Piatok trinásteho 9

• Česko Pátek třináctého 9 (viac)

V úvodní scéně filmu je Jason rozstřílen komandem FBI na hadry, na kterých si v márnici následně pošmákne černošský koroner a stává se Jasonovým nedobrovolným hostitelem. Jason degradovaný na vetřelcoidního červa, přeskakujícího z těla do těla, se vrací ke Křišťálovému jezeru najít svou sestru, protože aby se mohl znovu zrodit, potřebuje tělo s příbuzenskou krví. V patách má ale lovce odměn a sestřina přítele. Deváté pokračování slavné slasherové série 80. let a mezinárodně srozumitelné synonymum pro hnusnou svatokrádež. (choze)

choze odpad!

V první polovině 90. let se s teenagerovskými vyvražďovačkami udělal krátký proces. Miláčci davu Freddy i Jason byli krajně nedůstojně popraveni papaláši z New Line Cinema, Michael Myers se na dlouho odmlčel a uznávaní tvůrci (čímž nemyslím Carpentera ani Cravena) začali bombardovat chudáky diváky umělecky ambiciózními áčkovými horory jakými byli Scorseseho MYS HRůZY, Coppolův DRACULA, Jordanovo INTERVIEW S UPÍREM či Branaghův FRANKENSTEIN. A proč to všechno? Jen proto, aby o pár let později dokázal Freddyho duchovní otec Wes Craven svým "překvapivě" veleúspěšným VŘÍSKOTEM, jak moc si Hollywood nasral do bot a že to, že se celá 80. léta točily vyvražďovačky jako na běžícím páse mělo svůj zatraceně dobrý důvod. A masové vybíjení mládeže na plátně a videu mohlo po celém světě začít nanovo. Ale zpátky k Jasonovi. Nemluvný hokejista se zakrvácenou mačetou a oidipovským komplexem byl po celá 80. léta zlatou dojnou krávou Paramountu a aby ho mohla konkurenční stáj New Line Cinema vlastnící Freddyho odpravit, musela ho nejdřív z Paramountu vyrazit. Což jí po slabých tržbách Jasonova v pořadí osmého dobrodružství situovaného na Manhattan, naneštěstí nedalo moc práce. A teď si představte sebe na jejím místě. Máte práva na Freddyho, máte práva na Jasona. Co uděláte? Crossover přece!!! Jenže na něco takového představenstvo New Line nepomyslelo ani náhodou a pokud snad někdo přece jen ano, byl hezky v tichosti odejit. Místo toho studio najalo pubertálního hororového fanouška Adama Marcuse, zavelelo: ZABÍT a VYKASTROVAT! a Marcus se nadšeně pustil do práce. První polovinu rozkazu splnil už během prvních deseti minut filmu, načež zbývající stopáž využil k systematickému sadistickému zprznění mytologie celé série, které v posledním záběru korunoval ponižujícím výsměchem zbožnému přání všech fanoušků vidět Freddyho a Jasona křížit čepele ve společném filmu. S pocitem, jak je strašlivě originální, když natočí film o Jasonovi bez Jasona si vypůjčil zápletku s přestupem z těla do těla z výborného "bad alien movie" TAJEMNÉ ZLO, přihodil po vzoru HALLOWEENU postavy Jasonovy sestry a neteře, které chce Jason zabít a okořenil zpomalenou přestřelkou a la John Woo (jak cool) a pár pubertálními narážkami na své oblíbené filmy (SMRTELNÉ ZLO, HALLOWEEN, TERMINÁTOR), pochechtávajíce se nad tím, jaká je to hrozná prdel. Načež fanouškům ten odporný, ale stylově pojmenovaný blivajz s odzbrojujícím úsměvem naservíroval a spokojeně zmizel v propadlišti filmových dějin s vědomím, že svou hvězdičku pod čarou má jistou. Nebýt to totiž PÁTEK, nikdo by si na tuhle jeho béčkovou vykrádačku už na druhý den ani nevzpomněl. Později si New Line Cinema poněkud napravila reputaci NEZVRATNÝMI OSUDY, JASONEM X, remakem TEXASKÉHO MASAKRU MOTOROVOU PILOU a nakonec nám dopřála i toho FREDDYHO VS. JASONA. A stálo to zato. ()

