo to úplně hloupé a uteklo to, jinak je to takové nemastné neslané. Pleasence už podle mě moc přehrává a nějak už se mi ten jeho charakter nelíbí. Fajn byla taky hudba a místy kamera, jinak ale nic moc. 50% ()

viperblade

Trvalo šest let, než se všichni vzpamatovali z příšerného třetího dílu této série. Nicméně když se producenti vzpamatovali z toho zhnusení, uvědomili si, že už nějaký ten rok nenatočili žádné pokračování. Tak spojili hlavy dohromady a poučeni z chyb raději Michaela vzkřísili. Teda, on vlastně nikdy nebyl mrtvý, ale to se vše dozvíte v tomto díle. Upřímně jsem měl nutkání dát i vyšší hodnocení, hlavně kvůli celkem dobré atmosféře a pár skvělým vraždám, nicméně když se ke konci Michael začne objevovat na místech, kde prostě být nemohl, aniž by ho někdo viděl, to ne. Michael není duch nebo ninja, a když se podíváte na předchozí díly (ne trojku!!!) tak zjistíte, že se pohybuje pomaleji a nikdy scenáristé nešli sami proti sobě, aby se vyskytoval na několika místech prakticky najednou. Ale to už se v tom moc pitvám. Zkrátka a dobře, tohle pokračování je slušné a konec je nečekaný a lahůdkový. I kvůli tomu mě mrzí, že zkrátka a dobře nevykouzlím lepší hodnocení než 60 %. P. S. A mladá Kathleen (pro ty co neví, je to "ta holka" z Odpadlíka) opravdu potěšila, byla to fakt kočka. ()

• Severoamerické tržby byly 17,8 milionu amerických dolarů. (NIRO)
  • Mike Lookinland, známý jako Bobby Brady ze seriálu The Brady Bunch (od r. 1969), se na filmu podílel jako asistent produkce. Jeho žena Kelly Lookinland zde ztvárnila mrtvou servírku - byla to její jediná filmová zkušenost. (Stocki)