Anderton

Možno by sa podľa tohto pre sériu netradičného námetu a scenáru dal nakrútiť slušný film. Lenže Marcus nedokáže vytvoriť poriadnu atmosféru a dodať devinke vlastnú tvár. Výsledkom je konštatovanie, že Jason je postava osemdesiatok (a konca sedemdesiatok) a do deväťdesiatok sa už nehodí. On za to nemôže, nie je v tom sám. Názov Jason Go to Hell je asi taký spoiler, ako keby sa Šiesty zmysel na poslednú chvíľu premenoval na Psychiater ide do neba. Pozerať sa na to ale dá a má to aj zopár slušných momentov. ()

kaylin

Vzhledem k prvnímu filmu jsem si v rámci série už několikrát stěžoval na to, že se tvůrci vykašlali na gore a raději nechali kameru uhnout. Tak tohle rozhodně u devátého dílu neplatí, protože gore je zde místy naprosto úchvatné a filmaři se nebáli do něj jít. Jsou zde prvky, které jste v sérii ještě neviděli a které vám v ní určitě chyběli. V rámci série je tak „Pátek třináctého 9“ opravdu unikátní film, a to jak v tom dobrém, tak i v tom negativnějším smyslu slova. ()

Dudek odpad!

SPOILER: Jason jde do pekla, bohužel to s jeho odchodem není tak slavné jak by mohl filmový divák čekat. Podivná slátanina, kde se Jason převtěluje z jednoho těla do druhého se odehrává v naprosto jiném duchu než předchozí filmy, je to však škoda? Adam Marcus se pokusil kult Pátků třináctého trochu zmodernizovat, přičemž se chtěl co nejvíce vyhnout vykrádání předchozích dílů. Nakonec tak vznikl film, které skalní fanoušky nejspíše zklame, ale já jsem se docela bavil. Hororová atmosféra, jakou známe z předešlých děl je ta tam, ovšem není nahrazena humorem, jak se tomu děje u dnešních děl. Přesto je však humor z filmu pořádně cítit. Vezměme si například úvodní scénu, kdy se mladá žena vydává ke Křišťálovému jezeru, po několika klasických hororových klišé s dveřmi a žárovkami se nakonec setká tváří tvář s Jasonem. Žena se dá samozřejmě na útěk, přičemž Jason za ní pomalu pochoduje. Když tu najednou pronásledovat zmizí a černovláska se nervózně rozhlíží, kde by asi tak mohl být. Jak už tomu bývá, vrahoun se efektivně zjeví vedle ní a je připraven se o ní postarat... Tady se ale stane něco co bych nikdy nečekal. Rosvítí se světla, žena pomocí salta odskočí a všude se zjeví vojáci, kteří pomocí samopalů a granátů Jasona rozstřílí na malé kousíčky... Nechtěně vtipně působí i scéna, kde patolog sní Jasonovo srdce a ta - i když zde byl černý humor nejspíše zamýšlen - s restaurací, kde podávají hamburgery, ve kterých má maso podoby hokejové masky. Celkově se jedná o důstojné pokračování jedné hororové legendy, které funguje jako samostatný film (90ková teen vlna!), ale jako sequel si vede podprůměrně. ()

JohnnyD odpad!

Jasonove srdce putuje z tela do tela a zabiť ho môže len jeho neter so zázračným nožom v jeho rodnom dome, aby išiel do pekla a magické bytosti ho stiahli dole - WTF? Kde je Jason? Kde je Piatok trinásteho? Kde je slasher? Bezkonkurenčne jedno z najhorších pokračovaní, aké kedy uzreli svetlo sveta. PS: môj rebríček série: F4, F1, F2, F3, F6, F5, F7, F8, F10, F9 ()

• Ke konci filmu si můžeme ve sklepě Voorheesových všimnout bedny s nápisem "Arctic Expedition, Julia Carpenter". Jedná se o odkaz na film Johna Carpentera Věc (1982), kterým se Pátek třináctého 9 viditelně inspiroval. (Žralok)

Bayův Pátek třináctého

Bayův Pátek třináctého

15.02.2006

Maskovaný vrah Jason Vorhees se s největší pravděpodobností dočká návratu na filmová plátna. O znovuzrození hororové ikony s hokejovou maskou se postará režisér Michael Bay a jeho produkční firma… (viac)